Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

andriejek69

Zamiana 24'' 144hz na 27'' 75hz

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w tytule, mam to:

 

iiyama G-MASTER Red Eagle GB2488HSU, 144hz, 1ms, TN, 1080p http://allegro.pl/monitor-iiyama-red-eagle-g-master-gb2488hsu-b3-i7274854246.html

 

i zastanawiam się czy nie wymienić go na to:

 

iiyama GB2730QSU-B1 75hz, 1ms, TN, 1440p

 

http://allegro.pl/iiyama-g-master-gb2730qsu-b1-27-1ms-qhd-0px-i7201801942.html

 

Całość napędzać ma GTX 1080. I w sumie kilka cali więcej + lepsza rozdziałka, ale odśnieżanie wolniejsze o prawie połowę. Co sądzicie, warto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu zmieniać zwłaszcza że po przestawieniu z 144hz na 75hz pewnie wszedzie będziesz widział lagi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy czego oczekujesz, jeżeli 24 całe to dla ciebie za mało to warto. Jeżeli dostrzegasz mityczna większa płynność w grach na monitorach 144hz to musisz kupić 27 cali 144hz. Ja mam 27 60hz i jestem bardzo zadowolony :) ustawiam vsync i nie mam przynajmniej dropow, w multi gram sporadycznie, wtedy wyłączam vsync i tez gra się dobrze. Zawodowcem nie jestem, wiec 144hz nie potrzebuje. Tak wysokie odświeżanie monitora jest potrzebne praktycznie wyłącznie w multiplayerach fps, do reszty gier nie jest potrzebne, a 27 przydaje się zawsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy czego oczekujesz, jeżeli 24 całe to dla ciebie za mało to warto. Jeżeli dostrzegasz mityczna większa płynność w grach na monitorach 144hz to musisz kupić 27 cali 144hz. Ja mam 27 60hz i jestem bardzo zadowolony :) ustawiam vsync i nie mam przynajmniej dropow, w multi gram sporadycznie, wtedy wyłączam vsync i tez gra się dobrze. Zawodowcem nie jestem, wiec 144hz nie potrzebuje. Tak wysokie odświeżanie monitora jest potrzebne praktycznie wyłącznie w multiplayerach fps, do reszty gier nie jest potrzebne, a 27 przydaje się zawsze.

 

Gram głównie w jakiegoś RTS-a, może RPG-a, czasami się postrzela. Gry MMO to rzadkość. Bać się jakiegoś smużenia czy innego dziadostwa na tej 27'' iiyamie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi na 60hz w samsungu 27 nie smuży. Jak byłeś zadowolony z poprzedniego modelu to i z tego będziesz. Ja wole matryce jednak IPS i PLS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bierzesz już 27'' cali tn 1440p z odświeżaniem 75Hz to przemyśl kupno monitora na matrycy ips/pls która ma znacznie lepsze kolory od tn. Nawet jak by miał odświeżanie 60hz.

Acer BE270UBMJJPPRZX czarny 1599zł

 

Taniej ips 2560x1440p 60hz

 

AOC Q2775PQU czarny 1299zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok ale czy 4-6ms odświeżenia to nie za dużo? Matrycę ips z reguły mają lekko wyższe odswiezania niz tn-ki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok ale czy 4-6ms odświeżenia to nie za dużo? Matrycę ips z reguły mają lekko wyższe odswiezania niz tn-ki.

 

Jak już tak skupiasz swoją uwagę na czasie reakcji, to ważniejszą rzeczą jest tu input lag, jeśli oczywiście grasz w FPS. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bierzesz już 27'' cali tn 1440p z odświeżaniem 75Hz to przemyśl kupno monitora na matrycy ips/pls która ma znacznie lepsze kolory od tn. Nawet jak by miał odświeżanie 60hz.

