Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Dragun98

Dziwne zachowanie procesorów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Na forum jestem świerzakiem więc jeśli źle wrzuciłem temat to przepraszam.

Od tygodnia wojuje z moim komputerem. Oto jego specyfikacja:

 

CPU: AMD Phenom II X4 965 BE + boxowy cooler AMD

GPU: Radeon HD7700

Płyta główna: Asus M4N68T LE V2

RAM: 1x GoodRam, 4GB, DDR3, 1600MHz, CL11

1x Hynix, 4GB, DDR3, 1333MHz, CL9

Zasilacz: Tracer Be Cool 420W Silent

Obudowa: SilentiumPC Gladius M35 Pure BLack

System: Windows 7 Home Premium

 

Problemem jest to, że procesor na pulpicie ma temperaturę 45 stopni, gdy włączy się przeglądarkę i tylko jedną kartę z YT skacze do 52. Jego limit z tego co mi wiadomo to 62 stopnie więc trochę mnie to zmartwiło. Oto co zrobiłem w tej sprawie:

- Przeszukiwanie dysków programem AdwCleaner znalazł coś ale nie był w stanie tego usunąć,

- Format i ponowna instalacja systemu,

- Ustawienie obrotów coolera na sztywne 100% w BIOS-ie, różnica co najwyżej 2 stopni,

- Wymiana pasty termoprzewodzącej, wyczyszczenie z kurzu, zdjęcie obu paneli bocznych w obudowie i wystawienie komputera wręcz na środek pokoju,

- Dociśnięcie coolera do procka,

- Resetowałem BIOS wyjmując baterię z płyty głównej,

 

Kolega podpowiedział mi, że winna możebyć karta graficzna. Przypomniałem sobie, że mam starą (GeForce GT430) więc je podmieniłem ale nadal grzał się niemiłosiernie. Sprawdziłem też czy to nie wina płyty głównej bądź procesora montując stary (AMD Althon II X2 250) i on się nie grzeje, ale co ciekawe z nim na pokładzie wszystko jest spoko poza ciągle czarnym ekranem (na obu GPU).

Nie można już z nim za wiele zrobić bo od razu się przegrzewa i wyłącza po chwili. Nie zdążyłem zmniejszyć napięć więc mając wczoraj do dyspozycji miernik uniwersalny chciałem sprawdzić napięcia na płycie lub procesorze ale obawiałem się że spowoduje zwarcie i zniszę któryś z podzespołów.

Prosiłbym o jakieś pomysły co do przyczyn tego stanu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

boxowy cooler AMD

Kup porządne chłodzenie i dobrą pastę.

 

Na standardowym chłodzeniu 52 stopnie to całkiem normalna temperatura.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup porządne chłodzenie i dobrą pastę.

Wiesz sprawwdzałem oba bez coolerów, na dotyk. I phenom po ok. 5 sekundach niemiłosiernie parzył mnie w palec, natomiast althon nie grzał się prawie wcale. Dodatkowo z miesiąc temu grałem z phenomem w Wiedźmina 3 na 1600x900 i minimalnych, miał wtedy znośne temperatury na tym samy coolerze i paście. Więc nie koniecznie jest to wina chłodzenia. Które tak i tak kiedyś kupię do OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz sprawwdzałem oba bez coolerów, na dotyk. I phenom po ok. 5 sekundach niemiłosiernie parzył mnie w palec, natomiast althon nie grzał się prawie wcale. Dodatkowo z miesiąc temu grałem z phenomem w Wiedźmina 3 na 1600x900 i minimalnych, miał wtedy znośne temperatury na tym samy coolerze i paście. Więc nie koniecznie jest to wina chłodzenia. Które tak i tak kiedyś kupię do OC.

 

To nie sa czasy P3 ze mozna sobie odpalic kompa bez radiatora. Staraj sie tego unikac. Chcesz sprawdzic temp. to zrob pomiar blisko IHS ale z radiatorem :lol2:

Ten co "parzy" prawidlowo sie zachowuje - ma parzyć. Ten co jest zimny - prawdopodobnie "ded"

 

52 stopnie na boxie to jak najbardziej ok ale jak wyzej - zmien chlodzenie, paste jakas konkretna a nie silikonowe "no-name"

 

I jak tak patrze na Twoje podejscie (sprawdzanie na dotyk, pomysl o pomiarze V a pinach) - czuje, ze Twoj sprzet bedzie mial kiepski zywot :(

 

Dodatkowo zrob cyrkulacje powietrza w obudowie (sciaganie paneli powoduje brak tej cyrkulacji). Paradoksalnie - gdy sciagasz panele - moze robic sie cieplej. Natomiast w zamknietej obudowie, z cyrkulacja - chlodne powietrze jest wtlaczane, cieple wyrzucane. Zrob np. na dole, z przodu obudowy wentylatory wtlaczajace, na gorze z tylu - 1 wyciagajacy powietrze. I zamknij obudowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Phenoma II 955 i podczas grania temperatura dobija 74C i się nic nie dzieje. Jeżeli procek nie kręcony, to taka temperatura nie jest problemem. Zwiększ w biosie granice temperatury na 80C. Wg mnie komputer wyłącza się, bo ten pseudozasilacz nie daje rady. Sprawdź komputer na lepszym zasilaczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

52 stopnie na boxie to jak najbardziej ok ale jak wyzej - zmien chlodzenie, paste jakas konkretna a nie silikonowe "no-name"

52 stopnie na przeglądarce nie są normalną sprawą na moim chłodzeniu bo powtarzam grałem na tym procesorze z tym chłodzeniem i pastą w Wiedźmina 3 i wtedy bym zrozumiał te temperatury (które wtedy występowały), a na przeglądarce było super 30-35 stopni.

