Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

radekrp90

Windows 7 obok zainstalowanego już Windows 10

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do bardziej doświadczonych. Na obecnym laptopie (Acer F5) mam zainstalowany Windows 10. System zainstalowany jest na partycji GPT (z włączonym UEFI). Do instalacji Windows 7 muszę uruchamiać tryb Legacy, co powoduje że nie widzę Windowsa 10 ani żadnej partycji na oryginalnym dysku. Na próbę zainstalowałem na innym dysku Windows 7 (partycja MBR, tryb Legacy) ale niestety dysk umieszczony w kieszeni nie ma możliwości bootowania...

 

Wracam więc do punktu wyjścia i tu mam kilka pytań:

- czy jest jakaś możliwość aby zainstalowany już Windows 10 "przerobić" na instalację a'la MBR/Legacy?

- czy zainstalowany na innym dysku Windows 7 MBR/Legacy można w jakiś sposób przerobić aby uruchamiał się w trybie UEFI i był widoczny w boocie Windows 10?

- czy ktoś zna sposób aby dysk zainstalowany w miejsce napędu DVD w kieszeni mógł być widoczny w BootMenu Acera F5?

 

EDIT:

Dodałem wpis do BCD (przez EasyBCD) i system się "uruchamia". W trybie awaryjnym zatrzymuje się na "classpnp.sys" więc wychodzi na to, że nie ma jakiegoś sterownika/sterowników? Zapewne rozchodzi się o uruchomienie w trybie UEFI zamiast Legacy. Czy istnieje jakakolwiek opcja instalacji sterowników niejako offline czyli bez uruchamiania systemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej uruchomiony przez 10 w trybie uefi nie przstawia się całkowice na tryb legacy, choć powinien - stąd problem z tymi sterownikami pnp, bo 7 używa stare vga, niezgodne z uefi

 

10 można przestawić w tryb legacy, ale skomplikowane, potrzeba dodatkowego dysku - wprawdzie masz, ale chyba? trzeba z tego dysku bootować; zrobić to można za pomocą dism - ewentualnie jeśli byłbyś zainteresowany mogę poszukać, bo instrukcję gdzieś mam; nie jestem pewien, ale można chyba zamiast bootowania z dysku użyć płytki 10, jeśli nie masz można zrobić ratunkową

 

proponowałbym inne rozwiązanie, tzn start z usb, czyli z pena - trzeba zapisać kod mbr na penie, potem zrzucić na pen bootloadera 10 w trybie bios, czyli legacy (10 dlatego, że 7 nie startuje), i dopisać 7 do tego bootloadera - easy bcd chyba nieprzydatny - trzeba w 10 zrobić kopię wpisu 10 bcdedit, i potem zmienić na 7, tzn literę dysku - przygotowanie pena w diskpart

 

select disk numer pena

 

clean

 

create partition primary

 

active

 

ewentualnie jeszcze sformatowanie partycji w ntfs, czyli format fs=ntfs quick

 

zapisanie bootloadera 10

 

bcdboot c\windows /s x: /f bios

 

bcdboot utworzy na penie bootloadera 10 do startu w legacy

 

teraz wystarczy dopisać 7 do tego bootloadera

 

bcdedit /store x:\boot\bcd copy ....

 

i tu własnie nie pamiętam tego polecnia, chodzi w nim żeby bcdedit skopiował wpis 10 do bcd, tzn wszytkie pozycje standardowego wpisu, tylko oczywiscie identyfikator systemu będzie inny

 

jeśli ok bcdedit skopiuje, tzn utworzy nowy wpis, i wyswietli identyfikator nowego wpisu, ten identyfikator trzeba zapisać, i zmienić na 7, tzn

 

bcdedit /store x:\boot\bcd /set {id} os device partition=y:

 

id- identyfikator x- litera pena y- litera 7

 

chyba jeszcze raz tak samo tylko zamiast os device tylko device

 

potem wystarczy ustawić start na legacy usb, i bootloader 10 powinien wyświetlić wybór, po wybraniu 7 powinien startować

