Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Wobbler

FAR CRY 5 Stuttering

Rekomendowane odpowiedzi

Zwał jak zwał. Ale jeśli ustawię cap na 30FPS to mam dropy do 28 FPS, więc jak to wytłumaczysz?

 

wirtualną pamięć mam na SSD i wszystko inne też SSD (gra i Uplay)

Gry ubi potrafią się rozrosnąć na wirtualnej, co z przepełnieniem ssd może robić jakieś anomalie. Sprawdzić procesy, jak masz W10 wyłączyć nagrywarkę MS oraz nagrywarkę NV, wyłączyć aplikacje w tle Ustawienia>prywatność, wyłączyć wszystkie nakładki graficzne łącznie z RT, wyłączyć antywirusa, jak masz 8gb ramu dołożyć 8gb i sprawdzić czy problem na 16 występuje itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz w końcu rozumiem, które wartości odpowiadają za stuttering. Są to 1% & 0.1% Lows FPS - u mnie wynik to 15FPS! stąd jest stuttering, pomimo tego, że średni FPS mam 58 a min 52. Teraz dla mnie się tylko liczy wartość 1% & 0.1% Lows FPS i to tylko te dają faktycznie wartości, które odzwierciedlają płynność w grach.

 

Okazuje się, że spore znaczenie ma taktowanie pamięci.

 

Wszystkie testy średnich FPS i min FPS są do dupy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz też w planie zasilania windy ustawić wydajność a nie zrównoważony, czasami płata to figle na niektórych konfigach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw stałe taktowanie procka a nie na auto.

 

Mam stałe ustawienie

 

Możesz też w planie zasilania windy ustawić wydajność a nie zrównoważony, czasami płata to figle na niektórych konfigach.

 

Mam ustawione na max

 

Z tego co widzę to nawet najsilniejsze konfiguracje nie potrafią pociągnąć tych wartości na min 60FPS. Stutter zresztą występuje gdy średnia wartość FPS i średnia 0.1% są od siebie zbyt bardzo oddalone. Wtedy dochodzi o przeskoku i mamy wrażenie jakby uciekła klatka. Tutaj jest to genialnie wytłumaczone:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz w końcu rozumiem, które wartości odpowiadają za stuttering. Są to 1% & 0.1% Lows FPS - u mnie wynik to 15FPS! stąd jest stuttering, pomimo tego, że średni FPS mam 58 a min 52. Teraz dla mnie się tylko liczy wartość 1% & 0.1% Lows FPS i to tylko te dają faktycznie wartości, które odzwierciedlają płynność w grach.

 

Okazuje się, że spore znaczenie ma taktowanie pamięci.

 

Wszystkie testy średnich FPS i min FPS są do dupy.

 

To może ci fałszować testy i dawać minimalne które nie mają w ogóle znaczenia, a przyjmując tą metodologię wyjdzie ci że żaden sprzęt na świecie nie nadaje się do grania od PC przez PS4, X1, po NS.

Zwykły program pomiarowy na filmach co tu dałeś notował u ciebie 40ms opóźnienia przy kilku dropach, gdzie przedział między klatkami przy 60fps to 16ms, a tym bardziej dziwne u ciebie, że dalej masz problemy przy 30fps z ich utrzymaniem i leci ci do 28, gdzie przedział między klatkami jest dość luźny i wynosi 33ms. Z miłą chęcią zobaczę materiał video na którym bazujesz swoją ocenę.

 

 

Tutaj klasyczny przykład stutteringu , gdzie ilość klatek generowanych jest stała, a są niewyświetlane w prawidłowych czasach

https://www.youtube.com/watch?v=K6jxhgMteB4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może takie gry jak Far Cry 5 nie są możliwe do płynnej gry. Chciałbym właśnie to wiedzieć.

 

Tutaj przykład jak wyglądają wykresy w grze gdzie płynność jest dla mnie idealna. 0 stuttering. 1% & 0.1% Lows są bliskie średniej FPS. a linia Time Frame jest gładka

 

https://youtu.be/UHokixNi7IM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo nie wiem co ten filmik ma udowadniać, może to, że jak sprzęt w żadnym aspekcie nie jest obciążony w starej grze to można licznik fps przekręcić ;)

 

Dobra wracamy do tematu i na szybkiego wziąłem AC:U aby kilka rzeczy zobrazować, niestety nic więcej z nowości od ubi nie mam, bo jakoś ich gry nie wywołują u mnie zachwytu, a często wręcz powodują znużenie i senność.

