Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

zbychu99

Dziwne zachowanie i5-8600k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Właśnie złożyłem zestawik na i5-8600k + asrock extreme4.

I co zaobserwowałem. W cpu-z ta i5 dziwnie rzuca zegarami. Co sekunde z 4.1 zrzuca na 800 po chwili np 2600 potem 4.3 i znowu 800. I tak cały czas. Nie zbije zegarów na powiedzmy 800 i nie wytrzyma na nich choćby 2 sekund tylko po sekundzie znowu jest 4.3. Dodam, że kiedy się tak dzieje mam odpalony tylko system. Poprzednio miałem i5-4690k @4.5 i jeśli miałem odpalony tylko system to zbijał zegary do niższych i się ich trzymał. Dopiero jak było potrzeba mocy to wrzucał na stabilne 4.5

Czy to jest normalne?

 

Co jeszcze zauwazyłem. Mam najnowszy bios 1.8 i w biosie pokazuje mi temp 45-55C Co jest dziwne bo jak odpalam system to mam ok 36-40 w stocku. Płyta pokazuje źle?

Chłodzenie mam stare bo scythe mygen 2 rev b. Ale zlych temperatur pod obciazeniem nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalne.

 

Obniż mu napięcie,podnieś zegary i ustaw na sztywno,lepiej na tym wyjdziesz.Płyta złe napiecie podaje/zawyża w idle a przy okazji skorzystasz w stresie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem na sztywno rdzenie. Przy 1.2v idzie na 4.5 z ustawionym 120-150W (wiecej nie próbuje bo to chłodzenie już wiekowe ;) ) Temp pokazuje mi do 65C-70C przy 4.5 w stresie.

Są tam minimalne wahania 4.498 - 4.510 i buss speed 99.95-100 wiadomo.

 

Ale co mnie dziwi to własnie "kultura" pracy procesora jeśli rdzenie nie są na sztywno. Serio w tych nowych i5 to normalne, że tak zegary skaczą pomiedzy 800-4.3? W sensie, jak nawet nic nie robisz? Co prawda miałem i5 dwie generacje do tyłu ale jeśli nic nie robiłem to siedziała powiedzmy na 800, jak jakieś pierdoły to powiedzmy 2.6 a jak potrzebowała mocy np w grach to wkrecała sie na te 4.5. A tutaj jakby miała adha xD Jak nic nie robie skacze 800-4.3 a pod obciazeniem tez nie trzyma powiedzmy stałego 4.3 tylko rzuca 4.0-4.3. to co ona tak wariuje jak nie potrzebuje mocy?

 

Ta opcje ze zrzucał zegary jak nie potrzebował mocy jest spoko bo po co ma chodziuc cały czas na maxa. Tylko mi sie nie podoba, że ma takie adhd z tymi zegarami w stosunku do staarego 4690k.

 

ps. Sprawa temp w biosie na tej mobo rozwiązana: "You can skip Optane drivers and Asrock utilities.

You were seeing higher temperatures in BIOS, because cpu there runs at full base frequency. When windows is loaded, EIST gets engaged and cpu frequency/voltage lowers under low cpu load"

 

Teraz martwi mnie tylko to adhd zegarów cpu w systemie xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego Cię to martwi? U mnie jest tak samo, i nic się nie dzieje złego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu byłem przyzwyczajony do tego jak pracował 4690k. On jeśli pracował tylko system na 4.5Ghz nie wchodził nigdy. i na stałych zegarach potrafił posiedzieć dłuższy czas. Na 8600k natomiast po wl systemu i tylko jego odpaliłem cpu-z i jak zobaczyłem dyskoteke 800-4.5 czy tam 4.3 bez malego oc, która nie ustawała nawet jak nic nie robiłem to się zdziwiłem i już myślałem, że coś z nim nie tak ;) Nie mam drugiego 8600k na porównanie to porównywałem tylko do starego 4690k.

Fajnie jak zbija zegary bo po co w sumie ma na sam sytem chodzic na 4.5 cały czas no i zywotność dłuzsza. Ale jak ma taka dyskoteke to chyba jednak nie dłuższa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na sztywno mu ustaw napięcie a zegary niech sobie zmienia,jest dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobiłem. Lekkie oc do 4.5 ( bo chłodzenie takie sobie) i chodzi na stałym napięciu 1.2. Po testach może jeszcze obniże. Dyskoteka jest dalej co sekunde od 800-4.5 ale jak one tak maja to mnie uspokoiliście. Dzięki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...