Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

OSSprime

[Zestaw] 4000-5000zł/OPT Gry i Programy / M-OC / Cisza / Monitor

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Po latach spędzonych na laptopach, nadszedł czas na powrót do stacjonarki :)

 

Zastosowania: gry i „domowe” obliczenia naukowe (Matlab, Python i Fortran, ważny IPC, więc raczej Intel niż AMD). Potrzebuję do tego nowy monitor, najlepiej IPS. Mam już kupione dyski: Toshiba P300 1 TB i Irdm Pro Gen2 240 GB. Jak widać budżet jest „płynny”, zależy mi, żeby złożyć zestaw z jak najlepszym stosunkiem wydajności do ceny. Dobrze by też było, żeby wiatraki nie wyły zbytnio jak zapuszczę jakieś obliczenia na noc :D

 

Poniżej wstawiam zestaw „bazowy” za ok. 4200zł, ceny z x-kom. Postawiłem na i5+Z370, żeby skorzystać z szybszych RAMów oraz na combo RX 580 + monitor z freesync:

CPU: i5 8400 (709 zł)

Chłodzenie: SilentiumPC Fera 3 (99 zł)

Mobo: Gigabyte Z370P D3 (morele, w promocji za 329 zł)

RAM: G.Skill Ripjaws 2x4 GB 3000 MHz CL 15 (439 zł)

Zasilacz: Seasonic 650W Focus Plus 80 Plus Gold (399 zł, na x-kom tylko o 20 zł droższy niż 550W)

Buda: SilentiumPC Regnum RG4F Frosty White (159 zł)

Grafika: Gigabyte Radeon RX 580 Aorus 8GB (morele, 1489 zł)

Monitor: LG 24MP59G (599 zł)

 

Wydaje mi się, że na dziś to solidny mid-range i będzie go łatwo upgrade’ować w przyszłości. Proszę was jednak o sugestie w ulepszeniu zestawu, do max 5000zł. Myślę o:

- lepszym RAMie (3200 MHz) lub 2x8GB

- lepszej płycie głównej (MSI SLI PLUS lub ASRock Extreme4)

- procesorze i7 8700 (bez K), lub i5 8600K, ale wolałbym nie robić skalpu

- monitorze LG 29UM59-P, proporcje 21:9 powinny być fajne do programowania, niestety bez freesync

- GTX 1070 jest już dla mnie chyba za drogi i nieopłacalny, no i bez freesync

- lepszej obudowie. Najchętniej bym wziął Corsaira Carbide 275R, ale na razie ich za bardzo w Polsce nie ma, Fractale mi się nie podobają :( a w NZXT S340 Elite trzeba przykręcić HDD bezpośrednio do budy :(

 

No i na koniec: warto zamawiać części pojedynczo, gdzie najtaniej w x-kom/morele/esc, czy zamówić wszystko w jednym miejscu i pytać o rabat? Jakie macie doświadczenia?

 

Pozdrawiam,

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem, ale skupił bym się na procesorze i RAM-ie. Jeśli chodzi o procka, to i7-8700 w wersji BOX (nie będzie potrzebne osobne chłodzenie) jest bardzo dobrą opcją (x-kom 1199 zł), natomiast RAM - G.SKILL 16GB 3200MHz Ripjaws V Black CL16 (2x8GB) ma taktowanie 3200MHz i jest go 16GB (x-kom 789 zł). Obie te rzeczy są teraz tam w przecenie, więc zmieściłbyś w budżecie.

 

Płyta główna - proponuję zostać przy Gigabyte. Chyba że ilość złączy jest problemem - wtedy pomyśleć o MSI Z370 SLI PLUS (PCI-E DDR4 USB 3.1/M.2). Ale jeśli złącz wystarczy, to nie ma żadnej innej różnicy między nimi i nie warto inwestować w tego MSI.

 

Monitor LG 24MP59G kupowałem miesiąc temu koledze - jak dla mnie bomba. Ceny GTX1070 są kosmiczne, więc lepiej zostać przy Radeonie. Natomiast obudowa - jeśli wejdzie tam grafika i płyta główna, to reszta jest kwestią gustu i ceny. ;-)

 

Czyli jeśli monitor jest dla ciebie dobry, obudowa akceptowalna a ilość złączy na mobo wystarczająca, to wziąłbym lepszego procka i lepszy RAM. Jeśli jednak jeśli budżet będzie za mały (zmiensz monitor, obudowę lub płytę główną), to przede wszystkim procesor. RAM można w przyszłości łatwo wymienić na lepszy, a 8GB na początek powinno wystarczyć.

 

A co do zamawiania: jak chcesz skręcać sam, to kupować tam, gdzie jest najtaniej. Natomiast nigdy nie słyszałem o rabacie na podzespoły przy składaniu komputera, nawet przy kupowaniu sprzętu za 5000 - 6000 zł.

 

Niech ci sprzęt dobrze służy :-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i7-8700 w wersji BOX (nie będzie potrzebne osobne chłodzenie)

Będzie, bo intelowski cooler z tym CPU sobie za dobrze nie radzi.

