Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Pan_kleks

144hz TN czy VA

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, a dokładnie droższy model MPG27CQ. Pewnie siedzi Samsung tam... może inny niż w MAG27CQ... może jakiś z podobnej półki cenowej co konkurencyjny monitor Samsunga... A może zupełnie coś innego? Do tej pory nie udało mi się znaleźć konkretnego modelu matrycy, która tam siedzi.

 

Tutaj akurat wielkiego wyboru nie ma bo albo Samsung albo AU Optronics (wybór między mniejszym złem). MSI stosuje matryce VA Samsunga LSM270DP01 np. w MSI Optix MAG27CQ https://www.displayspecifications.com/en/model/b109fd2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, a dokładnie droższy model MPG27CQ. Pewnie siedzi Samsung tam... może inny niż w MAG27CQ... może jakiś z podobnej półki cenowej co konkurencyjny monitor Samsunga... A może zupełnie coś innego? Do tej pory nie udało mi się znaleźć konkretnego modelu matrycy, która tam siedzi.

 

menu serwisowe. zobacz czy wejdziesz tam tak jak wchodzi sie w samsungach. Możliwe że tak. Albo na dowolnym innym monitorze MSI..

 

Factory Menu / Service Menu czy coś takiego trzeba użyć jako hasło w google/yt ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jednak wątpliwości czy aby na pewno jest to kwestia firmware a nie matryc. Należy pamiętać że na 27 calach jest mniejsze PPI i problem nie rzuca się tak w oczy. ASUS XG32VQ jest też na matrycy Smasunga dokładanie tej samej którą ja mam w 32 calach https://www.displayspecifications.com/en/model/935af5a

 

ieskFDh.jpg

 

Link do całości https://pcmonitors.info/reviews/asus-xg32vq/

 

A tak to wygląda u mnie po aktualizacji firmware do najnowszej wersji

 

DOv2e2g.jpg

 

A tutaj jest CHG70 w wersji 27 cale

 

peDaLTP.jpg

 

Link do całości https://pcmonitors.info/reviews/samsung-c27hg70/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

menu serwisowe. zobacz czy wejdziesz tam tak jak wchodzi sie w samsungach. Możliwe że tak. Albo na dowolnym innym monitorze MSI..

 

Factory Menu / Service Menu czy coś takiego trzeba użyć jako hasło w google/yt ;)

Znaleźć info o jakimkolwiek menu serwisowym MSI to raczej wyczyn. Znalazłem sposób "na Samsunga" obniżając jasność i kontrast do 0, a następnie wciskając przycisk wyboru źródła lub inny... ja tutaj wcisnąłem Joystick, bo to jedyny przycisk :E... ale nic nie wyskoczyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj ściągnąć go w dół przytrzymując przez 5s ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie idzie :P. Kombinacji może być masa, może trzeba wejść w odpowiednią zakładkę w menu, może właśnie jakiś parametr ustawić odpowiednio... ciekawe, że google jeszcze nic nie wie na ten temat :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jednak wątpliwości czy aby na pewno jest to kwestia firmware a nie matryc. Należy pamiętać że na 27 calach jest mniejsze PPI i problem nie rzuca się tak w oczy. ASUS XG32VQ jest też na matrycy Smasunga dokładanie tej samej którą ja mam w 32 calach https://www.displayspecifications.com/en/model/935af5a

 

https://i.imgur.com/ieskFDh.jpg

 

Link do całości https://pcmonitors.info/reviews/asus-xg32vq/

 

Za dużo CTRL+C CTRL-V ? :)

 

 

Co do samsunga, dla mnie to złom, bo zepsuli fundamentalną funkcję monitora. A co do smużenia, matryca czasów reakcji 0-255 mojego Philipsa vs Samsunga 32" które wcześniej wklejałem sugerują jedno - na pewno nie jest lepiej niż w moim philipsie, a mój Philips smuży w porównaniu do TNki którą miałem. Godzę się z tym faktem i wiedziałem na co się piszę. Ja to widzę, ale nie każdy musi widzieć to co ja. Tylko przestańcie już ściemniać, że samsung na VA nie smuży, bo to bullsziet i 37,5ms na 0-55 jasno nam o tym mówi ;) 144Hz = 7ms / 1hz , 37.5ms/7ms = 5.2Hz .. Smużenie w niefartownych sytuacjach może ciągnąć się 5 klatek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie twierdzi że VA nie smużą bo to jest oczywista wda tych matryc. Po prostu są VA w których smużenie jest ograniczone do minimum za pomocą elektroniki i są takie w których widać to nawet przy przewijaniu forum. Pytałeś się czy mam widoczne smużenie na 4cm to Ci odp. że nie zgodnie z prawdą (myślisz że coś takiego by mi nie przeszkadzało?).