 

 

Użyłem na strat ustawień, które dla mojego kompa nie będą w ogóle generować problemów, czyli nie przekroczyłem zasobów i mocy cpu/gpu, ramu/vramu, a sprzęt ma na dysku wolnego miejsca tyle ile trzeba aby nie brakło pamięci wirtualnej, dodatkowo gra jest na zwykłym hd, bo nie chę marnować przestrzeni na ten tytuł dysku ssd. Aby nie zamęczać kompa dałem limit klatek na 30 oraz nie zatkać vramu tesktury na wysokie.

 

https://www.youtube.com/watch?v=e7EWj9LAyig

 

Skała, do tego widać dlaczego 0.1% nie ma w ogóle sensu. Aby natomiast wywołać pierwsze anomalie, czyli przycięcia związane z brakiem pamięci graficznej wystarczy dać po prostu tekstury na ultra i dobić do granicznych 4gb na 970:

https://i.imgur.com/vP1sPAG.png

 

Pojawiają się nam co jakiś czas piękne igiełki, ale jako, że my jesteśmy w ogóle pro gracze, czyli wszystko na maksa to uwalniamy generowanie klatek, wsio na ulta i jazda. Cpu z gpu dobija do 100%, vram pełny do bólu, to i za nasze generowanie grafiki pewnie i pośrednio wziął się dysk :E

https://i.imgur.com/rXLAzFy.png

 

Rzuć okiem tu:

https://i.imgur.com/ugEb6up.png

 

Jak masz 8gb ramu to i on jest już na granicznej wartości i wirtualna pracuje, Winda zawsze sobie trochę zostawia wolnej przestrzeni pamięci do przerzucania danych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość odpowiedzi, które 'wpadły' w tym temacie są dobrą odpowiedzią.

 

Od siebie dodam, że możesz kombinować, ale te skoki w frametime, to zwykły problem 'silnika' gry. Takie czkawki zapoczątkował już FC2 i tak się ciągnie do dziś... występuje to 'przypadkowo' - jeden ma, a drugi nie.

 

Możesz tylko sprawdzić w panelu Nvidia - Prerenderowanie klatek na: 1 oraz wyłączenie mipmap w configu gry (w samej grze objawia się to po prostu bardziej rozmazanymi teksturami).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Większość odpowiedzi, które 'wpadły' w tym temacie są dobrą odpowiedzią.

 

Od siebie dodam, że możesz kombinować, ale te skoki w frametime, to zwykły problem 'silnika' gry. Takie czkawki zapoczątkował już FC2 i tak się ciągnie do dziś... występuje to 'przypadkowo' - jeden ma, a drugi nie.

 

Możesz tylko sprawdzić w panelu Nvidia - Prerenderowanie klatek na: 1 oraz wyłączenie mipmap w configu gry (w samej grze objawia się to po prostu bardziej rozmazanymi teksturami).

 

Akurat u mnie najlepsza wydajność w grach jest jak Prerenderowane klatki i Virtualne klatki są ustawiona na Pod kontrola aplikacji.

 

Wobbler. GTX 970 średnio się nadaje do gier. Na pewno Far Cry 5 nie zjada ci przypadkiem 3,5GB z Vramu ? bo GTX 970 nie ma pełnego 4GB Varm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat u mnie najlepsza wydajność w grach jest jak Prerenderowane klatki i Virtualne klatki są ustawiona na Pod kontrola aplikacji.

 

Wobbler. GTX 970 średnio się nadaje do gier. Na pewno Far Cry 5 nie zjada ci przypadkiem 3,5GB z Vramu ? bo GTX 970 nie ma pełnego 4GB Varm.

 

Tu nie chodzi o wydajność, a jak to podkreśla autor 'stuttering' - dalej tutaj mówionym jako skoki w frametime.

Dla FC5 poleca się i7, a autor posiada i5 - jest to dobre CPU, ale nie do FC5, czy BF1.

