Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Leci do mnie Dell S2716DG.

Słyszałem wiele o jego fatalnej fabrycznej kalibracji kolorów.

 

Proszę o pomoc w usystematyzowaniu tematu należytej kalibracji.

Edytowane przez JeRRy_F3D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ JeRRy_F3D

I co przyszedł Ci ten monitor ? skalibrowałeś ? - i jakie wrażenia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ JeRRy_F3D

I co przyszedł Ci ten monitor ? skalibrowałeś ? - i jakie wrażenia ?

Kurier paczkę do roboty dziś dostarczył.

Sprawdziłem tylko czy w 1 kawałku.

Zaraz pierwszy montaż ;)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez posiadam ten monitor i jestem ciekaw twojego zdania :) . Ja mam ustawione tak jak kolega dal linka wyzej tylko jasnosc mam 50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasność to kwestia oswietlenia ;) W nocy inaczej, w dzień inaczej jak słońce wpada do pokoju.

 

Daj znać jak wrażenia. Jak Banding. Czy nie kuje w oczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez posiadam ten monitor i jestem ciekaw twojego zdania :) . Ja mam ustawione tak jak kolega dal linka wyzej tylko jasnosc mam 50

Odpowiem szybka i na szybko (po godzinie zabawy - bez testów).

Monitor z drugiej ręki. Jestem zachwycony tym w jakim stanie dostałem monitor używkę. Jak nówka. W zasadzie bez śladów użytkowania. Wrażenia poOLX'owe = 100% pozytyw dla sprzedawcy.

 

Wrażenia użytkowe (fizyczne).

PLUSY

Użyteczność i wariacje typu podnieś, opuść, pivot...

jednym paluszkiem i masełko. Nie spodziewałem się, że można zaprojektować coś tak sprawnego i użytecznego.

 

MINUSY

MENU - fatalne :). Motam się jak dzieciak, który pierwszy raz maca monitor, nie koleś co pół życia bebla w tym. Pewnie za dwa dni nie będzie to problem. Pierwsze wrażenia jednak = "dziwne menu".

KOLORY - fatalne. Po odpaleniu szare bure blade wyprane. Dziś sobie poczytam, pobeblam, pokalibruje. I wiem, że będzie cacy, ale z pudła - brzydal :)

 

"Dziwne zachowanie" przy odpalaniu (dziś zbadam co jest powodem). 

Dell po DisplayPorcie 1440p + stary moni Benq po DVI 1080p.

 

Odpalam... dell czarny... na starym = pojawiają się kolejne ekrany, ładowanie windy, kręcące się kółeczka OSa itd.

dell ciągle czarny / martwy do momentu wyświetlenia pulpitu windy. Równocześnie na obu, ale do tego momentu dell nie wyciszony. 

Dlaczego tak? Dziś rozepnę i obadam della solo. Może to spięcie DP i DVI powoduje jakieś dziwne sterowanie z GPU.

 

c.d.n. ;)

Edytowane przez JeRRy_F3D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko wymagać od takiego monitora dobrych kolorów (TN). Nawet kalibracja kolorymetrem jest stratą czasu, z powodu charakterystyki kątowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpalam... dell czarny... na starym = pojawiają się kolejne ekrany, ładowanie windy, kręcące się kółeczka OSa itd.

dell ciągle czarny / martwy do momentu wyświetlenia pulpitu windy. Równocześnie na obu, ale do tego momentu dell nie wyciszony. 

Dlaczego tak? Dziś rozepnę i obadam della solo. Może to spięcie DP i DVI powoduje jakieś dziwne sterowanie z GPU.

 

c.d.n. ;)

 

normalne, sterowniki na dwa ekrany wchodzą dopiero jak załaduje się windows. A tak to leci sygnał na pierwszy port w biosie, lub czarny obraz juz przy ładowaniu systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko wymagać od takiego monitora dobrych kolorów (TN). Nawet kalibracja kolorymetrem jest stratą czasu, z powodu charakterystyki kątowej.

Nie nie. Nie chodzi mi o jakieś ortodoksyjne piękności na potrzeby foto.

Ot - obok stoi stareńki benq wartości czapki śliwek (w sklepie dziś kosztuje chyba z 400 zł nówka) :) - beż żadnej kalibracji na jakimś profilu typu film czy gra i poraża soczystością vs te bladości della.

Ale jak mówię - wiem że da się to ustawić na cacy i zrobię to. Taka mała uwaga / odczucie po wyjęciu monitora jako default (którym i tak jestem zachwycony) ;)

 

normalne, sterowniki na dwa ekrany wchodzą dopiero jak załaduje się windows. A tak to leci sygnał na pierwszy port w biosie, lub czarny obraz juz przy ładowaniu systemu.

