Skocz do zawartości
dzierzal

HPET

Rekomendowane odpowiedzi

Wyczytałem gdzieś w internecie że wyłączenie opcji w biosie i Windows 10 zmniejsza Input lag i daje boost fps w grach i ogólnie. Czy warto zmieniac coś w biosie? Ktos z was może ma doświadczenie z tym tematem dzięki :)

Edytowane przez dzierzal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A możesz napisać jednym słowem czy warto wyłączać ta opcje w bios. Mój system to i7 7700k oraz asrock z170 gaming k6 Windowsa 10 chodzi głównie o granie. Dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Ile to już razy było ?

 

 

1. W UEFI/BIOS ustawiasz HPET na Włączony.

 

2. Pod Windows:

 

bcdedit /deletevalue useplatformclock

 

bcdedit /set tscsyncpolicy Enhanced

 

bcdedit /deletevalue disabledynamictick

 

 

Do tego pod Windows 10 1803 włączasz nowy tryb zasilania tzn: Najwyższa wydajność:

 

powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61

 

I wyłączasz Hibernacje:

 

powercfg -h off

 

Oprócz tego wyłączasz parkowanie rdzeni i wymuszasz systemowy Timer na 0.500

 

No i włączasz tryb MSI zamiast IRQ dla urządzeń, zalecane jest tak że wyłączyć zbędne urządzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RMS_84 dzieki! wszytsko rozumiem , tylko nie wiem wiem jak dokladnie zmienic IRQ na MSI , mozesz wytlumaczyc jakos jak to latwo zrobic:) , dzieki. A i ta Hibernacje tez wpisac w Windows PowerShell?

 

A i jak wpisuje 1 komende"bcdedit /deletevalue useplatformclock" to mam to: An error occurred while attempting to delete the specified data element.

Element not found. I podbnie mam z 3 komenda "bcdedit /deletevalue disabledynamictick" An error occurred while attempting to delete the specified data element.

Element not found.

 

Najwyzsza wydajnosc wlaczona nie bylo problemu . A Hibernacja ta opcje wpisuje tez w Windows PowerShell(Admin) tak jak to zrobilem z "najwyzsza wydajnoscia?" Sorry mam widndows 10 po angielsku.

Edytowane przez dzierzal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O co chodzi z tym systemowym timerem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Dziwnoknurski

A i jak wpisuje 1 komende"bcdedit /deletevalue useplatformclock" to mam to: An error occurred while attempting to delete the specified data element.

Element not found. I podbnie mam z 3 komenda "bcdedit /deletevalue disabledynamictick" An error occurred while attempting to delete the specified data element.

Element not found.

 

I prawidłowo, bo domyślnie te wartości (useplatformclock, disabledynamictick) nie są ustawione, więc nie możesz ich usunąć (/deletevalue), proste i logiczne.

Generalnie cały ten "poradnik" jest bez sensu i kupy się nie trzyma.

Nigdy nie rób takich rzeczy nie wiedząc do czego służą, przy czym jakiekolwiek "zabawy" z systemowymi timerami należy zawsze rozpatrywać/testować indywidualnie dla konkretnej maszyny, i też wiedząc co się robi i w jakim celu.

Edytowane przez Dziwnoknurski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

RMS_84 dzieki! wszytsko rozumiem , tylko nie wiem wiem jak dokladnie zmienic IRQ na MSI , mozesz wytlumaczyc jakos jak to latwo zrobic:) , dzieki. A i ta Hibernacje tez wpisac w Windows PowerShell?

 

A i jak wpisuje 1 komende"bcdedit /deletevalue useplatformclock" to mam to: An error occurred while attempting to delete the specified data element.

Element not found. I podbnie mam z 3 komenda "bcdedit /deletevalue disabledynamictick" An error occurred while attempting to delete the specified data element.

Element not found.

 

Najwyzsza wydajnosc wlaczona nie bylo problemu . A Hibernacja ta opcje wpisuje tez w Windows PowerShell(Admin) tak jak to zrobilem z "najwyzsza wydajnoscia?" Sorry mam widndows 10 po angielsku.

 

Nie przez PowerShell tylko przez Wiersz Poleceń CMD.

