Forum PCLab.pl: Monitor do 800zł z najlepszym odwzorowaniem kolorów - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

• (2 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Monitor do 800zł z najlepszym odwzorowaniem kolorów

#1 Użytkownik jest niedostępny   Sirkamillo99 

• Dyskutant
  • PipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 16 Kwiecień 2018 - 10:18

Witam serdecznie. Jestem przed kumpnem monitora, który służył mi bedzie do obróbki zdjęć w photoshopie/lightroomie. Budżet jest skromny bo do 800zł. I tu pojawia sie do was pytanie. Jaki monitor w tej cenie bedzie miał najlepsze odwzorowanie kolorów? Rozumiem, że jakość nie bedzie taka jak w droższych Eizo ale jestem tego świadomy.

#2 Użytkownik jest niedostępny   bv6t7 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 16 Kwiecień 2018 - 11:05

Jadąc po bandzie sprawny CRT lepszej marki.

W tej kwocie chyba nic lepszego nie ma.
http://forum.pclab.p...eSync-za-799zł/

Pytanie o lepszy monitor
http://forum.pclab.p...-obróbki-zdjęć/

A na poważniej to używane EIZO z serii CX ale to chyba nie ten budżet.

Ten post był edytowany przez bv6t7 dnia: 16 Kwiecień 2018 - 11:11

#3 Użytkownik jest niedostępny   waszu 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 16 Kwiecień 2018 - 11:11

Jeżeli szukasz czegoś nowego i wystarczy Ci pokrycie 100% sRGB przy dość używalnej liniowości to BenQ EW2775ZH podejdzie, tylko że to 27" FHD.
Z używek możesz szukać w/w eizo albo jakiegoś niewyświeconego FS2331.
Dla odwaznych masz jeszcze panelowa loterię Delli serii P/U - tutaj możesz celowac w nowe i w poleasingowe/refurby tylko poszukaj rozmiaru który Ci odpowiada i nie spodziewaj się cudów.

#4 Użytkownik jest niedostępny   Sirkamillo99 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 16 Kwiecień 2018 - 12:29

a co myslicie o Asusie VC239H? Czytałem kilka recenzji zagranicznych i ludzie polecali jezeli brac pod uwage stosunek cena/jakość. Macie jakieś opinie na temat tego monitora?

#5 Użytkownik jest niedostępny   waszu 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 16 Kwiecień 2018 - 13:24

94% pokrycia sRGB po kalibracji i 6 bitowy panel (+FRC). Nie jest tragicznie, ale kiepsko na nim wypadają szarości, i przejścia miedzy nimi tez będą średniawe.

Ten post był edytowany przez waszu dnia: 16 Kwiecień 2018 - 14:10

#6 Użytkownik jest niedostępny   wojtzuch 

• Nieuzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 16 Kwiecień 2018 - 13:52

Do tych zastosowań – raczej stara używka dobrej klasy z możliwością sprzętowej kalibracji. Choć to podobno bywa ryzykowne, bo można trafić na jakiegoś wypalonego składaka z przekręconym licznikiem. Jednak w tej cenie w nowych też możesz się spodziewać dużego rozrzutu jakościowego, w tym różnych zafarbów. Nawet fabryczna „kalibracja” nic nie da, jeśli w środku będziesz miał 6500 K, a po lewej i prawej na przykład zieleń i róż. Ja swego czasu kupiłem Della U2415, dostałem, owszem, certyfikat „kalibracji”, ale co z tego, skoro biel po bokach nie była wcale biała?

#7 Użytkownik jest niedostępny   krzyyss 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 16 Kwiecień 2018 - 17:17

Niepoważne pytanie i jak poważnie na nie odpowiadać? Nawet to "droższe EIZO" (gdzie zakładam, że myślisz o serii EV) się niespecjalnie nadaje do obróbki zdjęć, chyba że takie bardzo mocno amatprskiej. Równie dobrze można dać i 500 zł, napisać że muszę na tym obrabiać zdjęcia, a nie mogę wydać nawet złotówki więcej, w zasadzie wyjdzie na to samo, a oszczędzisz 300 zł ;)

#8 Użytkownik jest niedostępny   Sirkamillo99 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 16 Kwiecień 2018 - 19:48

W tej chwili obrabiam zdjecia na 13 calowym Macbooku Air i poprostu szukam czegoś na czym będzie mi wygodniej. Nie wymagam Bóg wie jakiej jakości. Kolory mogą być te "Macbookowskie". Pracuję w biurze na starym HP i tam widze, że kolory zdecydowanie blakną. Nie chce takiej sytuacji kupując nowy monitor.

#9 Użytkownik jest niedostępny   zen3x 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 17 Kwiecień 2018 - 04:22

Jeśli nie musi być to panoramiczny monitor, zakup sobie jeden z tych modeli:
lacie elektron 22 Blue - crt - używany jest za jeden z najlepszych monitorów graficznych jakie zostały kiedykolwiek wyprodukowane, Lacie 120 Colour takie samo zastosowanie i opinie tylko LCD, można rozważyć jeszcze Nec p241W lub nec 2690WUXi, PA231W.

