Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

plmnb

8700K po delidzie a temperatury.

Rekomendowane odpowiedzi

Siema,

 

 

 

Wysłałem procesor o pewnego użytkownika tego forum, dość popularnego, by z oskalpować mojego 8700k.

CEP poleciał, cep wrócił. Cep zamontowany i... Coś nie widać tego spadku temperatur.

 

Przy 3.7Ghz/ 1.1V LLC3 procesor osiąga 57 stopni, zaś przy kompletnym stocku, wszystko na auto (Napięcie przy obciążeniu 1.29V LLC5), "Łapie" prawie 70 stopni.

 

Moja obudowa to Fractal Design R6 + 5 wentylatorów Fractal design GP14/GP14x2 - 2x front, 2x top, 1x tył. Wszystkie 1000 RPM.

Moje chłodzenie to Bequiet dark rock 3 pro leci na PWM w trybie silent.

Moja płyta to z370 Asrock Extreme 4

 

Pasta którą użyłem pomiędzy IHS, a podstawą chłodzenia to Thermal grizzly kryonaut.

 

Na 5.0 Ghz/ 1.4V/ LLC1 (Najwyższy poziom) po tylko teście (Paredziesiąt sekund) w Cinebench (Nie mówię nawet o prime95/Intel burn test itd.) prawie 90 stopni.

 

Temperatury na rdzeniach wyrównane.

Ciekawe jest to, że od razu bo uruchomieniu w bios (UEFI ***** :E) istnieje informacja, że CPU temp to 50+ stopni.

 

 

Więc: Albo źle założyłem cooler od CPU, albo źle nałożyłem pastę, albo usługa została nienależycie wykonana.

Jakieś rady?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie powinieneś być zadowolony z takich wyników. Pasta pod IHS-em nigdy nie będzie lutem.

 

Temat powinien być w dziale chłodzenie, a nie procesory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie powinieneś być zadowolony z takich wyników. Pasta pod IHS-em nigdy nie będzie lutem.

 

Temat powinien być w dziale chłodzenie, a nie procesory.

 

Czytamy ze zrozumieniem. Między DIE, a IHS jest "niby" ciekły metal, a nie pasta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytamy ze zrozumieniem. Między DIE, a IHS jest "niby" ciekły metal, a nie pasta.

 

Czyli pasta...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie powinieneś być zadowolony z takich wyników. Pasta pod IHS-em nigdy nie będzie lutem.

 

Temat powinien być w dziale chłodzenie, a nie procesory.

 

Zadowolony?

Niby z czego?

Coś zostało źle wykonane i trzeba szukać przyczyny.

 

Autorze: zdemontuj chłodzenie, przemyj je oraz IHS przy pomocy alkoholu IPA, nałóż cienką warstwę Thermal Grizzly Kryonaut i złóż z powrotem poprawnie na 100% wszystko.

Po tym zabiegu wyrobisz sobie zdanie odnośnie jakości skalpa.

PS. Z tego co mi wiadomo, to osoba wykonująca skalp testuje wykonaną pracę na sobie i podaje Ci różnicę temperatur ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadowolony?

Niby z czego?

Coś zostało źle wykonane i trzeba szukać przyczyny.

 

Autorze: zdemontuj chłodzenie, przemyj je oraz IHS przy pomocy alkoholu IPA, nałóż cienką warstwę Thermal Grizzly Kryonaut i złóż z powrotem poprawnie na 100% wszystko.

Po tym zabiegu wyrobisz sobie zdanie odnośnie jakości skalpa.

PS. Z tego co mi wiadomo, to osoba wykonująca skalp testuje wykonaną pracę na sobie i podaje Ci różnicę temperatur ;)

 

W moim przypadku ta "Sławna osoba" nawet nie odpisała Pier*** się gdy jej o tym napisałem, cisza, echo pełen profesjonalizm :E

 

Zobaczymy po ponownym montażu :E

 

"Radiator CPU jest gorący? " - zobaczymy, na pewno jest sekcja LLC1/1.4 daje czadu :E

 

Nagram filmik z ponownego montażu chłodzenia procesora, aplikacji pasty itd. Jeśli temperatury nadal będą chujow* to wyślę ten filmik do osoby która wykonała usługę celem ponownego delid-u na jej koszt.

