Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

elmerzak

Problem z drugim routerem przy Neostradzie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

zdecydowałem się na rejestrację, ponieważ sam raczej nie ogarnę tematu i bez pomocy kogoś kto jest bardziej w temacie, sobie nie poradzę.

 

Od paru lat mam neostradę o zawrotnej prędkości do 20 Mb/s. Mam starą centralę itd itp. W sumie to nie ma większego znaczenia, nie w tym jest problem

 

Mam dwa domy pod tym samym numerem, na tej samej działce. W jednym stoi router Livebox 2.0 i do niego mam podpięty dekoder nc+ kablem ethernetowym, + korzystam z WiFi . Do drugiego budynku idzie z Liveboxa kabel ethernetowy. W drugim budynku jest router Pentagram Cerberus P 6331-42 z podpiętą anteną dookólną Pentagram (nie znam modelu, ale stara bo kupowana razem z routerem). W drugim budynku mam 3 urządzenia podpięte kablem i potrzebuję dobry zasięg WiFi.

 

Problem w tym że stary Pentagram zaczął coś świrować ostatnio. Restart, reset, wszystkie ustawienia od nowa, nie pomogły. Czasami jest net a czasami pojawia się wykrzyknik prz WiFi i potem sam znika i działa. W każdym razie mam podpiętą antenę WiFi pentagram na 10m kablu (żeby antena była w srodku domu i lepszy zasięg WiFi).

 

Wczoraj mierzyłem prędkość i oto jaka jest sytuacja:

W domu głównym (tam gdzie stoi Livebox 2.0) stanąłem koło liveboxa i pokazało mi prędkość około 14Mb/s, siłę sygnału koło -30dB i 130Mbps (to chyba przepustowość)

W drugim domu (tam gdzie Pentagram) stanąłem przy antenie WiFi i pokazało mi prędkość 2Mb/s, siłę sygnału też koło -30dB ale przepustowość max 11 Mbps

 

Czemu w drugim domu jest taka słaba prędkość (sprawdzane na przełomie 2 dni o różnych porach dnia i nocy)?

 

Czy mam wywalić Pentagrama i kupić np. switcha gigabitowego (czy jest sens kupować gigabitowego jeżeli mam Neostradę do 20Mb/s? Mam podpięte do Pentagrama PS3 kablem i gram online, do tego dekoder i tv).

 

Co wtedy z WiFi? Access Point? Kolega radził mi switcha gigabitowego i antenę Ubiquiti, ale przyznam szczerze że nie chciałbym wydawać 300 na Access Pointa...

 

A może po prostu wymienić router na jakiś nowy, bo Pentagram ma już koło 15 lat? Czy wtedy kupić router z odręcaną anteną (żeby wykorzystać obecną) czy jakiś inny?

 

Aha, jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Drugi dom jest jednopoziomowy, ale część dzienną od reszty oddziela ściana z cegieł o grubości 0,5 metra minimum. A za nią mam kamerę dla dziecka, któa musi mieć stabilny, dobry zasięg WiFi, żeby mogła działać płynnie.

 

Z góry dziękuję za pomoc. Odpowem na wszystkie dodatkowe pytania jak coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prędkość taka słaba bo standard w którym łączysz się z Pentagramem to 802.11b a tam nie przeskoczysz w idealnych warunkach 11Mb/s.

Ten router obsługuje mimo wszystko 802.11g czyli 54Mb/s. Sprawdź w ustawieniach routera jaki tryb ma wybrany. Może po prostu jest na sztywno ustawione 802.11b.

 

Mimo wszystko 15 lat jak na sprzęt WiFi to bardzo duży gdyż tutaj nastąpił ogromny postęp.

Polecam zostawić router, nie ptorzebujesz imgo switcha gdyż w routerze masz kilka portów ( chyba że już ci się skończyły) Jeśli tak - wystarczy zwykły switch za 30 zł od TP-LINK.Do tego w odległym miejscu podłączas AP i to właśnie ubiquiti.

 

 

TP-Link 5p TL-SF1005D (5x10/100Mbit) - 30 zł

 

TP-Link 5p TL-SG1005D (5x10/100/1000Mbit) - 55 zł - jak widzisz Gigabitowy to tylko kilka złotych wiecej. Internet masz może do 20Mb/s ale transfer między komputerami nie będzie ograniczany switchem.

 

 

Ubiquiti UAP AC LITE (a/b/g/n/ac 1200Mb/s) 2,4/5GHz PoE - 329 zł. Ten AP to po prostu cudo. Niesamowicie stabilny nawet przy kilkudziesięciu użytkownikach 24/7. Wspiera wszystkie najnowsze standardy i prędkośći.

