Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

alhaz

Czy warto się w to pakować?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś ma doświadczenia z takim sprzętem -> zestaw (tak, widziałem recenzje JayZ2Cents)

 

Mam obudowę BeQuiet PureBase 600, i z tego co sprawdziłem to na styk powinna wejść chłodnica, chcę to zapiąć do Ryzena 2700X i w przyszłości GPU pokroju 1080Ti (ale z nowej serii 11xx, na jesień). No i teraz pytanie czy taka 360mm wydoli przy takim setupie i co najważniejsze czy na 3x120mm będzie cicho? Bo cisza to mój priorytet a nie mam doświadczenia z LC i nie wiem czy wchodzić w tą zabawę.

 

Znawcy tematu doradzicie? Od razu zaznaczam, że nie chcę wyrzucać chłodnicy na zewnątrz, rezerwuar ew. mógłbym wziąć jako tube zamiast zatoki 5'25, używane części mnie nie interesują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rezerwuar montowany w zatoki do D5 odradzam stanowczo. Nie dość że ten od alphacoola jest dość tandetny (wygląd i wykonanie), to takie połączenie przenosi wibracje na obudowę i nie da się w żaden sposób tego wyeliminować. D5 to mocna pompa i jeżeli jest zmontowana do obudowy na sztywno to będzie głośna, nawet na najniższych obrotach, obudowa wpadnie w rezonans.

 

Co do chłodnicy, przy 1080ti na 3x120 trzeba będzie dać obroty wentylatorów pod obciążeniem, typu 1000-1200 myślę, jak zostawisz na poziomie niesłyszalnym typu 700, to ci się będzie stopniowo woda podgrzewać. Także przy takim setupie nie będzie to super ciche, słyszalny szum pod obciążeniem, powinno być ciszej niż stock.

Weź też pod uwagę że obudowa od BQ jest dość restrykcyjna dla przepływu powietrza, ma to wbrew pozorom duży wpływ na wydajność chłodnicy. Najlepsze są obudowy które mają tylko jakiś panel z siatki którym wlatuje powietrze na chłodnicę. Konstrukcje typu lity panel i otwory po bokach, jeszcze z filtrami i siatką, duszą przepływ powietrza w istotny sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rezerwuar montowany w zatoki do D5 odradzam stanowczo. Nie dość że ten od alphacoola jest dość tandetny (wygląd i wykonanie), to takie połączenie przenosi wibracje na obudowę i nie da się w żaden sposób tego wyeliminować. D5 to mocna pompa i jeżeli jest zmontowana do obudowy na sztywno to będzie głośna, nawet na najniższych obrotach, obudowa wpadnie w rezonans.

 

Co do chłodnicy, przy 1080ti na 3x120 trzeba będzie dać obroty wentylatorów pod obciążeniem, typu 1000-1200 myślę, jak zostawisz na poziomie niesłyszalnym typu 700, to ci się będzie stopniowo woda podgrzewać. Także przy takim setupie nie będzie to super ciche, słyszalny szum pod obciążeniem, powinno być ciszej niż stock.

Weź też pod uwagę że obudowa od BQ jest dość restrykcyjna dla przepływu powietrza, ma to wbrew pozorom duży wpływ na wydajność chłodnicy. Najlepsze są obudowy które mają tylko jakiś panel z siatki którym wlatuje powietrze na chłodnicę. Konstrukcje typu lity panel i otwory po bokach, jeszcze z filtrami i siatką, duszą przepływ powietrza w istotny sposób.

 

 

Ale przecież ten BQ ma o góry możliwość wyrzucenia górnej pokrywy i wrzucenia 3x140mm -> https://imgur.com/a/YUuu5Km

Musze zmierzyć czy nie wejdzie tam chłodnica 420mm, ale raczej wątpie.

