Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

pruslee

Niezadowalająca jakość youtube

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od kilku lat wrzucam amatorsko filmiki na youtuba. Ostatnio zainwestowałem w fajny aparat SONY RX100-M4.

Nagrywam filmy w 4K i renderuję w Vegasie do FHD za pomocą SONY AVC/MVC

Filmik jak w źródle w 30kl/s, bitrate 15000000 i ustawienia zgodnie z tym co wyszukałem na necie. Plik wyjściowy zadowalający, ale po wrzutce na youtuba pojawia się pikselioza, która jest nie do zaakceptowania. Próbowałem różnych ustawień i za każdym razem to samo. Jak wrzucić film żeby miał jakość zbliżoną jak najbardziej do oryginału?

 

Link do filmiku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RobONtouR

za mały bitrate daj z 70 000 000

 

i nie zezwalaj yt na poprawę wideo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za posta :)

 

Zwiększyłem bitrate, plik wyjściowy bardzo zadowalający, ale na youtubie jakby gorzej :(

https://www.youtube.com/watch?v=7laZOHSZxXo&feature=youtu.be

 

Potem zmieniłem koncepcję i wygenerowałem film kodekiem h264 przy bardzo wysokim wysokim bitrate (na kompie super obraz), ale efekt dalej mizerny

https://www.youtube.com/watch?v=1FEObuvSNr8

 

Co to znaczy "nie zezwalaj yt na poprawę wideo"

W opcjach yt znalazłem tylko - domyślne ustawienia przesyłania/proponuj poprawianie filmów i włączyłem "Nigdy nie pokazuj wskazówek edycyjnych"... o to chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

H264 ustawiałem wg tego filmiku

Przy tej i lepszej jakości efekt dalej słaby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję wyrenderować do 4K i w takiej rozdzielczości wysłać na YouTube, gdyż 4K na YouTube oznacza znacznie większy bitrate niż w przypadku 1080p.

 

Dobrym rozwiązaniem jest dodatkowo renderowanie na CPU przy użyciu darmowego kodeka x264 i ustawieniu profilu na very slow + wysokiego poziomu przy kodowaniu (6.2). To pozwoli na jeszcze lepszą redukcję bloczków powstałych przy kodowaniu filmu. Oczywiście zabierze to sporo czasu, jednak efekt będzie nieporównywalnie lepszy niż w filmie renderowanym przy pomocy GPU. Ten kodek Sony jest słaby i jeśli masz dobry procesor to naprawdę skorzystasz jakościowo na renderowaniu przy pomocy "czystego" x264. W Vegasie możesz ten kodek wybrać po przestawieniu kontenera na .avi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filip454, trochę późno odpowiadam, ale temat dla mnie dalej aktualny. Dzięki za podpowiedzi. Przetestowałem kodek H264 i dalej nie jestem pocieszony. Jakość na kompie mam żyleta, ale po wrzucie

widać pixele - szczególnie w lesie, pod słońce i w przyspieszeniach. Ciekawe jest to, że im większy bitrate, tym gorsza jakość na youtubie. Najlepszy wynik (ale nie zadowalający) uzyskałem przy ustawieniach zalecanych - 12mb/s dla FHD. Renderowałem też mały fragment do 4k (mały, bo mój i5 2500k nie wyrabia) - i efekt wydaje się być zadowalający, ale pod warunkiem, że odtwarzam w 4k, bo na FHD wygląda gorzej niż ten wyrenderowany dla FHD https://www.youtube.com/watch?v=wbXLXx08XU0 .