 

Tutaj o wiele bardziej budżetowe rozwiązanie:

TP-Link TL-WA801ND (802.11g/n 300Mb/s) WDS PoE - 99zł

W profesjonalnych zastosowaniach wszystko poniżej Ubiquiti to gówno które się wiesza bądź całkowicie przestaje funkcjonować ale do domowego zastosowania moze da radę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to dziwnie zabrzmi, ale po prostu zobacz czy nie masz lekko odkręconej anten (y)  czy czegoś nowego "na drodze" co zakłócałoby przesyłanie sygnału, np. nowa ścianka działowa, meble etc. W końcu wcześniej było OK, a teraz masz od czasu do czasu niespodzianki. 

 

Nie zrozumiałem jednoznacznie, oba routery łączą podsieci ale "widzą się nawzajem" za wyjątkiem okresowego ograniczenia łączności ?

 

Sprawdź czy występuje problem jeśli zmniejszysz odległość między urządzeniami? Możesz też zmierzyć siłę i jakość sygnału, nawet naciągając informacje to przez jakąś appkę.

I jak ^ sugerowano, lepiej jest stworzyć jakieś anteny brzegowe typu access point, wówczas pomijasz większość ograniczeń. Konfiguracja jest banalna. 

 

 

 

TP-Link 5p TL-SF1005D (5x10/100Mbit) - 30 zł

 

TP-Link 5p TL-SG1005D (5x10/100/1000Mbit) - 55 zł - jak widzisz Gigabitowy to tylko kilka złotych wiecej. Internet masz może do 20Mb/s ale transfer między komputerami nie będzie ograniczany switchem.

 

 

Ubiquiti UAP AC LITE (a/b/g/n/ac 1200Mb/s) 2,4/5GHz PoE - 329 zł. Ten AP to po prostu cudo. Niesamowicie stabilny nawet przy kilkudziesięciu użytkownikach 24/7. Wspiera wszystkie najnowsze standardy i prędkośći.

a może lepiej już SG108E? Ma VLANy BM QoS etc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może lepiej już SG108E? Ma VLANy BM QoS etc

Śmiem wątpić jakoby autor wątku zamierzał wykorzystać funkcję VLAN :E Podałem po prostu najtańsze propozycje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prędkość taka słaba bo standard w którym łączysz się z Pentagramem to 802.11b a tam nie przeskoczysz w idealnych warunkach 11Mb/s.

Ten router obsługuje mimo wszystko 802.11g czyli 54Mb/s. Sprawdź w ustawieniach routera jaki tryb ma wybrany. Może po prostu jest na sztywno ustawione 802.11b.

 

Mimo wszystko 15 lat jak na sprzęt WiFi to bardzo duży gdyż tutaj nastąpił ogromny postęp.

Polecam zostawić router, nie ptorzebujesz imgo switcha gdyż w routerze masz kilka portów ( chyba że już ci się skończyły) Jeśli tak - wystarczy zwykły switch za 30 zł od TP-LINK.Do tego w odległym miejscu podłączas AP i to właśnie ubiquiti.

 

 

TP-Link 5p TL-SF1005D (5x10/100Mbit) - 30 zł

 

TP-Link 5p TL-SG1005D (5x10/100/1000Mbit) - 55 zł - jak widzisz Gigabitowy to tylko kilka złotych wiecej. Internet masz może do 20Mb/s ale transfer między komputerami nie będzie ograniczany switchem.

 

 

Ubiquiti UAP AC LITE (a/b/g/n/ac 1200Mb/s) 2,4/5GHz PoE - 329 zł. Ten AP to po prostu cudo. Niesamowicie stabilny nawet przy kilkudziesięciu użytkownikach 24/7. Wspiera wszystkie najnowsze standardy i prędkośći.

 

Tutaj o wiele bardziej budżetowe rozwiązanie:

TP-Link TL-WA801ND (802.11g/n 300Mb/s) WDS PoE - 99zł

W profesjonalnych zastosowaniach wszystko poniżej Ubiquiti to gówno które się wiesza bądź całkowicie przestaje funkcjonować ale do domowego zastosowania moze da radę

 

Zgadzam się, z tym, że może warto coś przynajmniej z AC750 (433+300) w tańszej opcji. Będzie miał 5GHz dla szybszych urządzeń niezależnie od 2.4GHz dla całej reszty. Może kupić router, zmienić domyślny IP i wyłączyć DHCP, a następnie połączyć je ze sobą portem LAN. Może coś w tym rodzaju (lub lepszy):

ASUS AC750 RT-AC51U (~120pln)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śmiem wątpić jakoby autor wątku zamierzał wykorzystać funkcję VLAN  :E Podałem po prostu najtańsze propozycje :)

Nigdy nie wiesz, ja mam u siebie ok 20 stacji fizycznych (i nie jest to praca) i uwierz też nie planowałem rozszerzenia infrastruktury :)

Wystarczy, że autor zechce pozbyć się wifi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prędkość taka słaba bo standard w którym łączysz się z Pentagramem to 802.11b a tam nie przeskoczysz w idealnych warunkach 11Mb/s.

