Skocz do zawartości
bialy100k

Jakie NAS pomacać?

Rekomendowane odpowiedzi

W tej chwili mam dwa NAS'y - już nieco leciwe bo ponad 5 lat nieustannego działania. Jeden to Zyxel NSA325 (v1) a drugi to DLink DNS 325. Oba działają. Pierwszy jako RAID1 drugi jako jednodyskowiec (backup sejfowy). Zyxel (jako maszyna, nie dyski) zaczyna mi się czasem burzyć po padach zasilania. Nie narzekam na niego, bo był dosyć szybki przy transferach - no, budzić by się mógł szybciej. Prądu też za dużo nie żarł (~30W).

 

Co dziś jest warte uwagi/przetestowania?

Wymagania:

- 2 dyskowy (RAID1), obsługa minimum 4TB

- szybki, dla niewielkiej (2-3) użytkowników. Najlepiej nie mniej niż 120-150MB/s read i 100MB/s write (red WD planowane)

- szybko się wybudza i daje dostęp do czytania plików tak, by było niemal jak lokalnie

- NIE korzysta z obowiązkowych serwisów WAN (mieszkam na wsi, net czasem pada i na tydzień - nie chcę pozostać bez możliwości pracy na plikach z powodu braku dostępu do netu). Czyli wszystko ma chodzić lokalnie

- 1GBIT, chętnie ze dwa porty

- możliwość wygodnej i stabilnej zmiany typu partycji na Read Only (jako zabezpieczenie przed wirusem piszącym po dyskach sieciowych gdzie są tylko backup'y danych)

- możliwość nagrywania plików z TV sat, tak by dało się je oglądać na różnych komputerach w domu (i chętnie zobaczę sugestię jakiegoś prostego odbiornika który to realizuje) - pewnie jakiś ftp albo dedykowana partycja? Sam nie wiem, zastanawiam się jak to zrobić

- raczej tańszy niż zupełnie topowy

 

Sugestie modeli? Qnap zdaje się jest dobry, ale może warto oglądać i coś innego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NAS na dwa dyski to generalnie z tego co szukałem da się dorwać za jakieś 4 stówki, ale no właśnie te porty i pozostałe funkcje robią całą robotę.

 

Sporo dobrego ostatnio miałem wspólnego z Qnapem - pułap cenowy trochę wyższy, ale ten ma chyba wszystko czego potrzebujesz:

https://www.x-kom.pl/p/336052-dysk-sieciowy-macierz-qnap-ts-231p-2xhdd-2x17ghz-1gb-3xusb-2xlan.html

 

Co uważasz o takim rozwiązaniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
qnap-ts-231p

 

Co uważasz o takim rozwiązaniu?

Kupiłem,używam już blisko rok. Jestem zadowowolny. Filmy w rezultacie nagrywam na innym dysku (przystosowanym do mielenia)- choć tu też by się dało. Piszę,bo może ktoś rozważa - a wypada podziękować i zamknąć temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...