Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Lemur

Niepokojące artefakty podczas grania. Logi załączone.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Bodajże wczoraj zauważyłem artefakty podczas grania we wspomnianą w tytule grę. Pojawiły się one na otwartych przestrzeniach, tam gdzie spadki FPSów są zwykle najbardziej dotkliwe. Artefakty były typowymi, dużymi, czarnymi wielobokami, które najczęściej widać było na tle nieba i które zasłaniały dużą część widoku.

 

Dziś sytuacja znów się powtórzyła. Po wystąpieniu błędów wyszedłem z gry i zainstalowałem parę programów diagnostycznych. Po paru testach (zauważyłem przegrzewający się CPU), znów uruchomiłem grę. Tuż po wgraniu save'a znów pojawiły się artefakty jak na załączonym screenshocie. Artefakty pojawiły się w przedziale 19:40 - 19:41, po czym od razu wyłączyłem komputer.

 

Temperatury są raczej w normie, FURMARK chyba też nic specjalnego nie wykrył (graficzny test obciążeniowy wyglądał ok). Załączam parę logów.

 

Co powinienem jeszcze zrobić?

 

Uważam, że karta graficzna nadaje się do serwisowania. Za każdym razem gdy wcześniej pojawiały się artefakty, były one zapowiedzią końca układu graficznego. Działo się tak zawsze, bez wyjątku. Miałem około 2-3 kart graficznych, które zawsze po wystąpieniu bardzo podobnych artefaktów nadawały się do wyrzucenia po następnych paru tygodniach.

 

https://www.dropbox....or Log.txt?dl=0

 

https://www.dropbox....RLEM80.txt?dl=0

 

https://www.dropbox..../gpgpu.txt?dl=0

 

https://www.dropbox....Report.txt?dl=0

post-85041-15292683688462_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie po jakimś czasie jest spora szansa że jak zostawisz Furmarka, to też się coś podobnego pojawi.

Możesz jeszcze zobaczyć na karcie zintegrowanej czy będzie to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie po jakimś czasie jest spora szansa że jak zostawisz Furmarka, to też się coś podobnego pojawi.

Możesz jeszcze zobaczyć na karcie zintegrowanej czy będzie to samo.

 

Ech, jakoś nie chce mi się znowu "futra" odpalać. Chyba dojrzałem do oddania kompa do serwisu, oczyszczenia go z syfu i nałożenia nowej pasty. Jeżeli problem z kartą graficzną nadal będzie występować, to będę miał chyba 100% pewność, że powinna być ona serwisowana. Zapomniałem napisać, że środek obudowy jest nieźle zaśmiecony, więc to może być przyczyna problemu.

 

Integry ta płyta niestety nie ma.

 

Odpaliłem wczoraj Prey'a, pograłem kilka, kilkanaście minut i nie było żadnych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli temperatury CPU/GPU nie przekraczają dozwolonych wartości w trakcie grania, a także po dłuższym czasie, i takty są w normie, to raczej nic nie pomoże serwis czyszczący.

Możesz ew. pobawić się z różnymi wersjami sterowników do GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego nie wiem czy są w normach, czy nie (choć tak jak napisałem w pierwszym poście - CPU podczas któregoś z testów nagrzało się do ponad 100 stopni). Wszystko jest w logach. Kompa muszę przeczyścić tak czy inaczej, jeżeli okaże się, że nic to nie da - serwis.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te logi nie są testami pod obciążeniem.

 

Furmark i po kilku minutach oczekiwaj ew. artefaktów, i jaka była temperatura.

 

OCCT test + jaka była temperatura.

 

Ale jak gdzieś widziałeś 100 stopni, to oczywiście że coś jest źle. Procesor może zbijać taktowania.

W tej chwili to bardziej bym się zastanawiał czy w ogóle wentylator się kręci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry że tak długo się nie odzywałem.

 

Przepraszam, ale jeżeli logi, które załączyłem nie były zapisane podczas obciążenia, to kiedy takowe zapisywane są? Jeżeli log z GPUHW, który był odpalony podczas paru testów obciążeniowych (naraz!) i podczas grania nie można nazwać "logiem podczas obciążenia", to nie wiem co można tak nazwać. Wyraźnie to widać, choćby po skoku temperatur.

 

Furmark testowałem najpierw na defaultowych ustawieniach, wyłączył się sam po około minucie. Następnie zrobiłem 5-minutowy stress test z maksymalnymi ustawieniami graficznymi (rozdzielczość natywna). Screenshot w załączniku.

 

OCCT przerwał test automatycznie, po ok. 1,5 minucie z powodu niebezpiecznego przekroczenia temperatur (załącznik).

 

https://www.dropbox....7/OCCT.png?dl=0

https://www.dropbox....000000.jpg?dl=0

 

[EDIT]: Zaraz zdejmuję blachy i patrzę czy wentylatory działają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrobiłeś w ogóle testu w OCCT. Zwróć uwagę, że masz ustawioną minutę bezczynności przed rozpoczęciem testu. Zaraz potem otrzymałeś info o przekroczeniu temperatur sensora tempin5.