Ten router obsługuje mimo wszystko 802.11g czyli 54Mb/s. Sprawdź w ustawieniach routera jaki tryb ma wybrany. Może po prostu jest na sztywno ustawione 802.11b.

 

Mimo wszystko 15 lat jak na sprzęt WiFi to bardzo duży gdyż tutaj nastąpił ogromny postęp.

Polecam zostawić router, nie ptorzebujesz imgo switcha gdyż w routerze masz kilka portów ( chyba że już ci się skończyły) Jeśli tak - wystarczy zwykły switch za 30 zł od TP-LINK.Do tego w odległym miejscu podłączas AP i to właśnie ubiquiti.

 

 

TP-Link 5p TL-SF1005D (5x10/100Mbit) - 30 zł

 

TP-Link 5p TL-SG1005D (5x10/100/1000Mbit) - 55 zł - jak widzisz Gigabitowy to tylko kilka złotych wiecej. Internet masz może do 20Mb/s ale transfer między komputerami nie będzie ograniczany switchem.

 

 

Ubiquiti UAP AC LITE (a/b/g/n/ac 1200Mb/s) 2,4/5GHz PoE - 329 zł. Ten AP to po prostu cudo. Niesamowicie stabilny nawet przy kilkudziesięciu użytkownikach 24/7. Wspiera wszystkie najnowsze standardy i prędkośći.

 

Tutaj o wiele bardziej budżetowe rozwiązanie:

TP-Link TL-WA801ND (802.11g/n 300Mb/s) WDS PoE - 99zł

W profesjonalnych zastosowaniach wszystko poniżej Ubiquiti to gówno które się wiesza bądź całkowicie przestaje funkcjonować ale do domowego zastosowania moze da radę

 

Źle się zrozumieliśmy. To nie musi być najtańsze rozwiązanie, tylko po prostu nie chciałbym wydawać na Ubiquiti ponad 300, bo nie potrzebuje tego do firmy tylko do domu dla 2 użytkowników. Większosć urządzeń połączona kablem, potrzebuję WiFi tylko dla komórek, tabletu i kamerki dla dziecka.

Pentagrama z chęcią wyrzucę, tylko pytanie na co go zamienić. Czy router czy zamiast niego switch i AP. Kolega twierdzi że lepszy switch, bo nie będzie się wieszał, nie wymaga ustawień itp itd.

 

Może to dziwnie zabrzmi, ale po prostu zobacz czy nie masz lekko odkręconej anten (y)  czy czegoś nowego "na drodze" co zakłócałoby przesyłanie sygnału, np. nowa ścianka działowa, meble etc. W końcu wcześniej było OK, a teraz masz od czasu do czasu niespodzianki. 

 

Nie zrozumiałem jednoznacznie, oba routery łączą podsieci ale "widzą się nawzajem" za wyjątkiem okresowego ograniczenia łączności ?

 

Sprawdź czy występuje problem jeśli zmniejszysz odległość między urządzeniami? Możesz też zmierzyć siłę i jakość sygnału, nawet naciągając informacje to przez jakąś appkę.

I jak ^ sugerowano, lepiej jest stworzyć jakieś anteny brzegowe typu access point, wówczas pomijasz większość ograniczeń. Konfiguracja jest banalna. 

 

 

 

 

a może lepiej już SG108E? Ma VLANy BM QoS etc

 

 

Nie no, aż takim Januszem komputerowym nie jestem :) Antena jest dobrze dokręcona, zasięg WiFi jest super tylko prędkość i przepustowość słaba. W pentagramie wyłączyłem DHCP więc tak naprawdę działa jako switch z WiFi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pentagrama z chęcią wyrzucę, tylko pytanie na co go zamienić. Czy router czy zamiast niego switch i AP. Kolega twierdzi że lepszy switch, bo nie będzie się wieszał, nie wymaga ustawień itp itd.

 

Co zamierzasz podpiąć do tego switcha ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śmiem wątpić jakoby autor wątku zamierzał wykorzystać funkcję VLAN :E Podałem po prostu najtańsze propozycje :)

 

:) Nie jestem pewny czy myślimy o tym samym, ale nie potrzebuję nawet gnizada VAN. Ten drugi router ma po prostu przdłużać sygnał z pierwszego i dawać WiFi. Propozycje nie muszą być najtańsze. Mogą być ze średniej półki, ale sprawdzone :)

 

Zgadzam się, z tym, że może warto coś przynajmniej z AC750 (433+300) w tańszej opcji. Będzie miał 5GHz dla szybszych urządzeń niezależnie od 2.4GHz dla całej reszty. Może kupić router, zmienić domyślny IP i wyłączyć DHCP, a następnie połączyć je ze sobą portem LAN. Może coś w tym rodzaju (lub lepszy):

https://www.morele.net/router-asus-ac750-rt-ac51u-706593/

 

Tak właśnie mam połączone. Wyłączone DHCP i router działa jak switch z WiFi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, aż takim Januszem komputerowym nie jestem :) Antena jest dobrze dokręcona, zasięg WiFi jest super tylko prędkość i przepustowość słaba. W pentagramie wyłączyłem DHCP więc tak naprawdę działa jako switch z WiFi.

wybacz, nie chciałem Cię urazić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co zamierzasz podpiąć do tego switcha ?