 

to nie ma żadnej innej różnicy między nimi i nie warto inwestować w tego MSI.

Mocniejsza i lepiej chłodzona sekcja zasilania, dużo lepszy układ audio, możliwość zrobienia SLI... Ja bym powiedział, że różnice są i to dość spore :P

 

 

Ceny GTX1070 są kosmiczne, więc lepiej zostać przy Radeonie.

 

Da się dorwać GTX 1070 za ~ 1900 zł, więc aż takie kosmicznie nie są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki za odpowiedzi! W morelach już wykupili te promocyjne Z370 gigabyte'a :) więc będę szedł albo w i5-8400 + B360 + 2666 MHz albo w i7-8700 + MSI Z370 SLI + 3000/3200 MHz.

 

Teraz widzę są do kupienia G.Skille 3000 MHz CL 16 2 x 8GB za 660 zł. Czy są odczuwalne różnice pomiędzy CL 16 a 15?

 

GTX 1070 to mimo wszystko dopłata 30% za 20% wzrost FPS, przy 1080p tego wzrostu i tak nie będzie jeszcze widać na ustawieniach high, a GTX 11xx już za rogiem :/.

 

Chyba, żebym wybrał LG 29UM59-P, który nie ma freesynca, ale wtedy bym wolał GTX 1060 3GB od Palita za 970 zł lub GTX 1060 6GB od PNY za 1345 zł.

 

Edit: przygotowałem 3 zestawy, co o nich sądzicie?:

i5 8400 + B360 + 16GB 2666 MHz https://www.morele.net/inventory/info/b9902d73/ za 4330 zł

i5 8400 + B360 + 16GB 2666 MHz https://www.morele.net/inventory/info/5953325a/ za 4485 zł (GTX 1060 6GB + monitor widescreen bez freesync)

i7 8700 + Z370 + 16GB 3400 MHz https://www.morele.net/inventory/info/f8cbeb91/ za 5265 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, ja patrzyłem na benchmarki tu http://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GTX-1070-vs-Nvidia-GTX-1060-6GB/3609vs3639

 

Jeszcze podumam nad GTX 1070, ale na razie najbardziej skłaniam się ku zestawowi i5 8400 + RX 580 + freesync: https://www.morele.net/inventory/info/b9902d73/

 

Pamięci G.Skill 3000 MHz za 660 zł, tańsze niż 2666 MHz w morelach i zasilacz z esc.pl za 339 zł.

 

A jeszcze a propos RX 580. Lepszy jest Gigabyte Aorus 8GB, Sapphire Pulse 8GB czy Sapphire Nitro+ 4GB (8GB wywiało :/)? Ma duże znaczenie te dodatkowe 4GB? O Nitro czytałem zawsze bardzo dobre opinie.

 

Edit: znalazłem Nitro+ SE 8GB (niebieski) za 1550 zł. Warto dopłacić 70 zł do tego Gigabyte?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aorus zły nie jest ale trochę głośny. W przypadku Nitro i Pulse, to chłodzenia podobne ale Nitro jest trochę cichsza z tego co pamiętam. No ale fakt że ciężko upolować wersję 8GB. Wersji 4GB to nie wiem czy bym brał, teoretycznie te 4GB powinno tej klasie karty starczyć, no ale...

 

1550 zł to trochę dużo gdy za 1900 zł masz GTX 1070, który zostawia tę kartę daleko w tyle. Ale znów kupno RX 580 z średnim chłodzeniem to też taki sobie pomysł :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie z tego Inno daje radę. Znajomy kupił niedawno i pod obciążeniem ma około 74 stopnie, więc jest ok. Głośność podobno umiarkowana.

 

Z innych masz jeszcze http://www.esc.pl/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=63561 - wypada podobnie, czyli temperatury w normie a głośność też akceptowalna. Tę kartę akurat miałem okazję montować i trochę testować, więc mogę śmiało polecić w tej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Promocyjny Z370 od Gigabyte wrócił do moreli i już go zamówiłem, podobnie GSkille w x-kom. Zasilacz Seasonic 650W i i5-8400 kupię w proline. Jak już w przyszłości zabraknie i5 mocy, będę wymieniał na jakiś i7 nie-K.

 

Po dyskusji w dziale o kartach graficznych stwierdziłem, że wezmę RX 580 wersję Sapphire Pulse 4GB za ok. 1300 zł, w sumie powinien to być odpowiednik najtańszych dwuwiatrakowych GTXów 1060 6GB, i prędzej mu zabraknie mocy niż vramu. W przyszłości będę go wymieniał na GTX 1160 lub RX 680.

 

Link do zestawu w morelach https://www.morele.net/inventory/info/55366f00/, ponieważ kupuję części w różnych sklepach, w sumie koszt wyniesie 4580 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link! Co prawda wszystko już zamówiłem, ostatecznie wybrałem RX 580 Sapphire Pulse 8GB za 1400 zł w komputroniku, ale może komuś innemu się przyda!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...