Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

tessir

Gigabyte Z370P D3 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że Z370P D3 jest obecnie najtańszym mobasem Z370 pod Coffee Lake i wiele osób decyduje się na niego ze względu właśnie na cenę i możliwość wrzucenia szybszych ramów niż do H310/B360 + powstaje sporo tematów i pytań, to postanowiłem zrobić wątek gdzie będziemy mogli się wymieniać doświadczeniami z tą płytą główną. Na pewno będzie łatwiej zadać pytanie w tym miejcu + może ktoś wpadnie na jakąś przydatną opcję w BIOS'ie, która pomoże innym użytkownikom.

Na start zamieszczam moje 2 posty odnośnie tej płyty i kilku początkowych problemów: Jaki ram? i Kilka problemów na starcie

 

Podsumowując, koniec końców działa u mnie wszystko sprawnie, uruchamia się bez problemów, komputer przeszedł wszelkie testy stabliności. i7-8700, w połączeniu z pamięciami Patriot Viper 4 3400mhz, z szyną (BCLK) ustawioną z automatu na XMP ~102.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, fajnie byloby gdybys podal z linkami co dokladnie kupiles do zestawu i gdzie, a potem opisal co zrobiles by działał tak jak powinien. Twoj zestaw wyglada na calkiem dobry w stosunku cena/ jakosc i ja np. Rozważam zakup takiego samego. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli ogólnie jest to najlepsza budżetową teraz płyta do zakupu dla procesorów Intel 8 generacji nie do kręcenia tylko zablokowanych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta jest w fajnej promocji w morelach, z kodem "GIGA30" kupujemy ją za 329zł - co daje nam praktycznie cenę płyt H310/ B360, a mamy możliwość obsługi ramów powyżej 2666mhz.

Raczej nie nadaje się do kręcenia, ze względu na sekcję zasilania, która nawet przy zablokowanym i7-8700 jest dość ciepła. Jest idealna właśnie jako zamiennik płyt na tańszych czipsetach.

Do tego kupiłem w X-Kom Intel i7-8700 3.20GHz 12MB BOX i ram Patriot 16GB 3400MHz Viper 4 (2x8192)

Fajną alternatywą jest jeszcze ram GOODRAM 16GB 3200MHz IRIDIUM CL16 Black (2x8GB)

Jest to moim zdaniem idealna opcja jeżeli chodzi o cena/ wydajność - bo żeby przeskoczyć już na 8700K, to trzeba za sam procesor dać jakieś 200-250zł więcej, płyta główna nadająca się pod dobre OC to jakieś 300-400zł więcej, do tego chłodzenie pod wersję K musi być bardziej wydajne więc jakieś kolejne 100-150zł dopłaty. Licząc takie średnie ceny, to mamy około 600-800zł dopłaty w stosunku do konfiguracji z 8700. Uznałem, że różnica w wydajności pomiędzy 8700, a 8700K nie jest warta aż takiej dopłaty.

 

Reszta podzespołów pochodzi jeszcze z poprzedniej konfiguracji i jest w mojej stopce, dziś na pewno kilka z tych części by trzeba zmienić na nowsze i lepsze. Jak chcesz pomocy przy złożeniu zestawu to możesz napisać do mnie PW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę potwierdzić, że pamięci G.Skill Aegis DDR4, 16GB, 3000MHz, CL16 (F4-3000C16D-16GISB) działają na tej płycie. Profil XMP załadował się bez żadnych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem dziwną rzecz. Podkręcając 8700 przez bclk w programach typu AIDA64 wszystkie rdzenie idą na 4.4, jednak podczas grania w gry są zablokowane do 4.3 i nie chcą wskoczyć wyżej... Jak to u Was wygląda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam , jak możesz to wrzuć fotki ustawień biosu do tej płyty bo w przyszłym tygodniu będę miał już całość zestawu a szkoda żebym się męczył z ustawieniami parę dni jak dostane gotowe od ciebie :D

 

MOBO Gigabyte Z370P D3 , RAM Patriot Viper 4 2x8GB 3400MHz CL16 to już mam czekam jeszcze na i7 i będę miał komplet .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W szare. Patrząc od lewej jest to 2 i 4 slot. Chyba dobrze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich otóż bios ustawiony testy programami typu prime95 OCCT zrobione nic tylko cieszyć się ze stabilności systemu i braku problemów . Co mogę powiedzieć o całym zestawie cieszę się że go kupiłem komputer po uruchomieniu w parę sekund jest już w oknie logowania Win 10 w systemie wszystko śmiga bardzo dobrze ta i7 fajnie radzi sobie z encodowaniem filmów czy obróbce video programy takie jak MeGUI , VirtualDub , Sony Vegas Pro po prostu śmigają na tym sprzęcie jak trzeba :D Póki co czekam na nowe karty graficzne żeby ta i7 przestała się nudzić z moim radeonem choć i tak ten radeon dostał 2 życie dzięki tej i7. Sprawdziłem kilka gierek typu Wiesiek 3, Farcry 5, Assassin's Creed Origins czy Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands wszystko śmiga po prostu genialnie już nie mogę się doczekać kupna nowej grafiki będę celował w coś pokroju 1070/1080 zobaczymy co pokażą zieloni na premierze nowych kart . Jeśli chodzi o temperatury to nie mam z nimi problemu w idlu to 25/35 zależy jaka temp w pokoju a w stresie podczas testu OCCT było to 70 stopni z małym hakiem po 2 godzinach więc myślę że to spoko wynik jak na chłodzenie fera 3 i pasta z zestawu np jak gram w GTA 5 2/3h temperatura to około 60 stopni nawet mniej więc póki co nie ma sensu robić skalpa jeśli temperatury są na bardzo dobrym poziomie . Dlatego dziwą mnie ludzie którzy mają po 80/90 stopni na tej i7 to albo maja kiepskie chłodzenie albo zle zamontowane .... Oczywiście obniżyłem napięcie procesora o -0.75 na -1 też idzie bez problemu napięcie ramu ustawione na sztywno na 1.35v 0 problemów . Co tu dużo mówić udało mi się kupić fajny zestaw za fajne pieniądze i jestem z niego bardzo zadowolony polecam i w razie pytań zapraszam na priv .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony parę przydatnych informacji na temat płyty:

  • Płyta ogarnia celerony/pentiumy na biosie F4 (może na którymś z wcześniejszych też, nie chce mi się sprawdzać)
  • Do zasilania procesora wystarcza wtyczka 4pin (jak i prawie wszędzie, ale niektórzy potrzebują potwierdzenia empirycznego - a więc i proszę :) )
  • Płyta obsługuje RST RAID NVMe. Można sobie zrobić macierz z dwóch dysków NVMe, gdy jeden jest w gnieździe M.2, a drugi w ostatnim x16.

 

Do raidowania dysków NVMe trzeba włączyć tryb RAID w kontrolerze, oraz pamiętać o ustawieniu "PCIe Storage Dev On Port X" (odpowiednio 9 i 21).

Dalej pinokio idzie sam - kreator macierzy jest banalnie prosty w użyciu ;)

 

No i bonus - schemat co płyta gdzie wyciąga z chipsetu. Pokazuje, dlaczego ten RAID NVMe jest możliwy, oraz że... prawie nic się nie marnuje:

Z370_P_D3_HSIO.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ram g skill 16gb 3200mhz (F4-3200C16D-16GVKB) działa bez problemu, mam już kilka miesięcy nowego kompa :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...