Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość

Zestaw za około tysiąc zł bez GPU. Może być używany

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Co można polecić?

 

Prawdopodobnie udałoby się zostawić u mnie dyski, zasilacz i obudowę, więc potrzeba mi tylko

 

procesor + chłodzenie do niego (choć mam Ferrę, ale nie wiem czy by pasowało)

płyta główna

pamięć 8GB MINIMUM

 

Chyba wszystko.

 

Może być używane.

 

Co by było najlepsze w tej cenie? Najlepiej jakby dało się solidnie podkręcić.

 

Ewentualnie do rozbudowy, aby płyta główna była przyszłościowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I7-6700 - 600zl

MSI h110m Pro - 110zl

1x8gb 2133/2400mhz - 270zl

 

razem 980zl.

Fera będzie pasowała. U mnie chłodzi stary Spartan Pro. Rozbudować się nie da tego zestawu. Pod rozbudowę to tylko 8gen intela nowych części ale ta wydajność będzie droższa o ok. 300zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Okej, dzięki, a jeśli ta 8 gen to co by to było?

 

Częstą tą MSI podają, czy to taka dobra płyta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 3 w kompach w domu i na razie są bezproblemowe.

i5-8400 - 749zl

MSI b360m Pro - 295zl

2x8gb Goodram irdm 2800mhz - 339zl

 

Razem 1383zl plus twoja fera

Wyszło nawet 400zl więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Procesora oczywiście się nie podkręci? Widzę że to najtanszy 6 rdzeniowy. Potrzeba teraz brać 6 rdzeni tylko do gier? Nic innego mnie nie interesuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4/8 lub 6/6 właśnie do gier. Jak weźmiesz i3-8100 4/4 to zaoszczędzisz 300zl ale wtedy to dużo lepszym wyborem jest I7-6700.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ktoś ma inne propozycje? Phenom który mam chodził leciwie 10 lat i gdyby nie podkręcenie go to by był do wyrzucenia z 3 lata temu. Pytanie czy kupno starszej i7 6700 wystarczyłoby na 5-8 lat, jak moj obecny procesor. NIby wrozenie z fusów ale częściej wymienia sie karty graficzne niz procesory z mobo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz procka na 5-8 lat to bierz i5-8400. Masz 6 rdzeni, co za kilka lat będzie na pewno minimum. Jak coś to mam pod niego nówkę płytę główną ASRocka B360M HDV (w stopce info).

B360 to idealny chipset pod 8gen. Do tego ramy 2666mhz i masz kompa na lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak chcesz procka na 5-8 lat to bierz i5-8400. Masz 6 rdzeni, co za kilka lat będzie na pewno minimum. Jak coś to mam pod niego nówkę płytę główną ASRocka B360M HDV (w stopce info).

B360 to idealny chipset pod 8gen. Do tego ramy 2666mhz i masz kompa na lata.

 

i5 8400 to w 1500zł bardziej niz 1000, jak nie wiecej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz procka na 5-8 lat to bierz i5-8400. Masz 6 rdzeni, co za kilka lat będzie na pewno minimum. Jak coś to mam pod niego nówkę płytę główną ASRocka B360M HDV (w stopce info).

B360 to idealny chipset pod 8gen. Do tego ramy 2666mhz i masz kompa na lata.

Ale Ty jesteś bezczelny, wciskasz coś komuś byle by sprzedać swój towar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak nie proponuje jakiegoś badziewia, to czemu nie? Tyle ze kompletnie nie mam obeznania w Intelach i to nowych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale Ty jesteś bezczelny, wciskasz coś komuś byle by sprzedać swój towar.

Czemu bezczelny? Mam mobasa na B360 w dobrej cenie (normalnie z gwarancją) i może go kupić u mnie taniej niż w sklepie. Więc jeszcze raz zapytam czemu bezczelny? Raczej chyba pomocny - widzę, że forumowicz szuka oszczędności i jednocześnie zestawu na lata. Równie dobrze za te same pieniądze może kupić w sklepie mobasa na h310, który będzie gorszy od tego, który proponuję.

Patrząc na rozmowę wyżej widzę, że był proponowany nawet i5-8400. Całość z ramem, prockiem i mobasem wychodzi około 1300/1350zł zależenie od modeli - więc jesteśmy w okolicach tysiąca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu bezczelny? Mam mobasa na B360 w dobrej cenie (normalnie z gwarancją) i może go kupić u mnie taniej niż w sklepie. Więc jeszcze raz zapytam czemu bezczelny? Raczej chyba pomocny - widzę, że forumowicz szuka oszczędności i jednocześnie zestawu na lata. Równie dobrze za te same pieniądze może kupić w sklepie mobasa na h310, który będzie gorszy od tego, który proponuję.

Patrząc na rozmowę wyżej widzę, że był proponowany nawet i5-8400. Całość z ramem, prockiem i mobasem wychodzi około 1300/1350zł zależenie od modeli - więc jesteśmy w okolicach tysiąca.

