Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

hoojor

i7 6700k czy i7 7700k

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Czytam forum już od dłuższego czasu, wiele się od Was dowiedziałem, chyba za dużo, bo mam dylemacik. Strasznie kusi mnie zmiana procesora, coraz więcej o tym myśle, obserwuje ceny. Mam i5 6600k, a chciałbym i7, tylko który, 6700k czy 7700k? Gdyby nie wszystkie informacje, jak to 7700 sie grzeje, to brałbym go.

Czas na pytanie: czy 7700 jest aż tak cieplutki? To jest moje pytanie i pewnie oczekujecie informacji o moim sprzecie, Asus z-170a (wiem, aktualizacja biosu niezbędna jeśli wybiorę 7700), obudowa duża, bardzo ładnie wietrzona przez dwa wiatraki wdychające Noctua NF-A14 FLX, jeden wydycha Noctua NF-S12A FLX (tento wydycha przez chłodnice com se jom do karty grafiki dołożył), a na procesorze, o dziwo, Noctua NH-D15S. i5 6600k mam podkręcone do 4400 Mhz, bardzo stabilne. Jak dobrze pamiętam to w moich obciążeniowych testach tenże procesor maksymalnie do 70 stopni się nagrzewał. Chciałbym doprecyzować pytanie, co wybralibyście, na podstawie skąpych informacji, które Wam przekazałem, i7 6700k czy być może i7 7700k?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź 6700k bo da się go łade wyrwać,  a później wymianka może na coś 9xxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie poleciłbym 6700k. Szczerze, uważam że to lepszy procesor, niż 7700k. Owszem, lekko gorsze OC, brak AVX offset, ale starsze sztuki łatwiej ogarnąć z temperaturami, napięciem itp.

Niemniej, Twoje pamięci dość mocno dyskwalifikują 6700k.  Jest po prostu większa statystyczna szansa, że na takim takcie ogarnie je 7700k, niż 6700k.

 

Wiele IMC 6700k miało problemy już przy 4 Ghz. 7700k po dowoltowaniu VCCIO i SA w okolice 1.2 v zazwyczaj ogarnia temat.

 

Jak dla mnie w tym wypadku jedynie 7700k. Będzie gorące - skalpowanie u Patryka, albo samemu. Temat do ogarnięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie poleciłbym 6700k. Szczerze, uważam że to lepszy procesor, niż 7700k. Owszem, lekko gorsze OC, brak AVX offset, ale starsze sztuki łatwiej ogarnąć z temperaturami, napięciem itp.

Niemniej, Twoje pamięci dość mocno dyskwalifikują 6700k.  Jest po prostu większa statystyczna szansa, że na takim takcie ogarnie je 7700k, niż 6700k.

 

Wiele IMC 6700k miało problemy już przy 4 Ghz. 7700k po dowoltowaniu VCCIO i SA w okolice 1.2 v zazwyczaj ogarnia temat.

 

Jak dla mnie w tym wypadku jedynie 7700k. Będzie gorące - skalpowanie u Patryka, albo samemu. Temat do ogarnięcia.

Dziekuje za szybką odpowiedź.

W moim pierwszym poście nie napisałem nic o pamięciach, zero, null. Nie uważałem to za istotne dla tematu. Skoro jest: G.Skill 16GB dwie kości w dualu, 3200 Mhz, czasy 14 – 14 – 14 – 34.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

olej to i7. zrobilem taka sama wymianie z i5 6600k na i7 7700k i roznica jest marginalna, nie warta pieniedzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

olej to i7. zrobilem taka sama wymianie z i5 6600k na i7 7700k i roznica jest marginalna, nie warta pieniedzy.

 

Hahaha, no chyba nie sądzę :lol2:

Odpalałeś Cinebench R15?

Różnica między tymi dwoma procesorami powinna być kolosalna, a nie tylko "jakaś".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

olej to i7. zrobilem taka sama wymianie z i5 6600k na i7 7700k i roznica jest marginalna, nie warta pieniedzy.

Gram na 55 calach FHD, dłuuugie plany są, bym mógł się bawić w tych calach w 4K (zakładając nową generację kart graficznych). To mnie kusi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

olej to i7. zrobilem taka sama wymianie z i5 6600k na i7 7700k i roznica jest marginalna, nie warta pieniedzy.

Z tym że na 6600k nawet ocniety może powoli nie domagać ze względu na gołe 4 rdzenie.

