Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

agtebe

Android w wersjach 6 i nowszych a karta pamięci

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

zastanawia mnie jedna rzecz dotycząca pamięci w smartfonach z androidem, a mianowicie karta pamięci, w wersjach nowszych, czyli 6 i 7.

 

Jak wiadomo, kartę można ustawić jako pamięć wewnętrzną, wtedy pamięć widziana jest przez system jako całość, podlega tym samym procedurom (np. trim) etc.

A co w przypadku, gdy karta zostaje jako pamięć zewnętrzna, a system daje możliwość np. przeniesienia aplikacji, które domyślnie zapisywane są w pamięci wewnętrznej, na pamięć karty?

Kiedyś system przenosił tylko jakieś (chyba) pliki instalacyjne na kartę, ale i tak część aplikacji zostawała na telefonie.

 

Czy teraz przenosi 100%? Czy wszystkie dane pobierane przez aplikacje podczas jej używania, jakieś pliki tymczasowe i to wszystko co aplikacja pobiera, również zapisują się, a potem ewentualnie są usuwane z karty, czy trafia to jednak do pamięci telefonu (do której chyba dostęp jest szybszy), a to całe przenoszenie na kartę pamięci to tylko taki trik, który tylko w jakimś tam procencie odciąża pamięć urządzenia?

 

Nie mogłem znaleźć jednoznacznych informacji na ten temat dotyczących najnowszych wersji androida, dlatego byłbym wdzięczny za pomoc :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Lineage OS karta jako pamięć zewnętrzna służy tylko do przenoszenia plików. Bez przenosin aplikacji i ustawiania karty jako domyślny folder do pobierania plików.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nie znam się jakoś za bardzo, natomiast systemy jakie mnie interesują to Marshmallow 6.0.1 i Nougat 7.0.

Na przykładzie 7.0 w moim s7 edge, w którym karta nie jest częścią pamięci wewnętrznej (po przełożeniu jej do innego telefonu normalnie pokazuje zdjęcia, mp3 etc.), zauważyłem, że aplikacje typu snapchat, instagram etc. mogę normalnie przenieść na kartę pamięci. Wytłumaczyłby ktoś jak to działa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nie znam się jakoś za bardzo, natomiast systemy jakie mnie interesują to Marshmallow 6.0.1 i Nougat 7.0.

Na przykładzie 7.0 w moim s7 edge, w którym karta nie jest częścią pamięci wewnętrznej (po przełożeniu jej do innego telefonu normalnie pokazuje zdjęcia, mp3 etc.), zauważyłem, że aplikacje typu snapchat, instagram etc. mogę normalnie przenieść na kartę pamięci. Wytłumaczyłby ktoś jak to działa?

 

Myślę, że tutaj dużo do powiedzenia mają nakładki producentów, które ingerują między innymi w te sprawy. Na moim Alcatelu nie mam możliwości przeniesienia w ogóle apek na kartę, w s7 edge moge przenieść całość a u kolegi na HTC przenosi tylko pliki z danymi. Także, co producent to chyba "swoje" rozwiązanie. Jedni tego nie ruszają i zostawiają co daje google a inni ingerują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. A jak to wygląda od strony technicznej, przeniesienie apki na kartę? W sensie, przeniesione jest sto procent aplikacji i wszystkie dane, które aplikacja w trakcie użytkowania pobiera, też są zapisywane i przetwarzane na karcie pamięci?

Zdziwiłem się, bo sądziłem, że skoro moja karta w s7 nie jest częścią pamięci wewnętrznej, to mogę na niej zapisać tylko zdjęcia, filmy, mp3 etc, a nie aplikacje, a tu taki psikus.

 

I co w takiej sytuacji, gdy te aplikacje są na karcie niebędącej częścią pamięci wewnętrznej? Podlegają takim samym procedurom jak pamięć wbudowana (czyli wspomniany trim, szyfrowanie etc.), czy już nie i są "mniej bezpieczne"?

 

Edit: Sprawdziłem, jakie aplikacje mogę przenosić - snap, instagram, netflix, coś by się pewnie jeszcze znalazło. Natomiast FB, bluemail, chrome, czy mapy już nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś rozwinąć myśl?

Bo zakładając, że pamięć karty nie jest ani trimowana, ani szyfrowana, to sugerowałoby, że jednak dużo łatwiej odzyskać z niej dane przez osoby postronne, a tym samym przechowywanie takiej aplikacji na karcie jest mniej bezpieczne, niż w pamięci wewnętrznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Androidzie nie ma opcji by przenieść w 100% aplikację na kartę pamięci jeżeli jest jako pamięć zewnętrzna tak jak to dało się zrobić np. w mobilnym widnowsie. Jest to możliwe tylko w trybie pamięci współdzielonej, ale wtedy takiej karty nie przełożysz do innego urządzenia, a także nie masz wyboru, co jest instalowane na karcie a co w pamięci wewnętrznej, pamięć jest zapełniana automatycznie po kolei.

W trybie pamięci zewnętrznej możesz niektóre aplikacje zainstalować na karcie pamięci, lub je tam przenieść, ale część plików aplikacji i danych zapisanych w trakcie jej działania i tak będzie zazwyczaj zapisana w pamięci telefonu, właśnie po to by nie dało się ich odzyskać z karty SD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...