Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Pan Pszemeg

Laptop na Studia, ASUS VivoBook S15 S510UN, budżet: 3500zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zamierzam kupić laptop ASUS VivoBook S15 S510UN. ( Potrzebuje laptopa na studia w granicach 3500zł, jezeli ktos jest mi w stanie doradzic ciekawszą jednostke, to jestem zainteresowany)

 

1. Pytanie dotyczy wyboru konfiguracji. Ile ramu powinienem wybrać aby nie ograniczać sprzętu (8,16,32) do procesora obecnego w tym laptopie- intel Core i5-8250U?( nie chce przepłacać, jeżeli nie będe miał z tego wymiernych korzyści)

 

2. Czy SSD 240 spokojnie mi wystarczy czy może wybrac 480 kosztem mniejszej ilości ramu?

 

 

 

P.S 3.Jeżeli macie jakieś, doświadczenia z tym laptopem to śmiało piszcie,jeżeli znacie korzystniejsze jednostki, jestem ciekaw.

 

P.S 4. Co sądzicie o karcie graficznej MX 150? (Będe używał laptopa do programowania także to nie jest istotne, lecz może czasem pogram w fife lub CS)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

150 wystarczy, tak samo jak 8gb ram.

Poszukalbym jednak coś na ryzen, bo i5 8250u lubi zrzucać takty jak się nagrzeje. I to zbyt często

Później poszukam zrodla

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak:

Nie będziesz obciążać procesora w 100% przez cały czas także nie masz się co martwić o throttling. MX150 to idealna karta dla Ciebie, pograsz nawet w nowe gry na niższych detalach.

16GB RAM to może trochę na wyrost, ale będzie wtedy w Dualu a to czasem duża różnica.

Systemu moim zdaniem nie potrzebujesz bo jak będziesz studentem informatyki to na 99% dostaniesz system z uczelni w ramach DreamSparka od MS.

 

Dlatego też idealnym wyborem będzie:

ASUS VivoBook S15 S510UN-16 i5-8250U/16GB/240SSD+1TB - 3399 zł

Nie warto dopłacać do i7-8550U bo wydajność niemal identyczna. Tutaj masz 240GB SSD i 1TB HDD czyli idealne połącznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopisz budżet w nazwie tematu aby był zgodny z regulaminem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za tak szybkie odpowiedzi, nie slyszałem o throttlingu.

Fajnie by było gdybyś Petru23 podał źródło ;).

Szczerze mówiąc mam komuter na AMD juz kilka lat i jest ok jednak wydaje mi się ze intel to solidnieszy sprzęt jeżeli chodzi o laptopy, i dziwi mnie to że ten procek miałby się nagrzewać, moze poszukać coś w 7 generacji?

 

 

P.S. Nie wiem czy to akcja marketingowa ale: miedzy 8 a 16gb ram jest róznica 300zł a między 16 a 32 juz tylko 100zł. Z czego to wynika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko czasem nie kupuj w Euro. Tam jakims cudem praktycznie wszystkie produkty maja opinie 5/5 :lol2: Do tego maja bardzo slaby serwis.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam.

 

Dopisz budżet w nazwie tematu aby był zgodny z regulaminem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Petru23, mogłbys podzielic sie informacja na temat nagrzewania sie procesorów i5-8250u?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Petru23, mogłbys podzielic sie informacja na temat nagrzewania sie procesorów i5-8250u?

Żadna tajemna wiedza.

i5-8250U są procesorami niskonapięciowymi i są montowane w ultrabookach czyli laptopach gdzie ważna jest waga i wymiary co za tym idzie nie ma idealnego chłodzenia. powoduje to, że przy 100% obciążeniu CPU przez dłuższy czas procesory te nie trzymają maksymalnej wartości turbo. Poza sztucznymi testami nie zdarzy ci się taka sytuacja podczas normalnego użytkowania także nie ma się czym przejmować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alternatywa dla Asusa:

Huawei MateBook D 15.6" i5-8250U/8GB/128+1000/Win10 MX150 za 3399zł

Elegancki i dobrze wykonany i z aluminiową obudową laptopa od Huawei. Ma dobre podzespoły, a przy tym jest lekki (1,86kg), został wyposażony w dwa dyski (SSD+HDD) oraz dedykowaną kartę graficzną MX150. Czasy pracy na akumulatorze są bardzo dobre. Oczywiście matryca jest matowa typu IPS o rozdzielczości FHD. W cenie jest też system operacyjny Windows 10. Ma wolny jeden slot więc w razie czego można dołożyć kolejny moduł pamięci-8GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dzięki za wszystkie odpowiedzi ;). Ten Huawei wygląda naprawde ładnie. Jednak postanowiłem kupic ASUS VivoBook S15 S510UN z i5-8250. Analizowałem możliwośc kupienia wersji pro z 7 generacja i7 lub i5, jednak wersja S ma większą klawiature ze względu na brak klawiszy numerycznych. Wersja S waży 1,6kg a jest to dla mnie ważne (pro 2kg).Mam jescze dwa pytania.

