Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Mhelkir

AOC AG271QG - bleeding

Rekomendowane odpowiedzi

Wziąłem dla porównania QX też, zdecydowanie wolę obraz z QG.

 

 

Rozumiem, że kolory, kontrast zdecydowanie były lepsze w QG (IPS) niż w QX (TN) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że kolory, kontrast zdecydowanie były lepsze w QG (IPS) niż w QX (TN) ?

Zdecydowanie nie, ale imo lepszy. Kąty widzenia dużo lepsze, co do obrazu to chyba kwestia gustu. By ustawić fajny (dla mnie) obraz musiałem na QX podbić ostro kontrast i obniżyć jasność do raptem nastu %. Wtedy pulpit wyglądał lepiej na TN niż na IPS (może dlatego że w dolnym lewym rogu gdzie jest pulpit Win10 ciemniejszy miałem największy BLB, w sumie nie wiem) ale za to jak otworzyłem przeglądarkę z białym tłem to okazało się że kontrast jest za duży i kłuje w oczy, tekstu nie dało się czytać na dłuższą metę. Pewnie dałoby się to naprawić dłużej bawiąc opcjami, ale na IPS wszystko ładnie poustawiałem i wskaźniki były bliżej centrum skali więc miałem zapas w obie strony do zmian gdybym chciał, obraz mi odpowiadał i pomijając małą czcionkę na pulpicie to czytało się tekst bez problemu, stąd uznałem że IPS lepszy.

 

Odpaliłem kilka gierek ale tylko na IPS, więc dokładnego porównania nie mam. Imo TN ma strasznie mocne podświetlenie i kalibracjąc go dochodzisz prawie do granic możliwości monitora, gorsze kąty widzenia, ale kolory o ile nie jesteś grafikiem nie masz co się martwić. Za to ustawienia monitora TN oznaczone sRGB są dla mnie nie do wytrzymania (za duża jasność i kontrast).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gorsze podświetlenie na TN QX - chyba nie wiesz co piszesz. Te TN-ki od AOC dochodzą w rozrzutach do 10% w testach max - normalnie 7-8% nierównomierności na czerni i bieli.

IPS - QG potrafi mieć powyżej 20% stąd miałeś takie i tak małe wyplamienia na czerni - zobacz zdjęcia innych z tego forum jaką mają kaszanę.

Miałem 4 szt QX - jedna została i wszystkie poza badami miały niemal idealne podświetlenie. IPS-y wcześniej miałem MG-279Q od Asusa i tu nie ma co porównywać - masakra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gorsze podświetlenie na TN QX - chyba nie wiesz co piszesz. Te TN-ki od AOC dochodzą w rozrzutach do 10% w testach max - normalnie 7-8% nierównomierności na czerni i bieli.

IPS - QG potrafi mieć powyżej 20% stąd miałeś takie i tak małe wyplamienia na czerni - zobacz zdjęcia innych z tego forum jaką mają kaszanę.

Miałem 4 szt QX - jedna została i wszystkie poza badami miały niemal idealne podświetlenie. IPS-y wcześniej miałem MG-279Q od Asusa i tu nie ma co porównywać - masakra.

 

Gorsze to kwestia subiektywna i nie ma nic wspólnego z równomiernością ;) Nie napisałem że nierównomierne,

ale kurcze, jak odpalam monitor i na dzień dobry muszę zjechać z jasnością do 10-13% to co o tym myśleć? Dla mnie podświetlenie tych TNek jest przesadzone, wypala oczy ;) Ogólnie mi się na IPS lepiej patrzyło, nie wiem jak to nazwać i co było przyczyną - subiektywne odczucie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W większości przypadków to kwestia subiektywna. Ja po raz kolejny przepraszam się z Predatorem XB271HUbmiprz.

Niestety jak trochę popracuję na Eizo CS2730 to w domu przy Predatorze melisa jest niezbędna. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eizo,Eizo,Eizo...

Jakie firmy robią matryce na rynku...?

Co siedzi w Eizo...?

A może najważniejsza jest elektronika jaką stosują producenci...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie firmy robią matryce na rynku...?

Co siedzi w Eizo...?

A może najważniejsza jest elektronika jaką stosują producenci...?

 

Z tego co się orientuję w CS2730 jest matryca od Panasonic. Równomierność podświetlania to po prostu bajka. Nie mam żadnego fetyszu Eizo, ale myślę, że montowane matryce + kontrola jakości daje wyniki.

Nie można też oczekiwać, że Acer zacznie się przykładać do kontroli jakości bo pewnie ze 100 monitorów jedynie 10 poszłoby do sprzedaży. Sprzedażowa polityka zawsze klienta dotyka...

Cóż, matryce od AUO to temat rzeka i nie ma co się na ten temat rozwodzić. Już ładny kawał czasu minął od premiery i w pewnym sensie dalej to samo z jakością szybkich IPS.

