Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość irulax

Jaki procek + płyta pod Win XP - w 2018r.

Rekomendowane odpowiedzi

Gość irulax

Hej.

Poproszę Was o poradę, bo już trochę odpuściłem sprzęt komputerowy. Na potrzeby starego programu, chodzącego jeszcze pod Win XP (32 bit), potrzebuję zakupić płytę główną z procesorem. Program typu CAD z 2004 r, więc przydałoby jakiś odrobinę mocniejszy procesor. Na nowszych systemach są problemy z poprawnym uruchomieniem programu. A że jest również 32-bitowy, więc nie mam parcia na jakieś nowsze rozwiązanie. XP jest oryginalny, tylko ciężko znaleźć nowszą płytę główną z bazą sterowników pod niego.

 

Pozostałymi gratami do zestawu dysponuję. Mam również pamięci RAM 3 Gb DDR 2 (800-tki chyba) lub mógłbym wyjąć jakąś kostkę DDR 3 z obecnego zestawu. Budżet - raczej do 250-300 zł za wszystko. Stare C2Q też trzymają ceny.

Potraficie coś podpowiedzieć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Poproszę Was o poradę, bo już trochę odpuściłem sprzęt komputerowy. Na potrzeby starego programu, chodzącego jeszcze pod Win XP (32 bit), potrzebuję zakupić płytę główną z procesorem. Program typu CAD z 2004 r, więc przydałoby jakiś odrobinę mocniejszy procesor. Na nowszych systemach są problemy z poprawnym uruchomieniem programu. A że jest również 32-bitowy, więc nie mam parcia na jakieś nowsze rozwiązanie. XP jest oryginalny, tylko ciężko znaleźć nowszą płytę główną z bazą sterowników pod niego.

 

Pozostałymi gratami do zestawu dysponuję. Mam również pamięci RAM 3 Gb DDR 2 (800-tki chyba) lub mógłbym wyjąć jakąś kostkę DDR 3 z obecnego zestawu. Budżet - raczej do 250-300 zł za wszystko. Stare C2Q też trzymają ceny.

Potraficie coś podpowiedzieć?

A nie lepiej znaleźć 64bit wersję programu?

Wtedy można się pokusić o coś mocniejszego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość irulax

A nie lepiej znaleźć 64bit wersję programu?

Wtedy można się pokusić o coś mocniejszego...

 

Program i tak jest 32-bitowy, więc nie wiem czy wydajność dużo by wzrosła. Pozostaje również zakup nowego systemy - a ja chcę mieć oryginałkę.

 

Chyba że ktoś z forumowiczów ma zaległy niepotrzebny sprzęt gdzieś w szufladzie .... ;)

 

 

 

http://allegro.pl/ms...7376136718.html

http://allegro.pl/pr...7365096483.html

razem troche ponad 200 zł jak masz ddr3

jak nie to za kostkę 4gb dolicz 80-90 zł

 

Przepraszam, że w oddzielnym poście. Płyta uszkodzona, ale sterowniki pod XP ma. Procek też niegłupi jak na tą cenę. Dzięki za podpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fakt , nie zauważyłem , ze ma uszkodzony slot pamięci ram, ale do 100 zł widziałem , że można oemowe kupić czy to della czy innych firm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest stary program, to pewnie i tak pracuje na jednym wątku - a wtedy żaden zysk z i5, gdzie wystarczy możliwie wysoko taktowane i3 albo pentium.

 

Nie myślałeś o wirtualizacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alternatywnie można zainstalować nowszy system, na którym postawi się XP na maszynie wirtualnej (Win 7 Pro oferuje Tryb XP, są też inne darmowe rozwiązania typu VirtualBOX czy VMWare), problemy mogą jedynie pojawić się gdyby program potrzebować jakiegoś przyspieszania sprzętowego OpenGL/DirectX, różnie to działa na wirtualnym sprzęcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość irulax

Jak to jest stary program, to pewnie i tak pracuje na jednym wątku - a wtedy żaden zysk z i5, gdzie wystarczy możliwie wysoko taktowane i3 albo pentium.

 

Nie myślałeś o wirtualizacji?

 

Podobno stare CAD-y kiepsko się wirtualizują. Bezpieczniej i wygodniej dla mnie postawić nową jednostkę. Szczególnie, że do całego zestawu brakuje mi jedynie płyty głównej i procesora. Ten stareńki CAD ma kilka użytecznych funkcji, które można znaleźć jedynie w wersjach pełnych.

 

Sprzęt będzie pracował rzadko ale dostanie popalić, więc nie opłaca mi się inwestować w drogą skrzynkę.

 

Brałem pod uwagę jednostki poleasingowe (już z systemem) ale tam zainstalowane jest od Win 7 w górę.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość irulax

Kupione: MSI P45 + Q8400 w cenie 200 zł. Dziękuję za pomoc. Temat do zamknięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupione: MSI P45 + Q8400 w cenie 200 zł. Dziękuję za pomoc. Temat do zamknięcia.

szkoda, za niewiele więcej miałbyś I5 SB kilkukrotnie wydajniejszego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość irulax

szkoda, za niewiele więcej miałbyś I5 SB kilkukrotnie wydajniejszego

 

Prawdopodobnie. Nie mam jednak konta na alledrogo o szukanie na olx w rej. Warszawy jest czasochłonne i upierdliwe. To zresztą drugi mój komputer. Mocy powinno mu wystarczyć do tego co będę robił. Gier nie instaluję.

System okroję ile się da + stary dysk SSD....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...