 

Czyli rozumiem, że 360mm to za mało by ogarnąć Ryzen 2700X + 1080 na wiatrakach w okolicach 700rpm? A jaki ewentualnie rezerwuar polecasz do władowania w tą obudowę? No i jaką pompe wziąć, która będzie super cicha bo jak mam brać się za LC, to tylko dla ciszy a nie samej roboty :D

 

Jeszcze sprawdzę czy mi takie coś 420mm wejdzie, ale muszę rozebrać obudowę i zmierzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o modelu 900, który ma taki top jak przód, mój błąd. Co nie zmienia faktu że będzie dość ciasno w tej obudowie, chłodnica + wentylatory będą lekko zasłaniać płytę. Obudowa nie ma nad płytą specjalnie wydzielonego miejsca, tak że jest tam np. 10cm luzu jeszcze specjalnie na chłodnicę przewidziane, tylko zamiast tego masz przesunięte w stronę panelu bocznego otwory do mocowania chłodnicy, żeby ta nie kolidowała z płytą.

Rezerwuar taki w formie tuby, combo z pompą, i do zamontowania obok płyty, tam gdzie jest miejsce na dyski. Też raczej bym polecał D5 z racji na bezawaryjność i ciszę pod warunkiem że jest dobrze odizolowana.

Możesz wywalić te zatoki 5,25 jeżeli potrzebujesz miejsca na dyski na dole.

 

Ogólnie pod taki zestaw bym raczej polecał 420, albo dodatkową chłodnicę.

Dorzucasz takie coś na front np. (na tył w tej obudowie chyba tylko 120)

http://allegro.pl/chlodnica-140mm-wentylator-nb-140mm-okazja-onex-i7345779275.html

 

jak za darmo, dobry wentylator noiseblocker w zestawie, i taki zestaw czyli 1x140 + 360 już jest lepsze niż 420stka.

To jedna z zalet lc, że można je skalować chłodnicami, nie jest powiedziane że musisz mieć jedną jak największą chłodnicę, liczy się suma powierzchni chłodnic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak podsumowując:

 

1x360 + 1x140 + D5.

 

Czy to D5 napewno będzie szło cicho ustawić? A co zatok to 5,25 mi niepotrzebne, nie wiem czy idzie je wywalić, natomiast na dyski to niestety 2x3,5" potrzebuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

D5 wersja pwm może zejść z obrotami niżej niż vario (ta ma 5 biegów ustawianych potencjometrem z tyłu), także lepiej brać pwm.

Zatoki chyba da się wyjąć, upewnij się bo bez tego ciężko będzie zmieścić się z pompą, jeżeli nad nią będzie chłodnica, a pod nią koszyki na dyski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

D5 wersja pwm może zejść z obrotami niżej niż vario (ta ma 5 biegów ustawianych potencjometrem z tyłu), także lepiej brać pwm.

Zatoki chyba da się wyjąć, upewnij się bo bez tego ciężko będzie zmieścić się z pompą, jeżeli nad nią będzie chłodnica, a pod nią koszyki na dyski.

 

 

Sprawdze, jak wroce do domu. W najgorszym razie wywale klatki na dyski 3,5 i zostawie tylko 2xSSD z tylu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pompę D5 PWM brandowaną przez EK i na max obrotach jest cicha. Co do chłodnic to ja mam 2x360/30 do gtx1080 + i5 4670K po delidzie i w R6 z wentlami na 50% temp w spoczynku to około 35stC, a w stresie 60stC w taki dzień jak dziś gdzie na zewnątrz jest 30stC, więc 1x360 + 1x140 to może być mało do Twojego zestawu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, trochę mi się pozmieniało, bo stwierdziłem, że w międzyczasie czekania na nowe GPU zmienię platformę. Aktualnie wjechało do mnie Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming i w poniedziałem powinien być Ryzen 2700X. No i znowu mam problem bo Ryzen daje więcej ciepła niż Core i5.

