Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Mecyj

i7 4820k + P9X79 Pro, problem przy podkręconym Ramie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na wstępie wrzucę specyfikację:

- i7 4820k,

- Asus P9X79 Pro,

- 4x4 GB Kingston HyperX ddr3 2400,

- GeForce GTX 780

- chłodzenie CPU Scythe SAMURAI ZZ,

 

Od roku PC chodził na kręceniu przez Al Suit (4.5 GHz i ram na 2333MHz). Jakoś tydzień temu komp zaczął się wieszać w różnych momentach.

Czasami podczas sporego obciążenia a nawet jak oglądałem film a w tle nie działało nic. Mocno się zaniepokoiłem, przywróciłem w Biosie ustawienia na domyślne, potestowałem kilka dni.

Nic więcej takiego się nie działo. Bardzo mocno odczułem spadek wydajności, szczególnie w grach. Więc postanowiłem go znów podkręcić tylko teraz przez Bios.

Ustawiłem OC na manual, 4.5GHz i napięcie na 1.3V. Przetestowałem, wszystko ok. Temperatury dość niskie bez obciążenia jakieś 30-40, podczas mocnego użycia max 70.

Chciałem dołożyć do tego jeszcze ram na 2333 tak jak chodziło wcześniej i tutaj zaczęły się problemy. Na częstotliwości 2333 komp w ogóle nie wystartował.

Testując różne, dopiero na ustawieniu 1800 się podniósł, ale zaczął wieszać podczas pracy. W między czasie wymieniłem zasilacz na nowy, nic to nie dało.

Teraz system pracuje na 4.5 GHz i automatycznej częstotliwości ramu w biosie. Sprawdziłem ramy MemTest86, brak błędów. Na koniec jeszcze raz podkręciłem przez Al Suit, ale PC dalej się wieszał w różnych momentach.

Pytanie, co jest nie tak, zasilacz i ram raczej odpada, coś z płytą? Nie mam pojęcia. Proszę o jakieś wskazówki jak to sprawdzić, co zrobić, dlaczego po podkręceniu ramów PC się wiesza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przebadaj każdą z pamięci z osobna (np. poprzez memtest86+).

Ustaw command rate na 2T.

Podnieś napięcie VCCSA na 0,95-1V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba coś bardziej jest nie tak, przed chwilą PC zawiesił się tylko na podkręconym procku (ramu nie ruszałem). Grałem może z 20 minut w BF4. Czyli wychodzi na to że, to nie wina ramu. Jak mam się dowiedzieć co jest przyczyną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy robiłeś format systemu?

jeżeli tak i nadal to występuje to obstawiam ostatnie dni mobo , asus z x79 ma problem z sekcja zasilania i lubi się dosłownie palić :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Format zrobiłem właśnie niedawno, bo mi się komp zawiesił podczas gdy dosłownie był tylko włączony. Dzisiaj przywracam ustawienie biosu do fabrycznych i spróbuje robić to co robiłem do tej pory kiedy PC się wiesza.

Update: Po przywróceniu ustawień fabrycznych w biosie czyli taktowanie na 3.7 i napięcie 1V, PC działa dobrze, nie zawiesił się jak wcześniej.

Co jest przyczyną zwiech na wykręconym CPU?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Format zrobiłem właśnie niedawno, bo mi się komp zawiesił podczas gdy dosłownie był tylko włączony. Dzisiaj przywracam ustawienie biosu do fabrycznych i spróbuje robić to co robiłem do tej pory kiedy PC się wiesza.

Update: Po przywróceniu ustawień fabrycznych w biosie czyli taktowanie na 3.7 i napięcie 1V, PC działa dobrze, nie zawiesił się jak wcześniej.

Co jest przyczyną zwiech na wykręconym CPU?

Degredacja cpu?

sekcja zasilania się przegrzewa? spróbuj sprawdzić temperaturę radiatora na płycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mam sprawdzić tą temperaturę, jest możliwość przez program?

Dzisiaj po 3 dniach działania na domyślnych parametrach biosu, PC się zawiesił podczas oglądania filmu (gaśnie monitor, dźwięk jeszcze idzie jakieś 3 sekundy, po czym wiesza się klawa i wszystko inne. Pomaga tylko restart).

W podglądzie zdarzeń wyświetla błąd krytyczny Kernel-Power 63.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do sprawdzenia temperatury użyj HWInfo64, o ile oczywiście płyta posiada sensor, jeżeli nie to trzeba będzie organoleptycznie pomacać radiatory.

 

Podczas podkręcania modyfikowałeś działanie TPU Digi VRM? Chodzi tutaj o nastawy sekcji zasilania, czy podnosiłeś taktowanie kontrolera bądź zmieniałeś czas reakcji układu VRM, to ma niestety ale spore znaczenie, Asus wszedł lata temu z wielką nowością ale w praktyce okazało się że ta nowość jest niezwykle delikatna, wręcz jakiekolwiek grzebanie w nastawach regulacji VRM mogło skończyć się szybkim zgonem.

