Forum PCLab.pl: i7 4820k + P9X79 Pro, problem przy podkręconym Ramie - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

i7 4820k + P9X79 Pro, problem przy podkręconym Ramie

#1 Użytkownik jest dostępny   Mecyj 

• Dyskutant
  • PipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 12 Lipiec 2018 - 10:23

Witam, na wstępie wrzucę specyfikację:
- i7 4820k,
- Asus P9X79 Pro,
- 4x4 GB Kingston HyperX ddr3 2400,
- GeForce GTX 780
- chłodzenie CPU Scythe SAMURAI ZZ,

Od roku PC chodził na kręceniu przez Al Suit (4.5 GHz i ram na 2333MHz). Jakoś tydzień temu komp zaczął się wieszać w różnych momentach.
Czasami podczas sporego obciążenia a nawet jak oglądałem film a w tle nie działało nic. Mocno się zaniepokoiłem, przywróciłem w Biosie ustawienia na domyślne, potestowałem kilka dni.
Nic więcej takiego się nie działo. Bardzo mocno odczułem spadek wydajności, szczególnie w grach. Więc postanowiłem go znów podkręcić tylko teraz przez Bios.
Ustawiłem OC na manual, 4.5GHz i napięcie na 1.3V. Przetestowałem, wszystko ok. Temperatury dość niskie bez obciążenia jakieś 30-40, podczas mocnego użycia max 70.
Chciałem dołożyć do tego jeszcze ram na 2333 tak jak chodziło wcześniej i tutaj zaczęły się problemy. Na częstotliwości 2333 komp w ogóle nie wystartował.
Testując różne, dopiero na ustawieniu 1800 się podniósł, ale zaczął wieszać podczas pracy. W między czasie wymieniłem zasilacz na nowy, nic to nie dało.
Teraz system pracuje na 4.5 GHz i automatycznej częstotliwości ramu w biosie. Sprawdziłem ramy MemTest86, brak błędów. Na koniec jeszcze raz podkręciłem przez Al Suit, ale PC dalej się wieszał w różnych momentach.
Pytanie, co jest nie tak, zasilacz i ram raczej odpada, coś z płytą? Nie mam pojęcia. Proszę o jakieś wskazówki jak to sprawdzić, co zrobić, dlaczego po podkręceniu ramów PC się wiesza.

#2 Użytkownik jest niedostępny   agent_x007 

• Mad man with a box
  • Ikona
  • Grupa: Moderatorzy

Napisany 12 Lipiec 2018 - 13:13

Przebadaj każdą z pamięci z osobna (np. poprzez memtest86+).
Ustaw command rate na 2T.
Podnieś napięcie VCCSA na 0,95-1V.

#3 Użytkownik jest dostępny   Mecyj 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 12 Lipiec 2018 - 19:18

Chyba coś bardziej jest nie tak, przed chwilą PC zawiesił się tylko na podkręconym procku (ramu nie ruszałem). Grałem może z 20 minut w BF4. Czyli wychodzi na to że, to nie wina ramu. Jak mam się dowiedzieć co jest przyczyną?

Ten post był edytowany przez Mecyj dnia: 12 Lipiec 2018 - 19:19

#4 Użytkownik jest niedostępny   adif 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 13 Lipiec 2018 - 06:19

Czy robiłeś format systemu?
jeżeli tak i nadal to występuje to obstawiam ostatnie dni mobo , asus z x79 ma problem z sekcja zasilania i lubi się dosłownie palić :/

#5 Użytkownik jest niedostępny   agent_x007 

• Mad man with a box
  • Ikona
  • Grupa: Moderatorzy

Napisany 13 Lipiec 2018 - 07:03

IMC na X79 w procku jest taktowany zegarem rdzeni.

#6 Użytkownik jest dostępny   Mecyj 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 13 Lipiec 2018 - 07:38

Format zrobiłem właśnie niedawno, bo mi się komp zawiesił podczas gdy dosłownie był tylko włączony. Dzisiaj przywracam ustawienie biosu do fabrycznych i spróbuje robić to co robiłem do tej pory kiedy PC się wiesza.
Update: Po przywróceniu ustawień fabrycznych w biosie czyli taktowanie na 3.7 i napięcie 1V, PC działa dobrze, nie zawiesił się jak wcześniej.
Co jest przyczyną zwiech na wykręconym CPU?

Ten post był edytowany przez Mecyj dnia: 13 Lipiec 2018 - 11:21

#7 Użytkownik jest niedostępny   adif 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany Dzisiaj, 07:26

Zobacz postMecyj, o 13 Lipiec 2018 - 07:38, napisał(a):

Format zrobiłem właśnie niedawno, bo mi się komp zawiesił podczas gdy dosłownie był tylko włączony. Dzisiaj przywracam ustawienie biosu do fabrycznych i spróbuje robić to co robiłem do tej pory kiedy PC się wiesza.
Update: Po przywróceniu ustawień fabrycznych w biosie czyli taktowanie na 3.7 i napięcie 1V, PC działa dobrze, nie zawiesił się jak wcześniej.
Co jest przyczyną zwiech na wykręconym CPU?

Degredacja cpu?
sekcja zasilania się przegrzewa? spróbuj sprawdzić temperaturę radiatora na płycie.

#8 Użytkownik jest dostępny   Mecyj 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany Dzisiaj, 13:13

Jak mam sprawdzić tą temperaturę, jest możliwość przez program?
Dzisiaj po 3 dniach działania na domyślnych parametrach biosu, PC się zawiesił podczas oglądania filmu (gaśnie monitor, dźwięk jeszcze idzie jakieś 3 sekundy, po czym wiesza się klawa i wszystko inne. Pomaga tylko restart).
W podglądzie zdarzeń wyświetla błąd krytyczny Kernel-Power 63.

#9 Użytkownik jest dostępny   DisconnecT 

• Troll Master Race 凸( ͡° ͜ʖ ͡°)凸
  • PipPipPipPipPip

Napisany Dzisiaj, 13:23

Do sprawdzenia temperatury użyj HWInfo64, o ile oczywiście płyta posiada sensor, jeżeli nie to trzeba będzie organoleptycznie pomacać radiatory.

Podczas podkręcania modyfikowałeś działanie TPU Digi VRM? Chodzi tutaj o nastawy sekcji zasilania, czy podnosiłeś taktowanie kontrolera bądź zmieniałeś czas reakcji układu VRM, to ma niestety ale spore znaczenie, Asus wszedł lata temu z wielką nowością ale w praktyce okazało się że ta nowość jest niezwykle delikatna, wręcz jakiekolwiek grzebanie w nastawach regulacji VRM mogło skończyć się szybkim zgonem.

Na początek test pamięci, odpalasz memtesta najlepiej najnowsza wersja od passmarka gdyż oryginał gubi się na procesorach z SMT i zostawiasz min na cały dzień.

Strona 1 z 1