 

Telewizor, PS3 i dekoder z nc+.

 

W tej chwili jak gram na PS3 w piłkę online wyskakuje mi komunikat że mam problem z siecią domową i żebym się połączył kablem to będzie szybciej. A jestem podłączony kablem i w PS3 wykrywa kabel. Po prostu jest za wolno. Może ja coś pomyliłem w ustawieniach Pentagrama jak stawiałem go od nowa...?

 

wybacz, nie chciałem Cię urazić.

 

No coś Ty, luz :) W porównaniu do Was jestem zielony, ale nie aż tak żeby anteny nie dokręcić :)

 

Prędkość taka słaba bo standard w którym łączysz się z Pentagramem to 802.11b a tam nie przeskoczysz w idealnych warunkach 11Mb/s.

Ten router obsługuje mimo wszystko 802.11g czyli 54Mb/s. Sprawdź w ustawieniach routera jaki tryb ma wybrany. Może po prostu jest na sztywno ustawione 802.11b.

 

A na co mam ewentualnie przestawić, gdyby była taka możliwość? Sprawdzę to jak wrócę do domu.A może ten ruter nie ma innego standardu...

 

Mimo wszystko 15 lat jak na sprzęt WiFi to bardzo duży gdyż tutaj nastąpił ogromny postęp.

Polecam zostawić router, nie ptorzebujesz imgo switcha gdyż w routerze masz kilka portów ( chyba że już ci się skończyły) Jeśli tak - wystarczy zwykły switch za 30 zł od TP-LINK.Do tego w odległym miejscu podłączas AP i to właśnie ubiquiti.

 

Portów mam wystarczającą ilość, ale sam piszesz że to może wina przestarzałego routera, więc moze lepiej go zmienić..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[..]Portów mam wystarczającą ilość, ale sam piszesz że to może wina przestarzałego routera, więc moze lepiej go zmienić..

Zdecydowanie wybrałbym tę drogę. Ten Pentagram (jak sam piszesz) jest stary i może już mu dolegać wszystko.

Kup router z WiFi N 300Mbps(ewentualnie z AC 433Mbps lub 867Mbps) i gigabitowymi portami Ethernet, skonfiguruj go tak jak Pentagrama (faq) i nie ma się co zastanawiać, skoro chcesz jak najniższym kosztem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

A na co mam ewentualnie przestawić, gdyby była taka możliwość? Sprawdzę to jak wrócę do domu.A może ten ruter nie ma innego standardu...

Ma na pewno bo tak podaje producent. Szukaj czegoś jak tryb WifI z wyborem A/B/G itp. Oczywiście zakładam że w drugim urządzeniu masz obsługę 802.11g ale dla pewności możesz podać co to za sprzęt :E

 

Wracając do switcha - to fakt że switch nie powinien się zawiesić w przeciwieństwie do routera. Ale tańsze AP (poniżej Ubiquiti jak wspomniałęm) lubią się wieszać bardzo często.

Wybierając tańsze AP z 4 portami będziesz miał switch w zestawie a antenę zewnętrzną podłączysz starą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie wybrałbym tę drogę. Ten Pentagram (jak sam piszesz) jest stary i może już mu dolegać wszystko.

Kup router z WiFi N 300Mbps(ewentualnie z AC 433Mbps lub 867Mbps) i gigabitowymi portami Ethernet, skonfiguruj go tak jak Pentagrama (faq) i nie ma się co zastanawiać, skoro chcesz jak najniższym kosztem.

 

Super a doradziłbyś jakiś router o takich parametrach o których piszesz? Pewnie nie ma ich w opcji z odkręcaną anteną (żebym mógł podłączyć obecną, która jest zainstalowana w połowie domu)? Może się okazać, że dzięki temu nowemu routerowi np. z 2 lub czterema antenami zasięg będzie wystarczający - wtedy luz. Gorzej jak się okaże że zasięg jest za słaby...

 

Ma na pewno bo tak podaje producent. Szukaj czegoś jak tryb WifI z wyborem A/B/G itp. Oczywiście zakładam że w drugim urządzeniu masz obsługę 802.11g ale dla pewności możesz podać co to za sprzęt :E

 

Wracając do switcha - to fakt że switch nie powinien się zawiesić w przeciwieństwie do routera. Ale tańsze AP (poniżej Ubiquiti jak wspomniałęm) lubią się wieszać bardzo często.

Wybierając tańsze AP z 4 portami będziesz miał switch w zestawie a antenę zewnętrzną podłączysz starą.