Ludzie z podobnym napięciem mają 60-70 stopni, ale nie prawie 90.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest loteria i nikt nie da Ci na to gwarancji. Masz po prostu kiepską sztukę i zamiast na 5.0 pchać się z 1.4v zasilaniem ustaw 4.8 na 1.3v,

do tego pewnie jeszcze kręcony ram i kontroler nie wyrabia :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest loteria i nikt nie da Ci na to gwarancji. Masz po prostu kiepską sztukę i zamiast na 5.0 pchać się z 1.4v zasilaniem ustaw 4.8 na 1.3v,

do tego pewnie jeszcze kręcony ram i kontroler nie wyrabia :).

Ram to pudełkowe 3000/XMP

Akurat "Zdolności" tego cepa to mam w pośladach, jak będę chciał to i będzie miał 5Ghz na 1.5V. Co mnie interesuje to temperatury które są zbyt odległe od rezultatów delid-u.

 

Na tyle odległe, że zastanawiam się czy delid był w ogóle wykonany, ale jeszcze nic nie powiem, bo najpierw zrobię to o czym pisałem powyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest loteria i nikt nie da Ci na to gwarancji. Masz po prostu kiepską sztukę i zamiast na 5.0 pchać się z 1.4v zasilaniem ustaw 4.8 na 1.3v,

do tego pewnie jeszcze kręcony ram i kontroler nie wyrabia :).

 

co ty pieprzysz jaka loteria kolejny znafca- plnmb cos jest nie tak nie mozliwe zeby po zdjeciu czapki i poprawnej aplikacji metalu i pasty na czapke lapal 90 stopni.

 

Pisz do Patryka -pewnie on ci robil -cos jest nie hallo zloz wszystko jeszce raz i sprawdz na spokojnie - ps 90 stopni to ja lapie w occt na 1.38 na nieskalpowanym 8700

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku ta "Sławna osoba" nawet nie odpisała Pier*** się gdy jej o tym napisałem, cisza, echo pełen profesjonalizm :E

 

Zobaczymy po ponownym montażu :E

 

"Radiator CPU jest gorący? " - zobaczymy, na pewno jest sekcja LLC1/1.4 daje czadu :E

 

Nagram filmik z ponownego montażu chłodzenia procesora, aplikacji pasty itd. Jeśli temperatury nadal będą chujow* to wyślę ten filmik do osoby która wykonała usługę celem ponownego delid-u na jej koszt.

Ludzie z podobnym napięciem mają 60-70 stopni, ale nie prawie 90.

 

Wypadało by najpierw sprawdzić problem od swojej strony, zamiast kręcić aferę bez pokrycia, żyletka/ostrze noża tapicerskiego w rękę przyłóż do czapki i sprawdź jak wygląda kwestia równości, być może czapa jest nierówna co powoduje słaby kontakt ze stopą chłodzenia, oczywiście najpierw test macania radiatora, to podstawa, 6 jaj na 1.4v pod FMA3 generuje już dobrze ponad 200W.

 

Nie wiem po co się upierasz na usilne utrzymanie tych 5GHz, ani wydajności to nie poprawia, ani nie przekonasz nikogo że trafiona sztuka jest dobra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co ty pieprzysz jaka loteria kolejny znafca- plnmb cos jest nie tak nie mozliwe zeby po zdjeciu czapki i poprawnej aplikacji metalu i pasty na czapke lapal 90 stopni.