To są tanie i dobre używane monitory, które dobrze sprawdza się obróbce zdjęć na strony internetowe, poza crt który jest monitorem również do wydruku. Wszystkie dostępne na allegro.

Ten post był edytowany przez zen3x dnia: 17 Kwiecień 2018 - 04:25

#10 Użytkownik jest niedostępny   krzyyss 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 17 Kwiecień 2018 - 07:36

Są to starocie, które w swoim czasie były świetne, niestety czas pewnie zrobił swoje. Te LCD są na świetlówkach, a te mają krótszą żywotność niż LEDy, kolor może być już mocno nie taki, jak powinien.
Ja mimo wszystko proponowałbym dozbierać kilkaset zł i poszukać używanego CS230.

#11 Użytkownik jest niedostępny   jagular 

• I believe in Satan
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Kwiecień 2018 - 07:46

CRT to oczywiście taki żarcik, nie? :)
Podobnie w zasadzie przykładowy Nec 2690 - te kosztowały sporo, szybko żółciały, miały wysoki punkt czerni, wymagały dużo światła.
Zostawmy złom złomiarzom a pro monitory profesjonalistom.

#12 Użytkownik jest niedostępny   fakvat 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 17 Kwiecień 2018 - 09:55

Cóż z tego, że są stare, to nie szotowane nowe paździerze na w-ledach za 800zł. Kosztowały kwocie, szczególnie ten modele Lacie, zrobione sa na najlepszy w tam czasie podzespołach i nadal odwzorowanie kolorów mają bardzo dobre. Ten CRT kosztował 2500$ ma bardzo zaawansowana technologie wyświetlania obrazu.

Zresztą podałem tez alternatywę wobec tego CRT i innych masz tam Spectraview PA231W. Do takiej pracy jak w zakłada autor tematu nawet jest za dobry i będzie się marnował.

Zapraszam do mnie, porównamy sobie możliwości kalibracji i odwzorowania kolorów na nowym cudzie za 800zł z tymi na których ja pracuje - Lacie 319, Lacie 321. Oba mają ponad 10 lat i na są na świetlówkach.

#13 Użytkownik jest niedostępny   krzyyss 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 17 Kwiecień 2018 - 10:22

1. Ładne multikonto, na jednym nicku robimy nagonkę na jeleni, na drugim pewnie sprzedajemy stary zlom jako "super profi sprzęt".
2. Polecanie dzisiaj CRT powinno skutkować ignorowaniem reszty. Też miałem topowy CRT u schyłku świetności tej technologii, ale kupowałem go ponad 20 lat temu, a pozbylem się kilkanaście lat temu.
3. Polecam to co i zakładającemu temat, możesz nawet obniżyć kwotę do 200-500 zł, pewnie za tyle już kupi kilkunastoletni graficzny, nawet będzie można robić porównania z nówkami w podobnej cenie, ten kilkunastoletni nawet będzie miał prawo być lepszy. Nie zmienia to natomiast czegoś innego - jedno i drugie będzie mocno odbiegało od tego, co zakłądający temat chciał. Ot takie grzebanie w szrocie i dywagowanie, co będzie mniejszym szrotem.

#14 Użytkownik jest niedostępny   jagular 

• I believe in Satan
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Kwiecień 2018 - 11:43

Ehh, za każdym razem to samo naginanie rzeczywistości...
CRT to teraz kłopotliwy odpad. Jest rok 2018, ludzie.
Zaawansowane CRT kosztowały w czasach swojej świetności i popularności majątek i nie były kupowane aby stały wyłączone pod obrusikiem, czy żeby pracować po 2h dziennie, tylko żeby tyrać i się zużywać.
Obecnie obecne na rynku CRT to bardzo często dosłownie,a nie w przenośni, odpad technologiczny z Zachodu, przywieziony przez Mirków interesu od Niemców, czy innych nacji- wdzięcznych, że zamiast płacić za utylizację złomu, ktoś im to zabierze i wywiezie na naiwny Wschód. Wszystkie strony były zadowolone: Zachód czysty od złomu, wschodni rekin biznesu z powodu otrzymania towaru, wschodni klient z powodu kupna szrotu, ale mu się wciska bajki, do tego jest tanio, więc wniebowzięty.

Zupełnym przypadkiem mam Neca 2690v2, niezajechanego i zupełnym przypadkiem wiem jak się zestarzał.

Ludzie, skończmy z robieniem z Polski wysypiska śmietnika technologicznego. Już starczy że ten kraj to wysypisko motoryzacyjne.

Autor niech sobie kupi Nowy, na gwarancji, monitor IPS od np. Della i będzie kuul jak na tę cenę. Jak zechce czegoś poważnego, to niech zbierze poważny budżet.