Może jeszcze ktoś coś??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zakodować w HEVC,

ew. też zobacz tutaj poradnik do kodowania VP9 w Vegasie:

(też tam jest o materiale z 4K do FHD jak jest słaba jakość).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakkolwiek nie zakodujesz u siebie to youtube i tak zrobi z tego 4Mbps dla 1080p kodowane przy presecie very fast :P

Wiadome, lepsza jakość źródła da troszkę lepszą jakość wynikowego uploadu, ale tu ograniczeniem jest YT. Chyba, że masz status partnera, wtedy Twoje wynikowe video może być w wyższym bitrate. Jako żuczek-szaraczek zapomnij.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AdmK

a dzietam...

https://www.youtube.com/watch?v=6GfFz-TA_Dk&feature=youtu.be

 

sony FDR-X3000R

plik na wejściu do vegasa MP4 1920p 50kbps/50 fps - podczas wrzucania na TL ustawiasz zgodnośc pliku z projektem, potem renderujesz np SONY AVC/MVC profil internet 1920x1080, modyfikujesz (customize template ) odpowiednią ilość fps ( identyczna z wejściem ) bps ustaw na 25k i w zakładce "project" ustaw best.

PS

normalne konto na YT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a dzietam...

https://www.youtube.com/watch?v=6GfFz-TA_Dk&feature=youtu.be

 

sony FDR-X3000R

plik na wejściu do vegasa MP4 1920p 50kbps/50 fps - podczas wrzucania na TL ustawiasz zgodnośc pliku z projektem, potem renderujesz np SONY AVC/MVC profil internet 1920x1080, modyfikujesz (customize template ) odpowiednią ilość fps ( identyczna z wejściem ) bps ustaw na 25k i w zakładce "project" ustaw best.

PS

normalne konto na YT

 

Czyli orignał też pełny artefaktów i rozmycia? (drzewa, linia wody itd.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AdmK

Czyli orignał też pełny artefaktów i rozmycia? (drzewa, linia wody itd.)

serio widzisz artefakty ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważ że przy statycznym obrazie jest dokładność a przy szybkim poruszaniu wychodzi pixeloza,obraz rozmywa.Też mi się nie podoba to.YT jak ma niszczyć plik to niech odrazu zablokuje przesyłanie filmów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AdmK, też mam kamerkę x3000 :), plik na wejściu 60klatek, tak ustawiłem w projekcie i fhd, wyrenderowałem SONY AVC/MVC profil internet 1920x1080, dałem odpowiednią ilość fps ( identyczna z wejściem ) bps na 25k i w zakładce "project" best. Efekt mizerny https://www.youtube.com/watch?v=YOiMVl8VkP0 (dodałem LUT-a).

Jedyne czego nie zrobiłem, "to podczas wrzucania na TL ustawiasz zgodnośc pliku z projektem" - bo nie bardzo wiem o co chodzi. - na Twoim filmiku wygląda to sto razy lepiej, ale u mnnie też są momenty, że wygląda bardzo dobrze...

deton 24 - nie mam na liście tego HEVC - rozumiem, że jest to H256 - zainstalowałem najnowszy k-lite (h256 był na liście) ale vegas go nie widzi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AdmK

Zgodność pliku z projektem - W vegasie ustaw w options/preferences/general "Prompt to adjust project setting to match..." chyba, że już kliknąłeś za pierwszym razem i już nie pyta przy dodawaniu pierwszego pliku i masz jak trzeba .

W opcjach/video wyłącz wspomaganie GPU.

 

SONY AVC/MVC generalnie słabo chodzi, ale nie aż tak... może spróbuj MainConcept AVC/AAC profil internet HD 1920p z ustawieniami kodeka:

encode mode: only cpu

profile: high

constant bitrate 135 kbps

use deblocking

w zakładce project - video rendering quality ustaw best

 

I na początek, spróbuj nie dodawać żadnych filtrów do projektu... np na którymś klipie z zoo mimo strasznej sieczki widziałem, że chyba mocno wyostrzałeś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AdmK, dzięki za pomoc.

Starałem się poustawiać wszystko jak napisałeś i efekt mam podobny (czyt. słaby).

Od razu piszę, że testuję na materiale, który wyglądał najgorzej.

Jakby się komuś chciało, to zamieszczam link do surówki

https://mega.nz/#!mahVyCJT!YscjkNC2P8JfRj0k6h4T6Kkx7OLEwIA_W5YSxSq9r9s

 

Jak mi to ktoś wrzuci z wysoką jakością ma u mnie mega browara :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AdmK

Nie ma co kombinować z formatami na wyjściu z vegasa, nawet jak wrzucisz na YT oryginał, to i tak buraczy ( zwłaszcza 35-36 sekunda doskonale to widać )

Zrobiłem dwa typy: z vegasa mainconcept i oryginał, i jak u Ciebie wyszła kasza...

tyle, że ta kasz pojawia się i znika; 35-35 fatalnie, potem ok i od 59 sek znowu mozaika.