 

A jest coś takiego, bo pamiętam że był taki wybór. Na co mam ustawić? Drugie (główne urządzenie z którego idzie net do mnie) to LiveBox 2.0. Nie wiem jakie ma parametry, bo szukałem ale nie mogłem znaleźć jaką ma przepustowość, moc anteny wbudowanej itd itp.

 

No ale tak jak mówię wczoraj stanąłęm w 1 domu koło LiveBoxa. Prędkość 14Mb/s, siła super (-25,-35dB) i przepustowość 130Mbps a w drugim domu 2Mb/s, siła super a przepustowość 11Mbps :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TP-Link Archer C2 (900Mb/s a/b/g/n/ac) DualBand - 149zł

 

Wszystkie najnowsze standardy + anteny odkręcane

 

Kozak. Czyli ma przepoustowość do 900 a mój obecny Pentagram 54Mbps? No i porty LAN gigabitowe a nie 10/100.. Myślisz że mogę od razu odpiąć jedną fabryczną antenę i wkręcić moją aktualną (to rozwiązywałoby wsztskie problemy)?

 

Jeszcze jedno pytanie.. Rozumiem że nie korzystam z portu VAN, tylko wpinam wszystko w porty LAN i wyłączam DHCP (jak obecnie)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kozak. Czyli ma przepoustowość do 900 a mój obecny Pentagram 54Mbps? No i porty LAN gigabitowe a nie 10/100.. Myślisz że mogę od razu odpiąć jedną fabryczną antenę i wkręcić moją aktualną (to rozwiązywałoby wsztskie problemy)?

 

Jeszcze jedno pytanie.. Rozumiem że nie korzystam z portu VAN, tylko wpinam wszystko w porty LAN i wyłączam DHCP (jak obecnie)?

W idealnych warunkach przy założeniu że urządzenie klienckie również obsługuje standard ac - tak. W praktyce nieosiągalne ale dobrze rozumujesz.

 

Co do anten - najpierw sprawdź na oryginalnych.

 

Nie ma czegoś takiego jak port VAN - pomieszałeś dwa pojęcia czyli VLAN i WAN - pierwsze to wirtualny podział sieci w ramach jednej fizycznej infrastruktury a drugie to port WAN do którego wpinasz kabel z internetem (ale tylko jeśli urządzeni ma służyć jako router, jeśli ma być AP wpinasz pod normalne złącze LAN i wyłączasz DHCP). Czasami można port WAN w ustawieniach ustawić aby działał jako LAN i wtedy masz +1 port.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TP-Link Archer C2 (900Mb/s a/b/g/n/ac) DualBand - 149zł

 

Wszystkie najnowsze standardy + anteny odkręcane

 

Kozak. Czyli ma przepoustowość do 900 a mój obecny Pentagram 54Mbps? No i porty LAN gigabitowe a nie 10/100.. Myślisz że mogę od razu odpiąć jedną fabryczną antenę i wkręcić moją aktualną (to rozwiązywałoby wsztskie problemy)?

 

Jeszcze jedno pytanie.. Rozumiem że nie korzystam z portu VAN, tylko wpinam wszystko w porty LAN i wyłączam DHCP (jak obecnie)?

Sorry, ale nie bądź ignorantem. Jakbyś przeczytał uważnie to byś wiedział z czego składa się ta prędkość WiFi. Ułatwię Ci sprawę(Spec):

 

5GHz: do 433Mb/s
2,4GHz: do 450Mb/s 

I to jest właśnie to wyśmiewane przez Ciebie 900Mbps... Czyli albo masz max 450Mbps w N (jednak najczęściej urządzenia pracują z prędkością 300Mbps) albo 433Mbps w AC.

A co do anteny, to pamiętaj, że Pentagram miał tylko jedną antenę. A nowe urządzenia pracują już w technologi MU MIMO (Wspomniany Archer ma 3xMIMO dla N, oraz tylko 1x dla AC)

A co do Twojego ostatniego pytania, dostałeś linka w mojej odpowiedzi (jest tak jak pytasz). I WAN a nie VAN :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W idealnych warunkach przy założeniu że urządzenie klienckie również obsługuje standard ac - tak. W praktyce nieosiągalne ale dobrze rozumujesz.

 

Co do anten - najpierw sprawdź na oryginalnych.

 

Nie ma czegoś takiego jak port VAN - pomieszałeś dwa pojęcia czyli VLAN i WAN - pierwsze to wirtualny podział sieci w ramach jednej fizycznej infrastruktury a drugie to port WAN do którego wpinasz kabel z internetem (ale tylko jeśli urządzeni ma służyć jako router, jeśli ma być AP wpinasz pod normalne złącze LAN i wyłączasz DHCP). Czasami można port WAN w ustawieniach ustawić aby działał jako LAN i wtedy masz +1 port.

 

Chodziło mi o WAN oczywiście :) Ma działać jako AP więc już odpowiedziałeś. Chyba dobry ten router, bo nigdzie go nie ma od ręki :) Dzięki jeszcze raz. Pozwolę sobie jeszcze napisać gdybym miał jakiś kłopot z ustawieniami.