 

Akurat setnik mówi całkiem z sensem. Z tym jeszcze zastrzeżeniem, że jedna sztuka zagotuje się na 1.5v a druga na 1.15v. Temperatury CPU zależą przede wszystkim od napięcia v Core, jednak pomiędzy sztukami wzrost czy spadek napięcia v Core nigdy nie jest liniowy względem temperatur. Tym samym na skalpie można ubić 30 stopni, a można tylko 15 albo i 10. Dużo zależy od sztuki i możliwe, że tak jest w tym wypadku. Należy brać to też pod uwagę po wyjaśnieniu aspektów technicznych sprawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo ludzi dało się nabrać i dali szybko zarobić osobie za skalpowanie własnego procesora myśląc,że ich procesor dostanie skrzydeł po Red Bullu.Skalpowanie możemy zrobić lub nie,gdy widzimy że nasz procesor ma potencjał.Kowalski przy OC widzi że swój procesor musi kopnąć sporym prądem i ma przy okazji przegiętą temperaturę to decyduje się go rozebrać jak kure do rosołu.Delid nie jest gwarancją OC,można zbić coś temperaturę ale dla jej samej szkoda ruszać procesor.

W przypadku autora 5.0 Ghz/ 1.4V - to za dużo i będzie się grzał,stawiam że red bull nie pomógł,zbyt duże napięcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na z370 Extreme i 5GHz u mnie jest 1.28V max.,pod IHS-em to samo co u autora (chyba)

z tym że gość co robił (byłem osobiście z CPU) powiedział że czasem nie równa "czapka" i może być nie tak jak powinno,

u mnie raczej jest o.k.

Testy w różnych warunkach tzn. prędkość wentyli,temp. pokojowa itd. ale 90st. nie widziałem po "skalpie"

 

AIDA Mój link

OCCT 15min. Mój link

OCCT AVX Linpack 40min. Mój link

 

ps. podaję tylko dlatego że widzę u autora napięcia po 1.4V a to i po skalpie możliwe tzn. temperatury,no i ma te same mobo,

u mnie jedynie jest Fortis 3 zamiast Be Quieta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Karol_G

Bequiet Dark Rock 3 Pro to nie jest żaden wymiatacz i ja bym raczej tutaj upatrywał problemu, 5 Ghz na powietrzu i to jeszcze przy 1.4 V to chyba lekka przesada, większość osób do tak ekstremalnego OC stosuje raczej custom LC albo przynajmniej jakieś CLC 360mm.

Nawet stockowe napięcie masz chyba zawyżone bo 8700K raczej nie chodzi na takich ustawieniach z Vcore 1.3V bez mała?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dark rock 3 pro to żaden wymiatacz. 2 Najlepsze chłodzenie po NH-D15, które zjada stosunkiem wydajność/głośność 95% AIO, które muszą kręcić do 2k rpm by uzyskać 3-7 stopni lepsze wyniki :D

Nie wiem jak Dark rock 4 pro.

 

 

Mi przy stockowych ustawieniach dowala VID nawet do 1.425v, nawet w stocku.

 

Się uczepiliście tych 1.4V.

4.9 Ghz wymaga 1.365V na mojej sztuce i to nadal nie offset.

U mnie offset +10mV = 1.41v

Jak mówiłem. Na ten moment Przy napięciu 1.1V i PO DELIDZIE mam 60 stopni.

Ludzie na NH-D15 mają takie temperatury, ale przy napięciu 1.35V

Trochę trudno mi uwierzyć, że delid nie dał kompletnie żadnej poprawy w stosunku do TIM.

 

Jak mówiłem, przemontuję chłodzenie i ponownie nałożę pastę, nagram i wyślę filmik osobie która dokonywała delid-u, by ona oceniła, czy wszystko okej. Jak nie pomoże to ostatecznie sam kupię ciekły metal i delid tool i go wykonam oraz wrzucę wyniki tutaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widać do NH-D15 sporo brakuje a temperatury vs prędkość obrotowa nie raczy nawet na stareńkim 2500k ;)

 

Zamiast zaklinać rzeczywistość i się wykłócać po prostu sprawdź co należy.

 

Test-cooler%C3%B3w-CPU-47GHz-138V-Zalman-Raijintek-be-quiet-SilverStone-AAb1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Karol CLC/LC i reszta się gotuje na płycie przy wysokim napięciu dla procesora.

 

@plm nikt się nie uczepił tylko to są fakty.

OC 4.9-5GHz dla 8700K to średnia 1.3-1.35v jak zapodasz więcej to nie licz na super wynik.

