Skocz do zawartości
HappOn

Coffee Lake a Windows 7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, postanowiłem zmienić platformę na Coffee Lake ale w miarę możliwości nie zmieniać systemu na Windows 10 z Windowsa 7. Na jednej ze stron przeczytałem, że 8 gen. Intela nie współgra z Windowsem 7 (jakieś problemy z USB, czy coś takiego). Czy jest jakakolwiek szansa/opcja żeby uniknąć takich problemów? Systemu nie chcę stawiać na nowo, tylko podpiąć dysk z zainstalowanym win 7 pod nową platformę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8gen nie wspiera systemów poniżej Win10.

Kombinatorstwo na YT znajdziesz jak ze wszystkim, ale nigdy nie będzie to stabilne jak wskazany do tego system, tj. Win10 i nie polecam kombinować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

8 Gen z Z370 jest wspierany i działa ok. Jedynie H370 i nadchodzący Z390 nie są wspierane ale i tak działa za wyjątkiem braku driverów dla USB 3.1 dla Windows 7 ale i to da radę obejść wystarczy kupić kartę PCIe USB 2.0 lub 3.0

 

No i oczywiście od 6Gen należy integrować drivery USB 3.0 z obrazem Win 7 po za tym Microsoft zapodał programową blokadę na Windows Update by wymusić migrację do Win 10 ale AtakSnajpera zrobił fix zdejmujący blokadę.

Edytowane przez RMS_84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To też zależy od płyty głównej.

 

Np. na obecnym Asus Z370 Prime A nie da się zainstalować WIN7, ponieważ nie wykrywa klawiatury i myszki - USB.

 

Ale na np. MSI Z370 SLI PLUS można instalować WIN7 :)

 

Dla czego ?

 

Ponieważ w biosie MSI jest opcja wyboru instalowanego systemu - fantastyczna opcja.

 

Jest WIN10 i WIN7.

 

Płytę miałem i właśnie w ten sposób instalowałem WIN7, by później przejść aktualizacją na WIN10.

 

Chodzi o to, że mam licencję na WIN7 PRO i żeby WIN10 został aktywowany na nowej platformie, muszę wcześniej zainstalować WIN7 i go aktywować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co sie orientuje - instalujesz odrazu Win 10 i aktywujesz kluczem od Win7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Np. na obecnym Asus Z370 Prime A nie da się zainstalować WIN7, ponieważ nie wykrywa klawiatury i myszki - USB.

To, że Ty nie umiesz, nie znaczy, że się nie da :). Trzeba tylko sterowniki do instalatora wgrać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy potrafi integrować sterowniki do obrazu systemu.

 

Pokazałem tylko, że nie które płyty główne na 8 generacje Intela potrafią przyjąć WIN7 i jest to zależne od ich biosów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na asrocku działa, tylko musisz sobie zintegrować sterowniki z instalatorem systemu, będzie łatwiej. Problem jest ale da się go przejść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba nic integrować, bo w biosie można ustawić odpowiednią opcję odnośnie usb. Na moim Asus Z370-A zainstalował się Windows 7, a potem trzeba było wgrać odpowiednie sterowniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asus Z370 Prime A ?

 

U mnie nie da się zainstalować WIN7, bo nie ma możliwości używania klawiatury i myszki pod USB.

 

A może masz jakiś wypaśny obraz ISO WIN7 x64 ?

 

Wersja PRO ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładka Advanced\usb configuration\ usb keyboard and mouse simulator . Podpowiem, że można instalować stery od Asus Z270-A (to czego nie ma pod windows 7 bierzemy z z270-a, to co jest dla windows 7 z 370-a i już) , tylko nie aktualizować ich potem automatycznie czymś, bo przestanie działać np. usb i instalacja od nowa windy ;)

Generalnie wszystko działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładka Advanced\usb configuration\ usb keyboard and mouse simulator . Podpowiem, że można instalować stery od Asus Z270-A (to czego nie ma pod windows 7 bierzemy z z270-a, to co jest dla windows 7 z 370-a i już) , tylko nie aktualizować ich potem automatycznie czymś, bo przestanie działać np. usb i instalacja od nowa windy ;)

Generalnie wszystko działa.

