Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

hippocampus

GPON Huawei EchoLife HG8347R

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Parę dni temu została u mnie w domu przeprowadzona modernizacja łącza internetowego. Stare, wolne łącze ADSL zostało zastąpione szybkim światłowodem. Oprócz tego otrzymałem super wyglądający terminal GPON Huawei EchoLife HG8347R. Urządzenie to, wyposażone w aż dwie anteny, pokrywa swoim zasięgiem praktycznie wszystkie pomieszczenia, w których korzysta się z internetu bezprzewodowego (tak przynajmniej pokazuje wskaźnik sygnału). Wszystko byłoby ładnie i pięknie gdyby nie jeden problem, który pojawił się już pierwszego dnia po wymianie i trwa niezmiennie do dzisiaj. Mianowicie nie ma możliwości, by urządzenie peryferyjne (laptop bądź telefon komórkowy) połączyły się z terminalem już w pomieszczeniu za ścianą, za którą stoi router (sygnał jest silny, o czym mówi za każdym razem wskaźnik). Problem ten jest sygnalizowany pod postacią różnych komunikatów (np. iPhone - "nieprawidłowe hasło", SGS7 - "wystąpił błąd uwierzytelniania", bądź też nie ma żadnej reakcji, gdy wybierze się z listy sieć WiFi). Gdy zbliżę się do urządzenia, połączenie jest nawiązywane bez problemu. Ponadto w pomieszczeniach ze słabszym zasięgiem zdarza się, że połączenie zostanie zerwane. Oczywiście nie ma raczej wtedy mowy, by zostało ono nawiązane ponownie. Muszę iść na górę do pokoju, w którym stoi terminal, by na nowo się połączyć. Jest to frustrujące, bo chciałby się mieć nowy internet, który hula bez problemów. Dodam, że z poprzednim modemem TP-Link nie miałem żadnych, podobnych przygód. Czy ktoś z Was wie, co może być tego powodem i jak się pozbyć tego problemu? Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy jest możliwość, by wyłączyć WiFi w tym terminalu? Przycisk na obudowie WLAN jakimś dziwnym trafem nie działa. Dioda dostępu cały czas jest aktywna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz sie do operatora zglosic zeby calkowicie wylaczyl wifi w terminalu.

Jakby twierdzil ze nie moze czy cos (ssid pewnie z nazwa sieci albo strony daje jako reklamowy) to postrasz go ze rzadasz wylaczenia bo nie chcesz dostac raka z promieniowania.

To juz wersja ekstremalna ale wiem ze czasem nie chca wylaczac bo twierdza ze nie trzeba korzystac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas instalacji monter powiedział, że sam mogę to zrobić przy użyciu tego właśnie przycisku. Przy nim tego nie sprawdziłem a tymczasem przycisk nie działa. Nie mam nawet danych do logowania na stronę konfiguracyjną urządzenia (standardowe nie wchodzą). Qwinto.. pewnie, że mogę sobie dołączać lub dokupować routery i punkty dostępowe, ale wydaje mi się, że nie o to w tym chodzi... Czy z racji wyżej wymienionych problemów mogę żądać od dostawcy wymiany terminala na nowy, wolny od w/w problemów (łącznie z wymianą na terminal innego producenta)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas instalacji monter powiedział, że sam mogę to zrobić przy użyciu tego właśnie przycisku. [..]

Widocznie jednak nie działa, zgłoś to do operatora.

 

[..] Qwinto.. pewnie, że mogę sobie dołączać lub dokupować routery i punkty dostępowe, ale wydaje mi się, że nie o to w tym chodzi... Czy z racji wyżej wymienionych problemów mogę żądać od dostawcy wymiany terminala na nowy, wolny od w/w problemów (łącznie z wymianą na terminal innego producenta)?

Zasadniczym problemem tutaj jest to, że użytkownicy stawiają nadajnik WiFi (ruter czy Access Point) tam gdzie im pasuje. A nadajnik powinien znajdować się w centralnym punkcie powierzchni którą ma obsługiwać (w mieszkaniach zazwyczaj to korytarz). Wtedy fale mają szanse na równomiernie pokrycie powierzchni mieszkania. Chcesz mieć zasięg to pomyśl np o UniFi® AP AC LITE, umieść go w centralnym punkcie mieszkania i problem z głowy (zasilanie przez PoE ułatwia montaż.). Zdecydowanie lepszy pomysł niż zabawa z tym GPONem.