 

Samo Pre-renderowanie klatek przydaje się w kwestiach wydajnościowych właśnie dla słabszych (niewyrabiających) CPU. Ustawiając pre-renderowanie na: 1

aplikacja nie może renderować ich 'naprzód', co od razu odciąża w jakimś - co prawda niewielkim stopniu - procesor. Opcja ta bardzo często stosowana jest też do zmniejszania opóźnienia na myszy czy klawiaturze. Czasami warto z tym kombinować...

 

Co do GTX 970 to wciąż bardzo dobra karta, a sam problem 3.5GB Vram o którym mówiono ma niewiele wspólnego dziś z problemem w grach "bo nie ma pełnych 4GB Vram'... można zapełnić te 4GB (bo karta tyle posiada) i żadnych problemów nie ma 'bo przecież 0.5GB Vram jest wolniejsze'.

 

To tyle ode mnie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko u niego nawet na 30 fpsach jest problem chrupie do 28, toż to nawet AC:U u mnie daje radę być żelaznym na zwykłym hd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź zresetuj bios daj ustawienia oc na nowo i na początek daj luźne takty i timingi na pamięciach w skrócie daj płycie ustawić i obadaj czy magicznie przestało czkać, aha i daj grafe na stockowe takty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

 

Co do GTX 970 to wciąż bardzo dobra karta, a sam problem 3.5GB Vram o którym mówiono ma niewiele wspólnego dziś z problemem w grach "bo nie ma pełnych 4GB Vram'... można zapełnić te 4GB (bo karta tyle posiada) i żadnych problemów nie ma 'bo przecież 0.5GB Vram jest wolniejsze'.

 

 

To 0,5GB nie jest trochę wolniejsze tylko mocno wolniejsze, tak jak 3,5GB ma wydajność 10/10 to te 0,5GB ma wydajność 1/10 i jak karta zaczyna wrzucać powyżej 3,2GB to jest duży spadek wydajności.

 

 

GTX 970:

 

DRAM:

 

0-3200MB ma przepustowość 151GB/s

3200-3300MB ma przepustowość 47GB/s

3300-3700MB ma przepustowość 22GB/s

3700-4000MB ma przepustowość 19GB/s

 

L2 Cache:

 

0-3200MB ma przepustowość 406GB/s

3200-3300MB ma przepustowość 146GB/s

3300-3700MB ma przepustowość 73GB/s

3700-4000MB ma przepustowość 27GB/s

 

GTX 980:

 

DRAM:

 

1-4000MB ma przepustowość 179GB/s

 

L2 Cache:

 

0-4000MB ma przepustowość 555GB/s

 

40c11f8f04ee.jpg

 

 

Czyli GTX 970 realnie ma 3,2GB a 0,8GB jest awaryjne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze to wina windows 10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Wobbler sprawdź czy FarCry 5 nie zjada powyżej 3,2GB z Vramu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To 0,5GB nie jest trochę wolniejsze tylko mocno wolniejsze, tak jak 3,5GB ma wydajność 10/10 to te 0,5GB ma wydajność 1/10 i jak karta zaczyna wrzucać powyżej 3,2GB to jest duży spadek wydajności.

 

Czyli GTX 970 realnie ma 3,2GB a 0,8GB jest awaryjne.

 

To, że jest wolniejsze - każdy doskonale wie co choćby pokazał w/w programik, ale jak się to ma w praktyce? Tak jak napisałem.

Posiadam gtx 970 i doskonale wiem co 'piszę'... Jako, że lubię sobie 'testować' dla samego siebie, to stwierdzam, iż w 'chwili obecnej' całe 4GB VRAM działa bardzo dobrze. Nawet jak jest wypchane w 99% VRAM w grze, to nie następuje ŻADEN spadek wydajności. Niewykluczone, że jakiś specjalnie wydany sterownik sporo załatwił i zmienił nieco 'zarządzanie' pamięcią - co nie zmienia faktu, że jak napisałem... do dziś problemu w grach nie widać pomimo używania pełnych 4GB VRAM dostępnych na karcie.

__

 

Wracając do wątku autora. Sprawdź czy wyłączenie mipmap coś poskutkuje... w configu FC5, który znajduje się w dokumentach zmień: DisableLoadingMip0="0" na DisableLoadingMip0="1" > zapisz. | DUNIA ma problemy z 'stutteringiem' i choćbyś chciał w całości go nie wyeliminujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać ewidentnie problem z mikrozacinkami. Użycie karty graficznej spada przy wczytywaniu danych co może być spowodowane trzema rzeczami.