 

 

Aby zmienić z IRQ na MSI potrzebujesz programik:

 

http://www.mediafire.com/file/2kkkvko7e75opce/MSI_util_v2.zip

 

Aby wymusić na systemowym Timerze 0.500 lub mniej potrzebujesz usługi lub programiku:

 

Usługa:

 

http://www.mediafire.com/file/a3m87ybzvzugdk6/SetTimerResolutionService.zip

 

lub Programik:

 

https://cms.lucashale.com/timer-resolution/

 

Polecam usługę a nie programik.

 

 

Dodatkowo zalecany jest Windows 10 1803 bo Microsoft zastosował poprawki zmniejszające latency: np: systemowy timer na Win 7 pracuje na 0.500 na Win 10 1709 0.501 a na Win 10 1803 0.496

Edytowane przez RMS_84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podziękował.

 

Jak ustawić te 0.500 ms na zegarze? Zainstalowałem usługę, ale dalej nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

I prawidłowo, bo domyślnie te wartości (useplatformclock, disabledynamictick) nie są ustawione, więc nie możesz ich usunąć (/deletevalue), proste i logiczne.

Generalnie cały ten "poradnik" jest bez sensu i kupy się nie trzyma.

Nigdy nie rób takich rzeczy nie wiedząc do czego służą, przy czym jakiekolwiek "zabawy" z systemowymi timerami należy zawsze rozpatrywać/testować indywidualnie dla konkretnej maszyny, i też wiedząc co się robi i w jakim celu.

 

Jak sam coś popsułeś to nie oznaczana że inni tak że spartolą jak ty. To co podałem jest sprawdzone i u mnie jest poprawa.

 

 

bcdedit /deletevalue useplatformclock :inaczej przywraca domyślny systemowy Timmer a wyłącza HPET. Systemowy Timmer częściowo korzysta z HPET dlatego należy w UEFI mieć go włączonego. Jak wyświetla się error to znaczy ze jest ok i system kozysta ze swoich domyślnych ustawień.

 

bcdedit /set tscsyncpolicy Enhanced :włącza zaawansowane zasady TSC.

 

bcdedit /deletevalue disabledynamictick :usuwa zmiany i przywraca domyślne ustawienia Dynamic Trick. Jak wyświetla się error to znaczy ze jest ok i system kozysta ze swoich domyślnych ustawień.

 

 

Podziękował.

 

Jak ustawić te 0.500 ms na zegarze? Zainstalowałem usługę, ale dalej nic.

 

Usługa na pewno jest włączona ? masz Visual C++ Redistribute 2005 i 2008 ? Pobierz programik TimerResolution i zobacz jak jest.

 

A ha i jeszcze propo trybu MSI karta graficzna powinna pracować jako MSI 15 lub mniej jak jest wyżej np: 19 to oznacza że macie włączone zbędne urządzenia.

Edytowane przez RMS_84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wlasnie robilem przez cmd(admin) i takie cos mi wyskakiwalo. A powershell uzylem do "Najwyższa wydajność".No nic poprobuje juz jutro jeszcze raz. Dzieki.

Edytowane przez dzierzal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sam coś popsułeś to nie oznaczana że inni tak że spartolą jak ty. To co podałem jest sprawdzone i u mnie jest poprawa.

 

 

bcdedit /deletevalue useplatformclock :inaczej przywraca domyślny systemowy Timmer a wyłącza HPET. Systemowy Timmer częściowo korzysta z HPET dlatego należy w UEFI mieć go włączonego. Jak wyświetla się error to znaczy ze jest ok i system kozysta ze swoich domyślnych ustawień.

 

bcdedit /set tscsyncpolicy Enhanced :włącza zaawansowane zasady TSC.

 

bcdedit /deletevalue disabledynamictick :usuwa zmiany i przywraca domyślne ustawienia Dynamic Trick. Jak wyświetla się error to znaczy ze jest ok i system kozysta ze swoich domyślnych ustawień.

 

 

 

 

Usługa na pewno jest włączona ? masz Visual C++ Redistribute 2005 i 2008 ? Pobierz programik TimerResolution i zobacz jak jest.