Sam dobrze wiesz, ze obecna i5 jest na max 3 lata, bo 6 gołych rdzeni już zaczyna czkawki dostawać. Pisanie komuś, ze i5 wystarczy mu na 5-8 lat jest kompletna bzdura. Na 5 lat można wróżyć ze wystarczy Ryzen 1600/2600 6/12 lub I7-8700, czywiscie będzie różnica wydajności między nimi. Ja mu podałem zestaw na i5 8gen bo chciał coś w nowej generacji i o wydajności I7-6700 ale bardziej polecam I7-6700 4/8 i powyższe Ryzeny. I5 jest dobre na 2-3 lata i na tyle realnie można go polecić. Niedobór mocy w CPU zawsze można zdrobnić mocniejsza karta graficzna ale niedoboru wątków niczym nie nadrobisz.

 

Wróżąc dalej PS5 powinna mieć coś zbliżonego do Ryzen 1600 plus GTX 1080 i to na konsoli pozwoli do grania w 4K 30-60fps lub fhd 60+ przez kolejne 3 lata od premiery 2020-2023, a potem znowu wypuszcza polgeneracje. Na takich założeniach opieram swoje doradzanie przy doborze mocy zestawów PC na najbliższe 5 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ale to czy starczy na 5-8 lat nie znaczy żeby grać na max ustawieniach ciągle. Phenom w 2015 jeszcze nieźle sobie radził w większości gier. Dyszy w Wiedźminie dopiero w miastach. Teraz też da się pograć w wiele gier na średnich, inne przez brak SSE 4.1 sie nie włączają. Dlatego w ten sposob patrze o "starczaniu" na ileś lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to czy starczy na 5-8 lat nie znaczy żeby grać na max ustawieniach ciągle. Phenom w 2015 jeszcze nieźle sobie radził w większości gier. Dyszy w Wiedźminie dopiero w miastach. Teraz też da się pograć w wiele gier na średnich, inne przez brak SSE 4.1 sie nie włączają. Dlatego w ten sposob patrze o "starczaniu" na ileś lat

To tym bardziej min. i7-6700/Ryzen 1400 (4/8) lub Ryzen 1600/2600 (6/12). Żadne i3-8100 (4/4), czy i5-8400 (6/6). i7-8700 (6/12) nie biorę pod uwagę ze względu na cenę ok. 1300zł za samo CPU.

Do tych CPU będziesz zmieniał GPU i zestaw nadal będzie na chodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie obecne i5 bez problemu posłuży na 5 lat i nawet w połączeniu z jakimś nowym gpu odpali bez problemu najnowsze gry za te 5 lat.

Zakładam, że za 5 lat i3 będą miały 6 rdzeni i to i5 będzie miało wydajność podobną do i3, które będzie na rynku za ok. 3-5 lat.

Także moim zdaniem i5 to najlepsza inwestycja jaką można zrobić teraz za ok. 1300zł.

Przecież już dziś na starcie i5-8400 jest nieporównywalnie lepsze od i7-6700, więc co dopiero za kilka lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To tym bardziej min. i7-6700/Ryzen 1400 (4/8) lub Ryzen 1600/2600 (6/12). Żadne i3-8100 (4/4), czy i5-8400 (6/6). i7-8700 (6/12) nie biorę pod uwagę ze względu na cenę ok. 1300zł za samo CPU.

Do tych CPU będziesz zmieniał GPU i zestaw nadal będzie na chodzie.

 

A Ryzeny w grach jak wypadają na tle tych Inteli? Łącznie z ew. podkręcaniem, jeśli się da. Słyszałem że nienajlepiej jednak i AMD cały czas jest w tyle, tak samo jak przy GPU

 

Przecież już dziś na starcie i5-8400 jest nieporównywalnie lepsze od i7-6700, więc co dopiero za kilka lat. 

 

Sprzeczne ze sobą rzeczy mówicie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obejrzyj testy na YT takie z gameplayem i parametrami z aferburna, wszystko zależy od gry ale nie tylko o czystą wydajność tu chodzi tylko też o skoki obciążenia CPU do 100%. Czystą wydajność w fps lepszą na i5-8400 ale jeżeli chodzi o wróżenie na kilka lat do przodu to postawił bym na Ryzena.

Podstawowa sprawa, czy zwiększyłeś budżet do 1400zł, bo jak nie to nie ma sensu teoretyzować tylko brać używanego i7-6700 itd.

wg czystej wydajności kolejność od najsłabszego jest następująca Ryzen 1600<Ryzen 2600<i7-6700<i5-8400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na razie mam 1000zł, plus musze sprzedac to co mam. Z 400zł może dostanę? Moge poczekac te 1-2 miechy i dozbieram

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

up. Czekam na inne propozycje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Co sądzicie o i5 8400, jaka do niego płyta i pamieci? Nadal nie dowiedzialem sie tez czy da sie intele krecic..