To tym steruje się z BIOSa?

Zerknę po powrocie z roboty.

ThX!

Edytowane przez JeRRy_F3D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jerry ... może Ty po prostu chciałbyś monitor z szerszym gamutem? (pozwala to na takie nasycenie kolorów, jakiego nie da się uzyskać przy węższym gamucie)

 

ps. z drugiej strony po pomiarach widzę, że ten monitor bardzo wąskiego gamutu nie ma, choć jakoś szczególnie szeroko-gamutowy też nie jest - ot trochę więcej pokrywa niż sRGB.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jerry ... może Ty po prostu chciałbyś monitor z szerszym gamutem? (pozwala to na takie nasycenie kolorów, jakiego nie da się uzyskać przy węższym gamucie)

 

ps. z drugiej strony po pomiarach widzę, że ten monitor bardzo wąskiego gamutu nie ma, choć jakoś szczególnie szeroko-gamutowy też nie jest - ot trochę więcej pokrywa niż sRGB.

Spoko spoko. 

Pobawie się, poczytam, poustawiam, pokalibruję i wtedy "wypowiem się na poważnie", bo teraz krzywdę robię monitorowi i przyszłym użytkownikom modelu strasząc ich bardzo pochopnymi opiniami / wrażeniami (powiem jednak, że 144Hz i G-sync... ślinotok). ;)

Na spokojnie sobie zbadam i dam znać (albo będę męczył druta forumiakom z pytaniami) ;)

Edytowane przez JeRRy_F3D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz profil i instrukcje jak je trzeba załadować oraz jeszcze musisz skalibrować ręcznie w menu - mój link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz profil i instrukcje jak je trzeba załadować oraz jeszcze musisz skalibrować ręcznie w menu - mój link

Dziękuję.

Już @hopes mi to wrzucił na początku wątku.

 

Po prostu 24h mało na robotę i hobby ;)

Dziś sobie będę ogarniał temat na spokojnie.

Edytowane przez JeRRy_F3D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściągnąłem ten profil, zainstalowałem, ale... dramat.

Ktoś poprowadzi, jak skalibrować tę maszynkę? :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ustawiłeś wagi RGB tak jak na tym serwisie? (swoją drogą tam popełniają często błędy przy kalibracji, ale nie znowu takie, by była tragedia ... jedynie nie wykorzystują w 100% możliwości monitora) ... to samo inne nastawy.

 

Na czym polega konkretnie "dramat"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gamme ustaw na ciemną. Pewnie kolory sprane.TNki tak mają.

 

Później w custom RGB ustaw sobie żeby biały był biały a nie żółty lub niebieski. W menu monitora.

 

Profile testowe są tak robione, żeby niby kolory były lepsze.. na testy.. ale to jakoś w życiu chyba się nie sprawdza.

 

Do tego każdy monitor jest inny. Jeden do jednego wyjdzie pewnie lipa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gamme ustaw na ciemną. Pewnie kolory sprane.TNki tak mają.

Gamma ma być 2.2 (nie nastawa, tylko końcowy efekt) ... na TN praktycznie nieustawialne z powodu char kątowych. Ustawić "da sie" na oko (na monitorze na którym się da :) ) na obrazie rzeźnik LCD (wyświetlamy w Paint przy powiekszeniu 100% i tak ustawiamy monitor w OSD by przebieg nie był zabarwiony ... ma być po prostu szary) lub pixel persistence analyzer - wybieramy gammę 2.2 i tak ustawiamy w monitorze, by kwadraty zniknęły na całym ekranie (nie spotkałem TN, by dało się taki efekt uzyskać).

 

Później w custom RGB ustaw sobie żeby biały był biały a nie żółty lub niebieski. W menu monitora.

Na oko praktycznie niewykonalne, by sensownie uzyskać 6500K.

 

 

Profile testowe są tak robione, żeby niby kolory były lepsze.. na testy.. ale to jakoś w życiu chyba się nie sprawdza.

To nie są "profile testowe", tylko profile opisujące parametry monitora, by aplikacja z zarządzaniem barwą wiedziała jak wyświetlać zawartość (poczytaj o zarządzaniu kolorem, CMS itp.)

 

... podsumowując - kalibracja TN, to sztuka dla sztuki, bo w praktyce z powodu kątów i tak będzie kupa.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na czym polega konkretnie "dramat"?

Na subiektywnej ocenie tego co widzę (korekta: widziałem!) ;)

Zgniłe "mdłe" kolory... pomarańczowa przydymiona czerwień, żółć wpadająca w zieleń, seledyn... absolutnie nie to, co miałem na starym szkle.