#15 Użytkownik jest niedostępny   fakvat 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 17 Kwiecień 2018 - 15:18

Zobacz postipsumlorek, o 17 Kwiecień 2018 - 10:12, napisał(a):

Oba nie mają rozdzielczości FullHD i to je wyklucza w dzisiejszych czasach jako monitory do...czegokolwiek. :rotfl:

Full HD to dobre do filmów i gier, do niczego więcej.

#16 Użytkownik jest niedostępny   jagular 

• I believe in Satan
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Kwiecień 2018 - 16:23

W sensie że "nie trzeba nic więcej"? ;)

#17 Użytkownik jest niedostępny   bv6t7 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 18 Kwiecień 2018 - 20:14

Zobacz postjagular, o 17 Kwiecień 2018 - 12:43, napisał(a):

Obecnie obecne na rynku CRT to bardzo często dosłownie,a nie w przenośni, odpad technologiczny z Zachodu, przywieziony przez Mirków interesu od Niemców, czy innych nacji- wdzięcznych, że zamiast płacić za utylizację złomu, ktoś im to zabierze i wywiezie na naiwny Wschód. Wszystkie strony były zadowolone: Zachód czysty od złomu, wschodni rekin biznesu z powodu otrzymania towaru, wschodni klient z powodu kupna szrotu, ale mu się wciska bajki, do tego jest tanio, więc wniebowzięty.

Zupełnym przypadkiem mam Neca 2690v2, niezajechanego i zupełnym przypadkiem wiem jak się zestarzał.

Obecne CRT z olx to już w większości zwykłe modele kupione w kraju i wyciągnięte z piwnicy do zdjęcia.

Tworzysz bajki, ile kosztowały wtedy jeszcze działające EIZO/.../ CRT ? +100/+200 zł ? Każdy wiedział co kupuje. To nie był Passat 1.9 TDI z 190 tys. km stan igła.
Ale i tak były lepsze od nieostrego LG-Flatron. :F

Technologicznie poprzednia epoka ale SRGB jeszcze nie zabija. :D

455zł
Czysty mglisty rodzynek, ma "gwarancje". 1280x1024 px 76Hz nie ma żadnego TCO... rocznik 93.
http://allegro.pl/su...91.html#thumb/3

#18 Użytkownik jest niedostępny   jagular 

• I believe in Satan
  • PipPipPipPipPip

Napisany 18 Kwiecień 2018 - 22:54

Sprecyzuj kiedy oznacza to "wtedy".
Link? 455zł za monitor 25 letni? :rotfl: To tylko w Polsce. Albo innej Kambodży technologicznej.

Przy okazji: obecne monitory 19-21", krule wielkich biurek, w czasach swojej świetności kosztowały kilka+ tysięcy złotych (wiadoma legenda od Sony ocierała się chyba o magiczną barierę 10K zł). W latach `90 i na początku dwutysięcznych kilka tysięcy złotych to wydawało na monitor pewnie z 0.00001% użytkowników indywidualnych. To było wielomiesięczne wynagrodzenie, niewiarygodne pieniądze. Co oznacza, że wprawdzie taki monitor może obecnie być wyciągany z piwnicy, ale do tej piwnicy to trafił właśnie z lawety ściągniętej z Zachodu prawie że na pewno.

#19 Użytkownik jest niedostępny   krzyyss 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 19 Kwiecień 2018 - 07:23

Wklejając tego rodzynka za 455, to albo ktoś sobie jaja z tematu robi, albo ... . 10 lat temu EIZO T965/T966 chodziły w okolicach 100-200 zł i miały ok 10-15 lat, wtedy może to było jeszcze tyle warte. W moim wtedy poleciał jakiś kondenstator, koszt wymiany był ok 50-100 zł, zezłomowałem, choć spory sentyment do niego miałem. Dzisiaj to już wyłącznie "wartość kolekcjonerska" (lub wartość elektronicznego złomu).
I tak jak pisze jagular, w tamtych latach to kosztowało ok 5 tys zł, gdy dobra pensja była w okolicach 1000 zł. W relacji do pensji, to dzisiaj CG jest dużo tańszy, niż kiedyś choćby wspomniane T962/T965/T966. Nie wiem ile dzisiaj w Polsce sprzedaje się CG (lub odpowiedników), 20 lat temu dobrych CRT pewnie spzredawało się dużo mniej. Niestety, to praktycznie wyłącznie palety z zachodu.

#20 Użytkownik jest niedostępny   fakvat 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 19 Kwiecień 2018 - 08:45

Ten SUN jest fajnym monitorem. Wadami jego są, nie można go podłączyć do zwykłej karty z wyjściem VGA (nietypowa synchronizacja ma po kolorze zielonym) i kineskop na sony trinitronie. 450zł za taki monitor to mało. Masz stacje SUN, jest tobie ona potrzeba to do takiego komputera nie podłączysz zwykłego monitora, ale ten monitor bez problemu.

Ten post był edytowany przez fakvat dnia: 19 Kwiecień 2018 - 08:50

• (2 Stron)
  • +
  • 1
  • 2