Skocz do zawartości
lriuqs

Orange światłowód - prywatny router

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

na mapie zasięgu Orange widzę, że zbliża się do mnie światłowód. Jeszcze nie wiem kiedy dojdzie, ale wolę się trochę przygotować.

Ogólnie w Orange nie ma jakiegoś parcia co do sprzętu pod aDSL, vDSL. Nie brałem ich routera, zakupiłem sobie swój.

 

Aktualnie pod vDSL mam TP-Link TD-W9980.

 

Mam pytanie. Czy Orange podłączając światłowód jest mi w stanie zrobić tak, abym nie musiał używać ich sprzętu. Chodzi mi o tego FunBoxa 3. Z tego co się zorientowałem to nie da się go przestawić w tryb bridge. Są w stanie zrobić jakieś gniazdo z przejściówką czy coś takiego, aby do mojego routera szedł kabel rj45?

 

Ewentualnie wolałbym zakupić jakiś router pod światłowód, albo jakiś modem.

 

W ofercie Tp-Link mam jakieś takie urządzenie: TX-6610.

https://www.tp-link.com/pl/products/details/cat-17_TX-6610.html

 

Rozumiem, że ten sprzęt przerobi mi sygnał ze światłowodu na normalny sygnał pod rj45?

 

Oprócz tego TP-Linka znalazłem coś takiego

Netis GP8502P

https://www.morele.net/router-netis-gp8502p-808990/

 

Co o tym myślicie.

 

Na razie chciałbym podłączyć sobie sam internet, w przyszłości wchodziłaby w grę też telewizja. Czy jakiś sprzęt nie od Orange obsłuży mi też TV?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[..]Mam pytanie. Czy Orange podłączając światłowód jest mi w stanie zrobić tak, abym nie musiał używać ich sprzętu. Chodzi mi o tego FunBoxa 3. Z tego co się zorientowałem to nie da się go przestawić w tryb bridge. Są w stanie zrobić jakieś gniazdo z przejściówką czy coś takiego, aby do mojego routera szedł kabel rj45?

 

Ewentualnie wolałbym zakupić jakiś router pod światłowód, albo jakiś modem.

Nie będą w stanie. Podłączą FunBoxa jako terminal i koniec. Zapomnij o swoim terminalu ONT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna i nie mozna.

Jesli bedzie terminal ONT + Funbox czy cos innego to mozna.

Terminala ONT nie wywalisz.

Jesli dadza jeden kombajn to nic nie zrobisz.

 

Generalnie musialbys dobrze w sieciach siedziec i miec switcha zarzadzalnego bo na nim byc musial vlany od orange rozszyc.

 

TV leci na vlan 838 i 839

 

Na 838 leci stream, multicast i channel zapping

Na 839 leci EPG, VOD i zegar

Internet jest na vlan 35.

VOIP jest oparty o SIP.

 

To tak w duzym uproszczeniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli w razie czego trzeba prosić o OTN i Funboxa 2. Jeśli jeszcze jest to dostępne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejmiesz takie koszta?

Utzadzen dojdzie :)

No i najwazniejsze czy temat vlanow ogarniasz bez problemow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O jakie koszta Ci chodzi? Kupno własnego sprzętu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli w razie czego trzeba prosić o OTN i Funboxa 2. Jeśli jeszcze jest to dostępne.

Też się interesowałem tym tematem. OTN od dostawcy nie ominiesz FB3 ma zintegroewane OTN i nie idzie ustawić w tryb bridge wiec na tą chwilę to jedyne wyjście.

http://www.forum.neostrada.info/viewtopic.php?f=89&t=21848

http://www.forum.neostrada.info/viewforum.php?f=89

Można zagłosować za wprowadzeniem trybu bridge w FB3 wtedy rozwiązano by wiekszość problemów w tym temacie.

https://nasz.orange.pl/t5/Pomys%C5%82y/Tryb-bridge-w-Orange-Funbox/idi-p/56643

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robią tylko problemy z tymi ograniczeniami. Już raz to przerabiałem w UPC. Też nie bylo opcji bridge. Nie rozumiem jaki jest w tym cel...

 

Dzieki za rozjasnienie. W takim razie jak już nadejdzie kiedyś ten dzień, że pojawi się u mnie wreszcie światełko, to będę się starał o oddzielny OTN. Jak nie da rady to FB3 się ogarnie i jakoś to będzie działać.

 

Na tryb bridge zagłosowałem, ale chyba nie ma tam za dużo zainteresowanych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączam się do tematu. Jaki router pod światłowód od Orange? Wiem, że Funbox 3.0 jest rewelacyjny i być może nie będę instalował swojego routera, ale jest taka opcja, że po prostu skuszę się na internet światłowodowy na łączach Orange od innego operatora, np. Netii. Wiem, że TP-Linki C1200 i C6 działają na światłowodzie, ponieważ działa u nich tagowanie VLAN (IPTV). Nie wiem natomiast czy działają jakieś inne routery, np. Netgear R6220 lub jakiś Asus z gigabitowym przełącznikiem. Ktoś coś wie? ;)

 

P.S. W tym roku jeszcze internet radiowy, ale muszę kupić sprzęt przyszłościowo... Słyszałem negatywne opinie o firmie TP-Link, a dokładniej ich ignorancji odnośnie bezpieczeństwa (łatania firmware'u), czyli o aktualizacji można zapomnieć ;(

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączam się do tematu. Jaki router pod światłowód od Orange? Wiem, że Funbox 3.0 jest rewelacyjny i być może nie będę instalował swojego routera, ale jest taka opcja, że po prostu skuszę się na internet światłowodowy na łączach Orange od innego operatora, np. Netii. Wiem, że TP-Linki C1200 i C6 działają na światłowodzie, ponieważ działa u nich tagowanie VLAN (IPTV). Nie wiem natomiast czy działają jakieś inne routery, np. Netgear R6220 lub jakiś Asus z gigabitowym przełącznikiem. Ktoś coś wie? ;)

 

P.S. W tym roku jeszcze internet radiowy, ale muszę kupić sprzęt przyszłościowo... Słyszałem negatywne opinie o firmie TP-Link, a dokładniej ich ignorancji odnośnie bezpieczeństwa (łatania firmware'u), czyli o aktualizacji można zapomnieć ;(

Wrzucasz sobie OpenWRT na Tplinka , tam już możesz się bawić w vlany i lepsze zabezpieczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucasz sobie OpenWRT na Tplinka , tam już możesz się bawić w vlany i lepsze zabezpieczenia.

 

Nigdy tego nie robiłem. Może kiedyś się zdecyduję. Pytanie kolejne, jak rozumiem Archer C6 to lepsza opcja bo jest możliwość wgrania OpenWrt? Do C1200 ponoć nie ma żadnego softu.

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...