Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Mazter

Wentylatory do SilentiumPC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jako iż lato już doskwiera, a temperatury rosną to pomyślałem o zakupie dodatkowych 2 wentylatorów. Chłodzenia póki co planuję nie zmieniać, jednak czytałem, że spore spadki w temperaturze można zyskać dzięki właśnie dodatkowym wiatrakom w obudowie.

 

Otóż specjalistą nie jestem więc będę dopiero kombinował jak je zamontować. Wstępnie planuję kupno dodatkowych 2 wentylatorów: Silentium PC Sigma 120mm PWM.

 

Oto mój sprzęt:

-MSI GTX1080 Gaming X

-Intel i7 7700

-MSI Mortar Arctic B250

-SilentiumPC Gladius M35

-SilentiumPC Vero L1 600W

 

Wg opisu obudowy to fabrycznie zamontowane są dwa wiatraki - jeden z przodu i jeden z tyłu. Ja planuję dołożyć jeszcze jeden na przód i jeden na górę.

Płyta ma wg opisu 4 wolne miejsca na piny chłodzenia.

 

Moje pytania:

 

Czy to na pewno dobry pomysł?

Czy ciężko montuje się takie wentylatory i czy powinienem na coś szczególnie uważać?

Czy branie wersji PWM jest rozsądne?

Czy alternatywnie mogę wziąc dwa wiatraki 140mm tej samej firmy?

 

Z góry dzięki za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

2x przód, 2x góra, 1x tył, 1x dół i najlepiej także jeden z boku.

 

installation_of_fans_in_the_pc__by_rmk99-d4zumru.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj na front 2 wentylatory 140mm, ale nie od silentiumpc- bo te mają słabą wydajność, mało CFM, tylko porządniejsze np. od fractala, bequeta, noctua. I na koniec podepnij je pod płytę główną, zależnie jakie masz tam opcje, wiele nowych płyt pozwala na regulację obrotów wentylatorów poprzez tworzenie krzywej obrotów na wykresie w zależności od np. temp. CPU.

Jeszcze przeczytaj o ciśnieniu pozytywnym, neutralnym i negatywnym w obudowie, najlepiej jest mieć neutralne/pozytywne, dzięki czemu powietrze wchodzi do obudowy tylko przez ofiltrowane części, a nie małe szpary i kurz znacząco mniej się potem osadza w obudowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokup dwa wentylatory 140mm i wrzuć je na front. Jeden z fabrycznych 120mm, który masz na froncie przerzuć na top, ten który jest na tyle zostaw tam gdzie jest. Więcej nie ma sensu w tej obudowie robić. Mogą być wentylatory od Silentium, skoro fabryczne Ci nie przeszkadzają, to kolejne Sigmy też powinny Cię zadowolić. Jeśli chcesz coś trochę lepszego to BeQuiet Pure Wings 2. Droższych wentylatorów do tej obudowy i tak nie ma sensu kupować, bo musiałbyś wymienić też te fabryczne, a wtedy wydasz na śmigła więcej kasy niż ta obudowa jest warta.

 

Montaż wentylatorów to kwestia przykręcenia/odkręcenia 4 śrub i podpięcia tyczki pod mobo. Pamiętaj tylko o dobrej orientacji wentylatora - front ma dmuchać powietrze do środka, a tył i top je wyciągać.

 

Jedna uwaga - płyta ma 4 złącza pod wentylatory, ale jedno masz już pewnie zajęte przez wentylator z chłodzenia CPU. Zostają więc 3, a będziesz miał 4 wentylatory - musisz sobie dokupić rozgałęziacz, żeby podłączyć 2 lub 3 wentylatory pod jedno złącze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Daj na front 2 wentylatory 140mm, ale nie od silentiumpc- bo te mają słabą wydajność, mało CFM, tylko porządniejsze np. od fractala, bequeta, noctua. I na koniec podepnij je pod płytę główną, zależnie jakie masz tam opcje, wiele nowych płyt pozwala na regulację obrotów wentylatorów poprzez tworzenie krzywej obrotów na wykresie w zależności od np. temp. CPU.