Acer BE270UBMJJPPRZX czarny 1599zł

 

Taniej ips 2560x1440p 60hz

 

AOC Q2775PQU czarny 1299zł

 

Ten AOC bardzo fajny i w dobrych pieniądzach. Sam też poszperałem i do ścisłej czołówki weszły te:

 

- https://www.x-kom.pl/p/361947-monitor-led-27-289-lenovo-l27q-10-srebrny.html

- https://www.x-kom.pl/p/346834-monitor-led-27-289-aoc-q2781pq-srebrno-czarny.html

- https://www.x-kom.pl/p/342273-monitor-led-27-289-iiyama-xub2792qsu-czarny.html

- https://www.x-kom.pl/p/301075-monitor-led-27-289-aoc-q2775pqu-czarny.html

 

Który z tych brać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy czego oczekujesz, jeżeli 24 całe to dla ciebie za mało to warto. Jeżeli dostrzegasz mityczna większa płynność w grach na monitorach 144hz to musisz kupić 27 cali 144hz. Ja mam 27 60hz i jestem bardzo zadowolony :) ustawiam vsync i nie mam przynajmniej dropow, w multi gram sporadycznie, wtedy wyłączam vsync i tez gra się dobrze. Zawodowcem nie jestem, wiec 144hz nie potrzebuje. Tak wysokie odświeżanie monitora jest potrzebne praktycznie wyłącznie w multiplayerach fps, do reszty gier nie jest potrzebne, a 27 przydaje się zawsze.

Ale bluźnisz. Nawet niedzielny gracz zauważy różnice w samym zachowaniu kursora na pulpicie przesiadając się z 60 na 144hz. I tu nie ma nic do tego ani zawodowstwo, ani kategoria gry. Jak mówię, już po samym pulpicie czuć.

 

Najlepiej obrazuje to fakt - gdy sprzedawałem mojego starego Aviora 7000(mysz) kumplowi. Poprosił mnie któregoś dnia, bym mu w sterownikach poustawiał pewne rzeczy, wgrał beta firmware etc. Usiadłem do tego laptopa i się za głowę złapałem z myślą, że co ja mu sprzedałem, że chyba uszkodziłem mysz, że tak tragicznie chodzi po tym pulpicie...

 

 

A to po prostu była magia 60hz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale bluźnisz. Nawet niedzielny gracz zauważy różnice w samym zachowaniu kursora na pulpicie przesiadając się z 60 na 144hz. I tu nie ma nic do tego ani zawodowstwo, ani kategoria gry. Jak mówię, już po samym pulpicie czuć.

 

Najlepiej obrazuje to fakt - gdy sprzedawałem mojego starego Aviora 7000(mysz) kumplowi. Poprosił mnie któregoś dnia, bym mu w sterownikach poustawiał pewne rzeczy, wgrał beta firmware etc. Usiadłem do tego laptopa i się za głowę złapałem z myślą, że co ja mu sprzedałem, że chyba uszkodziłem mysz, że tak tragicznie chodzi po tym pulpicie...

 

 

A to po prostu była magia 60hz :)

 

Pewnie masz rację, ale dopiero po tym poście zorientowałem się, że pulpit mam na 60hz. Zmieniłem na 144hz i różnicę faktycznie widać, z tym, że poprzednie ustawienie też było ok :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już ponad 10 lat temu przesiadłem się z 100hz na 60 i jako, że nie gram w multi fpsy, a jeśli już jakiś fps się trafi to single. W sumie nie przeszkadza mi brak hyrców w grach w które gram. Teraz nowa moda na to jest, że myszka musi w 144 fpsach latać po pulpicie :E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już ponad 10 lat temu przesiadłem się z 100hz na 60 i jako, że nie gram w multi fpsy, a jeśli już jakiś fps się trafi to single. W sumie nie przeszkadza mi brak hyrców w grach w które gram. Teraz nowa moda na to jest, że myszka musi w 144 fpsach latać po pulpicie :E.

 

Różnicę widać gołym okiem ale masz rację, niektórych już rypie z tymi hyrcami szczególnie jeśli podnieca ich ruch wskaźnika myszy na pulpicie w 120/144hz vs 60hz.

