Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

marek.b

Jaki dysk NAS do firmy

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję dysku NAS do firmy na najważniejsze, strategiczne dane, do których dostęp ma mieć tylko garstka osób. Nie interesują mnie w ogóle multimedialne bajery. Chodzi tylko i wyłącznie o przechowywanie danych. Czego oczekuję:

- szyfrowanie danych

- możliwość sprawdzania logów (który użytkownik, co zrobił, co pobrał, kiedy się łączył itd)

- możliwość ścisłego ograniczania dostępu dla danych użytkowników do wybranych danych

 

Z tego co się orientowałem to wszystkie wymienione powyżej wymagania oferują w standardzie urządzenia od QNAP i Synology (do tych dwóch firm chcę się ograniczyć - nie mam zamiaru kombinować z innymi firmami, ani tym bardziej bawić się w stawianie takiego dysku we własnym zakresie). Mam jednak pytania co do dostępu do takiego dysku. Chciałbym ograniczyć w maksymalny sposób dostęp do tego dysku - czytałem, że jest coś takiego jak podwójna weryfikacja u wymienionych producentów - czy nie będzie problemu z jej włączeniem przy każdorazowym logowaniu się? Chodzi o to, żeby osoby z dostępem miały jeszcze dodatkową "kontrolę" nad sobą.

 

Od razu wspomnę, że dysk będzie podłączony pod router, a dostęp do niego będzie odbywał się jedynie przez wi-fi więc prawodpodobnie prędkości nie będą zachwycały (?).

 

Wstępnie wytypowałem dwa modele - QNAP TS-231P oraz SYNOLOGY DS218J - obydwa dyski w tych samych cenach. Do tego wyczytałem, że dobrym wyborem będą dyski WD RED - planuje zakup dwóch dysków po 3TB do podłączenia w RAID 1, dla dodatkowego zabezpieczenia przed utratą danych. Który z tych dysków polecacie i czy ten WD RED będzie ok? Ewentualnie czy warto dopłacić do jakiegoś bardziej zaawansowanego dysku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na QTS czy też DSM masz normalnie konta użytkowników lokalne z hasłami lub z poświadczeniami domenowymi.

Do każdego katalogu możesz dostosować uprawnienia użytkowników do odczytu/zapisu lub zabronić wejścia (także dla gościa).

Logi systemowe są podzielone na logi zdarzeń (urządzenia) oraz logi połączeń więc widać kto, z jakiego IP, o której godzinie co zrobił.

WD RED dobry wybór, co prawda stosuję kilkanaście sztuk 4TB oraz 2TB, nie mam doświadczenia z 3TB ale ich awaryjność jest minimalna w porównaniu do seagate z którymi mam problem. Zgłaszałem może 2 sztuki od 2015 roku gdzie raz w miesiącu jakiś Seagate się odzywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za konkretną odpowiedź.

Obydwa modele ktore zaproponowalem chyba są na tyle "blizniacze" (nawet ceny sa prawie identyczne) ze wybor pomiedzy nimi jest wręcz obojętny czy jednak są roznice na ktore powinienem zwrocic uwage?

Czy warto doplacic do jakiegos lepszego sprzetu jesli planowane korzystanie z nich zaklada okazjonalny upload nowych plikow i pobieranie jednorazowo niewielkiej ilosci plikow (kilkadziesiąt mb)?

Czy korzystanie z takiego dysku poprzez polaczenie wi-fi bedzie mordęgą jesli chodzi o transfery czy przy tak niewielkich rozmiarach plikow bedzie to do przełknięcia ? Chyba biorac pod uwage polaczenie przez wi fi kupno jakiegos "szybszego" NASa i tak mija sie z celem?

 

Domyslam się wszystkich odpowiedzi na moje pytania ale wolę się upewnic zeby nagle nie okazalo sie ze trzeba bedzie zmieniac sprzet na droższy...przy czym cena nie jest dla nas problemem - chodzi jedynie o to zeby nie inwestowac wiecej niz jest to faktycznie wskazane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg specyfikacji TS-231P ma szybszy procesor (1.7GHz vs 1GHz) oraz 2 karty sieciowe, które możesz wpiąć do switcha jako Trunk więc wychodzi na to, że sprzętowo jest bardziej wypasiony. Zobacz też który wyszedł później, będzie miał (może) dłuższe wsparcie.