 

Narazie robie listę gratów do LC jakie kupić i wyczaiłem takie coś na mobo i VRM łącznie -> https://www.ekwb.com/shop/ek-fb-ga-x470-gaming-5-rgb-monoblock (jest co prawda dla Gaming 5, ale moja Ultra Gaming to taka bieda wersja, bez wifi, wiec powinna pasować). Czy ktoś zna tą markę EK? Jestem nowy w świecie LC i dopiero zaczynam, także proszę o wyrozumiałość :D

 

@bizonkrk17

Jakie radiatory sugerujesz w takim razie, zdecydowałem, że raczej wjedzie 1080 bez Ti, bo chyba nie warto dopłacać, a nóż jednak NV wyda nowe GPU na jesień :D

 

Bardzo chciałbym zmieścić całość w środku obudowy. Na górę raczej dam 3x140mm od BQ i skręce na 800rpm

HDD wyleci, DVD nie mam, a 3xSSD upcham za mobo więc miejsca powinno trochę być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EK to jeden z największych producentów sprzętu LC na świecie 8:E. Na pewno największy jeśli chodzi o Europę.

 

Co do monobloku, to uwierz mi, że jeśli EK nie wypisało na swojej stronie kompatybilności z Twoją płytą, to nie będzie pasował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EK to jeden z największych producentów sprzętu LC na świecie 8:E. Na pewno największy jeśli chodzi o Europę.

 

Co do monobloku, to uwierz mi, że jeśli EK nie wypisało na swojej stronie kompatybilności z Twoją płytą, to nie będzie pasował.

 

Czyli dobrze trafiłem :)

 

Napisałem do ich supportu, płyta jest dość nowa, wyszły raptem kilka tyg temu i z tego co sprawdziłem specyfikacje i zdjęcia to Gaming 5 i Ultra Gaming są identyczne pod względem radiatorów i specyfikacji (oprócz wifi).

Zobaczymy co odpiszą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem właśnie odpowiedz od supportu EK, że monoblock nie bedzie pasowal na GA X470 Ultra Gaming, co mnie trochę zmartwiło bo o ile coś na CPU znajdę to nie wiem co VRM, czy do tego typu komponentów można dostać jakieś uniwersalne bloki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co chcesz pakować blok na VRM? Fabryczne radiatory spokojnie ogarną tego R7 2700X nawet po OC, sekcja zasilania tej płyty jest ok.

 

Są pseudo uniwersalne bloki, ale wyglądają kiepsko. Do tego trzeba by je poprzerabiać wiercąc otwory pod rozstaw z Twojej płyty. Inna sprawa, że miałbyś 3 bloki bardzo blisko siebie, co znacznie utrudni połączenie wszystkiego ze sobą. Moim zdaniem nie ma najmniejszego sensu pakować się w bloki na VRM tej płyty. Jak koniecznie chcesz mieć sekcję zasilania pod wodą, to najprościej byłoby sprzedać ta płytę i kupić coś, pod co jest monoblok od EK czy Bitspower.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawisztheblack słusznie zauważył jak wygląda kolejność przy budowie kompa z LC.

W pierwszej kolejności wybieramy blok na mobo (powiedzmy że fullcover bo to wygodne rozwiązanie) i dopiero mobo.

Nastepnie blok GPU,rez pompę chłodnice a potem budę z bdb airflow która to wszystko pomieści.

 

Obędzie się bez rozczarowań i zgrzytania zębami że miało być cicho i chłodno w stresie

a jest kicha na finał i masa wydanych pieniędzy.

 

Wystarczy ten piekarnik od BQ zmienić na budkę z bdb airflow pasującą pod LC z np dwoma chłodnicami 360mm slim

i masz przy full load w grach swoje 700rpm na wentylatorach,pompę na minimum rpm i bdb wydajność LC do wybranego konfigu.

 

Budka jest elementem krytycznym,dzięki niej układ LC osiągnie pełnię możliwości albo zmarnuje potencjał chłodnic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zawisza

Bo w innym działe, podczas dyskusji nt. płyty userzy piszą, że VRM się gotuje na 8core.

 

@Elder

Dzięki za rady, ale mam to co mam i jakoś specjalnie nie chce mi się sprzedawać obudowy, która jeszcze jest w kartonie bo dopiero w poniedziałek będę składał całość(czekam na CPU), zobaczyłeś chociaż ten model, że od razu wg Ciebie piekarnik?

