Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

bioshocker26

Monitor Ultra Wide 2560x1080 34 cale - wybór

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zastanawiam się nad kupnem monitora ultra wide w rozdzielczości 2560x1080 34 cale. Konkretnie chodzi mi o model LG 34UM61-P.

Czy ktoś z was posiada taki monitor, niekoniecznie ten model, byle w podanych wcześniej proporcjach i rozdzielczości?

Jakie są wrażenie z przesiadki załóżmy z full hd 24 cale 16:9? Nie widać pikseli, przy tak dużej przekątnej? Ostrość obrazu będzie dobra?

Co z przeglądaniem internetu na monitorze ultra wide, chyba większość stron jest dostosowana do 16:9 i wrażenie mogą być nieco dziwne.

czy wszystkie gry są dostosowane do proporcji 21:9?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest dostępne wqhd na 24' a więc na 32 lepiej brać już 4k, zależy jakiej odległości będziesz patrzył na monitor, bo jeżeli z bliska to będziesz widział piksele

 

34*

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4k to raczej nie przejdzie na ultrawide...jesli juz to 3440x1440 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już nie długo będzie tzw. "4k" dla jamników 5120 x 2160.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam przesiadłem się na AOC AGON AG352UCG i powiem szczerze najlepsza decyzja jaką mogłem podjąć...

nie kumam ludzi którzy odradzają ... (jedyny powód w który jestem w stanie uwierzyc to za małe biurko lub bliska odlegując do monitora)

Gierki - rewelacja

Internet - sporo miejsca roboczego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest 3440x1440 a nie 2560x1080. W tym AOC komfort użytkowania o wiele większy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się przesiadłem z 21,5" FHD na 29 cali 2560x1080 i przy statycznych obrazach widać lekko piksele. Niestety ale nie da się tego przemilczeć. Podejrzewam, że plamka jest taka sama jak FHD na 24 calwym monitorze. Ty natomiast się chcesz przesiąść na 34 cale z 2560x1080, co w moim odczuciu jest słabym pomysłem, chyba że siedzisz baaardzo daleko od monitora. Przy grze i dynamicznym obrazie może nie będzie mocno doskwierać ale daję głowę, że będzie przy statycznych mooocno kłuć w oczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

34" Ultwa Wide = 27" Wide

 

Czyli pixele w UW 1080p są takie samej wielkości, jak na monitorze FHD 27"

 

Polecam UWQHD zamiast UWHD. Obraz jest ostrzejszy niż przy 1080p.

 

Wspomniane 2160p w monitorach UltraWide to strzał w kolano na dziś dzień. Jednak jakby nie patrzeć to już 1440p w ultrawide wymaga mocy obliczeniowej od GPU dokładnie po środku między zwykłym 4K a WQHD. 2160p będzie nie do wykarmienia i pewnie w cenie z kosmosu.

 

 

ps. ponad tysiąć zeta za ultrawide 1080p 60Hz to dość sporo. Do grania wolałbym wciąż wpierw sensowny Hz 100+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się przesiadłem z 21,5" FHD na 29 cali 2560x1080 i przy statycznych obrazach widać lekko piksele. Niestety ale nie da się tego przemilczeć. Podejrzewam, że plamka jest taka sama jak FHD na 24 calwym monitorze. Ty natomiast się chcesz przesiąść na 34 cale z 2560x1080, co w moim odczuciu jest słabym pomysłem, chyba że siedzisz baaardzo daleko od monitora. Przy grze i dynamicznym obrazie może nie będzie mocno doskwierać ale daję głowę, że będzie przy statycznych mooocno kłuć w oczy.

No ale przecież 29 cali ultra wide 1080p ma mniej więcej taką samą wysokość jak 24 cale 1080p wide. Ja posiadam ten drugi i statyczny obraz jest ostry, żadnych pikseli nie widać, przynajmniej z 70 cm.

Może to, że Ty przesiadłeś się z 21,5 FHD, dlatego poczułeś pogorszenie się jakości obrazu, bo 29 ultra wide jest trochę wyższy. Z tego wnioskuje, że jednak odczuję pogorszenie jakości, bo 34 cale ultra wide będzie wyższy niż mój monitor a rozdzielczość w pionie będzie taka sama.