Zainstalowałem usługę i potem dałem -console i zapodałem 5000. Obecnie mam ustawiony na 4920.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Dziwnoknurski

Jak sam coś popsułeś to nie oznaczana że inni tak że spartolą jak ty. To co podałem jest sprawdzone i u mnie jest poprawa.

...

 

Nie masz bladego pojęcia o czym piszesz (nie pierwszy raz zresztą), ale ok, bawcie się dobrze, z mojej strony EOT. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem usługę i potem dałem -console i zapodałem 5000. Obecnie mam ustawiony na 4920.

Sprawdziłem TimerResolution i pokazuje 0.492 zamiast 0.500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Sprawdziłem TimerResolution i pokazuje 0.492 zamiast 0.500.

 

Czyli działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie muszę w usłudze wpisywać docelowej wartości tylko sama usługa będąc uruchomiona ustawi sobie 0.500 ms? Tak to działa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Czyli nie muszę w usłudze wpisywać docelowej wartości tylko sama usługa będąc uruchomiona ustawi sobie 0.500 ms? Tak to działa?

 

Usługa wymusza by systemowy timmer ciągle biegał na 0.500 nie musisz nic dodatkowego wpisywać. Parkowanie rdzeni wyłączyłeś ?

 

Nie masz bladego pojęcia o czym piszesz (nie pierwszy raz zresztą), ale ok, bawcie się dobrze, z mojej strony EOT. ;)

 

Wiem co piszę bo opieram się o własne testy i o forums.guru3d a ty jak na razie nie pomagasz tylko zniechęcasz ludzi to optymalizacji pracy systemu.

Edytowane przez RMS_84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym regulatorem ustawionym na 0.500 to polecam w razie możliwości sprawdzić pobór prądu i czy jest wg jakaś poprawa... Profity z tego (w moim przypadku) były zerowe (Testowałem na 2600k, 1600 oraz 8700 w grach, benchmarkach... ) Na sandy bridge podnosiło to tylko pobór prądu przy niskich użyciach CPU (pulpit, menu gry). Być może tak zachowuję się tylko sandy no, ale nie mam jak sprawdzić, bo już nie mam watomierza.

Edytowane przez Thazalir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Usługa wymusza by systemowy timmer ciągle biegał na 0.500 nie musisz nic dodatkowego wpisywać. Parkowanie rdzeni wyłączyłeś ?

 

 

 

 

Nie musiałem. Nie były zaparkowane, może dlatego, że mam Windows 10. Tutaj parkowanie działa inaczej niż w Windows 7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Nie musiałem. Nie były zaparkowane, może dlatego, że mam Windows 10. Tutaj parkowanie działa inaczej niż w Windows 7.

 

Parkowanie działa zarówno po Win Vista/7/8.1 jak i pod Win 10.

 

z tym regulatorem ustawionym na 0.500 to polecam w razie możliwości sprawdzić pobór prądu i czy jest wg jakaś poprawa... Profity z tego (w moim przypadku) były zerowe (Testowałem na 2600k, 1600 oraz 8700 w grach, benchmarkach... ) Na sandy bridge podnosiło to tylko pobór prądu przy niskich użyciach CPU (pulpit, menu gry). Być może tak zachowuję się tylko sandy no, ale nie mam jak sprawdzić, bo już nie mam watomierza.

 

Te tweaki nie podniosą ci magicznie wyników 3dMark lub grach ale wyeliminują lagi i dropy fps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parkowanie działa zarówno po Win Vista/7/8.1 jak i pod Win 10.

 

 

 

Te tweaki nie podniosą ci magicznie wyników 3dMark lub grach ale wyeliminują lagi i dropy fps.

Zarówno na AC i na baterii program podaje, że number of currently parked cores = 0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te tweaki nie podniosą ci magicznie wyników 3dMark lub grach ale wyeliminują lagi i dropy fps.

Patrzyłem głównie na minimalny fps, a w benchmarkach nie tylko na końcowy wynik...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby zmienić z IRQ na MSI wystarczy ze zazancze "ptaszkiem" przy msi i bedzie smiagac? i tak wszystkie , bo mam 16 urzadzen.