 

Te problemy występują u Ciebie z plików RX100-M4 i x3000, a nie łączy ich wspólna karta SD ?

Może gdzieś się dławi, nie widać tego w oryginale a po konwersji na YT wychodzą cuda... nic innego na razie nie przychodzi mi do głowy.

 

 

mainconcept

https://www.youtube.com/watch?v=L3iH86A95tk

 

 

z oryginału

https://www.youtube.com/watch?v=2a5pX-OP7S4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym filmiku co linkowałem wyżej, gościu jeszcze pisał w opisie, że na końcu wrzucał plik na Google Drive, i stamtąd dopiero importował do YT. Może to coś daje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć na dailymotion albo vimeo dla porównania, vimeo na bank będziesz miał jakość żyleta bo większość artystów tam wrzuca w 4K. Z YT i ich serwerami obcinającymi bitrate nic nie zrobisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra... podsumowanie :) jest masakra

W kamerkach mam 2 różne karty - kupione w sklepach - sandisk extreme pro i samsung.

 

Na dailymotion efekty uzyskałem podobne jak na YT - oryginał też wyszedł słabo

Na VIMEO też, ale tam wrzuciłem tylko 1 filmik z ogromnym bitrate (tam mogłem wrzucić tylko do 500mb).

 

Poprawę jakości widziałem tylko, gdy renderowałem film FHD do 4k, ale ta poprawa widoczna była tylko podczas oglądania w 4k na YT, co na razie odpada...

Wrzucalem film na google dysk i jakość miałem słabą więc już na YT nawet nie przerzucałem.

 

Poczytam jeszcze o kodeku H265

Jedyny film z jakiego w miarę byłem zadowolony -

- ale tu miałem dużo ujęć statycznych i mało lasu.

 

Dzięki wielkie wszystkim za poświęcony czas, szczególnie AdmK, że chciało Ci się bawić.

 

Jak odkryję coś mądrego, to dam znać :)

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W HEVC wyrenderujesz tak:

Wybierasz:

Intel HEVC (MOV)

Tylko że nie wiem czy w starszych niż Vegas 14 się da.

MOV jest przyjmowane przez YT.

 

Tylko niekoniecznie to pewnie wymusza VP9 po stronie YT.

 

Co mi jeszcze przychodzi do głowy, to spróbuj może przesłać film np. w QHD.

Może wtedy w FHD nie będzie gorzej jak przy wysyłaniu w 4K.

 

Doczytałem że doprowadzenie do wyświetlania na YT filmu VP9 pomagało, ale 4 miesiące temu naprawili to, i jest po staremu.

Żeby filmy kodowały się w VP9 trzeba mieć 1000 subskrypcji. Chyba nawet nie partnera.

Ale wyrenderowanie do 1440p powinno VP9 wymusić tak czy siak na wyjściu po przesłaniu i przetworzeniu. Nie wiem.

Filmy w Google Drive są w VP9. Może te w 1440p przesłać z poziomu GD lub też i przesłać już zakodowane je w VP9 do GD, i potem import. (?)

 

Zobacz też tą wypowiedź:

 

I THINK I FOUND A WAY TO GET VP9 NOW THAT THE METHOD FROM THE VIDEO DOESN'T WORK ANYMORE!!!

 

I tried a bunch of different things and I found 2 ways to do this.

 

1. You can do what the video tells you to but only with videos of higher resolution than 1080p. 2k or 4k.

 

2. If you want a 1080p video to get vp9 you need to:

go to edit mode, enhancements and change one of the values (for example set saturation to +1). Then you have to let the video process. When it's doen processing you won't get vp9 right away. You still need to wait a couple of hours for it to show up. Just be patient. But what if you don't want to change anything about the video? No problem. When you have vp9 on your altered video just go to edit mode again and change the value to 0 again and click 'save as new video'. This will make a copy of the video and it will both look like the first video (with default saturation etc) but it will retain vp9 codec. Voila!