Ja po raz kolejny szukam Świętego Grala, jestem na tą chwilę po dwóch zwrotach i wpadłem na pomysł odkupienia swojego poprzedniego Predatora, który sprzedałem w chwili negatywnych emocji. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eizo,Eizo,Eizo...

Jakie firmy robią matryce na rynku...?

Co siedzi w Eizo...?

A może najważniejsza jest elektronika jaką stosują producenci...?

To, kto wyprodukował matrycę, nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na jakość gotowego ekranu.

Poza tym, ci sami producenci mogą (i mają) w swojej ofercie komponenty do sprzętu taniego i drogiego.

Na koniec: obecność jakiegoś wyrafinowanego układu kompensującego niedoskonałości ekranu robi dużą różnicę. Bez czegoś takiego graficzne Eizo wcale by nie były takie równe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam na biurku dwa te Agony i na obu występuje to zjawisko. Generalnie po wyjęciu z pudełka kolory na obu były strasznie ciepłe i nienaturalne. Po długich bojach udało mi się znaleźć idealne (dla mnie) ustawienia:

 

contrast 50
birghtness 100
game color 100
shadow color 0
gamma 3
override strong
color setup -> user (R61,G63,B65)

 

Przy takich ustawieniach na moich egzemplarzach bleeding jest widoczny tylko przy całkowicie czarnych scenach. Nawet jak oglądam film z ciemnymi scenami to nie rzuca się za bardzo w oczy. Polecam przetestować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję w CS2730 jest matryca od Panasonic. Równomierność podświetlania to po prostu bajka. Nie mam żadnego fetyszu Eizo, ale myślę, że montowane matryce + kontrola jakości daje wyniki.

Nie można też oczekiwać, że Acer zacznie się przykładać do kontroli jakości bo pewnie ze 100 monitorów jedynie 10 poszłoby do sprzedaży. Sprzedażowa polityka zawsze klienta dotyka...

Cóż, matryce od AUO to temat rzeka i nie ma co się na ten temat rozwodzić. Już ładny kawał czasu minął od premiery i w pewnym sensie dalej to samo z jakością szybkich IPS.

Ja po raz kolejny szukam Świętego Grala, jestem na tą chwilę po dwóch zwrotach i wpadłem na pomysł odkupienia swojego poprzedniego Predatora, który sprzedałem w chwili negatywnych emocji. :)

Matryca Panasonic robi na mnie wrażenie...może warto nazbierać na takie cudo...

Mam plazmę pana...,dopiero oled urwał jej jajca !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ah te monitory gamingowe. Kupujcie dalej to tak będzie. :)

 

Najwazniejsze ze masz 144hz :D

 

Tylko EIZO i NEC, no ale to tylko MOJA OPINIA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ah te monitory gamingowe. Kupujcie dalej to tak będzie. :)

 

Najwazniejsze ze masz 144hz :D

 

Nie ma co się oszukiwać nie każda gra pójdzie na 144Hz, szczególnie te gorzej zoptymalizowane. Sama idea jest ciekawa, lecz wymaga wypas sprzętu , tak samo jak rozdzielczość UHD tylko tutaj niewielkie, a raczej żadne znaczenie ma procesor, tylko karta graficzna.

 

To jest trochę tak, że jak zobaczysz jak się gra na dużym ekranie w UHD, to nie wrócisz do malutkiego ekranu FHD. :) Ale tak jest ze wszystkim, że jak poznasz lepszy sprzęt, to ciężko wrócić do gorszego.

 

Dla jednego ważna jest jakość obrazu, rozdzielczość, aby cieszyć oczy. Za to mogę się obyć bez szybkich matryc, bez G-Sync, z większym input lagiem. Coś za coś. Na jedno się godzę, drugie muszę poświęcić.

I na odwrót, chcąc mieć 144 fps w prawie każdej grze nie można iść w 1440p imo tam są wieksze wymagania co do karty i wiele gier nie pójdzie na 144+ fps.

Chyba że gramy tylko w konkretne tytuły, a nie we wszystko jak leci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko EIZO i NEC, no ale to tylko MOJA OPINIA.

 

Do obróbki zdjęć w firmie, popieram.

 

Do grania w cokolwiek MP na przyzwoitym poziomie już nie. Przekroczenie bariery 100Hz mocno wpływa na input lag. Myszka z automatu przestaje pływać. Dodatkowo płynność animacji jest mocno na plus, tak samo smużenie matrycy.

 

 

Niestety same panele jakościowo często są niedorobione. Producenci wzięli sobie za bardzo do serca, że jakość obrazu nie jest najważniejsza. Oni to trochę opacznie zrozumieli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze uważałem 60Hz za super płynny obraz, niczego więcej nie wymagałem. Kiedy zmieniałem komputer zdecydowałem się na 144Hz za namową kolegi i trochę ze względu na modę. Pierwszy raz hasła "nie będziesz chciał wrócić do zwykłego monitora" okazały się być prawdą. O ile G-Sync jest lekko przereklamowany i wcale nie taki bez wad, o tyle monitory z wysoką częstotliwością to jest bajka dla graczy. Ostatecznie na biurku stanęły 2 sztuki AG271QG, 165Hz i Gsync dla gier, IPS dla pracy codziennej. To jest pewnego rodzaju kompromis, z którego jestem bardzo zadowolony.

