Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Szaqol

Lepiej 1 czy 2 ssd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, takie pytanie na szybkiego, bo muszę nabyć dysk SSD, ale się zastanawiam, czy brać 1 dysk ssd 1TB, czy może lepiej wybrać 2 dyski ssd 512GB? Jak uważacie??? :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś jeszcze napisał jakie i do czego to można by się zastanowić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy do czego one będą + ew. jak nataniej.

 

Jeśli cena identyczna, osobiście brałbym 1tb, bo:

- Mniej kabli i zabawy

- Rzadsze zerkanie ile miejsca pozostało na danym dysku. :D

 

Z plusów 2 dysków.

- Większe bezpieczeństwo o dane (rozłożenie na 2 dyski danych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym przy takiej pojemności wybrał jeden dysk, gdyż przy 512Gb będziesz i tak ciągle zerkał na znikające miejsce.

Kolega wyżej napisał o jednym pod system, drugim pod resztę.

Niestety 512GB pod system to za dużo, zaś po wszystko inne zbyt mało.

Wybierz jeden, pojemny dysk ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej trzasnąć Samsunga 860 Pro 1 TB, jak nie masz kasy, to bierz GoodRam IRDM PRO 960GB za 940zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za naprawdę "szczere" odpowiedzi. Wybaczcie, bo faktycznie nie napisałem, do czego potrzebuję. Otóż przede wszystkim do Nowego systemu, czyli Win 10 Pro. ,jak i pracy na nim,czyli dużo pobierania plików, bo to akurat stoi na pierwszym miejscu. Możliwe,że i steam zostałby, wtedy właśnie na niego przerzucony, choć nie wiem, czy warto, wtedy go " zawalać " czymś takim.... Kolega co napisał wyżej, to mam rozumieć, że zaproponował mi MLC, tak? ,bo przyznam że dawnoooo nie interesowałem się, w ogóle sprzętem, bo nie miałem takiej potrzeby. Dodać jeszcze mogę od siebie,i zapytać, czy jak wezmę 1TB, to robić partycję, czy odpuścić??? Proszę o dalsze info.

 

 

@kain

właśnie chodzi oto,że nie wiem jakie, dlatego założyłem temat :) ,choć tego akurat nie podkreśliłem ;) ,mój błąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście, ja tylko MLC. Na TLC to nawet nie patrz. Partycje na SSD odpuść, ssdki jakoś nie przepadają za dzieleniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym kupił jeden 120 GB na system i drugi duży na resztę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki masz budżet ale ja kupiłbym dwa dyski. Z tym, że pierwszy 240-256GB na system i drugi - 1TB - na Steama i magazyn. O ile dysk systemowy może faktycznie powinien być na kościach MLC to już magazyn spokojnie może być na TLC.

 

Możesz kupić np. Goodrama IRDM Pro 240GB za ok 280 zł i do pary np. ADATA Ultimate SU650 960GB za ok 750 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz to daliście mi do myślenia, nad tymi 2 dyskami ^^ ,a nie jednym konkretnym. A to dlatego, bo jak nabędę jeden 128-256GB ,a drugi powiedzmy 1TB, to mogę zapomnieć, o podłączeniu pod 1 "raid" ,czy jak to się tam specyficznie nazywa, zapewne wiecie doskonale, co mam na myśli, a pod tym względem, nie jestem, aż takim ogarem, bo pisałem już wyżej, dlatego szukam tutaj porady, i pomocy, od Was.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest prosta, pytałeś nas o 512GB x 2 lub 1TB x 1.

Jeśli tak miałoby być, to oczywiście 1TB na wszystko.

Jeśli jednak polecisz sobie 1TB na wszystko i będziesz miał chęci/pieniądze na systemowy 120/240GB (120 wystarczy ze wszystkimi aktualizacjami jak coś - Win10 PRO), to taką konfigurację Ci polecamy.