 

Dobra sztuka CPU + Noctua i lecisz 900RPM przy 5GHz-60° i tylko dwa wentylatory w budzie 200mm,to w moim przypadkubigsmile.gif

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Karol_G

No sekcja na pewno chłodna nie będzie przy CLC i 1.4V :D

 

Widzę że już ktoś wrzucił screeny z tym wymiatającym DR Pro 3 :E

A tutaj mamy jeszcze wentyle na 50% więc tylko można sobie wyobrazić ten mega potencjał chłodzący :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

By mieć miarodajne wyniki trzeba przeprowadzić testy w takich samych warunkach. Wyższa temperatura otoczenia potrafi mocno przekłamać wyniki.

 

Dobrze zrobiony delid daje 20-25stopni w dół, ale pobór mocy(realny) musi wskoczyć na okolice ~130wat by pojawiły się takie różnice. Na niskich napięciach różnice są znacznie mniejsze, ponieważ intelowska pasta jeszcze daje radę.

 

Przy poborze na poziomie 200wat chłodzenie powietrzem już wysiada przy temp otoczenia na poziomie 24stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widać do NH-D15 sporo brakuje a temperatury vs prędkość obrotowa nie raczy nawet na stareńkim 2500k ;)

 

Zamiast zaklinać rzeczywistość i się wykłócać po prostu sprawdź co należy.

 

Test-cooler%C3%B3w-CPU-47GHz-138V-Zalman-Raijintek-be-quiet-SilverStone-AAb1.jpg

Właśnie nie widać.

Możemy się bombardować wykresami jak leci :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat setnik mówi całkiem z sensem. Z tym jeszcze zastrzeżeniem, że jedna sztuka zagotuje się na 1.5v a druga na 1.15v. Temperatury CPU zależą przede wszystkim od napięcia v Core, jednak pomiędzy sztukami wzrost czy spadek napięcia v Core nigdy nie jest liniowy względem temperatur. Tym samym na skalpie można ubić 30 stopni, a można tylko 15 albo i 10. Dużo zależy od sztuki i możliwe, że tak jest w tym wypadku. Należy brać to też pod uwagę po wyjaśnieniu aspektów technicznych sprawy.

 

Święte słowa!

 

Ja mam taką sztukę, że delid dał 18C spadku przy syntetykach i OC.

Natomiast stock i gry już nie powalają rezultatami.

 

Niemniej warto zrobić delid bo obniża jednak temperatury, obniża vcore i podbija OC -> dwa ostatnie wynikają z pierwszej zalety :)

 

Dużo ludzi dało się nabrać i dali szybko zarobić osobie za skalpowanie własnego procesora myśląc,że ich procesor dostanie skrzydeł po Red Bullu.Skalpowanie możemy zrobić lub nie,gdy widzimy że nasz procesor ma potencjał.Kowalski przy OC widzi że swój procesor musi kopnąć sporym prądem i ma przy okazji przegiętą temperaturę to decyduje się go rozebrać jak kure do rosołu.Delid nie jest gwarancją OC,można zbić coś temperaturę ale dla jej samej szkoda ruszać procesor.

W przypadku autora 5.0 Ghz/ 1.4V - to za dużo i będzie się grzał,stawiam że red bull nie pomógł,zbyt duże napięcie.

 

Miałem jakiś czas Dark Rock Pro 4.

 

69C dla 5.0/1.4v w BF1 Multi.

 

Fortis 3 już odstaje na +7C :E

 

Tak jak Sideband nawija, delid widać najbardziej przy wysokim Ghz/vcore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Tak jak Sideband nawija, delid widać najbardziej przy wysokim Ghz/vcore.

 

 

U mnie jest tak, że Prime leci sobie na 200W poboru z gniazdka ( IDLE platformy to 55W ) i jest zajebiście.

 

Mój link

 

 

Ale walnij już głupie 230 Wat na gniazdku...

 

Mój link

 

 

I jesteś prawie, że w lesie. Glut w pewnym momencie puszcza jak moje sprzęgło po chip tuningu po przekroczeniu 4 tys rpm - leci pod czerwone szczerbaty.gif

Ciekawostka:

Na zmodowanej nh-d14 byłem w stanie ogarnąć 310 W poboru bez liźnięcia czerwonego pola po skalpie na 6700k. Oczywiście w układzie 3000 rpm + 2x 1500 rpm szczerbaty.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak, że Prime leci sobie na 200W poboru z gniazdka ( IDLE platformy to 55W ) i jest zajebiście.

