Forum PCLab.pl: Analiza SMART SSD - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Najnowsze pliki

• (2 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Analiza SMART SSD Oceń temat: -----

#1 Użytkownik jest niedostępny   spp 

• Dyskutant
  • PipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 19 Lipiec 2018 - 12:34

Gdyby to był talerzowiec to by wszystko było dla mnie jasne, ale na temat SSD róże informacje można znaleźć.

Załączony plik  qqqq.jpg (98.46K)
Ilość pobrań: 118

Padł system, nie uruchamiał się.
Zacząłem od próby wykonania kopii posektorowej dysku - zawieszała się w trakcie.

Zatem zwyczajnie przez eksplorera skopiowałem dane - skopiowały się bez błędów.

Zaktualizowałem firmware, wykonałem secure format teraz instaluję ponownie Windows i wszystko zdaje się działać normalnie.

Jednak wyniki SMART są takie jak widać w załączniku.

Co o tym myślicie?

Czy jest to efekt normalnego zużycia dysku? Może odnotowanie błędów logicznych? Rezultat powerlossów których jak widać trochę było? Czy można dalej bezpiecznie z niego korzystać?

Ten post był edytowany przez spp dnia: 19 Lipiec 2018 - 12:35

#2 Użytkownik jest niedostępny   sir.walazz 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 19 Lipiec 2018 - 14:32

Wygląda na to że dysk jest na TLC i to nawet nie 3d nand. Ma bardzo mało godzin, niewiele zapisu.

Przetestuj dysk jakimś programem co zapisuje go od A do Z i sprawdza spójność odczytu. Daję 90% szans że dysk się wykrzaczy na czymś. Jak widać zaczęły Ci padać komórki dlatego crystal pokazuje spadek żywotności dysku poniżej 100%. Osobiście już bym szukał nowego dysku. Ten może być niepewny. Nikt Ci gwarancji na nic nie da.

Najlepiej jakby padł od razu bo tak to możesz coś na nim położyć i później żałować.

KUP 3D NAND MLC i ciesz się ~50x większą żywotnością.

Ten post był edytowany przez sir.walazz dnia: 19 Lipiec 2018 - 14:35

#3 Użytkownik jest niedostępny   spp 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 19 Lipiec 2018 - 15:39

Poważnie TLC? Byłem pewien, że MLC i miał w dodatku same pozytywne opinie i był na liście polecanych.

Dobrze zapuszczę na nim H2testw zobaczymy czy się posypie.

#4 Użytkownik jest niedostępny   MitycznyJeż 

• Codziennie pJEŻ swój kołnJEŻ!
  • PipPipPipPipPip

Napisany 19 Lipiec 2018 - 16:26

M6S jest na kościach MLC...

Jak widzisz na załączonym obrazku, wokół MLC powstał tak fanatyczny kult, że jego członkowie wypierają ze świadomości jakąkolwiek możliwość problemów z dyskiem wyposażonym w owe magiczne kości.

Jeżeli problem z dyskiem był programowy, to secure erase zwykle takie rozwiązuje.

#5 Użytkownik jest niedostępny   spp 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 19 Lipiec 2018 - 16:59

Mam nadzieję, że był tylko programowy. Wykonałem secure erase oraz zaktualizowałem firmware (była wersja 1.07 a wgrałem 1.09, w changelogu było, że od wersji 1.08 rozwiązano jakiś problem zawieszania się... może to było to... )

Teraz: wykonałem skanowanie w HDTune i błędów nie znalazł.
Programem H2testw sprawdziłem poprawność zapisu / odczytu... zapełnił cały dysk do końca i weryfikacja nie wykazała również żadnych błędów.

Tak czy inaczej ze SMARTa błędy nie zniknęły, może co zostało tam odnotowane to już tam zostaje.

Zrobię jeszcze ze dwa testy integralności danych i jak nic się nie stanie to uznam, że wszystko z nim ok.

Ten post był edytowany przez spp dnia: 19 Lipiec 2018 - 17:00

#6 Użytkownik jest niedostępny   Bono[UG] 

• Wiecznie niewyspany...
  • PipPipPipPipPip

Napisany 19 Lipiec 2018 - 17:24

Zobacz postsir.walazz, o 19 Lipiec 2018 - 15:32, napisał(a):

Wygląda na to że dysk jest na TLC i to nawet nie 3d nand. Ma bardzo mało godzin, niewiele zapisu.

Tak niewiele zapisu, że 32,7x jego pojemność została zapisana, średnio co jakieś 8,5 godziny.

Nie podoba mi się parametr B8. Normalnie nabicie tego oznacza uszkodzenia pamięci cache. Do obserwacji czy raw nie rośnie (obecny/najgorszy spada).

#7 Użytkownik jest niedostępny   sir.walazz 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 19 Lipiec 2018 - 21:38

Zobacz postBono[UG], o 19 Lipiec 2018 - 17:24, napisał(a):

Tak niewiele zapisu, że 32,7x jego pojemność została zapisana, średnio co jakieś 8,5 godziny.

