Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Devilwrath

Porownanie TN i IPS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ktos sie orientuje gdzie w Krakowie mozna obejrzec i porownac obraz wyswietlany na matrycach TN i IPS? Chodzi o monitor z G-Sync. Niedlugo przymierzam sie do kupna takowego i niewiem czy warto oszczedzic i kupic TN czy dolozyc do IPS.

Aktualnie mam 27" Philips 2k IPS/PLS

 

Ryzen 5 2600 + gtx 1080 TI

 

Monitor bedzie uzywany do internetu i gier.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję sklepy komputerowe sprzedające monitory. Zazwyczaj ich tam stoi trochę na wystawach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Ja na twoim miejscu szukał był czegoś z G-Sync na VA fakt IPS na upartego może być ale musisz uważać bo 90% monitorów IPS tylko symulują kolor czarny i mają srebrzenie czerni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście nigdy nie wrócę do Tnki z prostej przyczyny. Kąty widzenia mnie wkurzały, jak choćby z boku chciałem pooglądać w co gra dziewczyna na pc. + Zakochałem się w kolorach na IPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam TN oraz PLS.

Zalety TN: cena.

Wady: wszystko inne.

Te matryce służą jedynie osobom posiadającym niski budżet na wyświetlacz, oprócz zastosować do gier z uwagi na niskie opóźnienia nie mają zalet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale musisz uważać bo 90% monitorów IPS tylko symulują kolor czarny i mają srebrzenie czerni.

 

Do tego IPSy mają tendencje do nierównego podświetlenia matrycy.

 

Ja osobiście nigdy nie wrócę do Tnki z prostej przyczyny. Kąty widzenia mnie wkurzały, jak choćby z boku chciałem pooglądać w co gra dziewczyna na pc. + Zakochałem się w kolorach na IPS.

 

Też bym nigdy nie wrócił, tylko IPS lub AMVA.

 

Proponuję sklepy komputerowe sprzedające monitory. Zazwyczaj ich tam stoi trochę na wystawach.

 

Ze sklepami taki problem że albo są monitory wyłączone albo są odpalone na nich demka technologiczne typu takiego jak tutaj ...

Które nijak ma się do prezentowanego obrazu w czasie użytkowania na komputerze.

Dobrze by było gdyby taki sprzedawca odpalił monitor i pokazał jakie kolory oraz widoczność dużych pikseli jest w systemie czy np w przeglądarce, gdyż tam często będziemy użytkowali monitor. W grach i filmach ( demka technologiczne ) pewne skazy obrazu, widoczność dużych pikseli może nam łatwo umknąć przez ruchomy obraz.

 

I ogólnie nie ma co porównywać obrazu między TN a IPS/VA ... będzie poprostu przepaść od katów po kolory i czerń/biel.

Z tymże najlepsza czerń jest na VA ( AMVA ) potem na IPS a daleko potem na IPS gdzie jej poprostu brak i jest poprostu mocno ciemny szary :D

Nawet drogie TN mają kłopoty by zbliżyć się z jakością do IPS/VA jeśli chodzi o obraz.

Poprostu TN mają inną przewage między IPS/VA ... cene względem innych matryc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzdura goni bzdurę. w tych wypowiedziach. Widziałeś obraz na 8 bitowej TN-ce. Co ty porównujesz chłopie ?.

Taka Tn-ka potrafi mieć lepsze kolory niż niejeden IPS i do tego znacznie "czarniejszą" czerń.

Równomierność podświetlenia także potrafi być znacznie lepsza na dobrej TN-ce.

Szukając dla siebie monitora z odświeżaniem min 144hz i budżetem do 3000zł przewaliłem 17szt. IPS-ów, VA i TN-ek.

Wybrałem TN-kę bo dla mnie obraz ma najlepszy ze wszystkich. Oczywiście kąty ma kiepskie jak to TN ale i tu potrafią być znaczne różnice pomiędzy matrycami i ich kątami.

Poczytaj co się dzieje przy gamingowych IPS-ach. Generalnie nie da się kupić sztuki czy to Acer, AOC czy Asus gdzie masz równomierne podświetlenie. Do tego srebrzenie, złocenie, wyplamienia, paprochy i bady pod matrycami. Co chcesz do wyboru do koloru. Z VA masz znowu inne problemy, kąty także nie są tak mego idealne bo i po co zaczęliby wprowadzać zakrzywienie. Kolory często są albo sprano-mleczne albo przesaturowane jak w kreskówkach dla dzieci.