 

Sam przesiadłem się na AOC AGON AG352UCG i powiem szczerze najlepsza decyzja jaką mogłem podjąć...

nie kumam ludzi którzy odradzają ... (jedyny powód w który jestem w stanie uwierzyc to za małe biurko lub bliska odlegując do monitora)

Gierki - rewelacja

Internet - sporo miejsca roboczego

Tyle że, ten monitor kosztuje 3k. Ten monitor, który ja podałem kosztuje tylko 1200 zeta. Przesiadkę rozważam głównie ze wględu na cenę tego monitora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam 34" Ultra Wide 2560x1080. Bardzo polecam, używam go 3 lata i mogę powiedzieć, że kolejny monitor też będzie UW. Po przesiadce z 27 cali czuć olbrzymia różnice w imersji w grach. Przestrzeń roboczą w codziennym użytkowaniu również jest moim zdaniem bardziej komfortowa, bardziej naturalna dla wzroku. Nawet znajomi którzy zawsze odradzali takie rozwiązanie, gdy zobaczyli na żywo jakie są wrażenia - przekonali się :) btw też się obawiałem pixelozy, nie ma tragedii w odległości 60cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obecnie też mam 24" 16:9 FHD i też myślałem o przesiadce na ultra wide, ale ze względu na koszty i miejsce na biurku musi mi wystarczyć 29" 2560x1080 (jak sprawdzałem wielkościowo to jest to właśnie wysokość 24" rozciągnieta wszerz). Tylko zastanaiam się, czy warto szukać modeli z 75 Hz, czy lepsze 60 Hz z filtrem nie męczącym oczu (jak w posiadanym przeze mnie Asusie)? A może jest jakiś model 75 Hz z takim filtrem ultra wide?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr low bluelight?

 

Dajesz temperaturę barwy na ciepłą w monitorze i masz to samo. Albo w windowsie zmieniasz profil. Chociaż najlepiej w monitorze.

 

Największa ściema ostatnich lat.

 

 

Flickr free- tego szukaj bo dobre sterowanie podświetlaniem to już realna korzyść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie taki Mójmonitor z flicker-free oraz z niską emisją światła niebieskiego mam. I czy jest taki w wielkości 29 ultrawide 1080p?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten mi się podoba: LG 29WK600-W - ma HDR, wszystkie powyższe cechy i głośniki (na których mi zależy) i cena w miarę ok. Aż poszukam ile jest warty mój obecny monitor i ile musiałbym dołożyć :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

300zl może 400max. Nowe są po 6stowek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę, że te 400 możnaby przyjąć, więc muszę 800 zł skombinować :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam 34" Ultra Wide 2560x1080. Bardzo polecam, używam go 3 lata i mogę powiedzieć, że kolejny monitor też będzie UW. Po przesiadce z 27 cali czuć olbrzymia różnice w imersji w grach. Przestrzeń roboczą w codziennym użytkowaniu również jest moim zdaniem bardziej komfortowa, bardziej naturalna dla wzroku. Nawet znajomi którzy zawsze odradzali takie rozwiązanie, gdy zobaczyli na żywo jakie są wrażenia - przekonali się :) btw też się obawiałem pixelozy, nie ma tragedii w odległości 60cm.

Czy gtx 1070 dałby radę w tej rozdzielczości?

Czy filmy na youtube dobrze się skalują, bo chyba większość będzie miała czarne pasy po bokach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W lolu i w fortnite 1070 da rade w takiej rozdzielczości.

 

W obu grach widać więcej niż na zwykłej panoramie.

 

Większość z tych filmów nie ma u mnie żadnych pasów: https://www.youtube.com/results?search_query=3440x1440

 

Filmiki w FHD i UWHD skalują się bez najmniejszego problemu. Filmiki FHD/WQHD maja pasy po bokach, wówczas powierzchnia użyteczna ekranu ma przekątną 27" i rozdzielczość WQHD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyrażę swoją opinie na ten temat, ponieważ sam szukam od dłuższego czasu monitora.

Po pierwsze znajdź sobie na YT porównanie 16:9 vs 21:9. To dużo zmieni w twoim postrzeganiu.

W moim przypadku wyeliminowało 21:9. Dlaczego? Moim zdaniem to zależy od tego w jaki sposób ktoś gra, czyli odległość monitora od oczu, wyćwiczone już zachowania typu śledzenie ekranu oczami + ewentualnie ruchy głową.

Przetestowałem w niedługim czasie chyba z 7 monitorów choć nie było w nim 21:9 ale oglądałem go w sklepie.

21:9 to za dużo jak na razie jeśli nie lubisz obracać zbytnio głowy co chwilę.

Podczas oglądania filmów bądź grania w gry które nie mają wsparcia 21:9, jeśli nie denerwują cię czarne paski po bokach to jest format dla ciebie.

A tak pozostaje po prostu zakup minimum 27 cali i ewentualne powiększanie FOV w grze.

