Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gigabyte X38 DS5 BIOS

Rekomendowane odpowiedzi

To już chyba trzecia płyta na LGA775 od GB która zawiesza się przy starcie Windowsa jak i przy próbie instalacji. Zapomniałem już tylko dlaczego....próbowałem trybu IDE oraz AHCI i na każdym to samo.

Dochodzi do logo Windy i na tym zostaje.

 

Próbowałem wgrać BIOS F7F (BETA) przez Q-Flash ze stacji dyskietek ale po restarcie od razu wywala komunikat "BIOS CHECKSUM ERROR" i przywraca poprzedni BIOS z zapasowej kości. 

Ktoś wie jak ją zaktualizować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dual BIOS (oba nie dają się zaktualizować) ?

Ile RAMu ?

Jakie ustawienia ?

Próbowałeś wgrywać BIOS z dysku/pendrive'a FAT(16) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek PDC E5200, ustawienia default. Próbowałem dolnych portów SATA jak i tych dwóch wyżej - to samo.

RAM testowałem na pojedyńczej i na dwóch kostkach, próbowałem single/dual ranków.

 

USB z Win10 z czystego ISO ze strony MS, oczywiście jako MBR/Legacy.

Z tego samego klucza USB zainstalowałem Windę na innym mobo z AMD 790FX i nie było problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz teraz BIOS (wersja, czy oba są takie same) ?

Próbowałeś ręcznie ustawiać wszystko (CPU/RAM, napięcie NB/SB, itp.) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecna to F4.

Napięć nie dotykałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj wgrać BIOS z małego pendrive'a (FAT16), albo utwórz tymczasowo małą partycję FAT(16) na dysku twardym i zobacz czy Q-Flash ogarnie jej obsługę (ustaw kontroler dysku z tą partycją w tryb IDE - na wszelki wypadek).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

QFlash nie widział mojego USB sformatowanego jako FAT32...flasha robiłem po staremu ze stacji dyskietek. Sam QFlash nie pokazywał żadnych błędów, tylko po restarcie od razu na ekranie POST mam info że suma kontrolna jest błędna i płyta sama przywraca poprzedni BIOS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego mówiłem aby zrobić partycję FAT[16] (z takiego korzystają dyskietki 3,5").

Partycja FAT16 może mieć maks. rozmiar 2GB.

 

Możesz także spróbować ustawić wszystko na sztywno (Vcore, NB, RAM, itp.).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale BIOS normalnie się aktualizuje....tylko po restarcie wywala błąd sumy kontrolnej i przywraca backup.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zaktualizuj z poziomy windy Winflash-em.

 

Tylko potrzebny jest WinXP lub starszy.

 

A jak nie to awdflash i dodaj odpowiednie przełączniki do ścieżki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zainstalować XP z CD z dyskami ustawionymi w tryb IDE, potem skopiowałem jeszcze raz BIOS F7F na dyskietkę i tym razem zaktualizował się bez błędów.

Przestawiłem potem całość na AHCI, Win7 z płyty ale podczas instalacji mówi że nie może zainstalować systemu na dysku i żeby sprawdzić log. Czyżby brakowało mu sterowników SATA AHCI?

 

Przyznam że tylko z Gigabytami mam taki cyrk że wieszały się na logo Windowsa....wcześniej P35-DQ6 i X48-DQ6..scratchhead.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba ręcznie zainstalować sterownik do ahci i przed ponownym odpaleniem windy musisz w biosie przestawić na ahci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam że tylko z Gigabytami mam taki cyrk że wieszały się na logo Windowsa....wcześniej P35-DQ6 i X48-DQ6..scratchhead.gif

 

Przecież to jedne z najlepszych płyt na P35/X48. Miałem obydwie i robiły niezłą robotę zarówno w kwestii stabilności i OC.

tak ja kolega napsiał:

Odpalasz OS na IDE, instalujesz driver AHCI, przestawiasz w biosie na AHCI i powinno działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze to oprocz rampage'e najlepsze plyty na LGA775...tylko wlasnie nie ogarnialem dlaczego wieszaja sie na logo instalacji windowsa jesli ustawimy w BIOSie od poczatku tryb AHCI. ASUSy itp. tego nie robią, normalne odpalaja instalator tylko wtedy ew. nie pokazują dysków i mówią że brakuje sterownika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz SP1 wrzucony ?

Próbowałeś instalować na portach JMicron'a/Marvell'a ?

AHCI wrzucałeś tylko na kontrolerze Intel ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na obu, na Marvellu też zwisał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...