 

Ja miałem 6700k 4.9ghz i jest to złoty środek bez zmiany platformy ht się przydaje.

 

Nawet w tak nudnej grze jaką jest Watch Dogs 2(przynajmniej mnie nie zasysała.)

 

 

A wracając do meritum sprawy bierz i7 7700k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za szybką odpowiedź.

W moim pierwszym poście nie napisałem nic o pamięciach, zero, null. Nie uważałem to za istotne dla tematu. Skoro jest: G.Skill 16GB dwie kości w dualu, 3200 Mhz, czasy 14 – 14 – 14 – 34.

Oj wybacz, jakimś cudem uznałem że 4400 Mhz to taktowanie pamięci lol2.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A najlepsze jest polecanie 7700k za ile? za 960zł? jak równie dobry 8400 jest za 700:) a lepzzy 8600k za 910

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A najlepsze jest polecanie 7700k za ile? za 960zł? jak równie dobry 8400 jest za 700:) a lepzzy 8600k za 910

Autor uznał że wymieni na któryś z dwóch procków.

 

Nic nie pisał o zmianie platformy,więc uznałem że nie ma sensu mówić o kawie.

 

Uwierz nie wszyscy zmieniają platformę lub też nie mają ochoty się w to bawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ta spora dopłata do 7700k wzgledem 6700k to nie jest najlepszy pomysł mimo wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym że na 6600k nawet ocniety może powoli nie domagać ze względu na gołe 4 rdzenie.

 

Ja miałem 6700k 4.9ghz i jest to złoty środek bez zmiany platformy ht się przydaje.

 

Nawet w tak nudnej grze jaką jest Watch Dogs 2(przynajmniej mnie nie zasysała.)

 

 

A wracając do meritum sprawy bierz i7 7700k.

Dokładnie tak! Wracajmy do meritum, być może Wam, przez moje rozłalstwo, trudno w moich rozlazłych wypowiedziach wychwycić, o co ja, do ciężkiej cholery pytam. Do diabła. Czy ten nieszczęsny procesor, co go zwią i7 7700k, gdy jest porządnie wietrzony, czy wtedy unże procesor sprawia problemy, którym chłodzenie nie może poradzić bez emitowania hałasu. Ktoś ma takowy. Czy ma głośno z nim. Czy jak wyłącza kompa to nagle cieszy się z ciszy. Dosadnie, o to pytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ziomek, Twoje pytanie odnosi się do tego w jaki sposób zarządzaną mamy budę pod względem wentyli.

W grę wchodzą wentyle obudowy, sposób chłodzenia CPU oraz krzywe wentylatorów ;)

Na to pytanie nie damy Ci jednoznacznej odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy wietrzony; Nie. Mimo wszystko nie obędzie się bez dość wysokiego nakładu chłodzenia. Rdzeń potrafi wystrzelić o 20 - 30 stopni w ułamku sekundy. Jest to normalne, ale jeśli chłodzenie bierze dane z CPU, to ciężko uniknąć charakterystycznego Wrrrrr....Wrrrrr...Wrrrr gdy np. odpala się przeglądarkę. Trzeba więc zadbać o krzywą chłodzenia wentylatorów, zrobić Undervolting i jako źródło ustawić PECI i zapewnić dobry przewiew. Wtedy będzie OK. Bez tego - jedynie skalp. Można więc pobawić się krzywymi, ustawić nieco wyższe temperatury i opóźnienie rozkręcania wentylatorów ( tzw spin on time ) Niestety nie każdy soft to umożliwia.

 

Nie oznacza to oczywiście, że komp będzie nieznośnie głośny. Po prostu takie rozwiązanie nie jest dedykowane dla maniaków ciszy. U mnie udało się zejść poniżej głośności tła dopiero na sztuce skalpowanej. Zarówno w przypadku 6700k, 7700k ( 3 dni ) oraz 8700k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ziomek, Twoje pytanie odnosi się do tego w jaki sposób zarządzaną mamy budę pod względem wentyli.

W grę wchodzą wentyle obudowy, sposób chłodzenia CPU oraz krzywe wentylatorów ;)

Na to pytanie nie damy Ci jednoznacznej odpowiedzi.

jo! dlatego w pierwszym poście opisałem bude. Nie oczekuję jednoznacznej odpowiedzi, tylko opinii, w szczególności posiadaczy i7 7700k.