Jeszcze przeczytaj o ciśnieniu pozytywnym, neutralnym i negatywnym w obudowie, najlepiej jest mieć neutralne/pozytywne, dzięki czemu powietrze wchodzi do obudowy tylko przez ofiltrowane części, a nie małe szpary i kurz znacząco mniej się potem osadza w obudowie.

 

Kupując wentylatory trzeba sprawdzić ile miejsca jest w okolicy wentylatora bo:

 

Wentylatory z dużą ilością CFM rewelacyjnie sprawdzają się jeśli przed i za wentylatorem nie ma przeszkód natomiast wentylatory z dużą wartością Static Presure rewelacyjnie sprawdzają się jak są jakiś przeszkody przed lub za wentylatorem. Dlatego kupując wentylator np: do radiatora trzeba wybierać te z jak największą wartością Static Presure a nie z CFM natomiast do obudowy najlepiej brać te z wysokim CFM lub te wypośrodkowane po między CFM a Static Presure. Do tego nie warto kupować tanich wentyli jak SilencumPC tylko dołożyć do np: Noctua.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokup dwa wentylatory 140mm i wrzuć je na front. Jeden z fabrycznych 120mm, który masz na froncie przerzuć na top, ten który jest na tyle zostaw tam gdzie jest. Więcej nie ma sensu w tej obudowie robić. Mogą być wentylatory od Silentium, skoro fabryczne Ci nie przeszkadzają, to kolejne Sigmy też powinny Cię zadowolić. Jeśli chcesz coś trochę lepszego to BeQuiet Pure Wings 2. Droższych wentylatorów do tej obudowy i tak nie ma sensu kupować, bo musiałbyś wymienić też te fabryczne, a wtedy wydasz na śmigła więcej kasy niż ta obudowa jest warta.

 

Montaż wentylatorów to kwestia przykręcenia/odkręcenia 4 śrub i podpięcia tyczki pod mobo. Pamiętaj tylko o dobrej orientacji wentylatora - front ma dmuchać powietrze do środka, a tył i top je wyciągać.

 

Jedna uwaga - płyta ma 4 złącza pod wentylatory, ale jedno masz już pewnie zajęte przez wentylator z chłodzenia CPU. Zostają więc 3, a będziesz miał 4 wentylatory - musisz sobie dokupić rozgałęziacz, żeby podłączyć 2 lub 3 wentylatory pod jedno złącze.

 

Tak właśnie zrobię. Pure Wings-y już zamówione, a po zajrzeniu do środka okazało się, że oba wiatraki są podłączone do kontrolera obsługującego do 5 śmigieł więc portów mi nie zabraknie.

 