 

nawiasem mówiąc również 10 chyba wystartuje po wybraniu, a to dlatego, ze uefi\bios odnosi się tylko do partycji z bootladerem, nie do partycji z systemami

 

może wątpliwa litera 7, bo jeśli wystartuje się pena w legacy dysk gpt może być niewidoczny, i 7 może mieć c, czyli literę normalnie 10- trzeba by sprawdzić i skorygować poleceniem /set {id} os device ... przed poleceniami zawsze /store ściezka - store wskazuje, że bcdedit ma to zapisać w bcd na penie, nie normalnie na dysku

 

ewentualnie jeśli się uda, i 7 wystartuje, możesz zmienić bootloader 10 na penie na bootloader 7 - to samo polecenie dla bcdboot, tylko oczywiscie wklepane w 7 - wtedy 7 będzie automatyxcznie startował z pena; ewentualnie w bootladerze 10 7 jako domyślny, i pokazywanie wyboru np na 3sek

 

co do tego watpliwego polecenia copy to chyba wystarczy copy {current} albo {default} - nie pamiętam, czy nie /copy, raczej tak - current, default=obecnie wpisany system=10

 

i jeszce chyba, zapomniałem - 7 musi sie jakoś nazywać w wyborze, więc po copy polecenie /set {id} description=windows 7 - nie jestm pewien tego polecenia, czy np windows 7 nie trzeba w cudzysłowiu

 

co do dism- tworzy sie obraz 10, i przerzuca na 2 dysk, potem zmienia typ partycji na mbr, tworzy partycję dla systemu diskpartem, i wgrywa obraz z powrotem z odpowiednimi poleceniami dla dism żeby inaczej wgrał bootloadera - poza bootladerem wszystko w zasadzie jest tak samo; chyba wszytko robi się z płytki, w twoim przypadku chyba z płytki ratunkowej

 

sorry za ewentualne błędy, i pewną chaotycznośc, ale wszystko z pamięci, dośc dawmno nie odświeżanej - ale ważniejsze, moja stara opera nie wyświetla suwaka na forum, i muszę znacznie pomniejszac, żeby cokolwiek napisać, niewygodne - myślałem, że to wina opery, ale w ff tak samo - jakiś problem forum

 

jeszcze do meritum- możesz eksperymentować na penie, bo na start 10 nie będzie miało to żadnego wpływu; co do dism- ewentualnie sprawdź, czy ten 2 dysk jest widoczny z odzyskiwania=płytka

 

ps - wszystkie polecenia w cmd w trybie admina

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kompletnie nic nie zrozumiałem ale przeanalizuję to na spokojnie.

Wczoraj doczytałem, że problem leży właśnie w sterowniku VGA. Niby należy dodać obsługę GOP ale jak to ogarnąć w W7, który jest de facto zainstalowany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Ale Windows 7 możesz zainstalować na partycji GPT. Problem stanowi VGA.sys czyli Podstawowy sterownik k. graficznej który nie obsługuje UEFI GOP, musisz mieć włączony tryb CSM i wybrać bootowanie UEFI a nie Legacy. Dodatkowo zależy jak masz zrobione UEFI bo w wielu płytach CSM masz rozdzielone na VGA, LAN i SATA w tedy dajesz Legacy dla VGA, UEFI dla SATA i Disable dla LAN. Po instalacji Win 7 i wgraniu driverów dajesz to:

 

http://forum.pclab.pl/topic/1236273-Windows-7-x64-z-wy%C5%82%C4%85czonym-CSM/page__p__14979284entry14979284

 

Robisz restart i w UEFI dajesz wyłącz CSM ba możesz nawet włączyć Fast Boot i Windows 7 się uruchomi z pełną zgodnością z UEFI, jednak jest pewne ale jak będziesz chciał zaktualizować drivery k. graficznej to będziesz musiał w UEFI włączyć CSM dla VGA na czas instalacji driverów k. graficznej, bo jak zapomnisz to czeka cię czarny ekran i brak odpowiedzi bo Windows podczas reinstalacji driverów wgrywa vga.sys.