Do tego wiele modeli smuży w ciemnych scenach. Świetna czerń to tylko chyba z definicji powinna być bo generalnie jej brak.

 

Wszystko zależy od modelu i konkretnej sztuki i nie ma co tak generalizować. Z definicji najlepszy powinien być szybki IPS tyle, że takich z dobrą czernią, bielą i równomiernym podświetleniem w budżecie dla normalnego Kowalskiego brak. Co innego monitory graficzne za mega kasę - tuz rzeczywiście only IPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ktos sie orientuje gdzie w Krakowie mozna obejrzec i porownac obraz wyswietlany na matrycach TN i IPS? Chodzi o monitor z G-Sync. Niedlugo przymierzam sie do kupna takowego i niewiem czy warto oszczedzic i kupic TN czy dolozyc do IPS.

Aktualnie mam 27" Philips 2k IPS/PLS

 

Ryzen 5 2600 + gtx 1080 TI

 

Monitor bedzie uzywany do internetu i gier.

 

A nie zastanawiasz się, czy warto dopłacać do gsync? Przy 1080TI nie powinieneś miec problemów z niedoborem FPSów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzdura goni bzdurę. w tych wypowiedziach. Widziałeś obraz na 8 bitowej TN-ce. Co ty porównujesz chłopie ?.

Taka Tn-ka potrafi mieć lepsze kolory niż niejeden IPS i do tego znacznie "czarniejszą" czerń.

Równomierność podświetlenia także potrafi być znacznie lepsza na dobrej TN-ce.

Szukając dla siebie monitora z odświeżaniem min 144hz i budżetem do 3000zł przewaliłem 17szt. IPS-ów, VA i TN-ek.

Wybrałem TN-kę bo dla mnie obraz ma najlepszy ze wszystkich. Oczywiście kąty ma kiepskie jak to TN ale i tu potrafią być znaczne różnice pomiędzy matrycami i ich kątami.

Poczytaj co się dzieje przy gamingowych IPS-ach. Generalnie nie da się kupić sztuki czy to Acer, AOC czy Asus gdzie masz równomierne podświetlenie. Do tego srebrzenie, złocenie, wyplamienia, paprochy i bady pod matrycami. Co chcesz do wyboru do koloru. Z VA masz znowu inne problemy, kąty także nie są tak mego idealne bo i po co zaczęliby wprowadzać zakrzywienie. Kolory często są albo sprano-mleczne albo przesaturowane jak w kreskówkach dla dzieci.

Do tego wiele modeli smuży w ciemnych scenach. Świetna czerń to tylko chyba z definicji powinna być bo generalnie jej brak.

 

Wszystko zależy od modelu i konkretnej sztuki i nie ma co tak generalizować. Z definicji najlepszy powinien być szybki IPS tyle, że takich z dobrą czernią, bielą i równomiernym podświetleniem w budżecie dla normalnego Kowalskiego brak. Co innego monitory graficzne za mega kasę - tuz rzeczywiście only IPS.

 

zgadzam się w pełni. Wszystko zależy od gustu i twoich oczekiwań od monitora. Ja osobiście też przejrzałem mnóstwo monitorów a finalnie kupiłem 144Hz na TN bo najbardziej mi taki monitor pasował. Najlepiej obejrzeć na żywo a idealnie jak masz znajomego z takim monitorem albo możesz pozmieniać sobie ustawienia, bo niektóre sklepy źle ustawiają kontrast/jasność na monitorach przez co kolory stają sie wyblakłe/prześwietlone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
albo możesz pozmieniać sobie ustawienia, bo niektóre sklepy źle ustawiają kontrast/jasność na monitorach przez co kolory stają sie wyblakłe/prześwietlone...

Co fakt to fakt, kumpel pracował w sklepie co prawda w dziale telewizorów i w zależności od przykazu ustawiali obraz tak, żeby te co nie schodziły wypadały najlepiej np. jadąc w innych po kontraście itp. :o

Potem pracował w MM na dziale AGD i tam mieli też wytyczne co "doradzać" choćby to był szajs :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolory często są albo sprano-mleczne albo przesaturowane jak w kreskówkach dla dzieci.