Nie podoba mi się parametr B8. Normalnie nabicie tego oznacza uszkodzenia pamięci cache. Do obserwacji czy raw nie rośnie (obecny/najgorszy spada).

Przecież to jest bardzo mało!!!!
200 TB - ok, dużo. Ale nie tyle!

Wlasnie zauwazylem ze to stary dysk z produkcji co najmniej 4 lata temu lub wiecej. Wiec gorsze ma pamieci. Teraz nawet 3d nand tlc jest ok!

Ten post był edytowany przez sir.walazz dnia: 19 Lipiec 2018 - 21:47

#8 Użytkownik jest niedostępny   Bono[UG] 

• Wiecznie niewyspany...
  • PipPipPipPipPip

Napisany 19 Lipiec 2018 - 23:13

Mówisz, że około 3 pełnych zapisów dysku na dobę, to mało? :hmm:
Mało to mam na swoim (też 128GB), 1,3TB w 10kh.

Ten post był edytowany przez Bono[UG] dnia: 19 Lipiec 2018 - 23:13

#9 Użytkownik jest niedostępny   Pixel@ngeL 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 19 Lipiec 2018 - 23:41

Dla przykładu mam stary dysk MLC crucial MX100 , stan 87%, suma zapisów 10221 GB, czas pracy 3356 godzin.

Ten post był edytowany przez Pixel@ngeL dnia: 19 Lipiec 2018 - 23:43

#10 Użytkownik jest niedostępny   sir.walazz 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 20 Lipiec 2018 - 07:38

Zobacz postPixel@ngeL, o 19 Lipiec 2018 - 23:41, napisał(a):

Dla przykładu mam stary dysk MLC crucial MX100 , stan 87%, suma zapisów 10221 GB, czas pracy 3356 godzin.

Komórki MLC powinny wytrzymać kilka tysiecy zapisow wiec to słabe wyniki. Niemniej jednak te stare dyski miały pamięci produkowane 4-6 lat temu a te były po prostu gorsze. Udoskonalono znacznie proces produkcji i teraz ciężko usłyszeć z tych najnowszych że komuś coś padło. Teraz bardzo ciekawe są 3D NAND MLC - goodram je kładzie. Powinny mieć kilka lub kilkanaście razy większą wytrzymałość od zwykłego MLC. Innymi słowy - dysk z którego smart jest na górze umiera i tyle. Rada - kup goodrama na 3D NAND MLC - na 5 lat starczy spokojnie przy mocnym uzytkowaniu.

Ten post był edytowany przez sir.walazz dnia: 20 Lipiec 2018 - 07:39

#11 Użytkownik jest niedostępny   czolgista778 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 20 Lipiec 2018 - 08:02

Zobacz postBono[UG], o 20 Lipiec 2018 - 00:13, napisał(a):

Mówisz, że około 3 pełnych zapisów dysku na dobę, to mało?  :hmm:
Mało to mam na swoim (też 128GB), 1,3TB w 10kh.

Nie wazne kiedy ale wazne ile. Mialem Samsungi które po 35TB dalej byly 99%. Te 1,3TB to jest nic, szczegolnie jesli zasysa Torenty itp. na ten dysk.

B8/BB są niezbyt dobre.

Ten post był edytowany przez czolgista778 dnia: 20 Lipiec 2018 - 08:02

#12 Użytkownik jest niedostępny   Pixel@ngeL 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 20 Lipiec 2018 - 11:03

Z tym moim Crucialem MLC, jako ciekawostka, ma 87% życia, a stanowi dysk jedynie pod system oraz aplikacje. Zużycie co prawda jest zgodne ze specyfikacją, ponieważ dają gwarancję na ~70TB zapisu, gdzie u mnie poszło po 3356 godzinach pracy już ponad 10TB (czyli ~14% z tych 70TB gwarantowanych).

Ten post był edytowany przez Pixel@ngeL dnia: 20 Lipiec 2018 - 11:10

#13 Użytkownik jest niedostępny   czolgista778 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 20 Lipiec 2018 - 11:13

87% to już może być lipa, te programy strasznie oszukują. Miałem zużytego 830 który pokazywał po 85TB dalej OK ale system startowal 5 minut i dysk byl wolniejszy od HDD.

#14 Użytkownik jest niedostępny   Pixel@ngeL 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 20 Lipiec 2018 - 12:26

Czemu lipa przy 87%? to innymi słowy tylko wskaźnik ile zapisano danych względem zdefiniowanego w kodzie systemu smart gwarantowanego limitu zapisu. Dysk używam jakieś 3 lata pod system, zapchany po brzegi, a wydajność identyczna jak przy nowości od prawie zerowego zapełnienia. Wychodzi na to że dysk będzie jeszcze funkcjonować jakieś 21 lat zgodnie z dotychczasowym wykorzystaniem> a i tak już kupiłem następny nowy dysk SSD 500GB TLC 3D Cruciala bo brakuje mi miejsca na Soft. Stare 256GB przeznaczę na scratcha pod sporadyczne edytowanie rodzinnych nagrań video 4K, w ten sposób dysk naturalnie szybciej ulegnie degradacji.