 

Na początek test pamięci, odpalasz memtesta najlepiej najnowsza wersja od passmarka gdyż oryginał gubi się na procesorach z SMT i zostawiasz min na cały dzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do sprawdzenia temperatury użyj HWInfo64, o ile oczywiście płyta posiada sensor, jeżeli nie to trzeba będzie organoleptycznie pomacać radiatory.

 

Podczas podkręcania modyfikowałeś działanie TPU Digi VRM? Chodzi tutaj o nastawy sekcji zasilania, czy podnosiłeś taktowanie kontrolera bądź zmieniałeś czas reakcji układu VRM, to ma niestety ale spore znaczenie, Asus wszedł lata temu z wielką nowością ale w praktyce okazało się że ta nowość jest niezwykle delikatna, wręcz jakiekolwiek grzebanie w nastawach regulacji VRM mogło skończyć się szybkim zgonem.

 

Na początek test pamięci, odpalasz memtesta najlepiej najnowsza wersja od passmarka gdyż oryginał gubi się na procesorach z SMT i zostawiasz min na cały dzień.

Robiłem memtest każdej kości osobno, brak błędów (ale mogę zrobić jeszcze raz), co do ustawień które napisałeś, żadnego z nich nie ruszałem (chyba że podczas automatycznego OC AlSuit to zrobił). Próbowałem tylko z napięciami Vcore i ramu.

Co do HWInfo64

post-487822-15317457985812_thumb.png

Która to temperatura?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra spróbujmy trochę inną drogą, wrzuć zdjęcie napięć jakie masz w biosie, ale początkowo idziemy tak,

AI Overclock Tuner: Manual

Turbo Ratio All Cores x45

Internal PLL Overvoltage Enable

CPU Voltage Manual Mode

CPU Manual Voltage 1.35v

DRAM Voltage 1.65v

VCCIO 1.15v

VCCSA 0.98v

PLL Voltage 1.8v

PCH Voltage 1.1v

Memory frequency 1866 MHz

timmingi ustaw tylko na pierwszej tablicy CL9-9-9-9-24 Command Rate 2T

 

Ustawienia Digi+ VRM

CPU Load Line Calibration High

VRM Fixed frequency Auto

VRM Power Phrase Control Optimized

VRM Power Duty Control T.Probe

CPU Curreent Capablity 120%

 

Advanced -> CPU

Wyłączyć wszystkie C-stany energetyczne.

 

I sprawdź jak będzie wyglądać stabilność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po ustawieniu wartości podanych przez Ciebie PC się restartuje zaraz po włączeniu (wciskam Power - kilka sekund - reset i tak w kółko)

 

Nie znalazłem opcji:

"VRM Fixed frequency Auto

VRM Power Phrase Control Optimized

VRM Power Duty Control T.Probe

PLL Voltage"

 

Screeny z biosu:

Bios1 BIos2 Bios3 Bios4 Bios5 Bios6 Bios7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę pomieszałeś, opcje które wymieniłem także są, tylko pod nieco inną nazwą, dobrze zaczniemy jeszcze raz i rozpiszę Ci tym razem precyzyjnie ustawienia zgodnie z Twoją płytą ;)

 

Na początek zrób reset biosu do stanu fabrycznego, teraz zrobimy nieco lżejszą bardziej dopracowaną konfigurację w ramach testu, opcje ustawiłem mniej więcej tak jak idą w biosie, jeżeli czegoś nie wypisałem znaczy żeby tego nie ruszać.

 

-> OC Tweakers

 

Ai Overclock Tuner: Manual

BCLK Frequency: 100.00

CPU Strap: Auto (To dość istotna opcja dla procesorów HEDT, ale na razie ją zostawmy w spokoju.)

CPU Core Ratio: Sync All Cores

CPU 1,2,3,4 Ratio Limit: x44

Internal PLL Overvoltage: Enabled

DRAM Frequency 1600 MHz

EPU Power Saving Mode: Disabled

 

-> DRAM Timming Control:

Primary Timmings: 11-11-11-32-2T

 

-> DIGI + Power Control

CPU Load-Line Calibration: High

CPU Current Capability: 120%

CPU Voltage Frequency: Auto

CPU Spread Spectrum: Disabled

CPU Power Duty Control: T.Probe

CPU Power Phase Control: Optymalized

 

-> OC Tweakers c.d

 

Extreme Over-Voltage: Disabled

CPU VCORE Voltage: Manual Mode

CPU VCORE Manual Voltage: 1.35v

CPU VCCSA Voltage: Manual Mode

CPU VCCSA Manual Voltage: 1.0v

 

DRAM Voltage (CHA, CHB): 1.65v

DRAM Voltage (CHC, CHD): 1.65v

 

CPU PLL Voltage: 1.8v

VTTCPU Voltage: 1.15v

PCH 1.1v Voltage: 1.2v

PCH 1.5v Voltage 1.5v

 

CPU Spread Spectrum: Disabled

PCIE Spread Spectrum: Disabled

 

