Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

dk08012

Windows Server 2016 HyperV

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

mam pewien problem z backupem maszyn wirtualnych. Posiadam serwer na którym jest zainstalowany Windows Serwer 2016 z Hyper-V z 3 maszynami wirtualnymi. Chciałbym wykonać Backup maszyn wirtualnych i odtworzyć je na innym serwerze w tym przypadku komputerze stacjonarnym. Backup wykonywałem na 3 sposoby, praktycznie w każdym uzyskiwałem podobny efekt lub całkowity brak możliwości odpalenia maszyny.

 

1. Kopia fizyczna dysku wirtualnego vhdx -> odtworzenie na innym hyper-v z efektem takim ze system skopiowany był praktycznie czysty, tzn bez żadnych ustawień i zainstalowanych aplikacji.

2. Backup przez serwer backup, -> efekt taki jak wyżej.

3. Backup przez export maszyny z hyper-v -> bład przy uruchamianiu maszyny na innym komputerze, błąd związany z błędnym identyfikatorem.

 

 

Cel jaki chciałbym osiągnąć to zrobienie bezpiecznego backupu, który mógłbym później przywrócić zarówno na maszynie z której został zrobiony jak i na innym sprzęcie tak aby podejrzeć konfiguracje.

Proszę o wszelkie sugestie i pomocne informacje, z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak robisz backup to masz zaznaczone "wygeneruj nowe UUID" czy coś w tym rodzaju? jeśli tak, to jest to widziane jako inna, zupełnie nowa instalacja. Popatrz na pliki konfiguracyjne maszyn (.xml) .Najwygodniej porównać je za pomocą total commander - zaznaczasz te pliki - z menu plik - porownaj wg zawartości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robię tak:

 

1. Wyłączam maszynę (albo snapshot) i kopiuję plik dysku

2. Na innym serwerze z hyper-v tworzę nową maszynę wskazując plik z skopiowanym dyskiem

3. Jedyna niedogodność to od nowa do ustawiania IP.

4. Może trochę mało automatyczne, ale zawsze skuteczne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PitKlos, mając skopiowane dwa pliki .vhdx (obraz czystego systemu) i .avhdx (jak rozumiem checkpoint, wybieram ostatni zrobiony) jak mam przywrócić virtualkę na hyper-v ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PitKlos, mając skopiowane dwa pliki .vhdx (obraz czystego systemu) i .avhdx (jak rozumiem checkpoint, wybieram ostatni zrobiony) jak mam przywrócić virtualkę na hyper-v ?

niewiele okazji miałem do zabawy z Hyper-V... ale może wystarczy jak połączysz vhdx z avhdx?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

export maszyny powinien ci ją dać w stanie w jakim zrobiłeś export. Coś musisz psuć przy importowaniu.

Jak możesz sobie pozwolić na wyłączenie maszyny, to wystarczy ci plik vhd(x) i stworzenie nowej na innym serwerze z użyciem skopiowanego vhd(x)

 

ach no tak, te maszyny które eksportujesz, mają może vTPM albo secure boot itd? są to maszyny gen 1 czy 2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze rozumiem ? Jeśli maszyna zostanie wyłączona to do odzyskania aktualnego systemu wystarczy plik vhdx ? Obecnie kopiując plik vhdx przy uruchomionej maszynie uzyskuje czysty system bez konfiguracji i checkpointa który jest w pliku avhdx.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

export maszyny powinien ci ją dać w stanie w jakim zrobiłeś export. Coś musisz psuć przy importowaniu.

Jak możesz sobie pozwolić na wyłączenie maszyny, to wystarczy ci plik vhd(x) i stworzenie nowej na innym serwerze z użyciem skopiowanego vhd(x)

 

ach no tak, te maszyny które eksportujesz, mają może vTPM albo secure boot itd? są to maszyny gen 1 czy 2?

 

Mają włączone TPM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany, wszystko tkwiło w checkpointach, miałem zrobione min 3 na każdej z wirtualek, niestety kopiując dysk vhdx i avhdx, system wstawał czysty ponieważ taki był pierwszy checkpoint, dopiero po usunięciu starych checkpointów lub ręcznym scaleniu vhdx z najnowszym checkpointem po kopiowaniu vhdx otrzymywałem system na nowej wirtualce z odpowiednim stanem maszyny. Taka drobnostka..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...