Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

SebastianFM

Monitor nie do gier 4K 60 Hz

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad kupnem nowego monitora. Gram podłączając komputer do telewizora, więc monitor będę głównie wykorzystywał przy korzystaniu z internetu, czytaniu i programowaniu w Visual Studio. Przy takim używaniu komputera nie widzę minusów rozdzielczości 4K. Wstępnie wybrałem ASUS PB27UQ. Nie ma o nim jeszcze zbyt wielu opinii w internecie. Na stronie prad.de jest test, w którym zwracają uwagę na niezbyt równe podświetlenie. Czy w cenie powiedzmy do 3000 zł znajdę lepszy monitor?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

włącz sobie skalowanie rozdzielczośći DSR w sterownikach. Ustaw sobie rozdzielczosc na aktualnym monitorze 4K. Sprawdź jak skaluje się interfejs w programach, które używasz.

 

27" 4K to będzie wszystko maleńkie jak skalowanie interfejsu w windows nie zadziała poprawnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

włącz sobie skalowanie rozdzielczośći DSR w sterownikach. Ustaw sobie rozdzielczosc na aktualnym monitorze 4K. Sprawdź jak skaluje się interfejs w programach, które używasz.

 

27" 4K to będzie wszystko maleńkie jak skalowanie interfejsu w windows nie zadziała poprawnie.

Już to dawno sprawdziłem. Korzystam z najnowszej wersji Windows 10 i skalowanie działa bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://cenowarka.pl/?cat=monlcd19wide&xf=11942_3840x2160~11955_IPS&sort=p#productlist

 

przejrzyj w takim razie tą listę. Od 1300zl zaczynają się LG.

 

 

Ekrany 10bit od 1900zl:

https://cenowarka.pl/?cat=monlcd19wide&xf=11942_3840x2160~11955_IPS&sort=p#productlist

 

 

2800zl Gsync:

https://cenowarka.pl/acer-predator-xb271hkbmiprz-um-hx1ee-001-a1320446.html?hloc=pl

 

 

 

Zamiast Asusa wolałbym Acera z Gsync lub tańszego odpowienika Asusa. Bo aktualnie Asus taki dość drogi jest i goły przy Acerze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najważniejszym kryterium jest jakość obrazu, nie cena. Przejrzałem już wszystkie dostępne monitory o odpowiadających mi parametrach. Oczywiście mogłem coś przeoczyć lub nie wiem o jakiejś wadzie wybranego przeze mnie monitora, dlatego pytam się was o zdanie i inne propozycje. Liczyłbym jednak na jakieś konkretne wypowiedzi, np. dlaczego nie kupować ASUS'a lub jaki monitor ma lepszą jakość.

G-Sync ani wyższa częstotliwość odświeżania nie są mi potrzebne, ponieważ to nie ma być monitor do grania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASUS: Panel type: AU Optronics M270QAN01.0 8bit+FRC

ACER Panel type: AU Optronics M270QAN01.1 10bit

 

 

Chyba tak to wygląda ? Plus do tego gsync przy acerze ;D Może monitor nie ma być do grania, ale jak będzie się nadawał też do grania, to źle ?

 

Jeszcze tylko pytanie co lepsze, AU Optronics (acer/ssus) vs Panele LG (monitory LG)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w cenie powiedzmy do 3000 zł ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w cenie powiedzmy do 3000 zł ?

Dla mnie najważniejszym kryterium jest jakość obrazu, nie cena.

... swoją drogą 4K na 27" to bardzo dobry wybór. Taki VisualStudio z tego co widzę świetnie się skaluje. Czytanie dokumentacji w pdf też wygodniejsze, niż na monitorach o niskiej rozdzielczości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku nie podałem ile chciałbym wydać, jednak pisząc, że zależy mi na jakości obrazu musiałem podać górną granicę ceny. Inaczej oznaczałoby to, że najlepszy będzie dla mnie profesjonalny monitor za kilkanaście tysięcy.

 

Minciu, ja nigdzie nie znalazłem jaką matrycę ma ASUS PB27UQ, ale ta strona podaje, że jest to 10 bit bez frc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Npodaje, że jest to 10 bit bez frc.

Dla Ciebie nie jest wysoce istotne, czy monitor ma 10 bit czy "10 bit"(8 bit + FRC). Nieporównywalnie większym zmartwieniem, będzie sytuacja, kiedy monitor będzie np. wyraźnie nierówno świecił, lub miał jakiś widoczny zafarb na różowy połowy ekranu (a druga połowa wpadająca w np. zielony). No i ew. srebrzenie jak będzie wyraźne, to też będzie wkurzać. Z tanich monitorów jeszcze widziałem jakiegoś HP na IPS z kontrastem 1300:1. Nie mniej jednak sądzę, że ASUS/ACER/HP będą miały podobnej wielkości rozrzut jakościowy w kwestii równomierności, więc i tak będzie ruletka. Nie mniej jednak i tak wolałbym IPS 1300:1 od 1000:1.

