Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

ozesz

Płyta pod Ryzen 2700x

Rekomendowane odpowiedzi

GIGABYTE X470 Aorus Gaming 7 WIFI

 

Polecam :)

Pierwsza płyta chyba od bardzo dawna z prawdziwym chłodzeniem na VRM.

 

https://www.tweaktown.com/reviews/8605/gigabyte-x470-aorus-gaming-7-wifi-motherboard-review/index10.html

 

 

X370 odradzam, bo Biosy na dziś dzień mogą kuleć w porównaniu do x470.

 

Znajomy właśnie przesiadł się z MSI SLI x370 na Gaming7. Tam miał dziwne problemy, np gdzieś dźwięk mu zarywał przy odpalaniu gry jak na starym gracie. Po zmianie płyty wszystko śmiga idealnie. Ramy 3200CL14 aktualnie chodzą mu na 3600CL15 albo 16. Wcześniej max robiły 3400.

Drogo, ale jesli X470 AORUS ULTRA GAMING jest rownie udana (recenzje sa niezle), to moze warto sie wlasnie nad nia zastanowic - bez zbednych dla mnie dodatkow i duzo,duzo taniej. Tyle, ze nastawialem sie juz na x-flare, a ich nie ma na liscie Gigabyte. :kwasny: No i ciekawe jak to chlodzenie VRM radzi sobie przy LC, czyli bez zadnego nawiewu...

 

PS Przepraszam za brak polskich znakow, ale pisalem z pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogo, ale jesli X470 AORUS ULTRA GAMING jest rownie udana (recenzje sa niezle), to moze warto sie wlasnie nad nia zastanowic - bez zbednych dla mnie dodatkow i duzo,duzo taniej. Tyle, ze nastawialem sie juz na x-flare, a ich nie ma na liscie Gigabyte. :kwasny: No i ciekawe jak to chlodzenie VRM radzi sobie przy LC, czyli bez zadnego nawiewu...

 

PS Przepraszam za brak polskich znakow, ale pisalem z pracy.

 

Flatex 3200 idą na 3600jak pisałem :P

 

VRM u kumpla na 2700x ma 40 parę stopni pod jakimiś markami. Mówi że zimno bo na SLI PLUS x370 szło w okolicy throtling.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś dziwne problemy miał ten twój znajomy z sekcją na tej płycie, bo na tomahawku ze słabszym VRM sekcja była na styk przy r7 1700, a już płyty począwszy od b350 krait mają lepszy VRM, więc nie powinno być problemów, a jaką miał temperaturę na sekcji, mierzył na radiatorze i z tyłu płyty?

Odnośnie RAM, może miał stary BIOS/ mało się postarał, bo te RAMy powinny zrobić 3400mhz beż problemu. Natomiast 3600/3700 na topowych płytach x370 to nie jest problem z Ryzenami starszej generacji, ten twój znajomy wymienił tylko płytę? Czy procesor może też :E ? Bo jak już pisałem nowe płyty nic praktycznie nie wnoszą, lecz ulepszone kontrolery RAM na procesorach.

Gigabyte rzeczywiście wydał płytę z fajnym chłodzeniem, ale do R7 to i tak za dużo (ten to chłodzenie by się nie spociło nawet pewnie przy OC na LN2), takiego sprzętu brakuje do płyt na TR4, czy Intelach x299.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może r7 2700x wciąga więcej papu niż 1700 ? TDP chyba to sugeruje?

 

Zmieniał proca i płytę. Ale wpierw mienił same CPU. Dopiero po zmianie płyty było wszystko jak ta lala.

 

Temperatury z sensorów płyt brane.

 

I chyba nie ma czegoś takiego jak za dobre chłodzenie VRM. Szczególnie z komputerami na LC gdzie nawiew na radiator niemal nie istnieje?

 

Dla mnie to pierwsza porządna konstrukcja od lat na mainstreamie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może r7 2700x wciąga więcej papu niż 1700 ? TDP chyba to sugeruje?

 

Zmieniał proca i płytę. Ale wpierw mienił same CPU. Dopiero po zmianie płyty było wszystko jak ta lala.

 

Temperatury z sensorów płyt brane.