 

3

 

 

Speedbre4ker

Speedbre4ker

3 miesiące temu

But won0t the final video have rather bad quality? Im just wondering because it re-encodes twice

 

 

 

Azrael095

Azrael095

3 miesiące temu (edytowany)

No, I don't think so. I had a video with vp9 encoded when your method still worked and I uploaded it again using my method. Looks the same. It works.

 

1. Go to enhancements

2. Change saturation to +1

3. Save

4. Wait for the video to encode and get vp9 (several hours)

5. When it has vp9 go to enhancements and set saturation back to 0

6. Click save as new video

7. Done

8. When this video re-encodes again it will look like the original one (no saturation change) and it will retain vp9. It will take another several hours for vp9 to show up though.

 

Gość tu pisze, że jak ni

 

Squall0833

Squall0833

2 miesiące temu (edytowany)

nice, but it seems i'll just go method 1, just render video at 1440p at same bitrate, looks almost the same as rendered in 1080p, at same file size but 1440p resolution, upload it and let the youtube did all the work, method 2 will need u to save video as new, extra steps to do :P[

 

Twierdzi że trzeba mieć wideo 1440p żeby ta metoda z filmiku zadziałała. Potem wchodzi do edytora, zmienia saturację na +1, potem zapisuje, potem wraca z powrotem do 0, i po kilku godzinach pojawia się VP9, i film wygląda lepiej. Z tym że ponoć ta metoda przestała działać pisali pod innym klipem.

Ale nie wiem czy gość wrzucał filmiki tam w 1440p

Jeśli czyiś materiał źródłowy to tylko FHD, to można zastosować filtr wyostrzający jeśli jest rozmyty obraz. Wygląda na to że to jakby zastępstwem dla tej metody z edytorem YT i ponownym zapisywaniem ze zmianą opcji był import z GD, i chyba obie te metody nie działają. Może 1440p wymusza VP9 po jakimś czasie (jak się pokaże 1440p od razu, to można zobaczyć w statystykach czy jest VP9).

Chyba dopóki 1440p się nie pokaże, to i też VP9 nie działa, a to może być ponoć co najmniej dwie godziny czekania, czasem dłużej. Nie jestem pewien.

edit. sprawdziłem - 1440p u mnie wymusiło VP9, i od razu się pojawiło 1440p, i w niższych rozdzielczościach też jest VP9.

Jak się nie zmusi YT do wyświetlenia filmu w VP9, to ciężko będzie cokolwiek innego wykombinować żeby naprawić te problemy. Jak już to uzyskamy, to resztę w razie czego można łatwiej poprawić w post processingu dla uzyskania optymalnego efektu.

Zacznij od uzyskania VP9 w filmach na YT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AdmK

Dobrze by było, aby ktoś bardziej kumaty niż ja przeanalizował Twój oryginalny plik z kamery.

Zrobiłem takie porównanie Twojego (po lewej ) i mojego pliku ( po prawej ) i się różnią.

Dodam, że te "anomalie" z oryginału pokrywają się z najgorszymi fragmentami na YT

 

PS

Gdy analizowałem swoje oryginalne pliki okazało się, że materiał robiony na 50 fps nie ma takich dziur, a na 60 czasami są, a czasami nie ma... i chyba przez to ten z 50 lepiej wygląda na YT.

Nie mniej, z moich plików 60 fps nigdy aż tak bardzo nie spadła jakość po wrzuceniu na YT.

 

https://zapodaj.net/c5fc40d77bc85.jpg.html

-

https://zapodaj.net/c295557bfa970.jpg.html

 

-

https://zapodaj.net/c6d893f7b2b59.jpg.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszelką pomoc.

Temat dla mnie rozwojowy i nie poddam się prędko, ale dzisiaj nie dam rady kombinować. Pozamieniam ustawienia kamerki, zamienię karty SD. Pobawię się i VP9 zobaczę ten programik do analizowania filmów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AdmK, napisz mi, proszę, nazwę programu, którym analizujesz pliki video...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...