Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

doopan

[PROBLEM]Nie mogę odpalić DDR4@3600//8700k/MSI370SLI+

Co poczac?  

2 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Co poczac?

    • Brac nowe mobo/Cpu?
      1
    • Oddac serwisantom niech sprawdza
      1


Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 

Po wielu latach postanowiłem odświeżyć główne części kompa.

 

I. Zakupiłem:

  1. MSI Z370 SLI PLUS
  2. Intel Core i7-8700K
  3. 2x ADATA 8GB 3600MHz XPG Spectrix D40 RGB CL16
  4. be quiet! Dark Rock Pro 3
  5. be quiet! 650W Straight Power 11

Niestety, całość była niestabilna po ustawienia ram z XMP na fabryczne 3600 MHz. Objawiało się to blue screenem w Windows (memory management), więc odpiałem SSD odpaliłem memtest 7.5 z pendrive. Kiszka, ciągle błędy przy block move, czyli test #6.Rotowałem pamięci po slotach, próbowałem pojedyńczych kości etc., ciągle to samo. Test #6 sypał błędami.

 

 

Na 2133 było rock stable, tzn. i memtest zapętlony i OCCT (AVX linpack + 90% memory) pod Windowsem nic nie pokazywało.

II. Pojechałem do sklepu i zmieniłem ADATA na Patriot 16GB 3600MHz Viper LED White CL16 (2x8GB).

Objawimy DOKŁADNIE te same, przy 3600 test #6. Udało mi się nawet odpalić je na 3466 przy 1.4 V (gotowe ustawienia w UEFI) i było stabilnie w ciul, ale niestety 3600 dalej sypało błędami.

 

III. Znowu pojechałem do sklepu i wziąłem G.SKILL 16GB 3600MHz Trident Z Black CL17 (2x8GB) <-- droższe i wolniejsze (CL), ale są na oficjalniej liście compatbility list MSI dla tej płyty. No i bez ledów,a z ciężkim radiatorem.

No i tym razem znowu problem, ale co ciekawe - już inny - nawalil test 13, 9 i 8!

Plus windows nieszczegolnie stabilny (nawet byl problem sie zbootowac przy 3600 do Windowsa). Co ciekawe, tym razem przy 3466 OCCT sie wywalilo po 15 minutach.

Cos jest nietak z tym sprzetem. Mam jeszcze 4 dni na jego zwrot. Chlodzenie i zasilacz sobie zostawie, ale niestety reszta to jest zagadka.

 

Moje opcja sa takie:

 

1/ Wymienic plyte i CPU na inne sztuki (no i ew. RAM,ale to chyba bez sensu, zreszta RAM mogę wymienić za jakiś czas, bo dopiero kupiłem).

2/ Złozyc to wszystko w jakas stara bude i wyslac do fachowcow ze sklepu niech sie glowia.

 

Plus opcji 1 jest taki,ze nie wyklucza opcji 2, bo znowu bede mial czas na zwrot przedluzony.

 

Bardzo proszę o Wasze opinie, gdzie pies pogrzebany:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj ustawić napięcia i timingi ręcznie, na początek daj niższe niż są.

CPU stock?

OS na czysto postawiony?

 

Miałem podobny problem na X99 z G.SKil TridentZ 3000MHZ 14CL 4x8GB, niestety tutaj jedna kość była uwalona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ello, wszystko jest stock/default. Bios na default i tylko xmp ustawiam.

OS nie jest czysty, ale nie ma to znaczenia, bo i tak uwala memtest (odpalany jako osobny system), wiec dopoki to sie sypie, to w sumie bez znaczenia.

Na pewno to nie jest jedna kosc, widac gdzie bledy wywala, rotowanie kosci nic nie daje.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wgralem juz aktualny. Sprobuje ustawic recznie, nie jestem pewien gdzie sie ustawia napiecia w tej plycie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Niestety ale MSI Z370 SLI to odpowiednik G43 Plus. A w tym przedziale cenowym zapomnij o obsłudze 3600+ Miałem G.Skill 3600 CL17 na Z170 G43 Plus i system nie wywalał błędów ale memtest sypał błędami natomiast droższe moduły 3600 CL16 było jeszcze gorzej bo Windows sypał błędami a memtest się zawieszał. Dopiero przesiadka na OC Formula rozwiązała problemy i dodatkowo ram dało się ładne podkręcić. Z170, Z270 i Z370 to ten sam chip. Pamiętaj że oficjalnie Intel wspiera 2667MHz a producenci płyt nie gwarantują że ram powyżej specyfikacji Intela zadziała.