 

I chyba nie ma czegoś takiego jak za dobre chłodzenie VRM. Szczególnie z komputerami na LC gdzie nawiew na radiator niemal nie istnieje?

 

Dla mnie to pierwsza porządna konstrukcja od lat na mainstreamie.

A jak LC, to się wszystko wyjaśnia, takie są właśnie uroki brania LC :E do płyt z dużym obciążeniem VRM. Niestety, ale bez chłodzenia takiego jak Cryorig A80 lub wentyla przypiętego na paskach się nie obejdzie, no chyba że rzeczywiście kupisz płytę jak gaming7 to dasz radę, ale jest to jedyna taka płyta na rynku aktualnie z tego segmentu :D (ale gigabyte ma swoje mankamenty jednak)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogo, ale jesli X470 AORUS ULTRA GAMING jest rownie udana (recenzje sa niezle), to moze warto sie wlasnie nad nia zastanowic - bez zbednych dla mnie dodatkow i duzo,duzo taniej. Tyle, ze nastawialem sie juz na x-flare, a ich nie ma na liscie Gigabyte. :kwasny: No i ciekawe jak to chlodzenie VRM radzi sobie przy LC, czyli bez zadnego nawiewu...

 

PS Przepraszam za brak polskich znakow, ale pisalem z pracy.

 

Jak byk kolega pyta o LC bez nawiewu. Nie rób ze mnie gupka :P

 

 

Ja akurat mam ogarnięty nawiew bez żadnych tyrtytek i innych wiesniackich modów:P

 

Ps jakie ma mankamenty ten gigabyte?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak byk kolega pyta o LC bez nawiewu. Nie rób ze mnie gupka :P

 

 

Ja akurat mam ogarnięty nawiew bez żadnych tyrtytek i innych wiesniackich modów:P

 

Ps jakie ma mankamenty ten gigabyte?

1. Buildzoid właśnie z hardcoreoverclocking mówi, że na płytach gigabyte właśnie są jakieś problemy z LLC/ vcore t.j płyta nie jest dokładna w tym co raportuje i chyba niedowlotowywuje. Ale musiałbyś poszukać dokładniej.

2. W filmie przed tą recenzją VRM (w linku wyżej) na gamer nexus, mówili, że płyta gorzej sobie radzi na auto z regulacją subtimingów, dlatego właśnie najlepiej brać ASUSa w tej cenie, bo IMO ma wszystko dopracowane najlepiej

 

3. Zaraz po ASRocku najwięcej problemów było z BIOSami gigabyte- brickowanie płyt, już to po części naprawili (płyty brikują się z normalną częstością :E) , ale niesmak zostaje. Poza tym sam gigabyte jako marka nie jest moim zdaniem zbyt godny zaufania właśnie ze względu na problemy z BIOSem, t.j na ich płytach ogólnie jakoś szczególnie lubią padać po pewnym czasie BIOSy... i z tego powodu mają chyba właśnie dual BIOS (nie zdziwiłbym się, poważnie :lol2:), który BTW lubi nie działać... przynajmniej na gaming 7 jest przełącznik, ale na tańszych widziałem jak (jaystwocents) "naprawił" płytę z walniętym BIOSem, gdy ta wpadła w boot loop, i dopiero gdzieś za 30 razem zadziałała opcja dual BIOS... -prędzej ktoś wyrzuci płytę niż na to wpadnie, a niedawno widziałem taki przypadek na innym filmie.

+ niefajna praktyka, gigabyte w nowszych rewizjach tego samego modelu płyty, potrafi dawać tańsze, gorsze części...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale ja piszę o gaming7 x470 a nie byle czymś gdzieś coś kiedyś u kogoś. Konkretnie co jest nie tak z tym modelem plyty.?

 

U kumpla nie ma problemów z niczym. Do tego na LC ponad 4ghz chyba trzyma mu stabilnie na wszystkich rdzeniach? Jest w pełni zadowolony a OC robi mu ten dopisek X. Sam dalej nie dłubie nawet bo mu się nie chce i nie ma tam to sensu.

