Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Znamsie

Czy częste wyłączanie i włączanie hdd szkodzi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , mam nowy dysk toshiba p300 1 TB nie jest to dysk systemowy, trzymam na nim tylko filmy i gry ale ponieważ trochę buczy ustawiłem w opcjach zasilania wyłączanie dysku po 5 minutach nieaktywności ,czy to mu nie zaszkodzi jeśli często będzie się włączał i wyłączał ? Jeszcze drugie pytanie ,dlaczego mimo nieużywania go sam się czasem włącza ? Nie mam na nim pliku wymiany pamięci, wyłączyłem też indeksowanie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parkowanie głowic+rozpędzanie talerzy w jakimś tam stopniu może i skrócić jego żywotność ... z drugiej strony jak się nie kręci, to łożyska się nie zużywają. Chyba najlepiej będzie, jak się po prostu nie będziesz przejmował, a jak dysk padnie, to kupisz większy SSD (brak problemów z hałasem i wyższa wydajność). Dyski talerzowe, moim zdaniem, najlepiej się nadają na archiwum (podłączyć, zapisać, odłączyć, schować do szafy), a nie do obudowy PC, gdzie często rezonują/szumią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź ,a jeśli chodzi o samoczynne uruchamianie go co kilka,kilkanaście minut co może to powodować ?Przed chwilą odpaliłem tylko managera zadań i w tym momencie dysk się włączył ,nie wiem czy to akurat przez to , może jakieś aplikacje telemetrii z windowsa 10 go uruchamiają :)

 

edit:ponowiłem próbę z managerem zadań i znów w tym momencie dysk się włączył, przecież system mam na ssd , to bez sensu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zostaw wszystko na włączone, od lat tak mam na dwóch dyskach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RobONtouR

zostaw wszystko na włączone, od lat tak mam na dwóch dyskach.

 

Ale koledze chodzi o to że dysk hałasuje a nie czy lepiej zostawić

 

Polecam spróbować tego jeśli chodzi o buczenie wystarczy guma z startych majtów ;)

 

64_1232482562.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale koledze chodzi o to że dysk hałasuje a nie czy lepiej zostawić

 

Polecam spróbować tego jeśli chodzi o buczenie wystarczy guma z startych majtów ;)

 

64_1232482562.jpg

widocznie ma kiepską obudowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy bardzo częstym uruchamianiu dysku, rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu razy na dzień, dysk się może szybciej zepsuć.

Największe przeciążenia silnika są podczas rozruchu.

Windows Search bardzo często skanuje dyski, można wyłączyć poprzez Usługi. To samo antywirus, programy do monitorowania kompa, itp.

W Monitorze Zasobów możesz przejrzeć jaki program sie odwołuje do danego dysku:

%windir%\system32\perfmon.exe /res

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widocznie ma kiepską obudowe

Wibracje dysków potrafią być tak silne, że nawet markowe obudowy za kilkaset zł, o wadze 10KG, z blachą o grubości 1mm są w stanie wprawić w rezonans.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widocznie ma kiepską obudowe

 

Obudowę mam z gumkami po bokach ,to raczej już urok tego dysku bo wcześniej w tej obudowie miałem seagate barracude 500 GB i w ogóle go nie było słychać, a ten toshiba buczy i wydaje dziwne stuki jak parkuje głowica, spróbuje go powiesić na gumie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wibracje dysków potrafią być tak silne, że nawet markowe obudowy za kilkaset zł, o wadze 10KG, z blachą o grubości 1mm są w stanie wprawić w rezonans.

 

Potwierdzam na własnej skórze, że tak się dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość p0k3m0n

Wibracje dysków potrafią być tak silne, że nawet markowe obudowy za kilkaset zł, o wadze 10KG, z blachą o grubości 1mm są w stanie wprawić w rezonans.

 

No nie do końca. Po zmianie obudowy na wyciszana z piwnica mój RAID1 na dyskach enterprise przestał być słyszalny. A to są dyski, które na ostatnim miejscu stawiają na kulturę pracy. Dużo się zmieniło w ostatnich latach jeśli chodzi o konstrukcje obudów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Polecam spróbować tego jeśli chodzi o buczenie wystarczy guma z startych majtów ;)

 

Zrobiłem tak i działa ,w ogóle go teraz nie słyszę !:D

Ale pojawił się inny kłopot, po zawieszeniu go na gumie spadł transfer, wcześniej była prędkość 200 MB/s ,a teraz maks 157 MB/s ,czy to może być przez to ?

 

Edit: Wygląda na to że wszystko wróciło do normy , w atto miałem niższy transfer ,hd tune pokazuje lepszy odczyt,tylko temperatura trochę wzrosła przez te gumki ale najważniejsze że teraz jest cisza :)

awqag.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...