Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

golly

ochrona oczu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Mam chore oczy które bardzo źle reagują na monitory, telewizory, wyświetlacze smartfornów itd.

A moja praca to niestety praca cały dzień przed monitorem komputera.

 

 

Szukam jakiegoś wyjścia z tej patowej sytuacji, rozwiązania które umożliwiło by mi pracę z komputerem ale mniejsze skutki uboczne dla moich oczu.

Stosuję już redukcje niebieskiego światła.

Do głowy przychodzą mi takie rozwiązania jak: dodatkowy filtr na monitor, czy projektor zamiast monitora.

 

Tylko czy istnieją w miarę dostępne cenowo rozwiązania tego typu ? czy są skuteczne ?

Czy macie jakieś doświadczenia którymi moglibyście się ze mną podzielić żeby mi pomóc ?

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to nie jest przypadkiem astygmatyzm? Wtedy jednak smartfony powinny być przyjaźniejsze dla oczu od komputera, bo mają nieporównanie większe zagęszczenie pikseli. Drugie, co mi przychodzi do głowy, to zbyt częsta zmiana sposobów korekcji wzroku, tak że mózg nie może się przyzwyczaić do różnych zniekształceń albo ich braku. Najlepsze są, oczywiście, jednorazowe soczewki kontaktowe od rana do wieczora (są dostępne także w wersji dla astygmatyków, zakłada się je w konkretnym ułożeniu). Trzecia opcja to zbyt duża różnica w jasności między ekranem a otoczeniem. Jasność powinna być zbliżona, więc niezbędne jest silne światło rozproszone albo oświetlona ściana za monitorem, tak jak na obrazku:

 

 

stanowisko-2_1600.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dość, że nie wiadomo, jakie masz schorzenie, to jeszcze nie wiadomo, ilu tu jest lekarzy specjalistów ;)

Zdefiniuj/określ wadę/schorzenie, szukaj rozwiązania u lekarza.

Ogólnie nie ma "monitorów dla ludzi z chorymi oczami", żadne filtry nie mają funkcji leczniczych.

Co najwyżej możesz w zdrowy, lub nie, sposób monitora używać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Mam chore oczy które bardzo źle reagują na monitory, telewizory, wyświetlacze smartfornów itd.

A moja praca to niestety praca cały dzień przed monitorem komputera.

 

 

Szukam jakiegoś wyjścia z tej patowej sytuacji, rozwiązania które umożliwiło by mi pracę z komputerem ale mniejsze skutki uboczne dla moich oczu.

Stosuję już redukcje niebieskiego światła.

Do głowy przychodzą mi takie rozwiązania jak: dodatkowy filtr na monitor, czy projektor zamiast monitora.

 

Tylko czy istnieją w miarę dostępne cenowo rozwiązania tego typu ? czy są skuteczne ?

Czy macie jakieś doświadczenia którymi moglibyście się ze mną podzielić żeby mi pomóc ?

 

pozdrawiam

Skoro masz chore oczy, to chyba wiadomo jaka jest diagnoza i zalecenia lekarza?

 

Podstawowa sprawa, to zapewnienie sobie dobrych warunków pracy, czyli regulacja jasności i kontrastu monitora oraz kontrastu monitora względem otoczenia, czyli prawidłowe doświetlenie stanowiska pracy.

Druga sprawa, to odpowiednia higiena korzystania z monitorów, czyli przerwy, pamiętanie o mruganiu (łatwo zapomnieć jak się człowiek wciąga w robotę, a potem oczy wysuszone), czy nie za blisko/daleko się siedzi od ekranu, czy korzystasz z okularów korekcyjnych i czy mają antyrefleks.

Dalej to już szczegóły związane z konkretnymi modelami monitorów, czy podświetlenie migocze, czy ekran lub jakaś inna część monitora błyszczy się, czy kąty widzenia są odpowiednie, czy obraz jest stabilny i ostry. Np. kiedyś miałem monitor z jakąś lepszą ochroną mechaniczną ale patrzyło się na niego jak przez foliową koszulkę (taką matową). Taka faktura jest mało przyjemna do pracy, do tego lekki ruch głową i wzorek się zmienia, takie jakby mienienie się.

 

Jedyny sensowny filtr na monitor to przeciwko odblaskom jeżeli jest z tym problem. Filtr niebieskiego, to imo ściema marketingowa ale jak zależy ci na tym i nie robisz w grafice, to wystarczy pobawić się ustawieniami monitora i np. zmniejszyć temperaturę barw. Są też programowe rozwiązania.

Projektor wydaje mi się dziwnym rozwiązaniem. Przede wszystkim mniejszy kontrast i jasność, więc trzeba zaciemnić pomieszczenie. Dodatkowo potrzeba przestrzeni, żeby gdzieś wyświetlić obraz. Na koniec sporo modeli po prostu i zwyczajnie migocze (przy szybkim ruchu oczami widać tęczę), co mnie osobiście drażni.

 

Bez identyfikacji problemu ciężko cokolwiek sensownego doradzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki masz monitor? może kup sobie jakiś prawdziwie flicker free? np coś z EIZO .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za wszystkie rady. na pewno będą mi pomocne.

 

ogólnie to chodzi o suchość oczu, oczywiście chodzę do okulistów ale cały czas dostaję tylko jakieś kolejne kropelki które niewiele wnoszą

noszę okulary z filtrem

 

a oczy mnie bolą dzień w dzień, dlatego szukam jakiś mniej inwazyjnych metod pracy z komputerem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdiagnozowany zespół suchego oka?

Jeżeli tak, to chyba nie bardzo da się coś zrobić oprócz kropel, choć gdzieś mi mignęła porada, żeby monitor ustawić niżej niż normalnie się zaleca, tak żeby zawsze patrzeć w dół (powieki bardziej przymknięte, więc mniejsza powierzchnia parowania łez).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź jaką masz wilgotność w pokoju

ja ostatnio kupiłem nawilżacz powietrza i okazało sie, że miałem około 30% nawilżenia gdzie norma do pracy biurowej jest 40-60% (czym bliżej 60% tym lepiej) i po nawilżeniu z jonizacją oczy odetchnęły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...