 

Złap zmniejszone okno google i przeciągnij. Gwiazdy gasną a za czarnymi zdjęciami smugi leją się strumieniem? Najlepiej widać to patrząc się na te miniaturki. W zależności od szybkości przesuwania okna smugi sięgają do 4cm tak na oko?

 

smużenie jest minimalne mowy nie ma o 4 centymetrach jeśli już są to milimetry i muszę się dobrze na tym skupić.

 

TN są najszybsze to też jest fakt i w zasadzie jest to jedyna zaleta tych matryc. Dobrym kompromisem między TN a VA jest IPS uznany za najlepszą matrycę (i też ma swoje wady).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy szybszy ruch myszką i robią się centymetry. Nie trzeba się skupić a jedynie podążać wzrokiem za poruszającym się oknem. Na tamtej stronie za miniaturkami bo najbardziej rzucało się to w oczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minciu, nikt nie pisał, że VA nie smuży. Jednak przykłady które podawałeś, przy równoczesnej sugestii że tak jest na każdej VA, były naprawdę absurdalne. Znikające gwiazdy w grze, przy lekkim poruszaniu kamerą? U mnie takich problemów nie ma na pewno, bo zauważyłbym je od razu i zwróciłbym monitor. Ani przy wolnym poruszaniu myszką, ani przy szybkim. Zresztą pisałem już o tym gdzie przykładowo widać u mnie smużenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minciu uważasz że nie gram na tym monitorze czy że nie używam myszki? Nie dam sobie wmówić czegoś czego nie uświadczyłem. To nie jest zresztą jedyny monitor który posiadam lub miałem więc mam z czym porównywać. Już Ci zwracało parę osób uwagę że przesadzasz i generalizujesz tak jak z tą "lepszą czernią na TN". Zakładam że widziałeś posty airborne82 :E.

 

U mnie takich problemów nie ma na pewno, bo zauważyłbym je od razu i zwróciłbym monitor. Ani przy wolnym poruszaniu myszką, ani przy szybkim.

 

Za chwilę się dowiesz że to nie możliwe albo bezczelnie zmyślasz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minciu uważasz że nie gram na tym monitorze czy że nie używam myszki? Nie dam sobie wmówić czegoś czego nie uświadczyłem. To nie jest zresztą jedyny monitor który posiadam lub miałem więc mam z czym porównywać. Już Ci zwracało parę osób uwagę że przesadzasz i generalizujesz tak jak z tą "lepszą czernią na TN". Zakładam że widziałeś posty airborne82 :E.

 

 

 

Za chwilę się dowiesz że to nie możliwe albo bezczelnie zmyślasz ;)

 

 

:D

Albo zaraz wyjdzie że ja żle zdjecie zrobiłem i nie jest pokazane w jakich warunkach, jasności, przy jakim ustawieniu barw :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blind też ma Samsunga C27HG70 na VA i sam pisał że

 

Ja jestem pozytywnie zaskoczony szybkością tej matrycy. Naprawdę wszystko lata bardzo fajnie, opóźnienie jest minimalne, 144 hz robi robotę, do bieda 60 hz już bym nie wrócił.

 

widocznie też nie wie o czym pisze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za dużo CTRL+C CTRL-V ? :)

 

 

Co do samsunga, dla mnie to złom, bo zepsuli fundamentalną funkcję monitora. A co do smużenia, matryca czasów reakcji 0-255 mojego Philipsa vs Samsunga 32" które wcześniej wklejałem sugerują jedno - na pewno nie jest lepiej niż w moim philipsie, a mój Philips smuży w porównaniu do TNki którą miałem. Godzę się z tym faktem i wiedziałem na co się piszę. Ja to widzę, ale nie każdy musi widzieć to co ja. Tylko przestańcie już ściemniać, że samsung na VA nie smuży, bo to bullsziet i 37,5ms na 0-55 jasno nam o tym mówi ;) 144Hz = 7ms / 1hz , 37.5ms/7ms = 5.2Hz .. Smużenie w niefartownych sytuacjach może ciągnąć się 5 klatek.

