Forum PCLab.pl: Podatki kryptowaluty - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Podatki kryptowaluty kryptowaluty Oceń temat: -----

#1 Użytkownik jest niedostępny   python 

• Małomówny
  • Pip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 28 Maj 2018 - 01:07

Witam W jaki sposób opodatkować pieniądze, które są wynagrodzeniem za nagranie filmu na youtube od projektów ico. Zapłatę dostaję w btc lub eth. Nie dostaję żadnych faktur oraz umów.
Zamierzam się wybrać do doradcy, ale ktoś może wie co i jak tutaj.
Z góry dziękuje za pomoc!

Ten post był edytowany przez python dnia: 28 Maj 2018 - 01:50

#2 Użytkownik jest niedostępny   BOLOYOO 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 28 Maj 2018 - 05:08

Skoro nie dostajesz na to żadnego papieru, a sama transakcja kryptowalutą jest niewykrywalna to odpowiedź nasuwa się sama. Chyba, że masz zarejestrowaną działalność - wtedy skarbówka może się doliczyć, że wydajesz więcej niż zarabiasz (tak mi się wydaje). Dodam, że nie jestem specjalistą, więc nie bierz mych słów za wyrocznię, to luźna opinia ;)

#3 Użytkownik jest niedostępny   sFIR 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 28 Maj 2018 - 07:26

No to z prawnego punktu widzenia zajmujesz się praniem pieniędzy :).

Robiąc coś dla kogoś według, prawa powinieneś mieć umowę wykonania tej pracy lub wystawić fakturę (tylko w btc lub eth nie można). W związku z tym według prawa nie jesteś w stanie udowodnić, że to za pracę dostajesz te pieniądze.
Możesz też mówić, że ją wydobywasz...wtedy o ile mnie pamięć nie myli, płaci się normalnie podatki jak dochodowy, a oprócz tego polski rząd nie wiedząc co zrobić z kryptowalutami i obrotem nimi wprowadził 5% od każdej tranzakcji.
Możesz też zostać uznany za zawodowego górnika wtedy podatki są wyższe no i powinieneś mieć na to jakąś działalność.

Mogę się sporo mylić, więc to co napisałem trzeba zweryfikować u kogoś kto jest na bieżąco w temacie.

#4 Użytkownik jest niedostępny   Assassin 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 28 Maj 2018 - 08:08

Ja bym to zakwalifikował jako ustna umowa o dzieło. Mowa tu o czymś w rodzaju twórczości audiowizualnej, więc można rozważyć, czy nie będzie tu można zastoswać kosztów uzyskania przychodu na poziomie 50%. W PIT to by się nazywało "Działalność wykonywana osobiście,o której mowa w art. 13 ustawy (w tym umowy o dzieło i zlecenia)"

Jeśli jednak tymi shitcoinami obracałeś to sprawa się komplikuje, wchodziłby w grę jeszcze PCC.

Ten post był edytowany przez Assassin dnia: 28 Maj 2018 - 08:10

Strona 1 z 1