Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

sieZepsulo

Wyszukiwanie głowicy w nowym dysku hdd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich,

Mam problem z dyskiem hdd od Toshiba.

Otóż wcześniej w komputerze znajdował się stary blue, jakiś czas temu zaczął wariować- było słychać jakby sie włączął i wyłączał przed POST testem. Czasami odpalił się normalnie, ale partycja C zmieniła format na RAW, dane odzyskałem, ale smart sie sypał, więc kupiłem nowy dysk P300 (HDWD110UZSVA).

Wszystko było ok, wygrałem system skopiowalem dane, komputer działał.

Po kilku godzinach pracy nagle zaczął wariować- znów było słychać dysk, tak samo jak WD - wyszukiwanie głowicy. Wyłączyłem komputer. Później włączyłem i podobna sytuacja. Po sprawdzeniu stanu dysku wydajność 100%, sprawność na 0%, ponad 700 cykli start/stop. Wrzuciłem test dysku przeszedł pozytywnie, ponownie odczytałem smart wszystko ok. Dałem test obciazeniowy na zasilacz z poziomu OCCT. Komputer chodził wzorowo przez ponad 2h i nic. Następnego dnia ponownie miałem zamiar zrobić test obciążeniowy, gdyż podejrzewałem zasilacz. Odpaliłem komputer wszedł do systemu, wszystko się zaladowalo i znów słyszę wyszukiwanie głowicy, w sumie było około 8 cykli po czym zaskoczył i działał nienagannie przez ponad 4h stres testu.

Macie pomysł co jest grane?

Zasilacz co prawda szans - take me, ale napięcia trzyma w zakresie błędu, w przypadku +12, od 11.90 do 12.15, w zaleznosci od obciążenia.

Myślałem że może to on coś psuje, ale jednak pod obciążeniem jest ok, więc nie wiem czy to wina uszkodzenia fabrycznego dysku czy cos innego. Dodam że dysk przyszedł w wersji OEM,w blistrze, ale był bardzo grubo obwiniety folią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co według Ciebie znaczy "wyszukiwanie głowicy"?

Wrzuć SMARTa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o "Seek Error Rate". Przy pierwszym sprawdzeniu HD Sentinel pokazał tą wartość na czerwono, a samą sprawność wyznaczył na 0% (na wykresie poniżej bedzie to widać), tak samo w Crystalu - stan dysku był fatalny.

blad1.jpg

blad2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz co prawda szans - take me, ale napięcia trzyma w zakresie błędu, w przypadku +12, od 11.90 do 12.15, w zaleznosci od obciążenia.

Na multimetrze nie zobaczysz krótko trwających tętnień, a jedynie uśrednione napięcie. Także napięcie mimo optymistycznych wyników z multimetru MOŻE być poza normami z powodu tętnień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, w takim razie jak zdiagnozować, czy to w 100% zasilacz czy coś innego. Gdyby cały czas się tak robiło na nim, to łatwo bym sprawdził na innym, a w obecnej sytuacji nie za bardzo jest jak, gdyż większość czasu chodzi, a w losowym momencie się dysk wyłoży.

I teraz nie wiem czy to wina dysku czy zasilacza...

Dodam jeszcze, że w przypadku WD Blue, podobna sytuacja była na 100% sprawnych zasilaczach (XFX Pro oraz Silentium Vero M2) - dysk tak samo włączał się i wyłączał...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie coś jak "Take Me" to bym wymienił "dla zasady" na jakiegoś Be quiet! / Seasonic / Enermax / wpisz innego MARKOWEGO producenta :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie z tego sprawę doskonale, ale tak jak pisałem powyżej - w jaki sposób zdiagnozować co jest nie tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...