 

A i jeszcze jedno jak korzystasz z kompresji CompactOS i masz skompresowane foldery pod Win 10 lub masz wyłączony limit 255 znaków pod Win 10 to tracisz zgodność systemu plików NTFS z wcześniejszymi wersjami Windows.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a w boot screen nie ma np configure, itd, żeby dodać ten 2 dysk

 

boot screen wyświetlany jest z tzw nvram w uefi, do tego nvram można dodać bootloadera programami, ale czy można dodać dysk, i ewentualnie czym, nie wiem; można dodać nawet z 10, tzn chyba bcdedit, ale jak wpisać dysk też nie wiem, dodaje się normalnie folder; ewentualnie spróbuj np program easy uefi; easy bcd też powinien mieć dodawanie do nvram

 

co do pena - nie takie skomplikowane, pisałem w skrócie, bo z 1 postu wynikało, że jesteś zorientowny, i resztę sobie "dośpiewasz", albo znajdziesz w internecie; jedyną wadą pena byłaby konieczność przestawiania uefi-legacy; ale niewykluczone, że 10 także startowałby z pena (tzn startował reset, i po resecie startowałby z uefi), wiec i to by odpadało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale Windows 7 możesz zainstalować na partycji GPT. Problem stanowi VGA.sys czyli Podstawowy sterownik k. graficznej który nie obsługuje UEFI GOP, musisz mieć włączony tryb CSM i wybrać bootowanie UEFI a nie Legacy. Dodatkowo zależy jak masz zrobione UEFI bo w wielu płytach CSM masz rozdzielone na VGA, LAN i SATA w tedy dajesz Legacy dla VGA, UEFI dla SATA i Disable dla LAN. Po instalacji Win 7 i wgraniu driverów dajesz to:

 

http://forum.pclab.pl/topic/1236273-Windows-7-x64-z-wy%C5%82%C4%85czonym-CSM/page__p__14979284entry14979284

 

Robisz restart i w UEFI dajesz wyłącz CSM ba możesz nawet włączyć Fast Boot i Windows 7 się uruchomi z pełną zgodnością z UEFI, jednak jest pewne ale jak będziesz chciał zaktualizować drivery k. graficznej to będziesz musiał w UEFI włączyć CSM dla VGA na czas instalacji driverów k. graficznej, bo jak zapomnisz to czeka cię czarny ekran i brak odpowiedzi bo Windows podczas reinstalacji driverów wgrywa vga.sys.

 

A i jeszcze jedno jak korzystasz z kompresji CompactOS i masz skompresowane foldery pod Win 10 lub masz wyłączony limit 255 znaków pod Win 10 to tracisz zgodność systemu plików NTFS z wcześniejszymi wersjami Windows.

Wszystko się niby zgadza ale to tylko laptop - opcji konfiguracji w UEFI/BIOS za wiele nie ma. Mam do wyboru tylko UEFI z opcją wyłączenia Secure Boot (to wyłączyłem) oraz Legacy.

 

a w boot screen nie ma np configure, itd, żeby dodać ten 2 dysk

 

boot screen wyświetlany jest z tzw nvram w uefi, do tego nvram można dodać bootloadera programami, ale czy można dodać dysk, i ewentualnie czym, nie wiem; można dodać nawet z 10, tzn chyba bcdedit, ale jak wpisać dysk też nie wiem, dodaje się normalnie folder; ewentualnie spróbuj np program easy uefi; easy bcd też powinien mieć dodawanie do nvram

 

co do pena - nie takie skomplikowane, pisałem w skrócie, bo z 1 postu wynikało, że jesteś zorientowny, i resztę sobie "dośpiewasz", albo znajdziesz w internecie; jedyną wadą pena byłaby konieczność przestawiania uefi-legacy; ale niewykluczone, że 10 także startowałby z pena (tzn startował reset, i po resecie startowałby z uefi), wiec i to by odpadało

