Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

NarwhalPL

3 routery - LAN - dysk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym utworzyć w domu sieć lokalną tak aby komputery siebie widziały.

Mianowicie jak widać na załączonym obrazku mam router od dostawcy, którego nie mogę konfigurować.

Od tego routera (głównego) chciałbym połączyć jeszcze 2 inne w taki sposób by wszystko ładnie śmigało.. mianowicie

od routera dostawcy po kablu do routera na piętrze tak aby było wifi, internet oraz możliwość podłączenia dysku i stacjonarnego komputera.

Drugi router także po kablu z routera od dostawcy do biura ( tam tylko wifi i połączenie 2 stacjonarnych)

 

Chodzi o to aby z biura można było wysłać pliki na dysk który znajduje się w sieci lokalnej (podłączony do routera na piętrze)

Próbowałem sam to zrobić ale się poddaję... Czy byłby ktoś tak miły i wytłumaczył mi proces instalacji krok po kroku ? Adres IP Routera głównego to 192.168.100.1, na router na piętrze chciałbym ustawić 192.168.200.1 oraz w biurze kolejno 192.168.300.1

8217dd33125123f0med.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Dlaczego 2 routery a nie jakieś siwtch'e lub AP'eki ? Router to takie urządzenie które łączy sieci.. a mysle ze Ci by wystarczyła jedna siec 192.168.100.1 od dostawcy... ale ok

Masz do wyboru dwa rozwiązania jeżeli te dwa routery to ogarną. Od routera dostawcy "ciągniesz" dwa kabelki wpięte w LAN do dwóch routerów i też wpinasz w porty LAN. Tym sposobem wszędzie nadal jest sieć 192.168.100.x i jeżeli to routery ogarnia to wifi tez z tych dwóch będzie w tej samej sieci. DHCP zostaje włączony tylko na routerze dostawcy.. wszędzie indziej wyłączasz go i tyle - koniec

Drugie rozwiązanie to zabawa trasami no bo juz sa trzy podsieci wiec każdy z tych routerów musi je znać (kiedy isc do następnego a kiedy wyjść na świat). Komputer podłączony do sieci 192.168.300.x musi zapytać sie routera gdzie ma isc.. router nie znajduje takiej sieci wiec pyta następnego i tak dalej. Generalnie komputer w sieci 192.168.300.x musi wiedzieć ze brama dla sieci 192.168.200.x to adres 192.168.300.1. Możesz dopisac za pomoca CMD taka trase bo raczej tego nie dopiszesz w tym routerze. Jedynie co może byc w tych routerach to protokół routingu dynamicznego RIP.

 

Generalnie łatwiej bedzie ci zrobic jedna sieć i te dwa dodatkowe routery traktować jak bridge.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[..] Komputer podłączony do sieci 192.168.300.x musi zapytać sie routera gdzie ma isc.. [..]

Ty tak poważnie? Bo mnie uczono, że max wartość to 255...

 

Skonfiguruj po prostu oba routery jako switch/Access Point (jak to zrobić), jeśli router dostawcy ma adres 192.168.100.1 to nadaj im adresy 192.168.100.2 i 192.168.100.3 (warto zapytać dostawcy jaki zakres DHCP ustawił, ewentualnie poprosić o ustawienie zakresu DHCP od 192.168.100.10), podepnij je z głównym routerem dostawcy LAN <> LAN i wszystko się widzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Pisząc 192.168.300.x mam na myśli cala sieć i to jest to samo jak 192.168.300.255

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Pisząc 192.168.300.x mam na myśli cala sieć i to jest to samo jak 192.168.300.255

Chyba dalej nie rozumiesz. Nie ma czegoś takiego jak 192.168.300.255, może być co najwyżej 192.168.255.255...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem

 

Kolega dał tylko przykład.. tak naprawdę to mogło by to tez byc 10.10.200.x i 10.10.300.x

Nie istotne tu sa adresacji.. chodzi o to ze sa 3 sieci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to powiedzmy że chce zrobić ten "most" Czyli router od dostawcy ma dhcp wlaczone, od niego idę lanami do lanów, na pozostałych 2 dhcp wyłączam.. to rozumi3m tylko jak tym routerom przypisać adres 192.168.100.2 itd

Jak zacząć je konfigurować, jak robię quick start to wyskakuje błąd że nie ma nic w porcie wan... Jak chce statyczne ip to nie wiem co wpisać w dns masce i bramie?

Maską to chyba 255.255.255.0 dns nie mam zielonego pojęcia I gdzie to mogę sprawdzić?

Czyli takie łopatologiczne wytłumaczenie jak to zainstalować po kolei w takiej konfiguracji tp-link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

te pozostałe routery nie potrzebują adresu bo portu WAN nie będzie używał.. te routery beda jak urządzenia 2 warstwy czyli taki switch'e

 

Podepnij prosze te 3 routery jak napisalem i sprawdź podłączając sie do jednego z routerów "Twoich" czy dostaniesz adres z DHCP (który jest włączony na routerze od dostawcy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie przypisuje nowy adres 192.168.0.1, A chciał bym aby ktoś mi wytłumaczył jak mam zainstalować router tzn popinam go do pradu potem do lan1 z routera głównego kabel A do lan2 stacjonarny, w6chodze w jego konfigurację I co dalej..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej

 

ale co ty chcesz konfigurować ? zakładając ze router o dostawcy działa no to juz koniec konfiguracji.. Dwóch routerach Twoich nie korzystasz z portów WAN wiec nie trzeba w nich nic konfigurować (no może wifi w nich jak chcesz korzystać). Podepnij i sprawdz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, przepraszam nie zauważyłem że u góry kolega podał link do konfiguracji ! Wieczorem napiszę czy się udało :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem

 

Kolega dał tylko przykład.. tak naprawdę to mogło by to tez byc 10.10.200.x i 10.10.300.x

Nie istotne tu sa adresacji.. chodzi o to ze sa 3 sieci

Istotne czy nie istotne. Jakbyś napisał 10.10.20.0 i 10.10.30.0 byłoby OK. Ale 300 nie jest poprawną wartością i nie wprowadzaj takimi zapisami ludzi w błąd. Piszesz coś, pisz poprawnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...