 

Ja mam Phenoma II 955 i podczas grania temperatura dobija 74C i się nic nie dzieje. Jeżeli procek nie kręcony, to taka temperatura nie jest problemem. Zwiększ w biosie granice temperatury na 80C. Wg mnie komputer wyłącza się, bo ten pseudozasilacz nie daje rady. Sprawdź komputer na lepszym zasilaczu.

W specyfikacji jest podane że maksymalna temperatura pracy to 62 stopnie więc nie chce ryzykować i dokończyć jego żywota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie widziałem 30-35 stopni na boxowym coolerze na tym cpu w temperaturze pokojowej, a miałem ich kupę.

Ale chodzi ci o 30-35 stopni podczas grania czy podczas przeglądania internetu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

We wszystkich przypadkach.

Nie potrafię tego wytłumaczyć, ale wszystkie temperatury w stanie spoczynku nie przekraczały magicznej bariery 40 stopni. Momentami wyskakiwały ponad 35 ale tylko na chwilę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam boxowego chłodzenia na 955, tylko Spire Kepler II i przy przeglądaniu internetu mam jakieś 45C. Faktycznie te 74C to duża temperatura, ale planuję wymiany pasty. Bo normalnie temperatury dobijały mi do 66-68C. Swego czasu było poruszane na forum, przy jakich temperaturach może Phenom pracować. Ta temperatura 62C podana przez producenta, jest zaniżona, ale tak już robią producenci. Ogólnie Phenom spokojnie może, o ile jest niekręcony przy temperaturach około 70C.

Wg mnie warto spróbować podłączyć inny zasilacz. Nie wiem kto składał Ci ten zestaw, ale zasilacz jest z czarnej listy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam tego phenoma w szufladzie i to co piszesz jest normalne, zmień chłodzenie, nie pożałujesz. Będzie znacznie ciszej i chłodniej.

 

u mnie Phenom resetował się przy przekroczeniu 65C, zależy od sztuki, taktowania i voltów. Im wyższe volty i takty tym niższa maksymalna stabilna temperatura.

 

 

na BOX i na stock pod obciążeniem było 70C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam tego phenoma w szufladzie i to co piszesz jest normalne, zmień chłodzenie, nie pożałujesz. Będzie znacznie ciszej i chłodniej.

 

u mnie Phenom resetował się przy przekroczeniu 65C, zależy od sztuki, taktowania i voltów. Im wyższe volty i takty tym niższa maksymalna stabilna temperatura.

 

 

na BOX i na stock pod obciążeniem było 70C

 

W sumie zapomniałem o tym, że można zjechać z napięciem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj, kilku sprawach, ostatnio temp podskoczyły jest wyższa temp otoczenia, odyczty beda wyższe.

dobra pasta i undevolting i nie ma problemu, do OC raczej nowy cooler.

U mnie 34-35 stopni przy 10 zakłądkach i YT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat w sumie jest do zamknięcia bo na resztach pasty założyłem cooler i obniżyłem napięcie. Temperatura ładnie 30-35 stopni, ale nie uruchamia się system. Próbowałem zainstalować od nowa Win7 ale na sekundę pojawia się bluescreen i komputer się restartuje. Próbowałem też z archem, ale jest to samo. Prawdopodobne kupię od kolegi jego stary komputer bo już siły do tego nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat w sumie jest do zamknięcia bo na resztach pasty założyłem cooler i obniżyłem napięcie. Temperatura ładnie 30-35 stopni, ale nie uruchamia się system. Próbowałem zainstalować od nowa Win7 ale na sekundę pojawia się bluescreen i komputer się restartuje. Próbowałem też z archem, ale jest to samo. Prawdopodobne kupię od kolegi jego stary komputer bo już siły do tego nie mam.

no to obniżyłeś za bardzo... to nie jest fizyka jądrowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ja na phenom 955 mam teraz 37 stopni box chłodzenie, niepodkręcany, napięcie tylko obniżyłem

W tle przeglądarka,instalator i utorrent ściągający dane

Mogłem mu dać spokojnie nawet 3.4 ghz na tym obniżonym napięciu, więcej nie próbowałem ale podejrzewam że system by się wysypał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury masz całkowicie normalne.

 

 

Mam pytanko podczas zmiany taktowania procesora Athlon II x4 resetuje mi się komputer nie wiem, czy to kwestja małego zasilania na procesorze czy czegoś innego proszę o sugestje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...