 

Ja bym nie brał Asusa dla prostej zasady, nie posiada radiatora na sekcji zasilania. Gigabyte ma. A to że może z biosami będzie lepiej lub gorzej na asusie vs MSI vs Gigabyte vs ASRock, to już losowanie i gdybanie. Suchy fakt jest taki że dla mnie Gigabyte zrobiło coś, czego od lat nie było na rynku. I dla tego faktu jest warta uwagi. Może Asus coś też się nauczy na przyszłość. Tak jak reszta producentów.

 

Ps, mówimy też o sprzęcie na 3 letniej gwarancji. Chyba że Gigabyte ma jakiś program rozszerzenia ochrony jak przy serii extreme na GPU. Tak więc co Ty chcesz już wyrzucać do śmieci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze 2 uwagi odnoszą się właśnie do tej płyty, 3 to taka ogólna do gigabyte.

 

Płyta jest rzeczywiście wyjątkowa pod względem chłodzenia VRM, ale jako sama w sobie ma chyba tylko sens w przypadku twojego kolegi (LC, wątpliwie potrzebne), Ryzen nie będzie nigdy brał ~~500W, dlatego ten VRM moim zdaniem nie usprawiedliwia zakupu tej płyty.

 

4ghz to jest żadne OC dla 2700x, wręcz underclocking jeśli ktoś tylko gra na tym procku..., a i tak przy obciążeniu wszystkie rdzenie robią 4ghz :lol2:Kupowanie płyty w tej cenie na Ryzena, ma sens tylko jeśli chce się ostro kręcić RAM, te procki kręcą się identycznie na innych płytach

 

Ryzeny 2xxx robią minimum 4.2ghz, a samemu boostują na 1/2 rdzeniach do 4,3ghz- gdzie niektóre sztuki tyle robią na wszystkich. Kupowanie 2700x i OC do 4ghz(najtańsza sensowna płyta tyle zrobi,a ze zwykłym chłodzeniem powietrznym VRM przestaje być problemem ), chłodzenie wodne do 4ghz?,ten procesor potrzebuje mniejszego napięcia niż pierwsza seria(jakieś 1,3 coś wolta), LC to sztuka dla sztuki w takim wypadku + problem chłodzeniem VRM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponad 4ghz pisałem. Nie pamiętam dokładnie ile.

 

Problemów z VRM nie ma żadnych.

 

1080ti bez LC robi piekarnik w budzie. A na wodzie bez OC trzyma mu PONAD 2000mhz. Stabilnie.

 

Do tego setup jest niemal totalnie nieslyszalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reasumując, do autora tematu:

Jak zamierzasz ostro podkręcać CPU+RAM, to w mojej opinii ASUS x370 c6h lub x470 c7h jest najlepszym wyborem, ponieważ nie oferują one kompromisów jak inne płyty w tej cenie. Jeśli C6H/C7H nie uda Ci się zrobić np. 3700mhz na RAM na tej płycie, to na innej nie będzie lepiej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogo, drogo, drogo... ~200 - 230 € to wszystko, co mogę dać. Dla mnie taka sekcja VRM i tak nie potrzebna, bo nie będę specjalnie kręcił CPU (ewentualnie z automatu), korzyści z tego znikome, a jedynie RAM, a to i tak nie jakoś wyczynowo. LC to mus, bo hałas 1080Ti i jej temperatura jest nie do zaakceptowania. Mogę maksymalnie skręcić wentylatory w obudowie VRM da radę, bo ciepło z CPU i GPU będzie zabierane na chłodnicę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie dziś złożyłem zestaw z ryzen 2700x i gigabyte aorus X470 gaming7 wifi oraz g.skill flarex 3200 14cl. Przesiadka z i7 920 i gigabyte ex58 ud4p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak, memki z kopa na 3200 C14?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Flatex 3200 idą na 3600jak pisałem :P

 

VRM u kumpla na 2700x ma 40 parę stopni pod jakimiś markami. Mówi że zimno bo na SLI PLUS x370 szło w okolicy throtling.

Biorąc pod uwagę fakt, że model F4-3600C16D-16GTZKW jest (patrząc na ogólny ostatni okres czasu) mniej więcej w podobnej/niższej cenie, jak Flare X / Trident Z CL14 3200MHz - czy nie sądzisz, że byłoby lepiej wziąć już na starcie wyżej taktowany egzemplarz - z nadzieją albo na fabrycznie lepszą jakość (selekcja do danego modelu), albo większy potencjał do OC w przyszłości?