Mi zupełnie wisi jak bardzo płynnie wskaźnik myszy porusza się na pulpicie. Widać 60 vs 144hz ale to w tym wypadku dla mnie bez znaczenia.

W szybkich FPS-ach za to jest znacznie przyjemniej na 144hz ale już na 75hz jest mocno fajniej niż na 60hz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Todis tylko weź znajdź dobry, 27" monitor na matrycy IPS z rozdzielczością natywną 2560x1440 i odświeżaniem 75 Hz. Powodzenia życzę ;) W sumie 10 lat temu kupiłem bardzo popularny w owym czasie monitor z matrycą TN i gdyby padł to nie pozostałoby mi nic innego jak go naprawić bo na rynku i tak nic nie ma ciekawego. Tymczasem kupując telewizor 10 lat temu mógłbym gdybym tylko chciał zmienić go już z dwa razy, raz na naprawdę porządnego LCD a drugi raz na OLEDa :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Andiejek

-Lenovo całkiem ok, tylko nie ma regulacji wysokości Height. Jak Masz go gdzieś nisko to Byś musiał dokupywać stojak pod monitor. AOC z mojego linku jest o 100zł droższy ale ma regulację wysokości.

 

-Do szybkich gier typu Cs-Go najlepiej jak czas reakcji to 1ms i input lag jest mały. Z drugiej strony ips ma lepsze kąty widzenia i kolory. Do Rts, czy Rpg ips 4ms powinien być wystarczająco szybki.

 

-Zobacz jeszcze monitor 31,5'' cala 1440p 75Hz na matrycy va z reflinku poniżej.

AOC Q3279VWF 799zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dostrzegasz mityczna większa płynność w grach na monitorach 144hz ..

 

Nie mityczna a EPICKA :)

 

60Hz to dziadostwo, 75Hz od biedu już jest znacznie lepsze. jakby udało się podkręcić na około 85Hz to byłoby bardzo dobrze, ale raczej się nie uda.

 

-Zobacz jeszcze monitor 31,5'' cala 1440p 75Hz na matrycy va z reflinku poniżej.

AOC Q3279VWF 799zł

 

24" FHD = 32" WQHD jeśli chodzi o wielkość pixeli. Warto wspomnieć bo robi się z tego "Lepsza rozdzielczość". Tak na prawdę to tylko większy ekran dostajemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już ponad 10 lat temu przesiadłem się z 100hz na 60 i jako, że nie gram w multi fpsy, a jeśli już jakiś fps się trafi to single. W sumie nie przeszkadza mi brak hyrców w grach w które gram. Teraz nowa moda na to jest, że myszka musi w 144 fpsach latać po pulpicie :E.

 

Naście lat temu przesiadłem się z 160Hz na 60-75Hz i też nie narzekam ;)

 

Nie mityczna a EPICKA :)

 

60Hz to dziadostwo, 75Hz od biedu już jest znacznie lepsze. jakby udało się podkręcić na około 85Hz to byłoby bardzo dobrze, ale raczej się nie uda.

 

24" FHD = 32" WQHD jeśli chodzi o wielkość pixeli. Warto wspomnieć bo robi się z tego "Lepsza rozdzielczość". Tak na prawdę to tylko większy ekran dostajemy.

 

To "tylko" totalnie zmienia wrażenia w grach typu wyścigi. Miałem tego AOCa 31.5" i gdyby nie XOX+58"4K do grania, to bym zostawił na dłużej właśnie AOCa, który radził sobie z 75Hz i miał bardzo niski (niemal brak) InputLag... Do tego na kartach nVidii (Maxwell i Pascal) nie gubi ramek przy >60Hz, w przeciwieństwie do LG 29"/34". https://www.testufo.com/frameskipping

 

Zostawiłem sobie nominalnie 2.5x droższego HP 32", ale ze względu na to, że nie gry są moim priorytetem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko w sensie jedno z dwóch. Wielkość pixela vs wielkość ekranu. Na 27" WQHD dostaniemy jedno i drugie vs 24" FHD ;)

 