Do tego wiele modeli smuży w ciemnych scenach. Świetna czerń to tylko chyba z definicji powinna być bo generalnie jej brak.

 

 

W kwestii spranych kolorów.

To tutaj dochodzi tez do tego w jaki sposób podłączymy monitor.

Było troszku tematów gdzie np jakims sygnale ( chyba HDMI ) blokowało palete barw w ustawieniach i nie było na 5-255 tylko jakoś inaczej.

 

http://oi66.tinypic.com/245a62p.jpg

 

http://oi63.tinypic.com/34eovue.jpg

 

 

Gdzie chyba przy HDMI blokowało i nie było możliwości ustawienia na pełną palete.

Stad właśnie był wtedy efekt zamglone albo sprane :D

Bo dziwne że u mnie kolory na VA są żywe na zdjęciach na których pracuję przy obróbce zdjęć oraz w grach.

Tam samo dotyczy czerni. Dziwne ze u mnie jest czerń a miałem przedtem TNke za jakiegoś tysiaka i zero czerni, miałem problemy z obróbką zdjęć i czesto znajomi dzwonili co u mnie takie dziwne zdjęcia wychodzą.

 

Najlepiej obejrzeć na żywo a idealnie jak masz znajomego z takim monitorem albo możesz pozmieniać sobie ustawienia, bo niektóre sklepy źle ustawiają kontrast/jasność na monitorach przez co kolory stają sie wyblakłe/prześwietlone...

 

 

To prawda.

Nie tyle co żle ustawiają, co żle są podłączone i odpalany jest na nich materiał z dem technologicznych gdzie obraz jest całkiem inny od tego na jakim pracujemy na codzień.

 

 

Szukając dla siebie monitora z odświeżaniem min 144hz i budżetem do 3000zł przewaliłem 17szt. IPS-ów, VA i TN-ek.

Wybrałem TN-kę bo dla mnie obraz ma najlepszy ze wszystkich. O

 

I który model wybrałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzdura goni bzdurę. w tych wypowiedziach. Widziałeś obraz na 8 bitowej TN-ce. Co ty porównujesz chłopie ?.

Taka Tn-ka potrafi mieć lepsze kolory niż niejeden IPS i do tego znacznie "czarniejszą" czerń.(...)

 

Problem jest taki że teraz dobrej implementacji TN ciężko znaleźć i po prostu 95% tego co jest to syf ze słabym podświetlaniem. Pisze to jako posiadacz TN widegamut (kiedyś takie były). Do tego TN ma ten problem że nawet jak jest widegamut i ma super kolory to nigdy nie są takie same. Minimalny ruch w pionie i ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki że teraz dobrej implementacji TN ciężko znaleźć i po prostu 95% tego co jest to syf ze słabym podświetlaniem. Pisze to jako posiadacz TN widegamut (kiedyś takie były). Do tego TN ma ten problem że nawet jak jest widegamut i ma super kolory to nigdy nie są takie same. Minimalny ruch w pionie i ....

 

przy grach nie ma to nawet najmniejszego, śladowego znaczenia. Chyba że ktoś ma chorobę sierocą i buja się na boki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógł bym prosić o 1-2 przykłady najlepszych waszym zdaniem monitorów 27" 2560 x 1440 144Hz (z G-sync najlepiej) do 2500zł ?

 

Obecnie siedzę na tym :E

 

https://www.chip.pl/2012/01/samsung-syncmaster-t24a550/

 

Jak widać matryca TN i dla mnie jest w porządku ale jestem laikiem w tych sprawach także... (nowa skrzynka będzie w oparciu o gtx 1080)

 

Dobre, dobre :E

Ktoś pytał o monitor.

Mam tego AOC

https://www.rtings.com/monitor/reviews/aoc/agon-ag271qx

 

Jakaś alternatywa Twojego monitora godna uwagi z G-sync jest ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy grach nie ma to nawet najmniejszego, śladowego znaczenia. Chyba że ktoś ma chorobę sierocą i buja się na boki.

 

:E dobre dobre, będę cytował ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówisz że masz tego aoc, zastanawiam się nad kupnem go ale w wersji 24 cale, co o tym sądzisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem serio jak to wygląda w 24 calach. Jednak uważam, że 1440P na 24 calach to trochę hardcor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...