Załączone pliki

Ten post był edytowany przez Pixel@ngeL dnia: 20 Lipiec 2018 - 12:46

#15 Użytkownik jest niedostępny   eNeSik 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 20 Lipiec 2018 - 12:43

Zobacz postczolgista778, o 20 Lipiec 2018 - 11:13, napisał(a):

87% to już może być lipa, te programy strasznie oszukują. Miałem zużytego 830 który pokazywał po 85TB dalej OK ale system startowal 5 minut i dysk byl wolniejszy od HDD.

Czasami nie mial tego problemu co np. 840 Evo. Komorki ktore nie byly zmieniane (zawartosc" po pewnym czasie zwalnialy (odczyt z nich) co powodowalo spadek nawet do kilku MB/s. Nalezalo robic wtedy repositioning. A wina lezala po stronie firmware (gdzie w koncu Samsung po pewnym czasie to poprawil)

#16 Użytkownik jest niedostępny   sir.walazz 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 20 Lipiec 2018 - 15:45

Mowie. Szukaj dysku. Szkoda danych. W szczegolnosci jak fajny dysk 128 biwin mlc za 130 kupisz

#17 Użytkownik jest niedostępny   sino 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 20 Lipiec 2018 - 19:24

Zobacz postsir.walazz, o 20 Lipiec 2018 - 08:38, napisał(a):

Niemniej jednak te stare dyski miały pamięci produkowane 4-6 lat temu
Podstawowe pytanie to jakim cudem 4-letni dysk ma 281 godzin przebiegu! SSD nie nadają się do przechowywania danych i odłączania na miesiące (retencja danych itp).

Zobacz postPixel@ngeL, o 20 Lipiec 2018 - 13:26, napisał(a):

Czemu lipa przy 87%? to innymi słowy tylko wskaźnik ile zapisano danych względem zdefiniowanego w kodzie systemu smart gwarantowanego limitu zapisu.
Zgadza się. Na benchmark.pl zmasakrowali 3 dyski przez pół roku zapisując je jak wariaci i w końcu udało się je wykończyć, ale limity zostały przekroczone drastycznie. TBW 22 TB, a realnie weszło od 360 do 735 TB (na dyski 240 GB).

#18 Użytkownik jest niedostępny   Minciu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 21 Lipiec 2018 - 01:48

Ten dysk jest jakiś dziwny. On jest używany w kieszeni USB ?

Utratą zasilania na dysku raczej nigdy zdrowa nie była.

SSD jako magazyn do chomikowanie danych to słaby pomysł

Tak samo słabym pomysłem jest nie używanie SSD przez dłuższy czas, dane tam nie są zbyt trwałe w czasie.

Zapisów niewiele. Godzin pracy niewiele. Ilość odpaleń też niewiele jak na kilkuletni dysk. Procent życia sporo spadło. Nawet bardzo sporo bo mój Kingston V300 dostał w kość dużo bardziej a nie zgubił nawet procenta.

#19 Użytkownik jest niedostępny   sir.walazz 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 21 Lipiec 2018 - 08:49

Zobacz postsino, o 20 Lipiec 2018 - 19:24, napisał(a):

Podstawowe pytanie to jakim cudem 4-letni dysk ma 281 godzin przebiegu! SSD nie nadają się do przechowywania danych i odłączania na miesiące (retencja danych itp).

Zgadza się. Na benchmark.pl zmasakrowali 3 dyski przez pół roku zapisując je jak wariaci i w końcu udało się je wykończyć, ale limity zostały przekroczone drastycznie. TBW 22 TB, a realnie weszło od 360 do 735 TB (na dyski 240 GB).

Chodzi mi bardziej o to że w ciągu ostatnich 5 lat metody produkcji pamięci NAND zostały mocno udoskonalone co powoduje że te nowe są znacznie trwalsze i mają mniej wad. To wynika z tego co wyczytałem w wielu artykułach. Teraz te nowe 3D NAND TLC to w ogóle co innego. Ciekawy artykuł (sprzed roku!!!) :

The Intel SSD 545s (512GB) Review: 64-Layer 3D TLC NAND Hits Retail
https://www.anandtec...and-hits-retail

NAND Flash Intel 256Gb 64-layer 3D TLC
Write Endurance 288 TB (0.3 DWPD)

Dlatego jak masz chłopie MLC i posypał Ci się tak szybko to lepiej go zutylizuj i kup nowoczesny dysk. Miałeś pecha. Nie od dzisiaj wiadomo że niektóre dyski prosto z fabryki sa felerne. Nie tylko SSD. HDD raz na 10-50 sztuk, może 100 też pada.

Ten post był edytowany przez sir.walazz dnia: 21 Lipiec 2018 - 08:52

#20 Użytkownik jest niedostępny   ZiomTom 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 21 Lipiec 2018 - 09:04

Dyski Plextora źle naliczają czas pracy. Mój ma 48TB zapisu i tylko 3800h pracy przez ponad 4 lata. Spokojnie można to pomnożyć x5

• (2 Stron)
  • +
  • 1
  • 2