 

Zwyczajnie nie jestem biegły w komendach konsoli aby je w locie przeanalizować, a druga sprawa, jak sam zauważyłeś - dość chaotycznie to napisałeś :)

 

Podsumowując, jedyną opcją (bez formata) jest na tą chwilę chyba faktycznie przygotowanie pendrive'a z bootloaderem, który uruchomi mi Windows 7 z drugiego dysku twardego z kieszeni.

Opisaną przez Ciebie procedurę uproszczę korzystając z EasyBCD - chyba ogarnie to gdy już jakiś "boot" będzie tam utworzony z konsoli.

 

Tylko w takim przypadku, aby uruchamiać z pendrive'a w trybie Legacy muszę mieć przywróconą strukturę MBR na dysku z 7-ką - zgadza się?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

easy bcd może nic nie dać - trzeba mu wskazać pena do zapisania 7, a normalnie zapisuje na dysku - nie wiem, czy jest sposób wskazania

 

najpierw pen - cmd w trybie admina, i wpisz

 

diskpart

 

list disk

 

select disk numer

 

clean

 

create partition primary

 

active

 

format fs=ntfs quick

 

pen oczywiscie podłączony, numer = numer pena w poleceniu list disk

 

jeśli wszytko ok wpisz exit - diskpart się rozładuje, i wpisz

 

bcdboot c:\windows /s x: /f bios

 

x: - litera pena w mój komputer

 

bcdboot przekopiuje bootloadera 10 na pena

 

możesz sprawdzić, czy ok, wpisz

 

bcdedit /store x:\boot\bcd

 

i enter - powinna się wyświetlić zawartość bcd z pena, w sekcji boot loader powinien być 10, itp - /store = magazyn danych bootowania, czyli plik bcd =boot configuration data, na penie - jeśli ok musisz dodac wpis dla 7, wpisz

 

bcdedit /store x:\boot\bcd /copy {current} /d "windows 7"

 

normalnie dodaje się wpis poleceniem create - ale wtedy trzeba wklepać jeszcze kilka poleceń z danymi dla tego wpisu- żeby to uprościc używa się polecenia copy = skopiuj wpis 10, bo wtedy dane dla wpisu sa też kopiowane, a w większości są identyczne - musisz tylko zmienić dane ważne dla bootowania 7; /d = description, czyli nazwa dla tego 2 wpisu, pokaże się w wyborze

 

po poleceniu /copy .. powinno się wyświetlić że kopiowanie ok z identyfikatorem w klamrach - ten identyfikator (= id poniżej) będzie identyfikatorem 7, musisz go skopiować, albo zapisać

 

jeśli tak, tzn kopiowanie ok wpisz teraz te dane dla 7, czyli

 

bcdedit /store x:\boot\bcd /set {id} device partition=y:

 

i jeszcze raz to samo polecenie, tylko zamiast device wpisz osdevice

 

y: - litera partycji 7

 

możesz jeszcze wpisać, w jakiej kolejnosci mają się wyświetlać 10 i 7 w wyborze, wpisz

 

bcdedit /store x:\boot\bcd /displayorder {current} {id}

 

tzn najpierw 10 = current, potem 7

 

ale to chyba w ogóle niekonieczne, standardowo kopia, czyli 7, będzie 2

 

ewentualnie możezs w ogóle usunąć 10 z wyboru, polecenie

 

bcdedit /store x:\boot\bcd /displayorder {current} /remove

 

możesz w ogóle usunąć 10 z bootloadera na penie, polecenie

 

bcdedit /store x:\boot\bcd /delete {current}

 

czyli zostanie tylko wpis 7, i powinien startować bez wyboru; polecenia od /displayorder opcjonalne, do obowiązkowe