1.) Za mało vram w GPU

2.) Za mało RAM w komputerze i dane wczytywane są w locie z dysku

3.) Dysk HDD nie potrafi zmielić wczytywania danych w locie (więcej testów potrzebne, czyli wykres wydajnościowy dysku w monitorze zasobów podczas gry).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ze wszystkimi grami Ubiosoftu mam problemy poza The Division. Moze poprostu gra jest kaszanka techniczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wildlands lapie freezy takie do 20 fps co jakis czas i ponoc gra tak ma. To jest wlasnie Ubiszit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo nie wiem co ten filmik ma udowadniać, może to, że jak sprzęt w żadnym aspekcie nie jest obciążony w starej grze to można licznik fps przekręcić ;)

 

Dobra wracamy do tematu i na szybkiego wziąłem AC:U aby kilka rzeczy zobrazować, niestety nic więcej z nowości od ubi nie mam, bo jakoś ich gry nie wywołują u mnie zachwytu, a często wręcz powodują znużenie i senność.

 

 

Użyłem na strat ustawień, które dla mojego kompa nie będą w ogóle generować problemów, czyli nie przekroczyłem zasobów i mocy cpu/gpu, ramu/vramu, a sprzęt ma na dysku wolnego miejsca tyle ile trzeba aby nie brakło pamięci wirtualnej, dodatkowo gra jest na zwykłym hd, bo nie chę marnować przestrzeni na ten tytuł dysku ssd. Aby nie zamęczać kompa dałem limit klatek na 30 oraz nie zatkać vramu tesktury na wysokie.

 

https://www.youtube.com/watch?v=e7EWj9LAyig

 

Skała, do tego widać dlaczego 0.1% nie ma w ogóle sensu. Aby natomiast wywołać pierwsze anomalie, czyli przycięcia związane z brakiem pamięci graficznej wystarczy dać po prostu tekstury na ultra i dobić do granicznych 4gb na 970:

https://i.imgur.com/vP1sPAG.png

 

Pojawiają się nam co jakiś czas piękne igiełki, ale jako, że my jesteśmy w ogóle pro gracze, czyli wszystko na maksa to uwalniamy generowanie klatek, wsio na ulta i jazda. Cpu z gpu dobija do 100%, vram pełny do bólu, to i za nasze generowanie grafiki pewnie i pośrednio wziął się dysk :E

https://i.imgur.com/rXLAzFy.png

 

Rzuć okiem tu:

https://i.imgur.com/ugEb6up.png

 

Jak masz 8gb ramu to i on jest już na granicznej wartości i wirtualna pracuje, Winda zawsze sobie trochę zostawia wolnej przestrzeni pamięci do przerzucania danych.

 

Faktycznie, u Ciebie nie ma stutteringu, ms jest cały czas gładkie. Ale.... test źle przeprowadziłeś. 0.1% Low to jest benchmark i nie możesz go zaczynać podczas ładowania się gry. Musisz zresetować i zacząć pomiar w samej grze. Wtedy zobaczysz, że ta wartość nie spada poniżej 30.

 

A propos Far Cry 5 - Dziś kupiłem Core i7-8086K i 16GB Ram 4400Mhz, i zobaczymy jak się to sprawdzi.

 

To, że jest wolniejsze - każdy doskonale wie co choćby pokazał w/w programik, ale jak się to ma w praktyce? Tak jak napisałem.

Posiadam gtx 970 i doskonale wiem co 'piszę'... Jako, że lubię sobie 'testować' dla samego siebie, to stwierdzam, iż w 'chwili obecnej' całe 4GB VRAM działa bardzo dobrze. Nawet jak jest wypchane w 99% VRAM w grze, to nie następuje ŻADEN spadek wydajności. Niewykluczone, że jakiś specjalnie wydany sterownik sporo załatwił i zmienił nieco 'zarządzanie' pamięcią - co nie zmienia faktu, że jak napisałem... do dziś problemu w grach nie widać pomimo używania pełnych 4GB VRAM dostępnych na karcie.

__

 

Wracając do wątku autora. Sprawdź czy wyłączenie mipmap coś poskutkuje... w configu FC5, który znajduje się w dokumentach zmień: DisableLoadingMip0="0" na DisableLoadingMip0="1" > zapisz. | DUNIA ma problemy z 'stutteringiem' i choćbyś chciał w całości go nie wyeliminujesz.