Ale tez jestem zwolennikiem, że duże jest lepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większa część świata gra na konsolach w 30fps i żyje, a tu 60fps to dziadostwo :E

 

Ja tam wolę wyższą rozdzielczość jeśli tylko moje gpu ma zapas mocy, mody, reshade i wszystko co powoduję lepszy odbiór wizualny, pad w łapę i granie na TV 55" :E. 60fps jest dla mnie w zupełności wystarczające i dla tego nawet nie myślałem o TV czy monitorze, który robiłby więcej po OC. Kiedyś pewnie znowu przytulę 100Hz+, bo w sumie zawsze lepiej mieć więcej niż mniej, ale dla mnie to i tak bajer, którego praktycznie nie wykorzystam ze względu na preferencje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większa część świata gra na konsolach w 30fps i żyje, a tu 60fps to dziadostwo :E

 

 

comment_9esHDCbPfJmTQx1Pbu317MyDl8uJUxWs.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica nie wygląda tragicznie:

 

(trzeba wyłączyć dźwięk bo gdakania ciężko słuchać :) )

 

Niby 60hz a nie wygląda to źle...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filmikami daleko nie zajedziesz, postaw obok siebie takie monitory i wtedy zauważysz ogromną różnice, a dwa, to nie tylko różnica pod względem płynności obrazu a także feelingu gry(mysz)

 

E:

Baa, IMO bardziej odczuwalna jest ta zmiana feelingu niż doszukiwanie się na samym obrazie różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większa część świata gra na konsolach w 30fps i żyje, a tu 60fps to dziadostwo :E

 

Ja tam wolę wyższą rozdzielczość jeśli tylko moje gpu ma zapas mocy, mody, reshade i wszystko co powoduję lepszy odbiór wizualny, pad w łapę i granie na TV 55" :E. 60fps jest dla mnie w zupełności wystarczające i dla tego nawet nie myślałem o TV czy monitorze, który robiłby więcej po OC. Kiedyś pewnie znowu przytulę 100Hz+, bo w sumie zawsze lepiej mieć więcej niż mniej, ale dla mnie to i tak bajer, którego praktycznie nie wykorzystam ze względu na preferencje.

 

Masz rację.

Wg mnie matryca TN to jest prawdziwe dziadostwo. Brak 10 bit koloru, świecące rogi takich monitorków, szary zamiast czarnego, do tego brak HDR i obcinanie detali, żeby gra poszła w 144 HZ.

Ciekawe jaka karta udźwignie topowe gry jak np Wiedźmin 3 w 4K z detalami na maxa i w tych mitycznych 144-240 klatkach, bo przecież po to są te hyrce...Jeszcze takiej niema.

Prawdziwą jakość obrazu może zapewnić tylko OLED albo dobry TV z górnej półki z HDR i local dimmingiem.

No i sto razy lepiej grać w 60 HZ na takim TV niż nawet w milionie hyrców na złomiastych monitorkach.

Na razie nie ma jeszcze tak dobrych monitorów aby równały się z OLEDEM albo TV z wyższej półki.

Dobry HDR na monitorach to narazie marzenie tak samo jak porządny local dimming i prawdziwe czernie i szarości.

No ale do jakichś prostych gierek w stylu CS dla gimnazjalistów takie monitory są OK.

A jeśli ktoś chce mieć naprawdę dobrą jakość obrazu to tylko dobry TV albo porządny monitor ale nie taki "gamingowy" gdzie wszystko idzie w hyrce a matryca to złom.

 

Nie mityczna a EPICKA :)

 

60Hz to dziadostwo, 75Hz od biedu już jest znacznie lepsze. jakby udało się podkręcić na około 85Hz to byłoby bardzo dobrze, ale raczej się nie uda.

 

 

 

24" FHD = 32" WQHD jeśli chodzi o wielkość pixeli. Warto wspomnieć bo robi się z tego "Lepsza rozdzielczość". Tak na prawdę to tylko większy ekran dostajemy.

