Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

funkykoval

Platforma wieloprocesorowa do renderowania- szukam rozwiązania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, potrzebuję porady, mianowicie szukam jakiegoś w miarę niedrogiego rozwiązania wieloprocesorowego dla znajomego do obróbki/renderowania grafiki żeby skrócić jej czas z 2 godzin. Biorę pod uwagę np jakieś Xeony ale te nowsze są dość drogie ,a starsze chyba mają problem z win 10 i 8. Jakie są opcje bo np 12 rdzeni to za mało. Wszelkie sugestie jak podejść do tematu mile widziane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Windowsy, to nie ma problemów w obie strony: Windows 7 działa na każdym, nawet najnowszym sprzęcie (poza Raven Ridge, ale to Cię nie interesuje), a Windows 10 nawet na starociach ery LGA 775. Co do tematu, to jeżeli 12 rdzeni to jest za mało, to chyba LGA 2011 z jakimiś tanimi ES-ami. Napisz PMkę do forumowicza SunTzu, on ma doświadczenie w tego typu konfiguracjach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za podpowiedzi, a jakieś rozwiązania z większą ilością procków wchodzą w grę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, potrzebuję porady, mianowicie szukam jakiegoś w miarę niedrogiego rozwiązania wieloprocesorowego dla znajomego do obróbki/renderowania grafiki żeby skrócić jej czas z 2 godzin. Biorę pod uwagę np jakieś Xeony ale te nowsze są dość drogie ,a starsze chyba mają problem z win 10 i 8. Jakie są opcje bo np 12 rdzeni to za mało. Wszelkie sugestie jak podejść do tematu mile widziane.

 

co to znaczy niedrogie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Threadripper?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kysz, naganiaczu 8:E. Wyraźnie napisał, że ma być tanio :E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tanio i wiecej niz 12 rdzeni :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Karol_G

A kysz, naganiaczu 8:E. Wyraźnie napisał, że ma być tanio :E.

To nie jest drogo jeżeli platforma na siebie zarabia...no chyba że do interesu dopłacasz...wtedy...?    :E

Ale na mnie nie liczcie, ja już więcej Ripperów nie mam...na razie   :P

 

Jaki program? To ma być uniwersalna stacja robocza czy tylko renderująca? I na co większy nacisk? Chodzi o dwanaście rdzeni czy wątków? Bo to jednak spora różnica.

Socket 1366 był rewelacyjny jeżeli chodzi o tanią stację roboczą, ale jego czasy świetności dawno minęły, teraz to kompletnie bez sensu.

Co do LGA2011 to tylko z chipsetem X99, stara wersja na X79 oferowała maks 12 wątków a i Xeony szału nie robiły, dzisiaj nie będą już konkurencyjne.

 

Ja bym się jednak zastanowił bo rozwiązanie z dwoma klocami (ale starymi) też może szału nie robić porównując to z dzisiejszą średnią półką typu 7820X czy też 1920X.

Dodatkowo płyty pod stację roboczą z PCI-Ex x16 są z reguły droższe, z kolei takie bez miejsca na kartę graficzną nadadzą się co najwyżej na stację renderującą, dlatego pytałem co to ma być.

A nisko taktowane tanie Xeony będą dodatkowo wolniejsze nawet w obliczeniach od mocnego procesora HEDT, niekoniecznie kosztując taniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie, no i po co się rozpisujesz :E? Napisałem autorowi od razu, do kogo ma się zwrócić (gościa, który ma takie platformy - LGA 2011 na ES-ach Xeonów - i ma porównanie do Ryzenów).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam że jakiś rok temu był wysyp używanych E5-26XX (architektura sandybridge) za psie pieniądze. Haczyk był taki że płyty już tak tanie nie były. Może uda ci się jeszcze coś dorwać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Karol_G

Panie, no i po co się rozpisujesz :E? Napisałem autorowi od razu, do kogo ma się zwrócić (gościa, który ma takie platformy - LGA 2011 na ES-ach Xeonów - i ma porównanie do Ryzenów).

 

No i co z tego że ma? Ja też miałem ich wiele, nie widzę związku.

A co do ES na dual socket to raczej nie sądzę, na zwykłej to jeszcze, ale tu też bywało różnie, zresztą pojedyńczy Xeon miałby problem nawet z Ryzenem a co dopiero z TR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Karol_G

Tak, ale to już czysto pod obliczenia, tutaj chyba chodzi o bardziej uniwersalną maszynę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do ES na dual socket to raczej nie sądzę

Dlaczego? Nie ma żadnych przeciwwskazań ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Karol_G

Nie ma, poza tym że z reguły nie działają bo producenci blokują...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Karol_G

No jak widać wiem więcej niż Ty bo próbowałem tego i były spore problemy, na Asusie X99 działały tylko na starym biosie bo w nowszym zablokowali, a że był pożyczony to nie mogłem grzebać.