Co to oznacza?

 

Oznacza to, że OCCT chce brać info z sensora, którego nie ma lub nie istnieje. W takiej sytuacji program bierze maksymalną wartość przewidzianą dla danego sensora. Zazwyczaj właśnie 128 stopni i przerywa test, by czegoś nie zjarać. Nie dlatego, że temperatura jest za wysoka, ale dlatego, że program "nie wie" jaki jest odczyt z czujnika, który chce monitorować. Przyjmuje więc najgorszy możliwy scenariusz (128 Tc) i kończy test. Sytuacja częsta na słabszych płytach głównych ( minimum czujników) przy starych biosach, sterownikach chipsetu. Spróbuj również zainstalować najnowszą wersję occt. 4.5.2

Test w furmarku wyszedł w porządku. Spory zapas rpm dla wentylatora. Powinien już sypać artami.

 

Ogarnij serwis, wyczyść wszystko. Spróbuj zagrać/potestować na niskopoziomowym API. Może Vulcan. Skręć kartę ile się da, limit mocy do końca i obserwuj. Jeśli w takim worst case scenario na Vukcanie karta zacznie sypać artami - masz 200 % pewności, że GPU umiera. W 9/10 przypadków karta przestaje ogarniać niskopoziomowe API pod sam koniec życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być że karta graficzna się przegrzewa, a szczególnie pamięci, a może wystarczy zainstalowanie nowych sterowników do niej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PrimoGhost

 

W gwoli wyjaśnienia, nie jestem fanem sprzętu jako takiego, nie znam się na nim. Znam się tyle, by się kompletnie nie pogubić i nic więcej. Jestem zwyczajnym użytkownikiem, nigdy nie bawiłem się overclockingiem, RPM-ami, woltażem itd. itp. Cenię rozwiązania następujące: załóżmy że nie wiem nic (bo tak jest bezpieczniej), a dobra dusza która mi pomaga, tłumaczy mi wszystko, krok po kroku, choćby wydawało się to prostsze niż budowa cepa. Wtedy jest najmniejsze prawdopodobieństwo wtopy i największa szansa na dojście do przyczyn problemu.

 

Dziękuję za wyjaśnienie na czym polegał mój błąd z OCCT. Co mam zrobić, żeby wykonać test prawidłowo? Jeżeli chodzi o wersję 4.5.2, to na stronie domowej jest ona niedostępna, podobnie jak na innych (np. Tom's Hardware). Na obu stronach najnowszą dostępną wersją jest 4.5.1. Nie wiem czy chodzi o konieczność zarejestrowania się, czy o coś innego. Nie wczytywałem się.

 

Nigdy nie używałem innego graficznego API, niż windowsowskie. Ściągnąłem sterowniki NVIDIi pod Vulkana, co mam teraz zrobić? Zainstalować te drivery, potem odpalić menu początkowe gry, wybrać zamiast DX12 - Vulkana i tyle? A może należy to zrobić inaczej?

 

Plan jest taki: komp będzie czyszczony kompleksowo w Komputroniku (wraz z nałożeniem nowej pasty), natomiast jeżeli okaże się, że problem dalej występuje, wtedy skorzystam z reklamacji w sklepie, w którym komputer kupiłem (X-Kom). Aktualnie X-Kom nie wykonuje żadnych usług serwisowych.

 

Ok, proszę o informacje czym mam skręcić i dokładnie jak, do jakiej granicy. Nigdy nie bawiłem się OC i nie mam zamiaru, chyba że naprawdę będę musiał. Czego mam użyć do kręcenia, MSI Afterburner, BIOSu?

 

Dzisiaj jest za późno, nie będę w stanie przetestować Vulkana, ani zrobić OC. Może uda się jutro, a w piątek i tak oddaję go na czyszczenie.

 

Aha, wszystkie wentylatory działają. Wentylator na CPU lata, wszystkie 4 fany w obudowie także. Karta graficzna jest półpasywna, nie grałem, więc też nic nie zaobserwowałem. Może to kwestia zasilacza? SilentiumPC 600W Vero M1, to z tego co pamiętam raczej "akceptowalne" rozwiązanie, ale w środku jest sporo syfu, sprężone powietrze nie dało rady tego usunąć.

 

@Wenez

 

Dzięki, dziś sprawdzałem, sterowniki są jak najbardziej aktualne.

 

[EDIT]:

 

Problem rozwiązany, albo rozwiązany tylko tymczasowo. Chodziło prawdopodobnie o błędy jakie generuje DX 12 podczas grania w DE: MD. Prawdopodobnie problem dotyczy większości kart z serii 10XX:

 

https://steamcommuni...91032428789878/

 

 

Po przełączeniu na DX 11 problem automatycznie znikł, przynajmniej na razie. Komputer jeszcze przetestuję, wyczyszczę w serwisie i zobaczymy. W każdym razie w tym momencie jest ok.

 

Dzięki wszystkim za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...