 

http://www8.hp.com/pl/pl/products/monitors/index.html#!view=column&page=1&facet=3840-2160-4K-UHD

 

Jeszcze DELL z niezłym kontrastem (1300:1 na IPS):

http://www.dell.com/pl/firmiinstytucji/p/dell-u2718q-monitor/pd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kontrast* powyżej 1100:1 po kalibracji, to też całkiem dobry wynik jak na IPS (patrzę na pomiar przy 200cd, bo tutaj pomiar czerni jest dokładniejszy, bo kolorymetry mają mniejsze błędy przy większej jasności).

 

Coś mi się wydaje, że ten wynik jest przed kalibracją niestety, bo dalej piszą o 1053:1 w "test settings".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kyle_PL, dzięki za wszystkie sugestie i propozycje. Ja jeszcze się nie zdecydowałem. Eizo 4K trochę za drogie. Te trzy HP są chyba mało popularne lub zbyt nowe, nie znalazłem o nich żadnych testów ani konkretnych opinii. Dell U2718Q chyba nie posiada redukcji migotania. Kilka osób napisało o problemie z BLB i srebrzeniem, recenzja na TFT CENTRAL z kolei zwraca uwagę na nierównomierne podświetlenie bez kalibracji dochodzące do 20%. Jeszcze odnośnie tego ASUS'a to znalazłem drugi test, według niego różnice w podświetleniu wynoszą maksymalnie 9%. Pewnie jest tak jak piszesz, że to loteria i zależy jak się trafi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dell U2718Q chyba nie posiada redukcji migotania.

Chodzi Ci o to, że nie wiesz, czy ten model miga czy nie, przy niskich poziomach jasności? (bo nie ma czegoś takiego jak "redukcja migotania", tylko po prostu albo monitor miga przy niskiej jasności albo nie i zależy to od sposobu w jaki zrealizowano regulację jasności podświetlenia matrycy)

 

No tak czy inaczej, model UP2718Q* praktycznie nie miga (subtelne oscylacje i to przy wysokiej częstotliwości), więc obstawiam, ze ten model też powinien być stabilny.** Najprościej to sprawdzić, przy pomocy aparatu (przy ustawionej niskiej jasności podświetlenia, wyświetl białą planszę i patrząc na podgląd na aparacie, ustawionym na krótki czas migawki, obserwuj czy pojawiają się prążki interferencyjne) - oczywiście problem w tym, że najpierw trzeba by fizycznie mieć badany monitor przed sobą ;)

 

* - http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_up2718q.htm

** - jednak UP2718Q ma wyraźnie inny system podświetlenia ( FALD ), a w dodatku szerszy gamut = matryca zupełnie inna, więc nie mam większych podstaw, by na podstawie tego modelu przypuszczać by U2718Q zachowywał się podobnie w kwestii stabilności podświetlenia ... z drugiej strony brak migania we współczesnych monitorach to w sumie często spotykana rzecz, więc bardziej prawdopodobne, że U2718Q będzie stabilny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci o to, że nie wiesz, czy ten model miga czy nie, przy niskich poziomach jasności? (bo nie ma czegoś takiego jak "redukcja migotania", tylko po prostu albo monitor miga przy niskiej jasności albo nie i zależy to od sposobu w jaki zrealizowano regulację jasności podświetlenia matrycy)

 

No tak czy inaczej, model UP2718Q* praktycznie nie miga (subtelne oscylacje i to przy wysokiej częstotliwości), więc obstawiam, ze ten model też powinien być stabilny.** Najprościej to sprawdzić, przy pomocy aparatu (przy ustawionej niskiej jasności podświetlenia, wyświetl białą planszę i patrząc na podgląd na aparacie, ustawionym na krótki czas migawki, obserwuj czy pojawiają się prążki interferencyjne) - oczywiście problem w tym, że najpierw trzeba by fizycznie mieć badany monitor przed sobą ;)

 

* - http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_up2718q.htm

** - jednak UP2718Q ma wyraźnie inny system podświetlenia ( FALD ), a w dodatku szerszy gamut = matryca zupełnie inna, więc nie mam większych podstaw, by na podstawie tego modelu przypuszczać by U2718Q zachowywał się podobnie w kwestii stabilności podświetlenia ... z drugiej strony brak migania we współczesnych monitorach to w sumie często spotykana rzecz, więc bardziej prawdopodobne, że U2718Q będzie stabilny

Ja dokładnie wiem o co chodzi z migotaniem, użyłem określenia redukcja migotania ponieważ wydawało mi się, że właśnie tak tłumaczone jest flicker-free, może lepiej powinienem napisać eliminacją migotania.