Edytowane przez dzierzal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Aby zmienić z IRQ na MSI wystarczy ze zazancze "ptaszkiem" przy msi i bedzie smiagac? i tak wszystkie , bo mam 16 urzadzen.

 

Tak. Wystarczy że raz zaptaszkujesz i dasz Apply. Ciekawe że drivery dla Quadro mają domyślnie tryb MSI zamiast IRQ. Jak by co ja po optymalizacji mam 13 urządzeń. Jak masz wszystko ok to karta graficzna powinna być na pozycji -15 a jak masz -19 to masz zbędę urządzenia.

Edytowane przez RMS_84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Nic sobie nie pomyliłem. Z premedytacją nie użyłem nazwy gdyż mowiny o tanich asrocakch, model nie ma znaczenia. Ogólnie beka bo gdy mówię o karcie dźwiękowej narracja zmieniana jest na taką że dobra karta dźwiękowa nie jest potrzebna, można kupić inna, można kupić dac itp (TO SĄ DODATKOWE KOSZTY). Jak mówię o sekcji zasilania to narracja brzmi że pomylelem się z modelem płyty. Cały dowcip polega na tym że to 400zl to nie wiele jak na różnice w tym co dostajemy w tych mobasach. Tzn lepsza dźwiękowka, lepsza sekcja zasilania, lepsze wyposażenie. OGÓŁEM LEPSZA PŁYTA. Jeśli komuś wystarcza biedny kodek audio czy biedna sekcja zasilania to fajnie ale niech nie mówi że ta płyta jest dobra. Jest WYSTARCZAJĄCA dla niego i to wszystko. To tak jak z tymi bułkami z biedronki, dla kogoś są wystarczające, ja wolę kuoic 3x droższe i nie jest odnrazanego barachła. Argumenty że za 900zl płyty też mają kiepskie kodeki audio jest śmieszny bo wystarczy poszukać w specyfikacji technicznej i znaleźć taka która ma normalne audio, wyposażenie czy co tam nas interesuje. Nadal nikt nie odpowiedział, dlaczego nie polecają tanich asrockow na am4? Bo różnica pomiędzy dobrą płyta jest po prostu mniejsza i mówimy o mniejszej skali.  Edit: teraz spojrzałem na morele, nowy tomahawk kosztuje 871zl. Różnica pomiedzy "wystarczającymi" asrockami zaczyna topnieć wiec za niedługo ten post będzie nieaktualny bo i tak wszyscy będą polecali MSI. Obecnie to już 350zl czyli żaden pieniądz. 
    • Masz calkowita racje. 1 kwietnia lece na Florida zakupic dzialke i zaczac budowe domu. Nie dosc ze tax ma sprzedaz jest 6% to jak dom bedzie jako glowny nie bede placil stanowego podatku od zarobkow w moim wypadku to 10.75% ze stanu NJ. Tym sposobemdom wybuduje sie z tax z NJ.
    • No nie wiem jakim cudem ale w pit masz ustalone progi procentowe od zarobkow/ Kosz pracodawcy pracownika nic nie obchodzi bo to dwie oddzielne dzialalnosci. No to najprostrza droga. Z tego co sie orientuje to jak dobrze sie uczysz to studia nadal w Polsce sa bezplatne?.
    • @Caps i inni, polecam olać kolegę jak jest najmądrzejszy i niech radzi sobie sam. A wiedzę masz marną patrząc na zestaw, który poskładałeś... zasilacz se weź od razu 5000W... pastę będziesz co miesiąc wymieniał? Napisałeś kosmici w komputroniku... skomentuję to obrazkiem   PS. Dodam jeszcze że co roku zakładasz podobny temat, i  z tego wychodzi(nie wnikam dlaczego) ale teraz pewnie też tak będzie   Także wstrzymać się z udzielaniem pomocy do soboty i będzie zaś spokój na chwilę   PS2. Radzę poczytać jak zachowuje się użytkownik i jak się kończą jego tematy  1. 2.    
    • A najlepsze jest to, że później taki ktoś, kto nie miał styczności z grami FromSoftware, mówi jakie te gry są proste, jak ogląda jak ktoś na golasa grę przechodzi bez levelowania itp itd  kuźwa tez tak myślałem  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...