 

... podsumowując - kalibracja TN, to sztuka dla sztuki, bo w praktyce z powodu kątów i tak będzie kupa.

Powiem tak. Zaciągnąłem profil barwny i zainstalowałem (nie wiem co daje? :) nie widzę, ale zainstalowałem).

Kalibracja z menu całkowita porażka - fatalnie skonstruowane menu (jeszcze powalcze).

Ale... z menu driverów nvidi i windy wysterowałem sobie kolory, tak jak mi pasują.

Czy dobrze? Nie wiem. Odpowiadają mi w 99% (jeszcze coś podziobie w wolnej chwili).

Tak więc pełen sukces. Świeci super.

 

o samych odczuciach podsumowujących kontakt z monitorem i efecie przesiadki - c.d.n. :)

Edytowane przez JeRRy_F3D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic w tym świetnego, tzn w tym monitorze jeśli musiałeś regulować RGB w sterach Nvidii. Jeśli tam to zrobiłeś bo nie byłeś w stanie tego ustawić na samym monitorze + profile ICC to raczej masz kupa sztukę i tyle. W tym menu nvidii to niektórzy do gier co najwyżej podbijają sobie saturację by lepiej widzieć przeciwników w szybkich FPS-ach.

Moje zdanie jest takie, że tam nie należy nic praktycznie grzebać bo robisz tylko krzywdę kolorom i ogólnie obrazowi.

Chcesz go sobie zostawić "na siłę" lub wmówić, że jest po twoich ustawieniach ok to zrób to z poziomu menu i profili ICC. W sterach Nvidii nie grzeb z kolorami bo w ten sposób pudrujesz nieboszczyka.

Raz w życiu miałem takiego AOC 27 FHD 144hz, który był taką spawarką, że zacząłem w tych sterach ustawiać kontrast, jasność i RGB.

Próbowałem wmówić sobie, że jakoś to ogarnąłem (na pulpicie) bo jak odpaliłem gry, filmy itd to kolory były tak sprane, że szybko zwróciłem monitor do sklepu.

 

Pisałem o tym wcześniej w innym temacie i właśnie w kontekście dokładnie tego Della.

Samo grzebanie w sterownikach karty, zmiana nasycenia, gammy, jasności, cyfrowej poświaty itd. realnie robi jeszcze większą kupę z obrazu - tego już nie wiesz ? Myślę, że wiesz doskonale ale co masz zrobić jak przy normalnej fizycznej regulacji monitora i podaniu profilu ICC obraz dalej nie jest ok.

Zresztą większość na tym forum doskonale wie ile warta jest zabawa z obrazem w sterownikach - pisałem ci o tym pamiętasz ?

 

Tu cały temat - dość dobry bo była mocna wymiana zdań :E

http://forum.pclab.pl/topic/1233659-144-Hz-2560-x-1440WQHD-27-najlepszy-sprz%C4%99t-o-tych-parametrach/page__p__14952246__hl__rozrzuty%20pod%C5%9Bwietlenia__fromsearch__1entry14952246

Edytowane przez Todis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic w tym świetnego, tzn w tym monitorze jeśli musiałeś regulować RGB w sterach Nvidii. Jeśli tam to zrobiłeś bo nie byłeś w stanie tego ustawić na samym monitorze + profile ICC to raczej masz kupa sztukę i tyle.

Nie wiem, czy "musiałem", czy nie potrafiłem tego zrobić z menu monitora. nie mam kompletnie doświadczenia w zabawach temperaturowych + FATALNIE i nieintuicyjnie skonstruowane menu = ta sytuacja.

W tym menu nvidii to niektórzy do gier co najwyżej podbijają sobie saturację by lepiej widzieć przeciwników w szybkich FPS-ach.

Moje zdanie jest takie, że tam nie należy nic praktycznie grzebać bo robisz tylko krzywdę kolorom i ogólnie obrazowi.

Niewykluczone, ale chciałem zbadać czy blade kolory, to niedomaganie matrycy (i ona więcej nie potrafi, co byłoby dla mnie kompletną porażką, jeżeli obok na biurku stoi przedpotopowy monitor wartości złomu elektronicznego i świeci - dla mnie / przyzwyczajenie / OK).

Skoro można uzyskać kolory takie, o jaki mi chodzi (nie ważna jak), to matryca potrafi je wyświetlić. To je nie potrafię jej do tego zmusić "z klawisza".

Edytowane przez JeRRy_F3D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobaw się parę dni i oceń jak wypada po tych twoich zabawach w ustawienia w porównaniu ze staruszkiem.

Ja ci już wyłożyłem kawę na ławę i dałem link do dyskusji właśnie o tym dellu vs AOC którego sam kupiłem.