Jeżeli nadal będą problemy to odpuścimy z OC i zaczniemy diagnostykę od stockowych ustawień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci bardzo. Ustawiłem wedle zaleceń, sprawdziłem temp i napięcie, puszczam na 30 minut occt. Najgorsze jest to, że prawie zawsze test occt przechodzi a jak zaczynam przeglądać strony lub gram kilkanaście minut to potrafi zawiesić (gaśnie monitor, dźwięk jeszcze idzie jakieś 3 sekundy, po czym wiesza się klawa i wszystko inne. Pomaga tylko restart).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że wstał, w takim razie dobra nasza, ale żebyś przypadkiem na razie nie szarżował jeszcze, dlatego że taka przypadłość z którą aktualnie się męczysz może wskazywać na końcówkę płyty głównej, nie musi to być absolutnie to, ale może być to ta kwestia, stare płyty z Digi + VRM właśnie tak się potrafiły zachowywać w sytuacji gdy układ zasilania już odmawiał posłuszeństwa, dlatego na przyszłość nie polecam automatycznego OC które w dużej mierze dobiera parametry na pałę z bardzo dużym zapasem powodując bezsensowne zużywanie się podzespołów płyty.

 

Podczas testu OCCT możesz zostawić odpalony HWInfo64 i wrzucić screen na forum zobaczymy jak się mniej więcej układają temperatury i napięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mówiłem na razie te ustawienia sa mocno "eksperymentalne" zwłaszcza dla pamięci RAM które mają teraz żenująco niską wydajność, na przyszłość, ustaw hwinfo na pełny ekran i daj te strzałki w lewym dolnym roku to będziesz miał więcej tabel i więcej wartości się zmieści na ekranie, gdyż obecnie dużo jeszcze nie widać.

 

Jeżeli chcesz to możemy jeszcze powalczyć o pamięci żeby je chociaż na 2133 CL9 wbić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złe wieści, zawiesił się dzisiaj na Twoich ustawieniach podczas gry (a już się cieszyłem, że wszystko dobrze:(). Po restarcie puściłem mu occt Tutaj screen KLIK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedobrze, poprawimy ustawienia, napisz tylko dokładny model swoich pamięci RAM i daj znać czy posiadają profile XMP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech zmniejszy wydajność w systemie ze 100% na 80% i niech zobaczy czy będzie ta sama reakcja

napięcie na sekcji będą dużo niższe + wyłączone turbo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki mam też zamiar, tylko czekam na informację o pamięciach gdyż chciał bym je ustawić w okolicach 2133 MHz, co i tak jest wartością poniżej nominału.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedobrze, poprawimy ustawienia, napisz tylko dokładny model swoich pamięci RAM i daj znać czy posiadają profile XMP.

Tak, ramy mają profile XMP. Kingston HyperX Performance DDR3-2400 CL11 240-Pin UDIMM, mam ich 4 kości po 4 GB. Od wczoraj rana system się nie zawiesił.

Nie wiem czy to ma z coś wspólnego z problemem, ale wczoraj w południe wyświetlił mi się komunikat z Al SUit odnośnie napięcia 3.3V które chyba spadło. Dokładnie nie wiem, bo komunikat wyświetlił się dosłownie na sekundę.

 

Zaraz jeszcze zrobię "test" na którym ten problem zwiech wstępował najczęściej = BF4 w tle chrome z yt i streamem jakimś + kilka zakładek.

Po 2 godzinach gry nic się nie zawiesiło, temperatury w normie, nie rozumiem nic z tego teraz...

Wcześniej po OC z biosu prze zemnie czy to automatycznym OC Al suit na tym setupie (BF4 w tle chrome z yt i streamem jakimś + kilka zakładek) po około 15-20 minutach zwiecha.

 

Może spróbujmy podkręcić te ramy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co mam ustawić do podkręcenia ramów? Bo PC działa narazie normalnie, a w razie co to będę miał niedługo inną płytę pod ten mój socket.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowa konfiguracja

 

-> OC Tweakers

 

Ai Overclock Tuner: Manual

BCLK Frequency: 100.00

CPU Strap: Auto

CPU Core Ratio: Sync All Cores

CPU 1,2,3,4 Ratio Limit: x32

Internal PLL Overvoltage: Disabled

DRAM Frequency 2133 MHz

EPU Power Saving Mode: Disabled

 

-> DRAM Timming Control:

Primary Timmings: 11-11-11-32-2T

 

-> DIGI + Power Control

CPU Load-Line Calibration: High

CPU Current Capability: 110%

CPU Voltage Frequency: Auto

CPU Spread Spectrum: Disabled

CPU Power Duty Control: T.Probe

CPU Power Phase Control: Optimized

 

-> OC Tweakers c.d

 

Extreme Over-Voltage: Disabled

CPU VCORE Voltage: Manual Mode

CPU VCORE Manual Voltage: 1.20v

CPU VCCSA Voltage: Manual Mode

CPU VCCSA Manual Voltage: 1.0v

 

DRAM Voltage (CHA, CHB): 1.65 - 1.7v

DRAM Voltage (CHC, CHD): 1.65 - 1.7v

 

CPU PLL Voltage: 1.8v

VTTCPU Voltage: 1.15 - 1.2v

PCH 1.1v Voltage: 1.2v

PCH 1.5v Voltage 1.5v

 

CPU Spread Spectrum: Disabled

PCIE Spread Spectrum: Disabled

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...