A na Asusie z dualem działał tylko jeden i żadne czary nie pomagały aby ten drugi ruszył, na tym jednym co działał i tak były też problemy z ramem.

 

Płytę dual socket zwróciłem, ES'y sprzedałem jakimś leszczom za grosze, wziąłem 5820K i olałem temat sampli na dobre, jak sprzęt ma zarabiać to z reguły kombinowanie jak koń pod górę żeby przyoszczędzić kilka złotych powoduje tylko problemy.

To jest zabawa dla dzieciaków które traktują to jak jakieś wyzwanie, człowiek dorosły po to pracuje żeby po prostu kupić coś co działa i nie tracić czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mało wiesz ;).

 

"Nie umi" 8:E

 

A serio ma racje, mialem kilka roznych ESow i QSow z aliexpress. I to wcale nie sa bezproblemowe procesory. A to AVX dzialal wylacznie z zegarem 1Ghz, a to turbo nie dzialalo. Podejrzewam, ze z obsluga dual socket moga byc podobne cyrki choc tego nie testowalem. Osobiscie kupilem ostatecznie normalna wersje i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że ESy nie są bezproblemowe. Ale jak ma być tanio, to trzeba kombinować 8:E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Threadripper?

 

Albo zmienić pracę jeśli nie zarabia to na siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam że jeden z userów forum miał problem z dość specyficznym ES'em - takim, który działał w pełni sprawnie, ale po aktualizacji mikrokodu jeden z rdzeni nie przechodził machine check'a.

Powodzenia z dowodzeniem chińczykowi że to problem 8:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie do obróbki służy i9 więc trzeba coś mocniejszego od tego ale starszego rozwiązania, a koszty heh znajomy chciałby się zmieścić w 4-5k. Może coś na LGA 1366?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Karol_G

Ale jaki to jest i9?

Bo jak ma coś powyżej 7800X to raczej nie ma sensu szukać tak starych rozwiązań bo mocniej nie będzie, a pojedynczy wątek to już w ogóle będzie tragedia w porównaniu do Sklejki.

Ogólnie rozwiązania dwuprocesorowe w obróbce się słabiej sprawdzą, co najwyżej przy renderowaniu byłby pewien zysk...ale tego raczej z taniością nie pogodzisz.

Sama płyta dual socket to jest minimum 1800 zł, tańsze są tylko te bez slotów PCI Ex x16, a nawet te ze slotami bywają problematyczne bo na przykład są tak zaprojektowane że dłuższa karta będzie blokować sloty ram jednego procka.

Do tego jeszcze dochodzi fakt stosowania różnych rozwiązań przy chłodzeniu, generalnie LGA 2011 występuje w dwóch wersjach, jedna jest klasyczna i płyty są droższe, druga jest bardziej prostokątna a płyty są tańsze...ale za to chłodzenia trzeba kupować typowo serwerowe i specjalne bo zwykłe nie pasują, i jeden taki grzmot potrafi kosztować po 250-350 zł, a w dodatku trzeba się jeszcze naszukać bo mało ich na rynku wtórnym.

Także ja na jego miejscu raczej bym zainwestował w mocniejszego i9, o ile oczywiście nie jest w posiadaniu 7980XE   :E

 

Ps. o LGA 1366 najlepiej zapomnieć bo to już jest antyk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już jest Core i9 (czyli minimum 7900X), to rzeczywiście nie bardzo widzę sens inwestować w dwuprocesorową platformę. Napisz, z czym dokładnie jest wydajnościowy problem, bo jak nie z renderingiem końcowym, tylko zwykłą pracą w programie, to taka zmiana jeszcze pogorszy sprawę, jak pisze wyżej Karol.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Karol_G

Za pięć koła można się już pobawić bo ceny trochę spadły    ;)

Jeżeli chodzi o potencjał w renderowaniu a aktualnie jest to faktycznie i9 7900X to wzrost zauważymy przy zmianie procesora na minimum 7920X lub wyżej, tyle że budżet na "wyżej" już nie wystarczy   :)

Ewentualnie można iść na kompromis i sprzedać X299 a następnie zakupić 1950X wraz z płytą, jeżeli 7900X nie jest kręcony to wzrost będzie w granicach 30% nawet.

Natomiast jeżeli ma to być platforma uniwersalna to po prostu kupić 7920X i podkręcić na 4.5 Ghz, da to zbliżoną do 1950X wydajność w renderowaniu plus jeszcze sporo sprawniejszą obróbkę plików dzięki mocniejszemu wątkowi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...