Udało mi się znaleźć potwierdzenie, że U2718Q posiada tą funkcję. Nie biorę go jednak pod uwagę, przeczytałem za dużo negatywnych opinii odnośnie problemów z podświetleniem.

 

Ja obecnie korzystam z monitora Dell 2209WA, który mam już chyba od 8 czy 9 lat. To jest IPS więc oczywiście lekkie srebrzenie występuje, natomiast podświetlenie jest bardzo równe, BLB nie ma w ogóle. Chciałem go zmienić głównie ze względu na ochronę wzroku, ale nie wyobrażam sobie, że kupię monitor za kilka tysięcy, który będzie miał gorszą jakość obrazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co powiesz na NEC EA275UHD? (3,5 tys zł, ale mniejsze ryzyko nierównomierności od DELL/ASUS/ACER itp. masówka ... no i niższa cena od EIZO) ... tylko widzę kontrast z kolei na nierewelacyjnym poziomie 1000:1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gościu z ogłoszenia pojechał z tym 144Hz

W recenzji jaką czytałem w czasie czuwania pobiera 15W :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • z GPU może być jeszcze PowerColor RX 7900 XT Hellhound Spectral White (biale lub niebieskie ledy)
    • Witam, zamierzam sam zainstalować sobie monitoring wokoło domu i mam pytanie, ponieważ jestem laikiem. Czy można tak połączyć kamery za pomocą tych extenderów? 
    • Postaram się podrzucić następnym razem, jak będę na miejscu. Jak byłem ostatnio, to tyle pamiętam, że łapało LTE2100 z przekaźnika na odległości niecałych 4 km, a moc sięgała niżej niż -90dBm. Ogólnie tragedia z wczytaniem najprostszej strony internetowej, u 3 operatorów podobnie.   Powiem tak - została ta antena wybrana i zamontowana przez "fachowca" na zlecenie innych domowników. Ja się na tym tak nie znam, ale zanim się dowiedziałem jeszcze co tam w ogóle zostało zamontowane, to czułem już, że to będzie bubel, bo co innego może taki "fachowiec" zamontować. No i widzę, że moje przypuszczenia się potwierdzają. Żadnej poprawy to nie da? Bo trochę teraz ciężko będzie to zdjąć i rozmontować, nie wspominając już o poniesionych kosztach i ewentualnych następnych kosztach zakupu nowej anteny. Czy jesteś w stanie odpowiedzieć na resztę pytań dotyczących routera? Na przykład takie złącza to pewnie i tak zawsze będą te same, więc niezależnie od anteny router chyba można wybrać już teraz (mogę się mylić!). Chciałbym szczerze mieć coś ogarnięte przez majówką, o ile jest to osiągalne.
    • Witam po rocznej przerwie ; -). Odnawiam temat. Jak można łatwo odgadnąć, w poprzednim roku nic nie wyszło z kupna PC. Nic jednak straconego, gdyż jestem aktualnie gotowy do kupna gotowego zestawu lub zbudowania własnego PC. Budżet za samą jednostkę z softwarem (OS + Office) +/- 10000zł. Mogę dołożyć, o ile będzie miało to sens. Na początek, znalazłem taką oto promo w X-KOM: https://www.x-kom.pl/p/1220819-desktop-g4m3r-hero-i7-14700f-32gb-1tb-rtx4070s-w11x.html?sm=lowcygier Czy to dobra oferta? Czy też lepiej zbudować własną maszynę od zera?    
    • Świetne rady, autor tematu gra w 3440x1440, więc jakim cudem warto zmieniać 4070Ti na 4070Ti Super, skoro premiera RTX 5000 jest tak nieodległa ? Zanim braknie mu 12GB VRAM w tej rozdzielczości to będzie premiera RTX 6000. Więc @andriejek69 jak masz zmieniać teraz kartę to albo coś dużo mocniejszego, albo czekaj na nowe RTXy. Chyba, że faktycznie chcesz pograć w Cyberpanka z Path Tracingiem, ale tam nawet 4070Ti Super z 16GB to będzie za mało. Zrobisz ja uważasz, ale osobiście uważam taką zmanię za kompletnie bezsensowną, bo obecna kara Ci wystarczy do tej rozdzielczości, a jak zmieniać to na 4090, żeby faktycznie poczuć różnicę, teraz dostaniesz 10% to wydajności. Jedyna opcja to sprzedaż obecnej karty za dobrą cenę i niewielka dopłata.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...