 

No jest takie coś, jak ta cała symulacja :P

 

Dzięki za podpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co sie orientuje - instalujesz odrazu Win 10 i aktywujesz kluczem od Win7

 

Metoda jeszcze działa? Wiem, że jeszcze ja początku roku można było tak zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8gen nie wspiera systemów poniżej Win10.

Kombinatorstwo na YT znajdziesz jak ze wszystkim, ale nigdy nie będzie to stabilne jak wskazany do tego system, tj. Win10 i nie polecam kombinować.

 

Ciekawy jestem ... jak długo jeszcze będą powielane te bzdury.

Z370 + 8gen działa normalnie pod W7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co sie orientuje - instalujesz odrazu Win 10 i aktywujesz kluczem od Win7

Ja tak wczoraj zrobiłem, a dzisiaj zrobiłem format jak skończy instalować aktualizacje

to mam nadzieje ze zadziała drugi raz.

Niby windows7 jest szybszy ale są momenty że może się zaciąć jak ma

mocno obciążony procesor a windows 10 jakoś potrafi z tego wyjść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Ciekawy jestem ... jak długo jeszcze będą powielane te bzdury.

Z370 + 8gen działa normalnie pod W7

 

Tak jak już wielokrotnie mówiłem do Z370 można bezproblemowo instalować Win 7 ale wymaga integracji driverów USB 3.0 problem zaczyna się od H370 (i podobnych kastratów) oraz w nadchodzącym Z390 które natywne wspierają USB 3.1 zamiast USB 3.0 a driverów USB 3.1 Intel nie zamierza wydać pod Win 7. Podobnie poinformowało AMD że Ryzen 3 nie otrzyma driverów USB 3.1 dla Win 7. Oczywiście hard-korzy kupują karty USB PCIe i obchodzą brak wsparcia dla USB 3.1. Ale oczywiście tu na forum niektórzy pseudo spece informują że niemożna instalować Win 7 od Z270 bo Microsoft zabrania tego pokazując komunikat z WU.

 

Metoda jeszcze działa? Wiem, że jeszcze ja początku roku można było tak zrobić.

 

A dlaczego by nie miała działać ? Microsoft w ten sposób zaprasza do migracji z Win7/8.1 do Win 10. Choć według mnie Win 7 to najładniejszy system od Microsoftu i umrze dopiero po 2019 roku przez brak CSM w UEFI Class 3.

Edytowane przez RMS_84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby windows7 jest szybszy ale są momenty że może się zaciąć jak ma

mocno obciążony procesor a windows 10 jakoś potrafi z tego wyjść.

Co to są za farmazony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze myślałem, że to sprzęt potrafi poradzić sobie z mocnym obciążeniem, a nie system operacyjny Up_to_something.gif

Ot szamaństwa ludzi, którym ktoś coś powiedział, a Oni powtarzają bez namysłu zamiast sprawdzić na własną rękę.

Edytowane przez Szwarcu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

...Niby windows7 jest szybszy ale są momenty że może się zaciąć jak ma

mocno obciążony procesor a windows 10 jakoś potrafi z tego wyjść.

 

Ja na wielu configach na Windows 7 mam wysokie skoki Latency może u ciebie jest to samo. A odnośnie maksymalnego obciążenia sprzętu to zaważyłem że jak są obciążone wszystkie rdzenie i do tego zapełniony ram to hmm Windows 7 działa a Windows 10 dostaje zadyszki tzn explorer nie reaguje i łapie laga nawet kursor myszy. Oczywiście wszystko z ustawieniami Wysoki Priorytet bo na Normalnym priorytecie działa ok zarówno Win 7 jak i Win 10.