 

Gdy wietrzony; Nie. Mimo wszystko nie obędzie się bez dość wysokiego nakładu chłodzenia. Rdzeń potrafi wystrzelić o 20 - 30 stopni w ułamku sekundy. Jest to normalne, ale jeśli chłodzenie bierze dane z CPU, to ciężko uniknąć charakterystycznego Wrrrrr....Wrrrrr...Wrrrr gdy np. odpala się przeglądarkę. Trzeba więc zadbać o krzywą chłodzenia wentylatorów, zrobić Undervolting i jako źródło ustawić PECI i zapewnić dobry przewiew. Wtedy będzie OK. Bez tego - jedynie skalp. Można więc pobawić się krzywymi, ustawić nieco wyższe temperatury i opóźnienie rozkręcania wentylatorów ( tzw spin on time ) Niestety nie każdy soft to umożliwia.

 

Nie oznacza to oczywiście, że komp będzie nieznośnie głośny. Po prostu takie rozwiązanie nie jest dedykowane dla maniaków ciszy. U mnie udało się zejść poniżej głośności tła dopiero na sztuce skalpowanej. Zarówno w przypadku 6700k, 7700k ( 3 dni ) oraz 8700k.

Dziękuje, nie dość, że dobra rada, to w bonusie w radzie podpowiedzi jak sobie radzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hahaha, no chyba nie sądzę :lol2:

Odpalałeś Cinebench R15?

Różnica między tymi dwoma procesorami powinna być kolosalna, a nie tylko "jakaś".

a jak sie konczy ten cinebench? przeszedles juz ? :rowerek::hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz HT i pograj w AC:O czy WD2

i5 w niektórych grach to mała tragedia.

 

Bf1 też lubi 4/8

 

W AC:O i5 a i7 w miejscach procesorowych to tak 40 vs 60fps na minimalnym :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

olej to i7. zrobilem taka sama wymianie z i5 6600k na i7 7700k i roznica jest marginalna, nie warta pieniedzy.

Jak zmienilem i5 6600k na i7 6700k to kopara mi opadla ponad 20fps + w wielu grach.

To nie prawda ze nowe i7 sie az tak mocno grzeja. Ostatnio napastowalem swiezo procka termoprzewodzaca i jest 60 70 przy 4,6ghz. Takze 6 gen do czasu jakiejs rewolucji wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy wietrzony; Nie. Mimo wszystko nie obędzie się bez dość wysokiego nakładu chłodzenia. Rdzeń potrafi wystrzelić o 20 - 30 stopni w ułamku sekundy. Jest to normalne, ale jeśli chłodzenie bierze dane z CPU, to ciężko uniknąć charakterystycznego Wrrrrr....Wrrrrr...Wrrrr gdy np. odpala się przeglądarkę. Trzeba więc zadbać o krzywą chłodzenia wentylatorów, zrobić Undervolting i jako źródło ustawić PECI i zapewnić dobry przewiew. Wtedy będzie OK. Bez tego - jedynie skalp. Można więc pobawić się krzywymi, ustawić nieco wyższe temperatury i opóźnienie rozkręcania wentylatorów ( tzw spin on time ) Niestety nie każdy soft to umożliwia.

 

Nie oznacza to oczywiście, że komp będzie nieznośnie głośny. Po prostu takie rozwiązanie nie jest dedykowane dla maniaków ciszy. U mnie udało się zejść poniżej głośności tła dopiero na sztuce skalpowanej. Zarówno w przypadku 6700k, 7700k ( 3 dni ) oraz 8700k.

 

Ja mam obecnie ustawioną krzywą w ten sposób, że słyszę szum monitorów audio rozstawionych po bokach biurka, zaś podczas pracy bez obciążenia jedynie odgłos pompki Krakena X62.

U siebie ustawiłem wentyle w ten sposób, że Kraken X62 pobiera sobie dane odnośnie temperatury z CPU (Kraken na froncie obudowy).

3 wentyle na topie oraz jeden na tyle są podłączone do jednego z dwóch czujników, które wychodzą z płyty głównej Aorus Gaming 7.

Rozwiązanie takie daje mi to, że normalnie jak pisałem komputer jest prawie bezgłośny, zaś podczas obciążenia CPU rozkręca się Kraken jeśli trzeba.