 

Stabilność ramu zależy od:

 

1. UEFI płyty, 2. Kontroler procesora 3. Jakość kostek ramu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw ręcznie bez XMP, bios na płycie aktualny?

 

Ustawione, tym razem test #6 sie sypie.

Niestety ale MSI Z370 SLI to odpowiednik G43 Plus. A w tym przedziale cenowym zapomnij o obsłudze 3600+ Miałem G.Skill 3600 CL17 na Z170 G43 Plus i system nie wywalał błędów ale memtest sypał błędami natomiast droższe moduły 3600 CL16 było jeszcze gorzej bo Windows sypał błędami a memtest się zawieszał. Dopiero przesiadka na OC Formula rozwiązała problemy i dodatkowo ram dało się ładne podkręcić. Z170, Z270 i Z370 to ten sam chip. Pamiętaj że oficjalnie Intel wspiera 2667MHz a producenci płyt nie gwarantują że ram powyżej specyfikacji Intela zadziała.

 

Stabilność ramu zależy od:

 

1. UEFI płyty, 2. Kontroler procesora 3. Jakość kostek ramu.

Akurat punkt 3 bym wykluczyl, przy 3 roznych kitach pamieci ten sam problem (choc dziw mnie troszke, ze gskill i przy 4366 potrafil occt uwalic).

Akurat plyte i procesor kupilem dosc okazyjnie razem za 1969 zl, wiec wole nie zmieniac plyty na drozsza (narazie,moze za jakis rok czy dwa sobie zmienie), wiec pytanie co dalej?

 

Warto sprobowac z inna szuka plyty glownej i procesora, a jak sie nie uda to dac tanszy ram i zostac przy np. 3200 MHz?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Ustawione, tym razem test #6 sie sypie.

 

Akurat punkt 3 bym wykluczyl, przy 3 roznych kitach pamieci ten sam problem (choc dziw mnie troszke, ze gskill i przy 4366 potrafil occt uwalic).

Akurat plyte i procesor kupilem dosc okazyjnie razem za 1969 zl, wiec wole nie zmieniac plyty na drozsza (narazie,moze za jakis rok czy dwa sobie zmienie), wiec pytanie co dalej?

 

Warto sprobowac z inna szuka plyty glownej i procesora, a jak sie nie uda to dac tanszy ram i zostac przy np. 3200 MHz?

 

U ciebie winne jest uefi płyty do tego MSI się tym nie chwali ale ich płyty najgorzej wypadają z obsługą wysoko taktowanego ramu. Gdybyś wziął np: AsRock Z370 K6/Extreme 4 to na bank ram by chodził stabilnie choć niektórzy mieli problemy z Extreme 4 więc próbuj z K6. Z mojego punktu widzenia to seria 200 i 300 to jakieś odpadki a nie jakościowe płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dosc kiepskie doswiadczenie z asrock, duzo chałtury widziałem przy p67 exterme6 - głównie w zakresie software (kiepskie sterownie wentylatorami, dziwna polityka updateów etc). Stad wolałem msi. Co wiecej, cena tego msi (mi wyszlo 1969zl z 8700k) jednak jest duzo lepsza nia asrock k6, musisz przyznac. stad mysle co z tym fantem dalej robic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Ja mam dosc kiepskie doswiadczenie z asrock, duzo chałtury widziałem przy p67 exterme6 - głównie w zakresie software (kiepskie sterownie wentylatorami, dziwna polityka updateów etc). Stad wolałem msi. Co wiecej, cena tego msi (mi wyszlo 1969zl z 8700k) jednak jest duzo lepsza nia asrock k6, musisz przyznac. stad mysle co z tym fantem dalej robic.

 

Wiesz nie porównuj archaicznego P67 z Z370. A z Asrocków miałem tylko H87 Fatality później tylko MSI Z87, Z97 i Z170 G43 a teraz Z170 OC Formuła i OC Formułe wziąłem ze względu na oc cpu i ramu. Sterowanie wentylami jest dużo lepsze niż u MSI. Polityka łatania uefi bardzo podobna jak u msi. Na moje zwrócił bym płytę i kupił Z370 Fatality K6.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki!Moze za jakis czas zmienie, teraz juz machne reka na to, i tak minal czas na oddanie. Akurat do K6 musiałbym dużo dopłacić, więc w sumie machnę ręką na razie, a za jakiś czas może zmienię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Dzieki!Moze za jakis czas zmienie, teraz juz machne reka na to, i tak minal czas na oddanie. Akurat do K6 musiałbym dużo dopłacić, więc w sumie machnę ręką na razie, a za jakiś czas może zmienię.

 

To co robiłeś przed 14 dni ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lol głównie pracowałem na to wszystko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...