 

Spoko, jak będzie za głośno to nie będę płakał przeciez, robię to raczej dla fun i ciszy jeśli się uda :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydasz 150 zł na bloki na VRM i dodatkowe 80-100 zł na złączki, żeby to połączyć. Moim zdaniem nie ma to sensu - lepiej sprzedać płytę i kupić coś z sensownym radiatorem na sekcji zasilania skoro płyta ma problemy z przegrzewaniem sekcji. Przy okazji najlepiej wziąć jakąś konstrukcję, na którą jest gotowy monoblok w razie gdybyś chciał iść tą drogą.

 

W zasadzie wszystkie obudowy BQ nastawione są na wyciszenie, przez co mają uwalony air flow - Pure Base 600 nie jest tutaj wyjątkiem - front jest mocno przyblokowany i jak wrzucisz tam jeszcze chłodnicę, to będzie tylko gorzej. Zrobi Ci się w środku piekarnik jak wrzucisz chłodnice na top i front. Ta obudowa to bardzo kiepski wybór jeśli chodzi o LC. Tak jak pisze Elder - buda to najważniejszy element całego LC, bo decyduje o tym jak efektywny układ możesz zbudować. No chyba, że zamontujesz chłodnicę na zewnątrz obudowy - np. na stojaku na biurku czy pod nim - wtedy obudowa nie ma większego znaczenia.

 

Zrobisz jednak jak uważasz, to Twoja kasa :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pure Base 600 nie tykałem pod LC,

większe modele BQ tzn 800 i Dark Base 900 na siłę były robione z LC

bo sponsor chciał pokazać w tym LC.

No to pokazał.

 

Przykładowo dla Malika modyfikowałem BQ DP 900 i też nędza była bo on tam wpakował 10-core i GTX 1080,

kocioł był w w pełnym obciążeniu i to bez podkręcania CPU i GPU.

Airflow nędza i tyle.

Co z tego że buda wielka jak dusi chłodnice.

Zawisz to podał na talerzu:

"W zasadzie wszystkie obudowy BQ nastawione są na wyciszenie, przez co mają uwalony air flow."

 

 

1.jpg

 

 

 

Nie musisz zmieniać budy,możesz zrobić w niej LC,

będzie działać tyle że nie osiągniesz bardzo niskich temp ani ciszy w stresie.

Kilka tysi zł wydane na części LC i torba nie wydajność

a wystarczyło dać 300 zł więcej przy zakupie budki i kupić Fractal Define R6.

 

 

 

maxresdefault.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej kupić obudowę przystosowaną pod lc zamiast kombinować z tym bq? Od siebie polecam Thermaltake Core X31.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat te 300pln więcej za obudowę to bym spokojnie mógł dać, ale po prostu chciałem klasyczną obudowę, a te wasze propozycje typu R6 czy X31, no napewno są lepsze pod LC, ale wg mnie tak brzydkie, że kijem bym tego nie ruszył :D

 

Panowie, bardzo dziękuję za rady. W pon jak już dojdzie CPU to wszystko wykładam na stół, pomierzę, wyrzucę z obudowy co się da, klatki na ODD,HDD i zobaczę co z tym dalej robić i jakie radiatory zamówić.

 

Co do płyty to specjalnie wziąłem Ultra Gaming a nie Gaming 5, bo wifi mi niepotrzebne, a chciałem jak najmniejszą ilość LED. To sa bliźniacze konstrukcje i się zastanawiam czy nie zamówić tego monobloku i jak ni będzie pasował to może go zmodyfikować albo po prostu oddać. Wysłałem jeszcze kolejne zapytanie do EK ze zdjęciami poglądowymi obu płyt.

 

Co do BQ DP 900, to ona nie ma tej pokrywy zdejmowanej o góry a u mnie można to zrobić więc wg. mnie airflow powinien być lepszy, ale to sie okaze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fractal define też królem przepływu powietrza nie jest, chociaż lepiej niż w BQ.

Najlepiej brać coś co ma panele z dobrą wentylacją, nie boczne otwory ale normalnie cały panel od frontu to siatka, wtedy będzie dobrze chłodnica działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że tej wielkości budek które są bdb zaprojektowane pod LC

a jednocześnie w tym przedziale cenowym (do 400zł) po prostu nie ma.