Nie napisałeś ile komputerów będzie pracowało w sieci i czy część z nich będzie jednak połączone przez LAN, w jakim standardzie masz sieć WiFi.

Jeżeli pytasz o to czy warto dopłacać? U mnie w sieci w niektórych lokalizacjach posiadamy nawet stare trupy TS-109 PRo II i z 5-10 kompami LAN Cat6 dają radę. Czasem w sieci do tego jest skaner. Pracownicy pracują sporadycznie raczej na dokumentach tekstowych. Na takim urządzeniu transfer to około 11MB/s. Nowsze TS-121 kupujemy do lokalizacji 10-15 PC. 15+ to TS-251/253.

Tak na moim przykładzie skromnej sieci w domu. RT-18U + RT-15U (Gigabit + 300Mb/s) wczoraj serwisowałem laptopa przez WiFi, puściłem skrypt konfiguracyjny (kopiowanie + instalacja programów z TS-109 Pro II [500MHz]) transfer plików wynosił ~5,4MB/s, jeżeli robię to przez kabel transfer wynosi ~11MB/s. Przepustowość spada z powodu CPU 100% jeżeli dzieciak ogląda coś z dysku na TV.

Jeżeli chodzi o opłacalność tej inwestycji. Myślę, że nic tańszego sensownego dwudyskowego nie znajdziesz niż ten Qnap (no jest jeden Zyxel z CPU 1,3GHz ale nie mam kompletnie doświadczenia z tą marką). Docenisz myślę wygodę w razie awarii jednego z dysków.

 

Tutaj możesz przetestować interface QTS

 

Tutaj DSM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny dylemat, a konkretnie rozważam dwa wymienione przez autora wątku serwery oraz nowy QNAP TS-228A https://www.ceneo.pl/44090477

 

Ma 4 rdzenie x 1,4 Ghz i również 1 GB RAM. Jedna karta sieciowa, ale jest świeższy i będzie miał dłuższe wsparcie.

 

Jeżeli chodzi o TS-231 oraz właśnie TS-228A to są to różne segmenty? 231 wydaje się bardziej do małej firmy, gdzie 228A sprawia wrażenie typowo domowego. Funkcjonalność systemu i ograniczenia są takie same?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Funkcjonalność raczej będzie taka sama. Więcej opcji multimedialnych mają wyższe modele w których jest już HDMI. W niektórych mogą być ograniczone niektóre funkcjonalności, np DLNA nie obsługuje rozdzielczości FullHD. Bardziej wypasione modele mają wirtualizację, nakivo backup i inne.

Ogólnie ts-228A wystarczy spokojnie np dla 10 stacji w sieci bo tak szczerze to one się u nas w niektórych lokalizacjach nudzą. Nawet te z jednym LAN. Zdarzało mi się na 3 kompach na raz podnosić kompilację win10 z TS-119 i procek (1 jajo 2GHz) jakoś niespecjalnie się napracował. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, bo jak widzę, że Pani Jadzia otwiera np plan obecnego miesiąca a pan Darek jakieś zdjęcie otworzy i w logach widzę jedynie kilka skanów to przez cały dzień jest to raptem 100MB transferu z 7szt komputerów. Urządzenie się nudzi.

Zdarza się jednak czasem że oprogramowanie jest niestabilne, ale często wypuszczają softy do wspieranych modeli. QTS ma bardzo dużo aplikacji które na starcie wyłączam, ale to można w Demo zobaczyć.

 

Żeby sprawdzić czy sprawdzi Ci się urządzenie z jedną kartą zawsze można postawić OMV z samą Sambą. Nawet na swoim kompie ważne żeby miał gigabitową sieciówkę. Udostępnij w Virtualbox 2 rdzenie 1GHz (chociaż ARM nie równy x86), postaw DSM albo OMV i udostępnij jakiś zasób w sieci. Podeślij z kilku kompów pliki 4GB i zobacz jak się to wszystko zachowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

wiem że stary temat ale mam taki sam problem i nie wiem na co zdecydować, firma 4-5 komputerów plus telefony, serwer do gromadzenia danych i tak jak autor wątku szyfrowanie, zabezpieczenie,

 

też rozglądam się za qnap ale nie wiem czy ten model 221p nie jest na wyrost? do takiej ilości komputerów, może kupić tańszy procek oparty na arm?

 

dyski 1 tb wd red chyba że dyski jakieś inne zastosować?

 

co proponujecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...