 

Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba dobry ten router, bo nigdzie go nie ma od ręki :) Dzięki jeszcze raz.

W x-kom jest od ręki, nie wiem o czym mówisz ;)

 

A co do 900Mbps - faktycznie jest jak kolega wyżej wspomniał - zbytnio uprościłem nie chcąc Ci mieszać w głowie. Dlatego też o antenach napisałem abyś najpierw sprawdził standardowe bo nie od parady są tam aż 3 anteny :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale nie bądź ignorantem.

 

?

 

Mam obecnie 54 więc chyba nie będę narzekał...

 

I to jest właśnie to wyśmiewane przez Ciebie 900Mbps...

 

Wyśmiewane?

 

A co do anteny, to pamiętaj, że Pentagram miał tylko jedną antenę. A nowe urządzenia pracują już w technologi MU MIMO (Wspomniany Archer ma 3xMIMO dla N, oraz tylko 1x dla AC)

 

A po polsku? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[..]Mam obecnie 54 więc chyba nie będę narzekał...

[..]A po polsku? :)

 

54Mbps (802.11g) to masz szybkość połączenia bezprzewodowego. Realny transfer to jedynie ~22 Mbps (info). Dopiero 802.11n daje kopa, najbardziej popularne 300Mbps w technologii 2x2MIMOda transfer do ~75Mbps.

 

Reasumując, Twoje dotychczasowe rozwiązanie możesz odłożyć do elektro śmieci, bo przy 802.11n się nie przyda. Aczkolwiek możesz próbować ze starą anteną, tylko pamiętaj, że jak router ma 2 anteny to one pracują w tandemie. Teoretycznie ich rozdzielanie może pogorszyć transmisję WiFi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

54Mbps (802.11g) to masz szybkość połączenia bezprzewodowego. Realny transfer to jedynie ~22 Mbps (info). Dopiero 802.11n daje kopa, najbardziej popularne 300Mbps w technologii 2x2MIMOda transfer do ~75Mbps.

 

Reasumując, Twoje dotychczasowe rozwiązanie możesz odłożyć do elektro śmieci, bo przy 802.11n się nie przyda. Aczkolwiek możesz próbować ze starą anteną, tylko pamiętaj, że jak router ma 2 anteny to one pracują w tandemie. Teoretycznie ich rozdzielanie może pogorszyć transmisję WiFi.

 

Czyli, że router wskazany przez kolegę wyżej (TP-Link Archer C2 AC900) nic nie zmieni w porównaniu ze starym Pentagramem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale nie bądź ignorantem. Jakbyś przeczytał uważnie to byś wiedział z czego składa się ta prędkość WiFi. Ułatwię Ci sprawę(Spec):

 

5GHz: do 433Mb/s
2,4GHz: do 450Mb/s 

I to jest właśnie to wyśmiewane przez Ciebie 900Mbps... Czyli albo masz max 450Mbps w N (jednak najczęściej urządzenia pracują z prędkością 300Mbps) albo 433Mbps w AC.

A co do anteny, to pamiętaj, że Pentagram miał tylko jedną antenę. A nowe urządzenia pracują już w technologi MU MIMO (Wspomniany Archer ma 3xMIMO dla N, oraz tylko 1x dla AC)

A co do Twojego ostatniego pytania, dostałeś linka w mojej odpowiedzi (jest tak jak pytasz). I WAN a nie VAN :)

 

MU-MIMO pewnie nie będzie w tej półce. Zwykłe MIMO prędzej. Zaletą AC433 jest to, że to podstawowa prędkość, więc każde urządzenie AC tyle wynegocjuje i zajmuje jeden kanał. W N450 nawet jak wynegocjuje tyle, to na wszystkich kanałach i łatwiej o zakłócenia.

 

Czyli, że router wskazany przez kolegę wyżej (TP-Link Archer C2 AC900) nic nie zmieni w porównaniu ze starym Pentagramem?

 

Zmieni o tyle, że zamiast efektywnego 2Mbit z Neo będziesz miał max prędkość łącza i zapas pasma pod przesyłanie w międzyczasie obrazu z kamerki między dwoma urządzeniami WiFi 2.4/5GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem do domu i sprawdziłem parę rzeczy..