Jak BQ 600 zostaje i nie chcesz na inną budkę zmieniać

to przynajmniej daj bardzo wysokiej klasy wentylatory Noiseblocker Eloop PWM na chłodnice.

Wiem że drogo ale to ekstraklasa z doskonałym ciśnieniem statycznym i super współpracują w push z chłodnicami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że tej wielkości budek które są bdb zaprojektowane pod LC

a jednocześnie w tym przedziale cenowym (do 400zł) po prostu nie ma.

Jak BQ 600 zostaje i nie chcesz na inną budkę zmieniać

to przynajmniej daj bardzo wysokiej klasy wentylatory Noiseblocker Eloop PWM na chłodnice.

Wiem że drogo ale to ekstraklasa z doskonałym ciśnieniem statycznym i super współpracują w push z chłodnicami.

 

Jeśli bedą lepsze od SilentWings 3 PWM (jakby co to nie jestem psychofanem BQ, po prostu lubie ich produkty) to nie ma problemu, mogę je kupić. Porównam sobie jutro co i jak. Dzieki za info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest ta sama liga, top wśród wentylatorów...wybór zależny od Ciebie,

Eloop zarówno czarna jak biała wersja dostępna i tyle.

SW3 tylko czarne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update, miałem chwilę czasu, żeby poskładać aktualnie to co mam i wyrzuciłem wszystko co niepotrzebne ze środka, wydaje mi się, że z boku spokojnie wejdzie radiator 280mm + dwa wiatraki 140mm (aktualnie mam tam jeden PureWings2 140mm, fabrycznie dali). Z tyłu obudowy jest Pure Wings 2, ale 120mm.

 

Zdjęcia z pomiarami, ale wg mnie nie ma tragedii z przepływem powietrza -> https://imgur.com/a/wtvg7V8

 

Mam jeszcze pytanie, co do montażu zasilacza, ponieważ zawsze montowałem go wiatrakiem "w dół", a widzę, że pasuje też w drugą stronę, czy ktoś może mi doradzić, jakie to ma zalety, oprocz tego ze ladniej wyglada bo tabliczka znamionowa jest schowana i zmienia sie airflow?

 

zdjecia zasilacza zeby wyjasnic o co mi chodzi -> https://imgur.com/a/ij8E4Zh

 

Powiedzcie mi proszę jeszcze tylko czy taki radiator o gory 360mm, to on brac w wersji 30mm czy 45mm Duza bedzie miedzy nimi roznica? Bo musze jeszcze obadac czy te 3x120mm nie beda sie blokowac z plyta glowna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro chłodnica 240mm, to na niej dwa wentylatory 120mm, a nie 140mm. Przy dwóch wentylatorach 140mm musi być chłodnica 280mm, inaczej tego nie poskręcasz razem.

 

Zasilacz może być zarówno wentylatorem w dół jak i w górę, o ile nie ma osłony na zasilacz w obudowie - wtedy tylko wentylatorem w dół. Zasilacz z wentylatorem w dół ma swój obieg powietrza, niezależny od tego co jest w obudowie. Przy wentylatorze w górę zasilacz staje się częścią obiegu powietrza w obudowie, ponieważ "chłodne" powietrza zasysa z jej wnętrza - pozwala to na marginalne uprawnienie obiegu powietrza w obudowie (przydatne w małych obudowach, które nie mają tony wentylatorów), ale sprawia, że zasilacz będzie działał w wyższej temperaturze. W końcu zasysa powietrze z wnętrza obudowy, które zostało już podgrzane. Dodatkowo sypie się do jego środka kurz. Jak Ci przeszkadza tabliczka znamionowa, to zaklej ją czarną folią do oklejania.

 

Co do grubości chłodnicy, to zmierz ile masz miejsca do mobo, ale osobiście brałbym coś 30mm i po sprawie, bo przy 45mm możesz sobie już spory kawałek mobo przesłonić - może to kolidować z radiatorami na płycie lub wyższymi modułami RAM. Do tego nie wygląda zbyt estetycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...