1. RAM 16 czy 32? jest to różnica 100zł (dlaczego tylko 100, bo miedzy 8 a 16 jest 300zł roznicy z czego to wynika?

2. SSD: Wybrac wersje z SSD, czy może dokupic SSD osobno? (Słyszałem ze SSD w laptopach może być sredniej jakości, dlatego warto kupic osobno)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16GB to już jest na wyrost. Nawet tego nie wykorzystasz ale warto kupić żeby był Dual Channel jeśli budżet na to pozwala. 32GB? Nie żartuj :)

SSD miałoby znaczenie jeśli miałbyś używać do edycji video czy czegoś podobnego. W codziennym zastosowaniu nie ma większego znaczenia. Na pewno nie jest tak że jest średniej jakości. Jest dokładnie na odwrót - do laptopów codziennego użytku nie wsadza się SSD na wyrost którego potencjału i tak nikt nie wykorzysta.

 

W tym konkretnym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu moja pierwsza propozycja Link do postu wyżej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Akurat szukam podobnego laptopa i świetną opcją wydaje się też Acer Swift 3: https://www.x-kom.pl/p/388465-notebook-laptop-156-acer-swift-3-i5-8250u-8gb-256-win10-mx150-fhd.html

 

W porównaniu do Asusa S510UN: cały wykonany jest z aluminium (a nie jak w Asusie tylko klapa ekranu), lepsze chłodzenie (2 heatpipe, temperatury 10-15 stopni niższe niż w Asusie), dysk SSD PCIexpress, lepsza bateria (48Wh vs 42Wh w Asusie), cichsze chłodzenie. Minusem jest błyszcząca matryca (można kupić folię matującą) i brak możliwości rozszerzenia pamięci RAM.

 

Tutaj test tego Acera tylko z innymi dyskami: https://www.notebookcheck.net/Acer-Swift-3-SF315-8250U-MX150-FHD-Laptop-Review.258594.0.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

przestań wszędzie wciskać ludziom Swifta bo ten ekran to padaka. Maksymalna jasność 217.4 cd/m² 54% pokrycia barw sRGB i 34% AdobeRGB. To chyba najgorsza możliwa matryca montowana w nowych laptopach. Do tego jeszcze błyszcząca

źródło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. 16GB Ci w zupełności wystarczy z zapasem, alez drugiej strony rzeczywiście dopłata 100zł do kolejnych 16GB jest kusząc i mimo wszystko wybrałbym właśnie tę wersję (z 32GB)-nie ma opcji, żeby kupić 16GB za 100zł.

2. Co do dysku, to jeżeli chcesz mieć wpływ na producenta i model dysku, to warto wybrać go oddzielnie, z tym że w takim wypadku najlepiej go zamontować samemu, bo montaż przez X-kom to dopłata 100zł.W zestawie z SSD widziałbym taką wersję:

ASUS VivoBook S15 S510UN i5-8250U/32GB/240SSD+1TB MX150 za 3499zł.

Kupując oddzielnie wziąłbym:

ASUS VivoBook S15 S510UN i5-8250U/32GB/1TB MX150 za 3299zł + Samsung 250GB M.2 SATA SSD 860 EVO za 339zł-> Razem 3638zł

Z tym że taki zestaw kosztuje po prostu więcej (różnica robi się jeszcze większa jeżeli doliczymy koszty montażu) niż gotowa wersja. Zaletą tego rozwiązania jest za to rozdzielenie gwarancji na SSD (5lat w przypadku Samsunga) i laptopa (2 lata).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@manuelos

Maksymalna jasność tego Acera to 233 cd/m².

 

Dałem go jako alternatywę dla tego Asusa, który się bardziej grzeje, jest głośniejszy i ma zwykły dysk SSD M.2 zamiast M.2 PCIexpress

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie myślałeś o mniejszym modelu na studia?

ASUS VivoBook S14 S410 i5-8250U/8GB/256SSD/Win10 MX150 3199 zł

Matryca FULL HD IPS matowa większy obraz roboczy lepszy komfort pracy czy również rozrywki plusem są również cienkie ramki wokół matrycy, całkiem niezłe wykonanie aluminiowa obudowa przy tym lekki mobilny niska waga nie będzie problemów z przenoszeniem, atrakcyjny stonowany design, długi czas działania na baterii (z funkcją szybkiego ładowania) około 8h w typowym użytkowaniu , przyjemna podświetlana klawiatura, procesor nowej 8 generacji niskonapięciowy 4 rdzeniowy, przyzwoita wydajność karty graficznej GeForce MX150 jest to poziom trochę wydajniejszy jak GTX950m, wolne miejsce na dodatkowy dysk SATAm system i dysk SSD m.2 w cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Petru23, mogłbys podzielic sie informacja na temat nagrzewania sie procesorów i5-8250u?

