Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Pan_kleks

144hz TN czy VA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Potrzebuje monitora 144hz do gier jak i zwyklego korzystania(internet,filmy etc). Jaka matryca bedzie lepsza TN czy VA? Ktoras z nich mniej meczy wzrok? Do gier fps lepiej plaski czy curved?

 

Budżet <1500pln

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o oglądanie filmów to wg mnie VA. Jak podasz budżet to na pewno znajdzie się coś ciekawego. Ja przyzwyczaiłem się do zakrzywionego monitora i różnicy mi to nie robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TN do gier.

skoncz spamowac takimi radami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko IPS, wszyscy co piszą bzdury że się nie nadaje to mają coś nie tak z głową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie liczyłbym tutaj na obiektywne opinie ;)

Każdy poleci to co ma w domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoncz spamowac takimi radami.

 

Zastanów się co mówisz człowieku, zero porad tylko spamujesz człowiekowi temat. Jak nie masz pojęcia to nie spamuj, dzieki.

 

Tylko TN do grania w tej cenie. Jak chcesz jakiegoś IPS/VA to nie ma szans w tej cenie nic dobrego.

 

TN da mu najniższe opóźnienie i znośnie kolory i brak problemów z Backlight bleeding na gównianych matrycach IPS.

 

Za 2500-5000zł już może pakować się w IPS. Ludzie co piszą żebys brał IPS nie mają bladego pojęcia o czym piszą, albo mają po prostu monitor za 4000zł IPS 144hz Gsync i mówią że tylko IPS najlepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko IPS, wszyscy co piszą bzdury że się nie nadaje to mają coś nie tak z głową.

Input lag większy, srebrzenie w każdym modelu w mniejszym bądź większym stopniu, clouding prawie w każdym modelu - można podziękować. W 144 HZ TNka do gier to optymalne wyjście, bo TNki 6 bitowe nie są takie złe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ UP w tytule masz VA czy TN. Nikt tu o IPS nic nie pisał. Do szybkich sieciowych FPS polecana często jest matryca TN ze względu na niski input lag. ja mam teraz 144Hz VA i nie narzekam. Smużenia nie widzę a do gier w które gram to nawet 60Hz by starczyło. Wcześniej miałem kilka TN i IPS. W TN przeszkadzały mi słabe kąty widzenia i kolory. IPS kąty i kolory miał lepsze ale czerń była tragiczna. Teraz na VA kąty słabsze niż IPS ale kolory najbardziej mi pasują a z racji że głownie coś na nim oglądam to zostałem przy VA. Każda z matryc ma swoje wady i zalety. Fajnie by było jakbyś mógł każdy rodzaj matrycy obejrzeć na własne oczy żeby wiedzieć czego się spodziewać. Podaj jeszcze resztę sprzętu żebyśmy wiedzieli co doradzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak patrzylem to VA i TN maja czas reakcji 1ms wiec skad wynikia to ze TN maja najmniejsze opoznienie?

 

@Walker1982 filmy ogladam na laptopie bo jest troche wygodniej mozna sie polozyc itp wiec ten monitor potrzebuje bardziej do gier(70%)/net,fb,yt(30%) a mam gtxa 1080 i i7 8700 zasilacz 750w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doskrob te 4 stowki i kup msi optix mag27cq 1440p 144hz na matrycy vn. Swietna jakosc do gier i filmow :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ UP w tytule masz VA czy TN. Nikt tu o IPS nic nie pisał. Do szybkich sieciowych FPS polecana często jest matryca TN ze względu na niski input lag. ja mam teraz 144Hz VA i nie narzekam. Smużenia nie widzę a do gier w które gram to nawet 60Hz by starczyło. Wcześniej miałem kilka TN i IPS. W TN przeszkadzały mi słabe kąty widzenia i kolory. IPS kąty i kolory miał lepsze ale czerń była tragiczna. Teraz na VA kąty słabsze niż IPS ale kolory najbardziej mi pasują a z racji że głownie coś na nim oglądam to zostałem przy VA. Każda z matryc ma swoje wady i zalety. Fajnie by było jakbyś mógł każdy rodzaj matrycy obejrzeć na własne oczy żeby wiedzieć czego się spodziewać. Podaj jeszcze resztę sprzętu żebyśmy wiedzieli co doradzić.

VA ma lepsze kolory, ale jak ktoś korzysta z VibranceGUI to już mu różnicy aż tak znaczącej nie robi.

 

Jak patrzylem to VA i TN maja czas reakcji 1ms wiec skad wynikia to ze TN maja najmniejsze opoznienie?

 

@Walker1982 filmy ogladam na laptopie bo jest troche wygodniej mozna sie polozyc itp wiec ten monitor potrzebuje bardziej do gier(70%)/net,fb,yt(30%) a mam gtxa 1080 i i7 8700 zasilacz 750w

1ms to GtG, większość paneli VA tak naprawdę ma okolice 5-12 ms.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

samsung CHG70 27 cali va 144hz hdr quatnum dot. lata po 2500zl a w komputoniku z karta vip 2000zl

 

VA ma lepsze kolory, ale jak ktoś korzysta z VibranceGUI to już mu różnicy aż tak znaczącej nie robi.