 

Oczywiście jeśli ktoś jest grafikiem to powinien wybrać EIZO. Ja pracuję jako programista, więc to idealne odwzorowanie kolorów nie jest dla mnie aż takie istotne, a że lubię sobie po pracy pograć to stanęło właśnie na Agonach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

G-sync jest przereklamowany, bo większość osób które mają Gsync, przesiadały się z 60Hz prosto na 144+ z Gsync. A tak na prawdę ten Gsync, większą robotę robiłby w monitorach 60Hz niż 100Hz+. Tam byłby dobry efekt wow. A tak wraz ze wzrostem Hz, gsync traci sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję w CS2730 jest matryca od Panasonic. Równomierność podświetlania to po prostu bajka. Nie mam żadnego fetyszu Eizo, ale myślę, że montowane matryce + kontrola jakości daje wyniki.

Nie można też oczekiwać, że Acer zacznie się przykładać do kontroli jakości bo pewnie ze 100 monitorów jedynie 10 poszłoby do sprzedaży. Sprzedażowa polityka zawsze klienta dotyka...

Cóż, matryce od AUO to temat rzeka i nie ma co się na ten temat rozwodzić. Już ładny kawał czasu minął od premiery i w pewnym sensie dalej to samo z jakością szybkich IPS.

Ja po raz kolejny szukam Świętego Grala, jestem na tą chwilę po dwóch zwrotach i wpadłem na pomysł odkupienia swojego poprzedniego Predatora, który sprzedałem w chwili negatywnych emocji. :)

 

To co obraziłeś się na swoją gamingową TN-kę Della. Wcześniej pisałeś, że wolisz ją od Predatora ?

 

Gorsze to kwestia subiektywna i nie ma nic wspólnego z równomiernością ;) Nie napisałem że nierównomierne,

ale kurcze, jak odpalam monitor i na dzień dobry muszę zjechać z jasnością do 10-13% to co o tym myśleć? Dla mnie podświetlenie tych TNek jest przesadzone, wypala oczy ;) Ogólnie mi się na IPS lepiej patrzyło, nie wiem jak to nazwać i co było przyczyną - subiektywne odczucie.

 

Serio to nie wiem o co ci chodzi z tym podświetleniem.

Czy jest coś złego w monitorze gdzie z jasnością można zejść tak nisko jak na tym AOC.

Według testów na 0% masz 33 cd/m2

 

Sam zobacz

ag271qx_jasnosc.png

 

Co do mojej sztuki ja właśnie mam jasność na 12% czyli coś koło 70cd/m2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Todis, nie obraziłem się na 2716.

Dell jest naprawdę dobrym monitorem. Jak na szybką TN... wręcz bardzo dobrym, ale jednego nie mogę przełknąć. Przejść tonalnych, głównie w szarościach. Ja jakoś nie mogę tego przełknąć, a myślałem, że zaakceptuję to mając świadomość wyporu matrycy.

Może się wtedy trochę pospieszyłem ze sprzedażą Predatora, to fakt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Todis, nie obraziłem się na 2716.

Dell jest naprawdę dobrym monitorem. Jak na szybką TN... wręcz bardzo dobrym, ale jednego nie mogę przełknąć. Przejść tonalnych, głównie w szarościach. Ja jakoś nie mogę tego przełknąć, a myślałem, że zaakceptuję to mając świadomość wyporu matrycy.

Może się wtedy trochę pospieszyłem ze sprzedażą Predatora, to fakt.

 

Możesz mi wrzucić linka, jakieś foto obrazu, na którym mógłbym sprawdzić ten banding.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz mi wrzucić linka, jakieś foto obrazu, na którym mógłbym sprawdzić ten banding.

Takie rzeczy najlepiej kontrolować na gradiencie 256 kolejnych odcieni:

48fa4342e037.png

 

... pobierz ten obraz PNG w pełnej rozdzielczości, bo inaczej nie będzie to poprawna, pozbawiona bandingu plansza (plansza ma rozdzielczość 1536x1024) i wyświetl w programie bez zarządzania kolorem (np. Microsoft Paint)

 

Jeszcze możesz sobie sprawdzić czy gamma jest 2.2:

5d9ca6b57ae3.png

 

... ten obraz też pobierz w pełnej rozdzielczości (plansza ma rozdzielczość 1600x1200), bo inaczej nie będzie działać ta plansza poprawnie i musisz wyświetlić go przy powiększeniu 1:1, też w programie bez CMS (czyli najlepiej MS Paint) i powinieneś widzieć niepodbarwiony szary gradient. Im mocniejsze podbarwienie, tym bardziej monitor odbiega od gammy 2.2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...