 

 

z racji iż jest to na konkurencyjnym forum nie mogę podlinkować. Ale zacytować już tak. Wcześniej, jak sam wiesz wysłalem na Ci PW ;)

 

Testy przeprowadzano m.in. na laptopie Acer Spin 5 wyposażonym w układ Intel Core i5-8250U. Bazowe taktowanie tej jednostki wynosi 1,6 GHz, z kolei w trybie Turbo Boost 2.0 sięga maksymalnie 3,4 GHz. Wraz z procesorem zintegrowano układ graficzny Intel UHD Graphics 620. Jak wypada ten duet w testach? Na pewno o wiele słabiej niż można było oczekiwać, zwłaszcza przy obecności 4 rdzeni oraz 8 wątków. Laptop umożliwia konfigurowanie poziomu TDP (Configurable TDP - cTDP), w którym można podbić TDP do poziomu 25W. Niestety sporą wadą jest fakt, że nie można sztywno ustawić limitu na takim poziomie. Zaledwie po kilkudziesięciu sekundach TDP z powrotem wraca do 15W, co okazuje się być kagańcem dla jednostki Intel Core i5-8250U, uniemożliwiającej pokazanie pełni swoich możliwości.

Testy przeprowadzone w aplikacji Cinebench R15 dają rezultaty gorsze od procesorów Intel Core i7-7500U, a czasem nawet są zbliżone do wyników modelu Core i5-7200U. W teście jednowątkowym układ Intel Core i5-8250U uzyskał 131 punktów, co jest rezultatem porównywalnym do modeli 7-ej generacji Kaby Lake-U. Podobnie ma się sprawa z testem wielowątkowym, gdzie CPU zdołał uzyskać 308 punktów. Problemem jest także niewydajny układ chłodzenia, który powoduje podwyższenie temperatury procesora do 96 stopni. Zaskakująco wysokie progi, nawet jak na standardy ultrabooków. Nic dziwnego, że bardzo szybko taktowanie procesora z maksymalnych 3,4 GHz zostaje wpierw obniżone do 2,2 GHz, a następnie do 1,4 GHz, a więc poniżej bazowej wartości. Porównywalny wynik z modelem Intel Core i7-7500U jest więc w dużej mierze spowodowany obecnością ośmiu wątków, bowiem taktowanie jest dosyć niskie pod obciążeniem. W bliskiej przyszłości może się okazać, że wprowadzenie czterech rdzeni do ultrabooków nie da specjalnie wymiernych korzyści, bowiem układy chłodzenia i kaganiec nałożony na TDP uniemożliwi ujawnienie pełni mocy tych procesorów, a koniec końców wydajność będzie stała na porównywalnym poziomie procesorów Kaby Lake-U.

źródło: autor artykułu Damian Marusiak | 18-09-2017, źródło autora: Ultrabookreview

 

Edit

Po kiego Ci 16gb ram do programowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up świetnie, i co w związku z tym ? samochodem też jeździsz przez cały czas na 7 tys obrotów ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, poczekamy jak znów będą upały 30c+. Wtedy pogadamy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam cytujesz, że częstotliwość spada i tak do wartości wyższych niż bazowe. To nie są procesory do obciążeń 24/7. To ma dać chwilowego boosta przez pare sekund co zwiększa responsywność całego systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się z wpisami dotyczącymi różnych notkow z 8250u, że podczas gry co kilkanaście minut mastepuje spadek wydajności na chwilę. Proc prockiem ale dochodzi do tego jeszcze skuteczność odprowadzania ciepła przez konstrukcje notebooka oraz pozostale podzespoły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko czasem nie kupuj w Euro. Tam jakims cudem praktycznie wszystkie produkty maja opinie 5/5 :lol2: Do tego maja bardzo slaby serwis.

 

Ale co, euro produkuje notebooki? :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wszystkie odpowiedzi, ale chyba jednak wezme asusa, pomimo ryzyka ze bedzie sie grzal(mysle ze tak nie bedzie)

Ponawiam pytanie o ram. Dlaczego miedzy 8 a 16 jest 300zl roznicy a miedzy 16 a 32 tylko 100. Czy wersja z 32 ram jest wyposazona w slabsza wersje tego ramu, z gorszymi parametrami?

 

Wiem, ze są ciekawe propozycje od Dell i innych firm, jednak żaden nie jest tak lekki, myślicie że podkładka chłodząca się przyda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...