 

1. Podłączyłem kabel od Liveboxa (ten który idzie do Pentagrama) bezpośrednio do laptopa i zmierzyłem prędkość - wyszło 14Mb/s

2. Podączyłem kabel ponownie do Pentagrama i olejny kabel z Penta do laptopa i zmierzyłem prędkość - wyszło również 14Mb/s

3. Zmierzyłem prędkość WiFi na laptopie i komórce (WiFi z Pentagrama) i wyszła masakra - mniej niż 2Mb/s

4. Zmnierzyłem prędkość WiFi na lapku i komórce (WiFi z Liveboxa) i wyszło kołoo 12Mb/s

5. Sprawdziłęm konfigurację Pentagrama i tam do wyboru 802.11b, 802.11g i 802.11 b+g - tak mam ustawione (b+g)

6. Na plastation testowaem ustawienia sieci i wykryło połączenie przewodowe, ale poniżej mam komunikat, że "używany router może nie obsługiwać częściowych adresów IP i dostęp do funkcji komunikacji w niektórych grach może być ograniczony"

 

Jakaś diagnoza? Może coś w ustawieniach pomyliłem stawiając sieć na nowo? Zauważyłem że podczas gry (gram tylko w jedną grę online) zwalnia i po zakończonym meczu mam komunikat że wykryto problem z siecią domową i żebym połączył się przewodowo (a jestem tak połączony i prędkość jak pisałem w punkcie 1 i 2 jest ok). Mam ten sam sprzęt i prędkosć netu od 4 lat i nigdy nie miałem problemu a teraz ewidentnie coś się spier....

 