 

Co to są za farmazony?

 

To odpal sobie np: HCI MemTest dla każdego wątka i ustaw maksymalną ilość ramu oczywiście zmień priorytet każdego programu na Wysoki i zobacz jak działa Windows 7 i Windows 10. Podpowiem na Windows 7 explorer działa płynnie a na Windows 10 explorer się zawiesza i łapie laga. Czyli ewidentnie Windows 7 przy maksymalnym obciążeniu podzespołów lepiej sobie radzi to by tłumaczyło dlaczego Microsoft zleca większa ilość ramu dla Windows 10.

Edytowane przez RMS_84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już wielokrotnie mówiłem do Z370 można bezproblemowo instalować Win 7 ale wymaga integracji driverów USB 3.0 problem zaczyna się od H370 (i podobnych kastratów) oraz w nadchodzącym Z390 które natywne wspierają USB 3.1 zamiast USB 3.0 a driverów USB 3.1 Intel nie zamierza wydać pod Win 7. Podobnie poinformowało AMD że Ryzen 3 nie otrzyma driverów USB 3.1 dla Win 7. Oczywiście hard-korzy kupują karty USB PCIe i obchodzą brak wsparcia dla USB 3.1. Ale oczywiście tu na forum niektórzy pseudo spece informują że niemożna instalować Win 7 od Z270 bo Microsoft zabrania tego pokazując komunikat z WU.

 

 

 

A dlaczego by nie miała działać ? Microsoft w ten sposób zaprasza do migracji z Win7/8.1 do Win 10. Choć według mnie Win 7 to najładniejszy system od Microsoftu i umrze dopiero po 2019 roku przez brak CSM w UEFI Class 3.

 

Przecież ASmedia ma sterowniki USB 3.1 dla win7. Nie słyszałem aby AMD wypowiedziało umowę ASmedia i dogadała się z kimś innym.

 

https://www.techpowerup.com/242485/asmedia-remains-amd-chipset-usb-partner-increases-revenues-by-44-7

 

;*****************************************************************************
;
; Name:  asmthub3.inf
;
; Function:
;	Install ASMedia USB3.1 Hub Driver 
;
; Copyright (c) 2009-2017 ASMedia, MCCI.
;
; MCCI(R) is a registered trademark of MCCI Corporation.
;
; NOTICE: This software is licensed, not sold.  Any modification of this
; inf file to change the reference to an operating system or to change the
; reference to a device is not permitted unless authorized in writing by
; MCCI Corporation
;
;*****************************************************************************

[Version]
Signature="$WINDOWS NT$"
Class=USB
ClassGuid={36fc9e60-c465-11cf-8056-444553540000}
Provider=%Provider%
DriverVer=04/12/2017, 1.16.47.2
CatalogFile=asmthub3.cat

 

A tu od AMD

;*****************************************************************************
;
; Name:  amdhub31.inf
;
; Function:
;	Install AMD USB3.1 Hub Driver 
;
; Copyright (c) 2009-2017 AMD, ASMedia, MCCI.
;
; MCCI(R) is a registered trademark of MCCI Corporation.
;
;*****************************************************************************

[Version]
Signature="$WINDOWS NT$"
Class=USB
ClassGuid={36fc9e60-c465-11cf-8056-444553540000}
Provider=%Provider%
DriverVer=04/07/2017, 1.0.3.0
CatalogFile=amdhub31.cat

Edytowane przez Atak_Snajpera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Przecież ASmedia ma sterowniki USB 3.1 dla win7. Nie słyszałem aby AMD wypowiedziało umowę ASmedia i dogadała się z kimś innym.

 

Ale ty podajesz drivery dla AsMedia a ja mówię o Intelu. Intel do Z370 ma USB 3.0 + dodatkowy układ AsMedia 3.1 natomiast od H370/Z390 Intel będzie mieć natywne USB 3.1 i nie wiadomo czy będzie dodatkowy układ AsMedii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...