 

 

Dziadostwo to monitor na matrycy TN, brak HDR, słabe kolory, słabe kąty, słaby kontrast, słaba jasność, kiepskie podświetlenie matrycy,brak porządnego czarnego, brak local dimmingu i tak dalej. Długo można by wymieniać.

Same minusy tylko po to, żeby kursor szybciej latał po pulpicie i było więcej klatek w gierkach dla gimnazjalistów bo w bardziej zaawansowanych w 4k to na żadnej karcie nie osiągnie się takiej płynności chyba, że obcina się detale czyli znowu jeszcze większa degradacja obrazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, tylko czy pomimo waszych słusznych spostrzeżeń jest sens pchać się w to 60hz + IPS?

 

Na razie pracuję na tym:

 

http://allegro.pl/iiyama-g-master-gb2488hsu-b3-red-eagle-1ms-144hz-i6722656742.html?reco_id=5d1edd4b-59d5-11e8-a826-6c3be5bb21e8&bi_s=archiwum_allegro&bi_c=Category&bi_m=reco&

 

I miło by było jakbym miał kolory oferowane przez matrycę IPS, ale pytanie czy warto? Czy może lepiej uzbierać i kupić coś z górnej półki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dziadostwo to monitor na matrycy TN, brak HDR, słabe kolory, słabe kąty, słaby kontrast, słaba jasność, kiepskie podświetlenie matrycy,brak porządnego czarnego, brak local dimmingu i tak dalej. Długo można by wymieniać.

Same minusy tylko po to, żeby kursor szybciej latał po pulpicie i było więcej klatek w gierkach dla gimnazjalistów bo w bardziej zaawansowanych w 4k to na żadnej karcie nie osiągnie się takiej płynności chyba, że obcina się detale czyli znowu jeszcze większa degradacja obrazu.

 

I tutaj z pomocą przychodzi VA, w cenie TN z dobrymi kolorami, kątami, kontraste, normalnym podświlaniem i nie badziewiem z BLB jak na IPSach, z porządną czernią i tak dalej. Długo by można wymieniać, żeś się przyssał do TN jakby tylko to istniało. Masz VA TN i IPS 100Hz+.

 

A TV to sobie możesz w salonie postawić, a nie na takim grać jak na monitorze. Nie na myszce i klawiaturze siedząc 60-70cm od ekranu 55".

 

No i chłopie weź Ty mi jeszcze sprzedaj tego OLEDA 55" (4k?) za 1500zl, bo o takiej kasie autor wspominał. A Ty z OLEDEM za 7000-8000zl wyskakujesz, który w roli monitora PC nie sprawdzi się wcale.

 

 

 

Ok, tylko czy pomimo waszych słusznych spostrzeżeń jest sens pchać się w to 60hz + IPS?

 

Na razie pracuję na tym:

 

http://allegro.pl/iiyama-g-master-gb2488hsu-b3-red-eagle-1ms-144hz-i6722656742.html?reco_id=5d1edd4b-59d5-11e8-a826-6c3be5bb21e8&bi_s=archiwum_allegro&bi_c=Category&bi_m=reco&

 

I miło by było jakbym miał kolory oferowane przez matrycę IPS, ale pytanie czy warto? Czy może lepiej uzbierać i kupić coś z górnej półki?

 

Ja właśnie zamówiłem VA 34" UWQHD 100Hz Philipsa 349X7FJEW za 1800zl.

 

Tak, lepiej dozbierać jak chcesz wymieniać. Do tego przyczaić się na dobrą cenę i spróbować szczęścia :)

 

 

 

Moim zdaniem 60Hz Cię nie usatysfakcjonuje w pełni. Może będziesz sobie wkręcał że jest super, ale w głębi ducha zawsze będziesz wiedział, że mogło być duzo lepiej, grunt to sie nie napalać. Masz opcję, to dozbieraj do czegoś co da ci pełnię szczęścia. Bo można mieć WQHD i 100Hz+ w przyzwoitej kasie. Od 1800zl gdzieś za nowe, outlety chyba od 1400 widziałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...