 

Co do płyt - mam tą samą zagwozdkę. Zastanawiam się pomiędzy Gigabyte G7 i Asusem C7H (Asrock odpadł po informacji o problemach z biosem i stosunkowo częstym padaniem przy update'cie biosu - oraz braku "zapasu" na taki wypadek, poza serwisem). Oczywiście wolałbym zapłacić mniej, ale gdyby miało się to odbyć kosztem późniejszych problemów ze stabilnością (szczególnie za 5+ lat), użerania się z wykastrowanym/mało przejrzystym biosem, mniejszym wsparciem od producenta - wolałbym wówczas dopłacić te 200-250 zł i mieć spokój. [:|] Z drugiej strony - z racji posiadania pokoju od nasłonecznionej strony ("piekarnik" w lecie), chłodzenie na G7 wygląda kusząco (...a "wieś tańczy i śpiewa", aka - "więcej ledów!" demotywująco :P ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z XMP od strzała. Jak u kolegi też to na dwóch sztukach ten sam setup leci bez zająknięcia.

 

Moim zdaniem flary to bardzo dobre selektywnej i to pod ryzena. Sprawdzone z gigusia.

 

lEDy w pełni konfigurowalne. Możesz nastawić czarny kolor :P a jak Ci się odwodzi to i RGB :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak, memki z kopa na 3200 C14?

Bez problemu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez problemu :)

...to teraz spróbuj znaleźć maksymalną stabilną - ot, tak, chociażby z czystej ciekawości "ile fabryka dała". :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...to teraz spróbuj znaleźć maksymalną stabilną - ot, tak, chociażby z czystej ciekawości "ile fabryka dała". :D

Będę się bawił na dniach, dopiero system postawiłem, muszę żonie komputer skonfigurować jak najszybciej bo mnie zaj....e :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Co do płyt - mam tą samą zagwozdkę. Zastanawiam się pomiędzy Gigabyte G7...

 

Ja z tego powodu zastanawiam się nad wymianą 8700k i Extreme4 na 2700x i g7 :D

 

Kasy tylko szkoda, bo sporo dopłacić bym musiał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z tego powodu zastanawiam się nad wymianą 8700k i Extreme4 na 2700x i g7 :D

 

Kasy tylko szkoda, bo sporo dopłacić bym musiał.

Ano, szykuje mi się drugi najdroższy komp w życiu (pierwszy ojciec z Niemiec, w '99, przywiózł - jak na tamte czasy kwota zawrotna była :P ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze czekam na z390. Może będą jakieś normalne płyty pod Intela.

 

Ale żałuję zakupu Intela. Walka z gluten. Codziennie poranne wiadomości czytam o nowych dziurach w iCore i kolejnych cięciach wydajności.. zygac mi się już tym chce:D dzisiaj znowu coś czytałem że nowe cięcia są już w drodze sponsored by MS i Google.

 

 

Ja już nie wiem czy tę aktualizację same się lądują do systemu czy nie. Czy wyłączyć aktualizacje czy nie.. Nie chce mi się czytac, sluchac, martwić się co z tego bubla zostanie jak już całego go załatają. Do tego extreme4, warte tego i7 :D drugi bubel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale żałuję zakupu Intela. Walka z gluten. Codziennie poranne wiadomości czytam o nowych dziurach w iCore i kolejnych cięciach wydajności.. zygac mi się już tym chce:D dzisiaj znowu coś czytałem że nowe cięcia są już w drodze sponsored by MS i Google.

 

Ja już nie wiem czy tę aktualizację same się lądują do systemu czy nie. Czy wyłączyć aktualizacje czy nie.. Nie chce mi się czytac, sluchac, martwić się co z tego bubla zostanie jak już całego go załatają. Do tego extreme4, warte tego i7 :D drugi bubel.

Witamy w klubie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę offtop :) ale szukam poradę jak te gskille flarex 3200 cl14 próbować na gigabyte x470 gaming7 wykręcić do 3600 ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...