Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

voltan

Napięcie System Agent - Problem.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Piszę ten temat ponieważ bardzo zastanawia mnie napięcie System Agent.

Nie potrafiłem znaleźć jakiejś jednoznacznej odpowiedzi nawet na zagranicznych stronach,

więc postanowiłem napisać tu gdzie jest dużo ogarniętych osób.

 

Problem polega na tym, że bios wymusza napięcie 1.32 w trybie AUTO.

Natomiast gdy chcę takie samo napięcie wpisać w trybie manualnym to wartość zostaje podświetlona na czerwono.

Ja rozumiem, że to napięcie ma związek z kontrolerem pamięci.

Jaki to ma realny wpływ na ogólną temperaturę procesora? Oraz czy nie jest to za dużo?

 

303f90de5b17e.jpg

 

i7 8700K (nie kręcony)

MSI Z370 Tomahawk (najnowszy BIOS)

G.Skill Ripjaws V 2x8GB 3200MHz CL14 (F4-3200C14D-16GVK)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest napięcie mostka północnego, a on składa się z kontrolera pamięci i pci-express.

 

1.32v do takich taktowań to sporo za dużo. Podbijanie napięcia dla mostka północnego ma znikomy wpływ na całkowity pobór mocy przez CPU.

 

Okolice 1.15v powinny wystarczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji CPU IO też jest za wysokie.

1.0V-1.1V załątwi sprawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji CPU IO też jest za wysokie.

1.0V-1.1V załątwi sprawę.

 

No właśnie starałem się to trochę poprawić. Nie wiem czemu płyta rzuca takimi napięciami.

Swoją drogą jest jeszcze jeden problem.

Otóż podjąłem się próby OC i wprowadziłem na sztywno w biosie 1.2V dla procesora w trybie adaptive.

Zegary w trybie który zrzuca taktowania w idle.

 

No i mimo sztywnego 1.2V płyta wrzucała ponad 1.3V.

Natomiast gdy dałem napięcia w trybie override to było jak trzeba czyli 1.2V.

Być może poprawią w kolejnej wersji biosu, no ale dla mnie to i tak dziwne.

(IO i CPU SA już poprawione względem obrazka)

 

18e55eb35c253.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adaptive z tłumaczenia ma się adaptować więc pomimo ustawionej wartości on dodaje tyle ile potrzebuje choć zazwyczaj jest to więcej. Tryb override to właśnie tryb na sztywno, ale nie zrzuca taktowania i offset jest po prostu dodawany do napięcia na sztywno bynajmniej u mnie tak działa na starszej platformie. Jeżeli nie zależy Ci bardzo na zrzuceniu taktowania w idle to korzystaj z trybu override który jest bardziej stabilny(jeśli ustawisz poprawne napięcie) oraz nie będzie dawał za wysokich napięć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adaptive z tłumaczenia ma się adaptować więc pomimo ustawionej wartości on dodaje tyle ile potrzebuje choć zazwyczaj jest to więcej. Tryb override to właśnie tryb na sztywno, ale nie zrzuca taktowania i offset jest po prostu dodawany do napięcia na sztywno bynajmniej u mnie tak działa na starszej platformie. Jeżeli nie zależy Ci bardzo na zrzuceniu taktowania w idle to korzystaj z trybu override który jest bardziej stabilny(jeśli ustawisz poprawne napięcie) oraz nie będzie dawał za wysokich napięć.

Wszystko dobrze, tylko wg mnie powinien adaptować te napięcia do zadanej przeze mnie wartości. Chyba, że tak to jest skonstruowane.

Nie mniej jak będę się bawił dalej w OC to tylko w override.

 

Dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adaptiver czy offset jest korzystniejsze bo nie katujesz CPU stałym i wysokim napięciem.

Stałe na większości płyt działa prawidłowo ale ze zmiennymi już gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na chłopski rozum. Adaptiv jest dobre dla tych co większość czasu nie obciążają CPU, natomiast Ci którzy korzystają z korzyści OC przez znaczną większość czasu po czym wyłączają PC to według mnie lepiej ustawić override. Poza tym w prawie każdym poradniku dotyczącego OC wspominają że warto jest ustawić napięcie stałe override dla lepszej stabilizacji, a przy mocnym OC wręcz odradzano adaptiv aby uniknąć bardzo wysokich napięć. Do tego przy testowaniu stabilności prime95 IBT occt zdecydowanie kazano nie korzystać z trybu adaptiv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...