 

Kup sobie monitor MVA/PVA i Samsunga na VA, zrozumiesz co to jest smużenie. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minciu wyraźnie dał do zrozumienia że każdy Samsung to szrot a CHG70 przede wszystkim. Nikt chyba tutaj nie twierdził że to wspaniały monitor ale robienie z niego super szrota to spore przegięcie. Swoje wady ma jak każdy monitor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko część monitorów na VA mocno smuży i fakt takie się trafiają, ale to nie jest żadna reguła. U mnie na TV samsunga VA smuży bardziej niż aktualny ips od Eizo, ale jest bardzo, bardzo daleko do tego co demonstrował wcześniej Mincu. W sumie poziom smużenia u mnie jest akceptowalny, początkowo zdecydowanie bardziej doskwierał mi black crush niż smużenie, ale po odnalezieniu odpowiedniego miejsca w fotelu i lekkim przyzwyczajeniu prawie zapomniałem o tej niedogodności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pół nocy siedziałem i trzaskałem zdjęcia. Efekty nie są takie jakich oczekiwałem, ale jak ktoś uważnie przeczyta moje komentarze do nich to zrozumie i nie będzie kolejnych teorii wymyślał :E. Fotki wrzucę wieczorem.

 

Co do zdjęcia z gwiazdami na niebie. Przy ustawieniu normal da się zauważyć problem znikających gwiazd, tak jak i smużenie kursora. I podobnie jak w przypadku kursora, tak i tutaj opcja fast w zasadzie ratuje sytuację. Może jakieś maciupeńkie elementy znikają, ale z lupą nie będę siedział :E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pół nocy siedziałem i trzaskałem zdjęcia. Efekty nie są takie jakich oczekiwałem, ale jak ktoś uważnie przeczyta moje komentarze do nich to zrozumie i nie będzie kolejnych teorii wymyślał :E. Fotki wrzucę wieczorem.

 

Co do zdjęcia z gwiazdami na niebie. Przy ustawieniu normal da się zauważyć problem znikających gwiazd, tak jak i smużenie kursora. I podobnie jak w przypadku kursora, tak i tutaj opcja fast w zasadzie ratuje sytuację. Może jakieś maciupeńkie elementy znikają, ale z lupą nie będę siedział :E.

 

Fast ratuje sytuację w grach, a czy przypadkiem wtedy przy FAST nie robi ci się overshot przy przewijaniu stron jak masz na nich jakieś obrazki i szybko przewijasz stronę w dół/w górę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W trybie normal kursor zostawia za sobą małą białą (zależy od koloru tła) smugę. W tym trybie najlepiej jest przeglądać neta, ale zakładam że wszystkie inne czynności również będą ok. W grze (PUBG) jest nieco widoczne, gdy celowo zwraca się na to uwagę. W trybie fast nie ma już białej smugi. Natomiast zaczyna smużyć negatywem (kolor też zależny od tła). Przeglądanie stron nadal jest ok, ale nie w każdej sytuacji. Spotkałem przypadek dość widocznego problemu, gdy mamy jasny tekst na ciemnym tle (a konkretnie widziałem to TU). Wtedy tekst przy przewijaniu zostawia widoczną ciemną smugę. Póki co na fast gram i jest ok dla mnie. Fastest powoduje zbyt widoczne smugi, obraz się przyciemnia, ogólnie bleeee.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli co będziesz se do gier ustawiał fast, a do neta normal ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, póki co na fast cały czas siedzę i jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zdjęcia z gwiazdami na niebie. Przy ustawieniu normal da się zauważyć problem znikających gwiazd, tak jak i smużenie kursora.

To tym bardziej cieszę się, że mam dobrą VA bo u mnie nawet na normal nic nie znika. A na fast nie dopatrzyłem się tego overshota. Dopiero na fastest pojawiają się dziwne smugi i inne problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tym bardziej cieszę się, że mam dobrą VA bo u mnie nawet na normal nic nie znika. A na fast nie dopatrzyłem się tego overshota. Dopiero na fastest pojawiają się dziwne smugi i inne problemy.

Pewnie to samo byś napisał o MSI Raivena jakbyś taki miał.

 

Zaletą MSI jest taka, że na Fast można siedzieć od rana do nocy bo ekran jest flickerfree.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg. specyfikacji mam flicker free. Tylko czy to naprawdę pomaga w trybach fast i fastest? Zresztą ja nie wiem bo pomiędzy normal a fast nie zauważyłem różnicy w komforcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na samsungu i Fast obraz gaśnie i zapala się tyle razy ile jest Hz ustawione. Flickerfree nie jest tutaj spełnione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...