 

 

1ms to GtG, większość paneli VA tak naprawdę ma okolice 5-12 ms.

no i to jest poziom ktore ludzkie oko nie jest w stanie odczuc czy bedziesz mial 5ms czy 15ms.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opóźnienia matrycy VA w samsungu C32HG70

response_1.png

 

Opóźnienia matrycy TN w AOC AG251FZ

response_3.png

Co z tego że VA minimalny czas ma podobny i nieodróżnialny od TN skoro inne czasu są tragiczne i będzie je widać. Błagam, nie wiemy, nie wypowiadamy się ;) Marketingowe 1ms/5ms można se w buty wsadzić.

A i jak ktoś myśli że 40ms to niedużo to pragnę zwrócić uwagę że przez te 40ms zanim piksel, mówiąc w uproszczeniu, osiągnie właściwy kolor to będzie świecił np. na zielono, i tak oto przy ruchu czarnym celownikiem mamy ładny zielony ogon za nim, i w zasadzie za każdą przemieszczającą się przez ekran czarną linią lub powierzchnią. Wciąż takie fajne? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja całe lata grałem na Eizo FS2331 na VA i jakoś mnie to opóźnienie w grach nie bolało nawet w szybkich FPS, jak nie jesteś pro graczem i nie grasz w turniejach to te 10 czy nawet 15 ms nie zrobi ci żadnej różnicy bo będzie i tak ułamkiem pingu i czasu reakcji. Ale oczywiście teraz jest szał na sprzęt pro gamer więc musi być więcej herców i 1ms. TN nadaje się tylko i wyłącznie do gier bo i kolory i kąty widzenia są beznadziejne w porównaniu do IPS i VA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

samsung CHG70 27 cali va 144hz hdr quatnum dot. lata po 2500zl a w komputoniku z karta vip 2000zl

 

 

no i to jest poziom ktore ludzkie oko nie jest w stanie odczuc czy bedziesz mial 5ms czy 15ms.

No niestety, ale da się odczuć. Chyba że jesteś z ludzi "ludzie oko nie widzi więcej niż 30 fps". Miałem VA MSI, AOC'a i oddałem, ASUS MG248 dalej robi robotę lepszą w CSie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doskrob te 4 stowki i kup msi optix mag27cq 1440p 144hz na matrycy vn. Swietna jakosc do gier i filmow :)

 

popieram :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doskrobać jeszcze ze 2 stówki i jest projektor z adaptacją :D

Do filmów :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i jak ktoś myśli że 40ms to niedużo to pragnę zwrócić uwagę że przez te 40ms zanim piksel, mówiąc w uproszczeniu, osiągnie właściwy kolor to będzie świecił np. na zielono, i tak oto przy ruchu czarnym celownikiem mamy ładny zielony ogon za nim, i w zasadzie za każdą przemieszczającą się przez ekran czarną linią lub powierzchnią. Wciąż takie fajne? ;)

 

Celownik akurat jest statyczny i nic za nim się nie ciągnie. Nie ma prawa bo jak ? ;)

 

W ciemnych grach VA może drażnić ale nie musi. Zależy od użytkownika.

 

W jasnych grach typu Fortnite nie ma najmniejszych problemów.

 

Dodatkowo sama gra wygląda lepiej na VA.

 

 

Ale wracając do 40ms. Jeżeli na ciemnym tle mamy cienki element to może ciągnąć się za nim smuga, lub nawet może on znikać podczas ruchu kamerą.. Co ciekawe im wyższy Hz/FPS elementy mogą mieć większą skłonność do znikania. Widać to szczególnie na matrycach VA 200Hz. Bardzo łatwo to wytłumaczyć. 1Hz/FPS na ekranie siedzi 5ms. Zanim pixele zmienią stan to element jest już dawno w innym miejscu.

 

Widać to np na jakiś siatkach ogrodzeniowych, drutach wysokiego napięcia, metalowych słupach do tych drutów, czy nawet jakiś schodach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety, ale da się odczuć. Chyba że jesteś z ludzi "ludzie oko nie widzi więcej niż 30 fps". Miałem VA MSI, AOC'a i oddałem, ASUS MG248 dalej robi robotę lepszą w CSie.

tak tak ale ty jestes skrajnym przypadkiem ktorego nie biore pod uwage, jak ktos kupuje monitor pod jedna gre to rozumiem a i tak uwazam ze na poizomie amatorskim dziala czynnik palcebo. ja w csa nawet nie gram i dla mnie matyca va sprawdzisie duzo lepiej, poza takim cs czy fornite to mozna sobie tn odpuscic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale sie chlopaki rozpisaliscie, kupie chyba jakis zwykly 24" 144hz TN za ~900pln a za jakies 2 lata jak zmienie gpu to i monitor, pewnie wymysla cos nowego ciekawego warte swojej ceny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W ciemnych grach VA może drażnić ale nie musi. Zależy od użytkownika.

 

Jak monitor z dobrą czernią może drażnić w ciemnych grach ? Ma być ciemno a nie srebrzyście jak na IPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...