Dzięki wielkie za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Cały czas na tym samym kablu jedziesz? A np. wyciągnięcie i ponowne włożenie kabla nie likwiduje problemu?
    • Jak oni te pasty nakładają? Ręcznie czy maszynowo? Bo jak miałem 970 strixa, to po chyba 4-5 latach od kupna uznałem że wymienię pastę, bardziej z ciekawości jak to się robi, niż ze wzrostu temperatur, jak ściągnąłem chłodzenie, to sobie myślę WTF? Pasta tak walnięta jakby ktoś to po kilku głębszych robił, nie wiem ale połówka rdzenia była bez pasty  może to tak miało być, bo wsumie jeden jedyny raz wymieniałem pastę na gpu.
    • Nie ma czegoś takiego... ta zgoda podobno istniała już kilka razy w ciągu kilku miesięcy, a jednak... Obecnie Partia Republikańska w większości to opłacane przez Putina pionki, mniejszość to ta, która chce pomóc Ukrainie. Do tego masz karierowiczów, którzy zrobią wszystko(Johnson, który bez przyzwolenia Trumpa nie kiwnie palcem). Trump jest najważniejszym politykiem po prawej stronie w USA i to on decyduje o kształcie i kierunkach polityki Partii Republikańskiej. Właśnie z tego powodu rozdzielili te pakiety pomocowe, bo okazało się, że część demokratów nie chciała poprzeć pomocy dla Izraela(morderstwa osób cywilnych w Gazie), a tym samym dla Ukrainy i zrobił się kłopot. Teraz pomoc dla Izraela przejdzie, a pomoc dla Ukrainy zostanie uwalona, jeśli w ogóle zostanie poddana pod głosowanie. Reagan przewraca się w grobie, bo jest totalnie niezrozumiałe czym stała się prawica w USA i czyich interesów broni.    Kiedy Russia Today wchodzi za mocno... "Ukraińscy naziści, którzy powinni oddać Rosji część swojego terytorium". Tak wygląda dzisiaj przeciętny Republikanin, który przedstawia narrację i propagandę rosyjską. Przerażające do czego mogą doprowadzić pieniądze i głosowanie na populistów. To pokazuje jak mocne wpływy ma Rosja w USA(ale to już wiadomo oficjalnie po raporcie dotyczącym wyborów i wygranej Trumpa).
    • To już druga osoba bodajże w tym temacie z tym samym modelem i po własnej aplikacji pasty taka duża różnica, gwarancji nie trzeba żegnać jak przyrosty są tak fajne to warto to zrobić, jak jest plomba na którejś śrubie to można zamówić i nakleić jeżeli np suszarka + żyletka nie dały rady lub w ogóle ktoś robi dziurę w plombie od razu  Chwile temu zamawiałem z alledrogo do xfx https://allegro.pl/oferta/5x-naklejki-gwarancyjne-asus-msi-palit-xfx-evga-gigabyte-zotac-15362612792
    • Dane CFM z opakowań producentów nie można porównywać między nimi, a najlepiej kompletnie na te dane nie patrzeć. Nie dość, że nie ma żadnego ogólne standardu względem którego dokonywane są te pomiary, więc każdy producent mierzy jak uważa, to dodatkowo zarówno te dotyczące przepływu jak i ciśnienia są dokonywane przy skrajnych i nierealnych sytuacjach. Na przykład w przypadku ilości przepchniętego powietrza mogą być stosowane kilkudziesięciocentymetrowe tunele z "prostownikami przepływu" na końcu którego znajduje sie wentylator i po przeciwnej stronie przyrząd do pomiaru, czyli coś czego nikt w domowym komputerze nie zastosuje przez co taki wynik jest niestosowalny w praktyce dla wentylatora zamontowanego bezpośrednio na radiatorze (czy to od wieży chłodzenia czy układu cieczą) lub kratce obudowy. Zostają tylko praktyczne testy jak np. TechPowerUP czy HWCooling.net lub takie przy stałej metodologii dla wszystkich śmigieł jak np. Cybenetics. W takim przypadku będziesz miał miarodajne wyniki. Nie potrzebujesz takiej przejściówki dopóki gniazdo do którego wpinasz 4 pinową wtyczkę nie jest blokowane plastikiem z boku w którym wtyczka by wystawała (a jeżeli blokuje to możesz próbować tę blokadę usunąć). Rozstaw pinów w wentylatorze 2, 3 i 4 pinowym jest teoretycznie identyczny, bo dwa pierwsze piny to kolejno uziemienie i napięcie, kolejny to pomiar obrotów i ostatni czwarty to pin do sterowania PWM. Wentylator 2 i 3 pin można sterować tylko poprzez zmianę napięcia pracy, a dla wentylatora PWM nie ma teoretycznie znaczenia czy steruje się go sygnałem czy napięciem, tak długo jak jego sama konstrukcja nie przeszkadza w sterowaniu jego obrotami poprzez zmianę napięcia zamiast sygnałem modulacyjnym (jak np. nie powinno się robić w przypadku łożysk magnetycznych jak w wentylatorach Phanteks T30 lub Corsair ML120 czy konstrukcjach Sunona MagLev).
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...