A odnośnie tego Huaweia, Szczota już napisał, że one tak mają. Możesz zgłosić dostawcy, ale jeśli nawet zmieni to na taki sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Huawei ma dziadowskie wifi ale to jest sprzet klasy przemyslowej. Nie ma opcji zeby sie zawiesil.

Pytanie czy operator stosuje inny sprzet.

Sixpon ma lepsze wifi ale potrafi sie zawiesic i nie podlaczysz do niego repeatera (pakiety DHCP nie przechodza). Tenda jak to tenda. Najtansze modele nie maja NAT ald dzialaja ok i sa bez wifi. Zaleta to cena.

Niestety dawanie klientowi terminal bez routingu to proszenie sie o klopoty.

 

Z tego wszystkiego najlepiej miec huawei z wylaczonym wifi szczegolnie jak sie TV ma, a jako wifi unifi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem po rozmowie z operatorem. Stosują tylko te "podstawowe" GPON-y, tylko tego producenta. Jeśli chcę, mogę sobie dokupić inny router czy AP. Robiłem próbę z moim starym routerem TP-Link'a. Zasięg nie jest idealny, ale (co ważniejsze) występują okresowo problemy z dostępnością internetu w urządzeniach peryferyjnych (ale nie wszystkich), które się z nim połączą. Wcześniej, gdy działał on jako modem ADSL na linii telefonicznej, nie było tego typu kłopotów. Zmiana kanału, sposobu zabezpieczeń nie pomogły. Restart urządzenia jest skuteczny na chwilę, ale też nie zawsze. Będę jeszcze próbował zrobić reset i na nowo go skonfigurować. Może coś zaskoczy. Suma sumarum zdecyduję się chyba na jakiś dobry AP. Tak, jak pisał Qwinto, chciałbym zakupić coś ze stajni Ubiquiti. I tu moje pytanie do Was... który model zda egzamin w 2-piętrowym domu o powierzchni ok. 250m2? Internet o prędkości 100Mbit/s. Czy mógłbym urządzenie umieścić na strychu, w centralnym punkcie domu (wolałbym nic nie umieszczać na suficie)? Budżet najlepiej tak do 400 zł, jeśli się da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłem próbę z moim starym routerem TP-Link'a. Zasięg nie jest idealny, ale (co ważniejsze) występują okresowo problemy z dostępnością internetu w urządzeniach peryferyjnych (ale nie wszystkich), które się z nim połączą. Wcześniej, gdy działał on jako modem ADSL na linii telefonicznej, nie było tego typu kłopotów. Zmiana kanału, sposobu zabezpieczeń nie pomogły. Restart urządzenia jest skuteczny na chwilę, ale też nie zawsze. Będę jeszcze próbował zrobić reset i na nowo go skonfigurować. Może coś zaskoczy.

Ale GPON cały czas też emitował swoje WiFi? Kanały ustawiaj tak, żeby nie sąsiadowały ze sobą. Dobrą praktyką (w paśmie 2,4GHz) jest ustawienie kanałów 1, 6 lub 11. Sprawdź jakimś programem od WiFi jaki kanał ma ustawiony GPON i ustaw na TP-Linku kanał jak napisałem wcześniej (dla PC inSSIDer ale v3 bo darmowy, dla Androida WiFi Analyzer). Rozumiem, że TP-Linka konfigurujesz tak jak podałem w linku w odpowiedzi #4.

 

Suma sumarum zdecyduję się chyba na jakiś dobry AP. Tak, jak pisał Qwinto, chciałbym zakupić coś ze stajni Ubiquiti. I tu moje pytanie do Was... który model zda egzamin w 2-piętrowym domu o powierzchni ok. 250m2? Internet o prędkości 100Mbit/s. Czy mógłbym urządzenie umieścić na strychu, w centralnym punkcie domu (wolałbym nic nie umieszczać na suficie)? Budżet najlepiej tak do 400 zł, jeśli się da.

Może jeszcze zamknij Access Pointa w metalowej szafie na tym strychu... Pamiętaj, że każda przeszkoda (ściany czy stropy) wpływa negatywnie na zasięg urządzenia. A jeszcze jak masz jakąś izolację termiczną między stropem dachowym, albo np. ogrzewanie podłogowe pomiędzy kondygnacjami, to izolacja termiczna może skutecznie zablokować sygnał WiFi.

Wspomniany UniFi® AP AC LITE spokojnie obsłuży dwie kondygnacje (o ile nie masz np ogrzewania w podłodze) i jest właśnie przeznaczony do instalacji na suficie. Ostatecznie można go zainstalować na ścianie. Ale ostateczny punkt instalacji dobrałbym empirycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...