 

ewentualnie, jeśli zostawisz 10, bo np startuje z wyboru z pena, i tak będzie wygodniej, możesz ustawić czas wyświetlania wyboru, bo standardowo 30 - polecnie

 

bcdedit /store x:\boot\bcd /timeout 3

 

oczywiscie 3 przykład - 0 chyba bcdedit nie przełknie

 

możesz ustawić tak samo domyślny system, czyli będzie się ładował po tych 3 sek bez wyboru, polecenie

 

bcdedit /store x:\boot\bcd /default {id}

 

oczywiście id 7

 

nie jestem pewien, czy polecenie /delete przejdzie, bo to by znaczyło, że bcdedit usuwa własny system - ale ponieważ usuwa nie z bootloadera na dysku tylko na penie raczej przejdzie

 

uwaga - polecenie clean dla pena usuwa z niego wszystko; ale nie musisz stosować, jeśli masz pena z plikami nie stosuj clean tylko po select wpisz

 

list partition

 

select partition 1

 

active

 

oczywiscie wtedy nie możesz formatować - chyba dla bootowania nie ma znaczenia, na penie mogą być także inne pliki; ale gdyby były problemy z bootowaniem, albo z polecniem wgrania bootloadera, czyli bcdboot... lepiej clean, i sformatuj w ntfs, bo windows woli ten format niż normalny na penie fat

 

czyli najpierw pen - najważniejsze polecenie active, bo zapisuje na penie kod bootowania - potem bcdboot zapisze bootloadera - szablon bootloadera jest w folderze system32\boot - nie widać, bo folder chroniony; bootloader to plik bootmgr i folder boot - w folderze boot jest plik konfiguracji bootowania bcd - bootowanie = kod uruchamia bootmgr, ten otwiera plik bcd, sprawdza konfigurację, odczytuje z pliku gdzie jest system, i uruchamia plik winload.exe z folderu system32 - i dopiero ten plik ładuje system - dlatego bootloader może być na dowolnym urządzeniu, np na penie, na innym dysku, itd

 

jak napisałem wszystko bezpieczne, bo wszystkie operacje na bootloaderze na penie, wiec żadnych konsekwencji dla 10 - na penie, więc zawsze /store.. musi być w poleceniu dla bcdedit - uważaj, żeby nie nacisnąć enter bez tego store w poleceniu, bo wtedy bcdedit zastosuje do bootloadera na dysku!

 

jeśli chcesz sprawdzić, co jest w bootloaderze na dysku wpisz tylko bcdedit, i enter - w sekcji boot manager jest wpis pliku bootmgr, natomiast w sekcji boot loader są wpisy systemów

 

ps - a 7 masz nie na mbr? - ale nawet jeśli nie ma znaczenia, jak pisałem uefi\legacy odnosi się tylko do bootloadera, a ten będzie na penie, więc chyba? bez znaczenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem aż zaskoczony jak sprawnie to zadziałało - dziękuję!

Byłem przekonany, że skoro BIOS/UEFI nie podaje mi 2-go dysku w liście do boot to nie da się go odpalić, a tu proszę.

 

Więc tak, system uruchomiłem w trybie Legacy - działa bez problemu, zainstalowałem sterowniki, wprowadziłem komendy z proponowanego tematu ale niestety nie daje się uruchomić w trybie UEFI bez VGA. Nie wiem nawet czy odpala się teraz w trybie Legacy, bo już nie chciało mi się sprawdzać.

 

Tak czy inaczej działa, ma się dobrze choć nie wszystkie komponenty współpracują w sposób zadowalający (np.: nie mogę podłączyć słuchawek Bluetooth Microlab T1 na sterowniku/układzie CSR). Dopasowuje póki co do tego wszystkiego sterowniki, m.in. dla Intel MEI - nie chcą się zainstalować, żadne znalezione w sieci.

 

Jeśli pojawią się jeszcze jakieś pytania, na które nie znajdę odpowiedzi w zasobach Sieci - będę pytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...