 

i7 7700 też jest do wyboru zamiast 6700 za niewiele wiecej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko napisane w temacie. IMO 4/8 zestarzeje się lepiej, niż 6/6, dlatego polecam gorąco i7 Hsw/Sky/Kaby, zależnie od budżetu i preferencji. Na upartego możesz wykorzystać ram który masz, chociaż szkoda że nie jest szybszy. Jak musi być nowe, to weź po prostu 8400 z H310M, ale skoro piszesz że nie musi to popatrz za starszymi i7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

8 wątków byłoby lepsze niż 6 rdzeni? :) To mnie dziwi.

 

Tzn nie musi być nowe, tu kwestia technologii. Ja bym Phenoma pewnie bym nie zmieniał gdyby nie brak SSE i bottleneck 960gtx. Pewnie nowe Intele mają więcej technologii.

 

Na luzie moze byc starszy procesor ale technologicznie do gier odpowiedni. Tylko wydajnosc musi byc taka, ze jak dorzucę powiedzmy 1170 gtx to nie moze blokowac go

 

Jak poczytalem to 6700K nie blokuje 1070 gtx więc to jest rozsądna wydajnosc

 

jakbym mogl zachowac moje DDR3 677 to by bylo pieknie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz zachować DDR3 to kup Haswella - w porównaniu do KL / Skylake nie tracisz dużo wydajności - 5-6% IPC mniej + różnica z ram. Podobnie jest z poborem energii w spoczynku i w obciążeniu typowym jak gry. 14nm jest oczywiście oszczędniejsze od 22nm, ale realną różnicę widać dopiero w maksymalnym użyciu CPU, np w OCCT i LinX. Taki 4770 / 4790k napewno nie "zablokuje" Ci gtxa 1070 ani 1080

 

Protezy typu skylake + ddr3 lepiej odpuść - po pierwsze, na dłuższą mete musisz kupić specjalne DDR3L, zwykłe po dłuższym czasie mogą uszkodzić kontroler. Po drugie, płyt jest niewiele i z jakiegoś powodu są wyraźnie gorzej zoptymalizowane. Skylake defacto ląduje na miejscu haswella. Po trzecie, w nowszych grach, szybki DDR4 juz naprawdę robi różnicę. Czasem większą niż OC.

 

Nie powiedziałbym, że 8 wątków takt w takt jest lepsze od 6 rdzeni. Zysk z HT u intela jest mniejszy niż np u AMD bo wykorzystanie zasobów typu ALU / FPU jest większe dzięki lepszemu frontendowi. Pod względem teoretycznej mocy obliczeniowej, uwzględniając wykorzystanie jednostek obliczeniowych to 6 rdzeni > 8 wątków. W praktyce jest różnie, ale jeśli i7 6700k nad i5 8400 w czymś góruje to tylko w odblokowanmym mnożniku. Ale wtedy sam CPU wyniesie cię drożej, bo ceny za odblokowane i7 SK / KL są chore biorąc pod uwagę, że to sprzęt używany. I to używany często bardzo powyżej domyślnych ustawień

 

Rzuć okiem jak skaluje się HT a jak rdzenie biorąc pod uwagę przetwarzanie kodu danego typu. To świetnie pokazuje potencjał

http://forum.pclab.pl/topic/1105978-FlopsCPU-klasyczny-benchmark-z-1992-roku-w-nowej-oprawie/

 

Z HT jest jeszcze taki problem, że potrafi obniżyć wydajność w niektórych grach. Ppc "Premiera Coffee Lake", tam są testy intel HT off / On. Pclab jest leniwy i się im nie chciało

 

 

W teście Core i5-8400 vs AMD Ryzen 5 1600 znowu na ppc jest porównanie i5 8400 z i7 6700k oraz Haswell (4790K). Wnioski wyciągnij sam.

 

 

Na twoim miejscu rozważałbym dwa typy:

1) budżetowy, ale nadal bardzo wydajny - i7 4770 (ok. 500 zł) + tania płyta za 100 zł - różnica w porównaniu do phenoma będzie dramatyczna. Jak chcesz koniecznie oc to procek serii K (~600 zł) + płyta z87/97 (~200 zł)

2) przyszłościowy - 8400 (750) + tania płyta ( 250) + kostka ramu 8gb ddr4 ( ok. 300zł ). Jak ram stanieje dokupujesz drugą kostkę. Po wieelu latach, jak CPU zacznie niedomagać, wymienisz na 8700. Kosztowo wyjdzie pewnie tyle co obecnie musisz dopłacić do procka z serii K + płyty z chipsetem Z i naprawdę dobrą sekcją zasilania

 

Skylake / KL jest za drogie, a jak i tak kupujesz nowy ram to nie ma co się pchać w martwą platformę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...