Dysku 1TB nie opłaca się partycjonować i w przypadku chęci ponownego wgrania systemu mamy problem, gdyż pliki są wspólnie z systemem.

Jeśli miałbyś oddzielny na system, to możesz go sobie dowolnie czyścić bez naruszania drugiego dysku, na którym masz pliki/programy ;)

Podsumowując wybierz 120 (zalecam 240, gdyż cena nie jest przesadnie wysoka), oraz 1TB na resztę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok, dzięki za wskazówki itd. To teraz jeszcze jedno pytanie ;) Na system na 101% brać MLC ,a co do " śmieci " ,to wystarczy TLC 1TB, czy też się skusić na MLC? :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym MLC to nie ma co się tak napinać. Owszem, są nieco trwalsze od TLC ale mówimy o wielu latach pracy. Jest większa szansa, że dysk na 3D TLC trafi do trzeciego lub czwartego komputera albo do ciemnej szuflady niż całkowicie zdegradują się jego komórki.

 

Prawda jest taka, że 99% "polecaczy MLC" na oczy nie widziało padniętego dysku z powodu degradacji komórek. Pewnie szybciej padnie elektronika lub kontroler dysku.

Jestem tego żywym przykładem, jedyny dysk SSD jaki mi padł to był OCZ Vector, który był na MLC i po kilku miesiącach, z dnia na dzień przestał pracować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok, dzięki za wskazówki itd. To teraz jeszcze jedno pytanie ;) Na system na 101% brać MLC ,a co do " śmieci " ,to wystarczy TLC 1TB, czy też się skusić na MLC? :hmm:

 

Jeśli chodzi o mnie, to ja polecam w obydwu przypadkach MLC.

Jeśli już chcesz dokonać wyboru różnych dysków, to MLC na dane.

W przypadku padnięcia systemu na TLC, wszystkie dane będziesz miał zachowane na bezpiecznych dysku MLC, system będzie można postawić na nowo zakupionym dysku ;)

 

1. TLC

2. MLC

 

lub

 

1. MLC

2. MLC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) MLC

2) MLC

 

Teraz masz w świetnych cenach Goodrama Iridium Pro 960GB - 935zł.

Na system możesz brać ten sam tyle, że 120/240GB.

5 lat gwarancji, dobre pamięci MLC Toshiby i przyzwoita cena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postawiłem system na dwóch tanich SSD (120GB, 280zł), w macierzy RAID0. Autorze gdybyś chciał znać wyniki konkretnych testów to pisz!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym kupił jeden duży - nie występuje problem "mało miejsca na jednym, dużo na drugim". Wydajność, kiedy na jednym dysku jest i system i gra/program i tak jest wysoka (to nie HDD).

 

Postawiłem system na dwóch tanich SSD (120GB, 280zł), w macierzy RAID0.

Z RAID0 jest wszystko ładnie pięknie, ... do pierwszej awarii/problemów, czy to z którymś z dysków, czy z płytą, która ten RAID0 kontroluje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że 99% "polecaczy MLC" na oczy nie widziało padniętego dysku z powodu degradacji komórek. Pewnie szybciej padnie elektronika lub kontroler dysku.

Jestem tego żywym przykładem, jedyny dysk SSD jaki mi padł to był OCZ Vector, który był na MLC i po kilku miesiącach, z dnia na dzień przestał pracować.

 

A tutaj koleś postanawia to raz na zawsze rozwiązać. Wyniki za 3tyg. ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o mnie, to ja polecam w obydwu przypadkach MLC.

Jeśli już chcesz dokonać wyboru różnych dysków, to MLC na dane.

W przypadku padnięcia systemu na TLC, wszystkie dane będziesz miał zachowane na bezpiecznych dysku MLC, system będzie można postawić na nowo zakupionym dysku ;)

 

Jak chcesz aby dane były bezpiecznie to musisz robić backup. Tylko i aż tyle wystarcza do bezpieczeństwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...