To co zrobiłeś w tym menu Nvidii to przesaturowałeś kolory czytaj. wypaczyłeś je. Teraz pooglądaj obrazy testowe, filmy itd. bo może okazać się, że nagle w znanych ci obrazach masz dziwnie inne kolory, odcienie ....

 

Della, IIyamy pomimo, że są na tych samych matrycach nie polecę nikomu. Za to AOC Agon AG271QXi Asusa PG 278Q każdemu.

4 monitory z tymi samymi matrycami a tak bardzo się różnią obrazem.

Edytowane przez Todis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz go sobie zostawić "na siłę" lub wmówić, że jest po twoich ustawieniach ok to zrób to z poziomu menu i profili ICC. W sterach Nvidii nie grzeb z kolorami bo w ten sposób pudrujesz nieboszczyka.

Spoko. Popróbuję zrobić to "jak człowiek" mimo dużej niechęci do tego menu. Z WAD tego monitora, będę wszędzie krzyczał MENU! Nie rozumiem, jak taki kozak monitorowy, jak DELL może wypuścić tak skandaliczne menu. Siedzę teraz przed (uwaga!) LG z menu "z joystickiem". No bajka. Nie znam go kompletnie, ale jest tak intuicyjne... Postanowiłem poszukać wczorajszych ustawień "z domu" - tu w pracy na tym LG (za 900 zł :). Pomimo, że robię to po raz pierwszy - poruszam się, jakbym to ja te menu pisał. Wszystko co chcę w 15 sekund. Każde ustawienie. DELL - menu = skandal.

 

 

Pobaw się parę dni i oceń jak wypada po tych twoich zabawach w ustawienia w porównaniu ze staruszkiem.

Ja ci już wyłożyłem kawę na ławę i dałem link do dyskusji właśnie o tym dellu vs AOC którego sam kupiłem.

Dokładnie tak zrobię. Po prostu powoli i na spokojnie sobie pobeblam. Wiesz, jak to jest (?) z "nową zabawką" (to jak dać głodnemu chamburgera = żre, że po pysku leci) ;)

Ja podobnie :), byle szybko, byle fajnie, 12 gier testy, do tego jeszcze newsy w postaci 144hz, gsync - osiołkowi w żłoby dano i osiołek się przymotał :)

 

 

To co zrobiłeś w tym menu Nvidii to przesaturowałeś kolory czytaj. wypaczyłeś je. Teraz pooglądaj obrazy testowe, filmy itd. bo może okazać się, że nagle w znanych ci obrazach masz dziwnie inne kolory, odcienie ....

Dokładnie tak jest. Zgubił się detal w ciemnościach. Ustawimy... ;)

 

Della, IIyamy pomimo, że są na tych samych matrycach nie polecę nikomu. Za to AOC Agon AG271QXi Asusa PG 278Q każdemu.

4 monitory z tymi samymi matrycami a tak bardzo się różnią obrazem.

Masz dużą skalę porównawczą, duże pole testowe, duże wymagania i duże doświadczenia.

Ja mam na biurku mega padalca FHD 60Hz vs ten DELL 144Hz / 1440p / gsyns, więc efekt placebo robi swoje :)

Edytowane przez JeRRy_F3D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedno...

 

Czy monitory "trzymają" ustawienia bez zasilania (i jak długo?).

Może to pierwszy właściciel "rozkalibrował" kolory i takie rozkalibrowane dostałem?

To możliwe? 

Edytowane przez JeRRy_F3D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż tak to ja się nie znam. Zwykły ze mnie user tego forum, który szukał monitora dla siebie i wybrał 1szt. z 17szt. na przełomie 2 lat.

Każdy monitor coś tam po latach gubi ja tego specjalnie nie zauważam ale wiem, że kalibrację taką profesjonalną trzeba co jakiś czas powtarzać na profesjonalnych monitorach. Mowa o takiej przy użyciu kolorymetru itd.

To co my mamy to gamingowe zabawki i tyle, tutaj nikt tego tak nie przeżywa. Raczej cenniejsze są doświadczenia użytkowników z obcowania z danym modelem po kilku latach - jak to się zmienia, zachowuje. Mój obecny monitor nie ma roku więc wiele ci o tym nie napiszę. Poprzedniego IPS-a użytkowałem ponad 3 lata i nie zauważyłem jakiegoś spadku jakości obrazu czy nie trzymania ustawień po czasie. To co ustawiłem raz było do końca, chyba, że sam zmieniłem.

 

Pewnie jakoś tam intensywność podświetlenia po czasie maleje ale przy podświetleniu LED to raczej długi okres czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...