Nie bardzo zrozumiałem o co chodzi-

obecnie też mam 24" 16:9 FHD i też myślałem o przesiadce na ultra wide, ale ze względu na koszty i miejsce na biurku musi mi wystarczyć 29" 2560x1080 (jak sprawdzałem wielkościowo to jest to właśnie wysokość 24" rozciągnieta wszerz).

Wysokość 24 cali jest wysokością 29 cali? Chyba masz na myśli rozdzielczość w pionie czyli 1080? Bo przecież sam monitor jeśli chodzi o cale to jest większy i wzdłuż i wszerz(obudowa, wielkość)

 

Rozmiar plamki lub też PPI. Ważne parametry choć niektórzy mogą nieco wyolbrzymiać że jest kich na 27 calach w FHD. Obecnie posiadam stary już monitor LG DM2780D który to jest gładki w ogóle nie widać siatki pikseli nawet z bardzo bliska. Rozmiar plamki jest praktycznie taki sam w tych samych parametrach w 27 calach FHD to 0,311mm i od tego parametru mogą zacząć się dziać nieostrości, widoczne piksele ale to właśnie zależy od monitora i również matrycy jak została użyta.

 

W tym który podałeś plamka to 0,312mm ale na IPS więc dość niska jak na tą rozdzielczość i cale. Najlepszym sposobem jest po prostu kupić, sprawdzić i najwyżej zwrócić.

Na przykład w takim 34 calowym FHD plamka to już ok 0,360 na VA.

Tu jest ciekawy monitor choć nie wiem czy budżet ci odpowiada ->AOC AGON AG352QCX Curved

 

Właśnie i tu wchodzi w grę jeszcze Curved. Moim zdaniem jak już brać 21:9 to najlepiej zakrzywiony na pewno doznania będą lepsze bo szerszy obraz ale ustawiony bliżej oczu dzięki zakrzywieniu.

 

Ja na przykład mam w planach jeszcze zakup tego monitora->LG 32GK850G dość drogi ale myślę, że to będzie strzał w dziesiątkę( w końcu mam nadzieję) 31,5 cala, WQHD, 144Hz(165Hz OC) G-sync i VA.

W porównaniu do dwóch Acerów które testowałem prawie te same parametry WQHD 165Hz G-sync ale w jednym IPS a w drugim TN, naprawdę nie polecam. Sadzę, że VA jako środek będzie najlepszym rozwiązaniem.

I tylko LG pokusił się o matryce VA i w dodatku nawet o 31,5 cala a nie 27.

Obecnie posiadam 27 cali. Myślę że 31,5 nie będzie aż tak duże abym go nie ogarnął wzrokiem. Plus ten że mam dosyć duże(bo robione na zamówienie :P) biurko 200cmX100cm

 

I jeszcze coś na temat zakrzywionych ekranów. Są pewne problemy ale to też taka loteria jak z wielkością plamki. Czcionki na zakrzywionych bywają nieostre za sprawą subpiskeli, rozciągają się wszerz w pionie co powoduje mniej więcej coś takiego ale ciężko to uchwycić aparatem bo z bliska już nie widać tylko w standardowych odległościach -> https://photos.app.goo.gl/ckbggwFkcatMxjX86

 

Nie wiem jeszcze czy rozdzielczości mają dla ciebie jakieś znaczenie ale na pewno nie ma sensu brać jeszcze FHD bo ciężko w ogóle jeszcze coś sensownego kupić tym bardziej, że wiele modeli już nie produkują. Czytałem kiedyś opinie, że WQHD to takie trochę więcej niż FHD, więc lepiej już brać 4K, nie nie nie. FHD 1920x1080=2 073 600 pikseli/ WQHD 2560x1440=3 686 400 pikseli około 1,7 raz więcej, GPU dostaje kopa. W przypadku 4K 3840x2160=8 294 400pikseli 4 RAZY WIĘCEJ. W moim przypadku na Far Cry 5 przy ustawieniach wysokich z powyłączanymi taa anty i innymi pierdołami mam 80-100 fpsów przy FHD na GTX 1070 to wyobraź sobie ile będzie na 4K. Z tego co napisałem można by też wywnioskować, że nawet WQHD się nie opłaca, ale patrząc w przyszłość być może w tym roku kupię od zielonych nowego GPU które na WQHD będzie sobie radzić może nawet lepiej niż teraz na FHD przy tych samych ustawieniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poproszę listę gier i filmów, które nie wspierają UltraWide :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bioshocker26 i jaki monitor 34" 2560x1080 kupiłeś? Jesteś zadowolony z jakości / wielkości?

 

P.s. Co sądzicie o poniższych modelach?

 

Monitor Dell AW3418HW vs LG 34UC89G-B

 

lub po "taniości" LG 34UM69G-B

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...