Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Avender

GTX 970 EVGA - Brak zasilania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, niestety zepsuła mi się karta graficzna. Nie była podkrecona, nigdy nie kopana, gwarancja minęła miesiąc temu. Komputer losowo wyłączył się podczas oglądania YT. Gdy jest podłączona nic się nie dzieje po naciśnięciu przycisku zasilania, diody na płycie głównej się świecą. Po odłączeniu zasilania karty, komputer się włącza. Po podłączeniu zasilania do karty po włączeniu komputera, komputer się wyłącza. Sprawdzałem ją w innym komputerze z tym samym skutkiem. Nie było z nią wcześniej żadnych problemów, temperatury i wydajność w normie. Rozumiem, że jej czas pewnie dobiegł końca ale może ktoś spotkał się z podobnym problemem. Jest coś co mogę z nią zrobić? Sprawdzałem tył, nic nie wygląda na spalone czy spuchnięte. Sposób z piekarnikiem mógłby coś pomoc? Jest sens oddawać ją do jakiegoś pobliskiego serwisu? Ile mogłaby kosztować naprawa? Z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozkręć kartę i przejrzyj ją dokładnie - może poszedł tylko jakiś ceramik

 

ps. piekarnik/wygrzewanie nic nie da

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://imgur.com/a/i61xznF

 

Porobiłem parę zdjęć jak to wygląda z przodu i tyłu po ściągnięciu chłodzenia. Niestety na wersji mobilnej nie mogę poprzestawiać kolejności.

Szczerze mówiąc ja tutaj nic nie widzę, nie ma jakiegoś jawnego sprawcy. Trup?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co piszesz, karta siedząc w slocie bez wpiętych wtyczek nie powoduje zwarcia - sprawdź, po podpięciu której wtyczki następuje wyłączenie zasilacza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to wstępnie wiadomo gdzie szukać... teraz możesz to zanieść do elektronika, żeby znalazł uszkodzony element na tej ścieżce zasilania - chyba, że sam chcesz spróbowaćwink.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moimi umiejętnościami z zakresu elektroniki nawet nie mam co próbować. Poszukam jakiegoś dobrego serwisu w okolicy.

Dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw dowiedz sie ile to będzie kosztować i czy ktoś sie podejmie bo to robota na hotaira a jak wywaliło VRM to i prawdopodobnie poszedł sam chip albo kości pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlatego napisałem, że to jest robota dla elektronika, a nie dla janusza z "pogotowia komputerowego" lub serwisu wymieniającego całe elementy - znaleźć zwarcie można bez hota (kto naprawia płyty laptopowe, ten wie jak)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tldr: Komputer uwala karty graficzne a ja nie wiem co jest źródłem problemu.

 

Cholera jasna nie wiem co robić. Po tym gdy padła mi 970 kumpel dał mi swoją starą prawie 10 letnia 550ti, która również się spaliła po dwóch tygodniach. Od samego początku działała jak demon i jechała na 90 stopniach gdy się odpaliło jakąkolwiek grę dlatego używałem jej tylko do internetu, YouTube itd. Tak samo jak w przypadku 970 komputer się resetowal raz na jakiś czas aż w końcu karta przestała wyświetlać obraz. Uznałem że zginęła śmiercią naturalną.

 

Kupiłem 1060 3GB, która przyszła dzisiaj, pograłem chwilę, posiedziałem na internecie itd. aż komputer znowu mi się zresetował. Z początku uznałem, że to wina podkręcenia ramu bo normalnie chodził na 2933 ale po aktualizacji biosu pojawiła mi się opcja 3000. Potem znowu się zresetował, zmieniłem port, odłączyłem kabel HDMI, odłączyłem dyski twarde zostawiając tylko SSDka i zostawiłem tylko DVI podłączone. Zresetował się ponownie. Komputer się włącza a obraz normalnie się wyświetla ale od razu go wyłączyłem, by bardziej nie ryzykować.

 

Z tego co rozumiem to podejrzanymi sa zasilacz i płyta główna, w 970 padło zasilanie po stronie jednej z dwóch wtyczek zasilania to bardziej obstawiam zasilacz.

 

Zasilacz: XFX Core TS 550W 120mm Bronze

Płyta główna: Asus Prime B-350 Plus

 

Sprzęt kupiony w wrześniu zeszłego roku tak więc wszystko powinno być na gwarancji. Nie mam jak sprawdzić napięć na zasilaczu czy podłączyć go do innego komputera. Mam Ryzena 1600 to komputera bez GPU nie odpalę by coś sprawdzić. Co robić? Odsyłać zasilacz na gwarancje? Odsyłac zasilacz i mobo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GTX 550 Ti nie ma dziesięciu lat, mimo wszystko jest starym szrotem, jeżeli przez długi czas pracował w tak nędznych warunkach to jego awaria nie musi dziwić, zwłaszcza że to staroć.

 

Zacznij od diagnostyki CPU/Płyty i pamięci bo śmierdzi mi tutaj niestabilną platformą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, mocno przesadziłem z wiekiem tej karty. Co rozumiesz przez diagnostykę CPU/płyty i pamięci? Mam odpalic kompa i testować prime95? Boje sie, że kolejna karta wyzionie ducha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek należało by odkręcić wszelkie OC włącznie z profilem XMP pamięci RAM, zasilacz przydało by się pomierzyć multimetrem, no ale skoro nie masz to zostawmy ten temat na razie w spokoju.

Kartą bym się na razie nie przejmował, w razie czego jeżeli zamówiłeś przez internet to przez pierwsze kilka dni w zależności od sklepu mogą Ci prawie że od ręki wymienić na nową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przywrocilem bios do ustawień domyślnych wtedy gdy myślałem, że ramy ustawione na 3000MHz spowodowały reset komputera. Po kolejnym resecie wyłączyłem wszystko.

 

Edit: No to z tego co rozumiem to pozostało mi zrobienie czegoś z zasilaczem. Postaram się jakiś pożyczyć od kogoś i sprawdzić czy problem będzie dalej występował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem zasilacz i komputer zaczął działać tak jak powinien, ponadto temperatura CPU sporo zmalała. Po weekendzie będę wysyłał moją tykającą bombę na gwarancję, by odzyskać pieniądze. Niestety hajsu za moją 970 raczej nikt mi już nie zwróci.

 

Ogólnie to można uznać problem za rozwiązany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...