 

Mój link

 

 

Ale walnij już głupie 230 Wat na gniazdku...

 

Mój link

 

 

I jesteś prawie, że w lesie. Glut w pewnym momencie puszcza jak moje sprzęgło po chip tuningu po przekroczeniu 4 tys rpm - leci pod czerwone szczerbaty.gif

Ciekawostka:

Na zmodowanej nh-d14 byłem w stanie ogarnąć 310 W poboru bez liźnięcia czerwonego pola po skalpie na 6700k. Oczywiście w układzie 3000 rpm + 2x 1500 rpm szczerbaty.gif

Tylko, że nadal mówimy o procesorze który został poddany delidowi, a nie o pasztetowej pod IHS :E

Small FFT? BLEND? AVX? Masz gluta, czy TIM?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Nawet jak ten net jest nielimitowany, to jak się ciągnie dużo danych to nagle po kilku miesiącach "magicznie" transfer zwalnia. Przerabiałem to w T-Mobile, niby bylo bez limitu i na początku fajnie działało, a gdzieś po 6-7 miesiącach użytkowania nagle transfer drastycznie zmalał niezależnie od lokacji (sprawdzałem też w innych miejscach, bo może BTS był przeciążony). Oczywiscie T-Mobile nie widziało żadnego problemu 
    • Mówią bo od dawna brakuje im żołnierzy. A wiedzą że masa w wieku poborowym uciekła za granicę, gdy reszta walczy bądź czeka na możliwa mobilizację. Gniew walczących budzi też brak demobilizacji, nawet tych walczących od samego początku. Demobilizacje zapowiadał Zelenski, ale okazało sie że braki są tak duże, że nie jest ona obecnie możliwa i parlament to uwalił.   Stąd obecne zmiany. W tym roku raczej wejdzie to tak na poważnie w życie. Pytanie jak będzie wyglądało. Tzn kto będzie realizował mobilizację poza granicami Ukrainy.
    • Przestań proszę robić gwałty na logice. "Jak masz hajs to możesz tylko importować." Co za bzdura. Zachodnie kraje Europy odkrywały lądy żeby je rabować z bogactw - na tym się dorobiły i rozwinęły potęgi gospodarcze w okresie kolonializmu.
    • Ale takie przypadki zdarzają się w drugą stronę też, przykładowo wspomniany przeze mnie kolega który po kilku miesiącach walki oddał 4080, kupił 7900xtx i wreszcie może grać     Sam z prawie 30 letniego doświadczenia ze sprzętem, w tym kilka ładnych lat zawodowo ("doradzacz", składacz, serwisant) nie doświadczyłem problemów nie do przeskoczenia na kartach AMD...w sumie najwięcej problemów dawno temu sprawiła mi akurat karta NV, czyli GTX470 z tzw. "fochami fermiego", którego dopiero naprawił przerobiony bios od kogoś z forum (chyba @sideband). Ale poza tym jednym przypadkiem na NV też nigdy większych akcji nie miałem.
    • Jak 9800X3D nie będzie o co najmniej 50% szybszy od 7800X3D to w 1440p bottleneck będzie dalej. Jeśli będę zmieniać 4090 na 5090 to zostaję na 5800X3D. Poza kilkoma grami to ten procek nie bottleneckuje GPU w 4K, a w 1440p bottleneck jest na tyle wysoko że praktyce nie ma się czym przejmować (rzędu 140FPS na ekranie 165Hz 1440p). Jak wyjdzie więcej "next genowych" gierek to 5090 też się wyłoży. Wystarczy wspomnieć CP2077 Overdrive. Ledwo wyszło 4090 to juz nvidia musiadał wydać demo technologiczne żeby posiadacze 4090 nie czuli się zbyt pewnie, bo zamiast 120 FPS w 4K GoW zobaczyli 22 FPS w path tracingu  i już jest presja żeby gonić króliczka dalej bo 4090 to taka słaba karta.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...