Czy nowy router (już zamówiłem) rozwiąże sprawę. Ten cały czas mnie wywala z WiFi a po chwili sieć wraca i jest ok... :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Próbowałem pograć ale ekrany ładowania są tragiczne. Długo trzeba czekać aż się załaduje a co chwila gdzieś wchodzisz. Czy to normalne czy z moim sprzętem coś nie tak. Gra na dysku nvme. Może przerzucić na zwykły ssd?
    • Witam,  Przychodzę do was prosząc o radę zanim pójdę na skróty i przeinstaluję system.  Otóż, zakupiłem laptopa Lenovo ThinkBook do którego włożyłem dwa dyski, osobne systemy. Mój oraz dziewczyny tak mieć jeden sprzęt a nie kilka. Przez pewien czas było wszystko w porządku. Dziewczyna brała laptopa, uruchamiała i ładował jej się jej system. Ja aby móc korzystać ze swojego musiałem tylko nacisnąć F12 i wybrać swój dysk.  Po paru razach gdy wyłączałem systemy przytrzymując przycisk zasilania najpierw padł system dziewczyny a teraz mój. Coś tam zmieniałem w biosie czasem ale teraz przywróciłem domyślne ustawienia, funkcja Windows do naprawy systemu nie działa, żadna opcja nie próbuje nawet przywrócić systemu.  Załadowałem sobie system przez HirenBoot i zobaczyłem dziwne otwarte kłódki na dyskach gdzie do dysku C (mój) mam dostęp a do dysku D (dziewczyny) brak.  Macie jakiś pomysł co tu się nawyprawiało i jak to przywrócić? 
    • Nowy firmware Wam wskoczył dla AW3423DWF, wersja M3B107, A07-00 .  https://www.dell.com/support/home/pl-pl/product-support/product/aw3423dwf-monitor/drivers   1. Fix synchronization issue between DDM and OSD 2. Update HDR behavior 3. Fix issue of monitor shows different sharpness effect between left and right side of screen. 4. Clarify warning message due to thermal behavior Poprawka HDR to teraz standard w aktualizacjach monitorów , ale podoba mi się punkt 3.  
    • Rynek zweryfikuje tylko zbyt późno. Niestety deweloperzy wykorzystują głupotę Polaków aby podonosić te ceny mieszkań a oni dalej będą kupować Rynek zadziałał by prawidłowo jakby kraj nie był jednym wielkim bagnem pod względem podatkowym, biurokratycznym oraz prawnym (jeśli mówimy o przepisach budowalanych, działkach, najmu, unijnej pseudo-ekologii). Jak ma to rynek prawidłowo zweryfikować jeśli jest on upośledzony zaczynając od samej głowy? Nieudolne próby "naprawy" sytuacji tylko ją pogarszają i tak to się kręci błędne koło pogarszające sytuacje. Ale najprościej nazwać konfederacje konforusami, bo proponują nie wpowadzać tych kretyńskich przepisów pogarszających sytuacje   Nikt im nie dał szansy czegoś spróbować ale krytyka leci jakby rządzili 10 lat i rujnowali kraj. Jak w tym kraju ma się coś zmienić jak wszystko poza POPIS jest krytykowane za wszystko jak leci? Mówię ogólnie o każdej nowej opcji politycznej teraz. Jak jakiekolwiek ugrupowanie ma się przebić jak od początku jest mieszane z błotem od samego początku? Nie ma i nie będzie partii która spełni oczekiwania każdego. A mnie z drugiej strony śmieszą teksty o państwie opiekuńczym zapewniającym godne życie każdemu mieszkańcowi - jednocześnie porównując się np. do krajów skandynawskich. Lewactwo (od pisu po lewice) myśli że możemy być drugą Norwegią będąc X razy biedniejszym państwem bez bogactw naturalnych. Nie da się przejść od lepianki z gówna od razu do Burj Khalifa, ale niektórzy myślą, że to możliwe
    • A co ma CIA, MI6 czy inne służby wywiadowcze do artykułów na portalach internetowych czy twiterowych pseudo-analiz, rozumiem że czytanie ze zrozumieniem kontekstu jest dla kolegi zbyt dużym wyzwaniem.   Rosja ma skończone rezerwy ludzkie, no ale skoro twoja 6 letnia bratanica twierdzi, że Rosja jest duża więc wygra to tak musi być. Co do Trumpa i jego zdecydowanego prowadzenia w sondażach to chyba też ci to twoja bratanica powiedziała, Trump i Biden w ogólnokrajowych sondażach idą mniej więcej z podobnym poparciem raz jeden raz drugi prowadzi więc nie wiem skąd bierzesz to zdecydowane prowadzenie Trumpa, a biorąc pod uwagę specyficzny system wyborów prezydenckich w USA jest jeszcze ciekawiej, wystarczy sprawdzić sondaże z podziałem na stany i zobaczyć, że dokładnie jak w 2020 wygrać mogą obydwaj wszystko znowu rozbije się o pojedyncze stany, do tego w USA wybory wygrywają pieniądze a tych Biden zebrał na początek kwietnia dwa razy więcej niż Trump.   Ukraina już się obroniła przed Rosją i wypchnęła ją z większości zajętego na początku wojny terytorium, i od dwóch lat się broni dalej, nie będe wnikał co miało znaczyć twoim zdaniem że cytuje "Rosja sama bez pomocy z zewnątrz jest 50x wiekszą od Ukrainy", że niby wielkośc terytorium ma znaczenie w kwestii wygrywania wojny, no to całkiem ciekawe podejście, ale niestety kompletnie bezsensowne, podczas inwazji na sąsiada liczą się zasoby ludzkie tu Rosja ma większe fakt ale jakie 3-4 krotnie a nie 50 krotnie, a i tak trzeba by spojrzeć dokładnie w demografie żeby wyiągnąć wnioski. Nie wiem co mają prawa człowieka do mobilizacji w czsaie W ale mniejsza z tym, pominmy to bo to niczego nie wnosi. Przestawienie przemysłu na tryb wojenny, niczego nie zmienia jeżeli jedyne co to spowodowało to ewentualne zwiększenie produkcji bieda wersji T-ciaków bez zachodniej elektroniki i optyki w ilościach pozwalających na zastępowanie utraconego sprzętu, i umożliwia dużą akcje przywracania do służby złomu z lat 50-70 ubiegłego wieku, faktycznie wyczyn jak cholera.  Czytam takie głupoty od dwóch lat, Ukraina według waszych analiz z czterech liter powinna być zniszczona/podbita mniej więcej od dwóch lat, Puitn miał zaorać wszystko nukami i być carem wszechświata, a jak narazie mija 27 miesięc pełnoskalowej inwazji drugiej armii świata na jeden z biedniejszych krajów w Europie, pomijam już fakt zajęcia części terytorium w 2014 i pełzający konflikt trwający dekadę. Ale zapewne jest tak jak piszesz, Putin jest gotowy wojskowo do zajęcia całej Ukrainy, ale nie jest politycznie i dlatego dwa lata temu wywołał największych konflikt w Europie od dziesięcioleci, i tak sobie mieli od dwóch lat żołnierzy i sprzęt bo musi się jeszcze politycznie przygotować. Co do Skrzypczaka to mnie nie rozsmieszaj, z całym szacunkiem dla kariery pana generała, ale obecnie to on na potrzeby artykułów (raczej nie za bóg zapłać) reaguje na bieżące wydarzenia i zgodnie z trendem na dany moment zmienia wersję, to nie jest analiza konfliktu zbrojnego tylko zwykłe wróżenie z fusów na zasadzie "będzie tak,albo będzie inaczej", do analizy konfliktu zbrojnego potrzebujesz danych, danych i jeszcze raz danych, a robienie analiz strategicznych na podstawie dostępnych w internecie po fakcie danych ze starć na poziomie taktycznym bez dokładnej znajomości rozmieszczenia jednostek ich stanów osobowych, wyposażenia oraz odwodów strategicznych ich stanów osobowych, wyposażenia i rozmieszczenia zakrawa o kpine. Na chwilę obecną Ukraina przegrywa na poziomie taktycznym, strategicznie jeszcze źle nie jest, co nie znaczy że to się nie zmieni w bliższej lub dalszej przyszłości, ale napewno się zmieni bez wsparcia z zachodu to jedno jest pewne i do tego dąży Putin, Rosja nie wygra jeżeli nie odetnie Ukrainy od wsparcia z zachodu, Ukraina ze wsparciem nie przegra .... czego proszę nie mylić z wygra, bo obecnej sytuacji Ukraina nie ma szans na zwycięstwo stricte. Będą musieli wcześniej czy później pójść na jakieś ustępstwa i wiedzą to jedni i drudzy, kwestia pozycji wyjściowych w przyszlych rozmowach pokojowych.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...