 

Próbowałem to. Poza tym to ustawienie sprawia, że część tekstur wygląda jak kupa.

Kupiłem nowego kompa i zobaczymy.

Podzielę się informacją czy pomogło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi to by szpilą w 4d siedziało i grzebałbym nawet miesiące aby się dokopać dlaczemu na kompie nawet przy limitowaniu klatek są dropy, bo FC5 ma niskie wymagania i 30 na low powinno być tam żelazne.

 

Mam Ci5 750 i gf970 tyle, że z 16gb ramu ale wolnego i u mnie to wygląda tak:

http://forum.pclab.pl/topic/1246373-4K-w-bud%C5%BCecie-2k-z%C5%82/

http://forum.pclab.pl/topic/1246373-4K-w-bud%C5%BCecie-2k-z%C5%82/page__st__20

 

 

Swoją drogą czy jest jakaś inna gra z tym problemem u ciebie? W3, GTA5, B:AK, SD, AC:U ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi to by szpilą w 4d siedziało i grzebałbym nawet miesiące aby się dokopać dlaczemu na kompie nawet przy limitowaniu klatek są dropy, bo FC5 ma niskie wymagania i 30 na low powinno być tam żelazne.

 

Mam Ci5 750 i gf970 tyle, że z 16gb ramu ale wolnego i u mnie to wygląda tak:

http://forum.pclab.pl/topic/1246373-4K-w-bud%C5%BCecie-2k-z%C5%82/

http://forum.pclab.pl/topic/1246373-4K-w-bud%C5%BCecie-2k-z%C5%82/page__st__20

 

 

Swoją drogą czy jest jakaś inna gra z tym problemem u ciebie? W3, GTA5, B:AK, SD, AC:U ?

Mnie też to męczy, ale dochodzę do wniosku, że to przez wolny ram i możliwe, że przez za wolny procek (za mało rdzeni)

 

W GTA 5 udało mi się prawie osiągnąć płynność idealną w 60 FPS, ale prawie to znaczy 99% gry.

W AC Syndicate po podkręceniu pamięci mam w 98% płynność idealną, a przed podkręceniem w jakiś 70%.

W B: AK było idealnie z tego co pamiętam.

W FC 4 też lipowato to chodziło.

Watch Dogs 1 wywaliłem bo statter był nie do zaakceptowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W GTA 5 udało mi się prawie osiągnąć płynność idealną w 60 FPS, ale prawie to znaczy 99% gry.

Taką płynność to ogarniałem na i5 4690k 8GB DDR3 2400 z HD 7950@OC. Po odpowiednim ustawieniu detali całe miasto to było miodzio stabilne 60fps, okazjonalnie dropiło poza miastem w miejscach graficznych, ale to była tylko kwestia ustawień graficznych.

 

Watch Dogs 1 wywaliłem bo statter był nie do zaakceptowania.

WD1 dalej może sprawiać problemy na 4 rdzeniowych procesorach i wolnych ramach przy wyższych ustawieniach graficznych.

 

Tu masz test ramów Watch Dogs 1 z maja 2015 czyli ~rok po premierze i już po grubszych patchach na 780Ti i i5 4690k.

W9zUgwH.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WD u mnie nie ma szans na 60fps, bo wymaksowany dropi do 40, a nawet na najniższych lubi spaść do 57.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taką płynność to ogarniałem na i5 4690k 8GB DDR3 2400 z HD 7950@OC. Po odpowiednim ustawieniu detali całe miasto to było miodzio stabilne 60fps, okazjonalnie dropiło poza miastem w miejscach graficznych, ale to była tylko kwestia ustawień graficznych.

 

 

WD1 dalej może sprawiać problemy na 4 rdzeniowych procesorach i wolnych ramach przy wyższych ustawieniach graficznych.

 

Tu masz test ramów Watch Dogs 1 z maja 2015 czyli ~rok po premierze i już po grubszych patchach na 780Ti i i5 4690k.

W9zUgwH.png

 

Średni FPS i Min FPS nic nie mówi o stutteringu. Tylko MS linia i 1% 0.1% lows

 

Tak prezentuje się idealny gameplay z GTA5, który przed chwilą nagrałem

 

https://youtu.be/na8wDbSGffQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...