4 wentyle o których napisałem powyżej startują zgodnie z krzywymi dopiero pod obciążeniem GPU, która to wytwarza ciepło i po odczycie tego ciepła przez czujnik daje on sygnał na wentyle i obudowa wyrzuca wówczas ciepło na zewnątrz poprzez górę oraz tył.

Tak mam to rozwiązane u siebie ;)

 

Edit: Nagłe skoki rozkręcania się wentyli ustawiamy również krzywymi i wystarczy lekka modyfikacja, która skutkuje brakiem takich skoków w momencie małego obciążenia CPU, o czym sam doskonale wiesz :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zmienilem i5 6600k na i7 6700k to kopara mi opadla ponad 20fps + w wielu grach.

To nie prawda ze nowe i7 sie az tak mocno grzeja. Ostatnio napastowalem swiezo procka termoprzewodzaca i jest 60 70 przy 4,6ghz. Takze 6 gen do czasu jakiejs rewolucji wystarczy

Szósta generacja jest w porządku, to wiem, siódma mnie martwi. W końcu użytkownik sprzętu, o który pytam, podzielił się doświadczeniami.

 

Ja mam obecnie ustawioną krzywą w ten sposób, że słyszę szum monitorów audio rozstawionych po bokach biurka, zaś podczas pracy bez obciążenia jedynie odgłos pompki Krakena X62.

U siebie ustawiłem wentyle w ten sposób, że Kraken X62 pobiera sobie dane odnośnie temperatury z CPU (Kraken na froncie obudowy).

3 wentyle na topie oraz jeden na tyle są podłączone do jednego z dwóch czujników, które wychodzą z płyty głównej Aorus Gaming 7.

Rozwiązanie takie daje mi to, że normalnie jak pisałem komputer jest prawie bezgłośny, zaś podczas obciążenia CPU rozkręca się Kraken jeśli trzeba.

4 wentyle o których napisałem powyżej startują zgodnie z krzywymi dopiero pod obciążeniem GPU, która to wytwarza ciepło i po odczycie tego ciepła przez czujnik daje on sygnał na wentyle i obudowa wyrzuca wówczas ciepło na zewnątrz poprzez górę oraz tył.

Tak mam to rozwiązane u siebie ;)

 

Edit: Nagłe skoki rozkręcania się wentyli ustawiamy również krzywymi i wystarczy lekka modyfikacja, która skutkuje brakiem takich skoków w momencie małego obciążenia CPU, o czym sam doskonale wiesz :D

jo! masz Ty 6700k czy być może 7700k?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7Gen Cię martwi, ale to 8 jest uważany za gorącą kawę :E

Jeśli masz 70 stopni na 4.4GHz, to jak sądzę strzelając kolejna generacja nie powinna Ci podnieść temperatur.

Ja mam gorącą kawę 8700K obecnie skręconą bez skalpa na 4.7GHz i mam max 81 stopni po godzinnym OCCT i Prime 26.6.

Bierz 7700K ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7Gen Cię martwi, ale to 8 jest uważany za gorącą kawę :E

Jeśli masz 70 stopni na 4.4GHz, to jak sądzę strzelając kolejna generacja nie powinna Ci podnieść temperatur.

Ja mam gorącą kawę 8700K obecnie skręconą bez skalpa na 4.7GHz i mam max 81 stopni po godzinnym OCCT i Prime 26.6.

Bierz 7700K ;)

Właśnie siódma generacja mnie martwi. Zastanawiam się, czy mnogie negatywne opinie na temat siódmej generacji to opinie doświadczonych użytkowników, którzy wiedzą jak działa Ich sprzęt, którzy wiedzą jak go konfigurować, jak mądrze użytkować. Czy też jest to płacz tysięcy niedorosłych dzieci, którym mama kupiła komputer i się im nie podoba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zmieniłem i5 6500 na i7 7700k i chociaż wielkiej różnicy nie zauważyłem (pewnie dlatego, że gram w mało wymagające gry), to w przypadku, gdy nie zamontujesz na płycie 8 gen. inteli (a u mnie maksimum to właśnie 7 generacja) uważam, że warto wymienić, bo ceny nie są porażające i można na OLX znaleźć dobry procek z gwarancją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To drugie ;)

Trzeba wiedzieć jak posługiwać się chociażby napięciami podczas kręcenia.

Pewnie jeden z drugim nie wie jakie opcje przestawić, wali napięcie CPU na auto i ma piekarnik w obudowie :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...