Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

spp

Analiza SMART SSD

Rekomendowane odpowiedzi

Gdyby to był talerzowiec to by wszystko było dla mnie jasne, ale na temat SSD róże informacje można znaleźć.

 

post-59720-15319993866723_thumb.jpg

 

Padł system, nie uruchamiał się.

Zacząłem od próby wykonania kopii posektorowej dysku - zawieszała się w trakcie.

 

Zatem zwyczajnie przez eksplorera skopiowałem dane - skopiowały się bez błędów.

 

Zaktualizowałem firmware, wykonałem secure format teraz instaluję ponownie Windows i wszystko zdaje się działać normalnie.

 

Jednak wyniki SMART są takie jak widać w załączniku.

 

Co o tym myślicie?

 

Czy jest to efekt normalnego zużycia dysku? Może odnotowanie błędów logicznych? Rezultat powerlossów których jak widać trochę było? Czy można dalej bezpiecznie z niego korzystać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Wygląda na to że dysk jest na TLC i to nawet nie 3d nand. Ma bardzo mało godzin, niewiele zapisu.

 

Przetestuj dysk jakimś programem co zapisuje go od A do Z i sprawdza spójność odczytu. Daję 90% szans że dysk się wykrzaczy na czymś. Jak widać zaczęły Ci padać komórki dlatego crystal pokazuje spadek żywotności dysku poniżej 100%. Osobiście już bym szukał nowego dysku. Ten może być niepewny. Nikt Ci gwarancji na nic nie da.

 

Najlepiej jakby padł od razu bo tak to możesz coś na nim położyć i później żałować.

 

KUP 3D NAND MLC i ciesz się ~50x większą żywotnością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poważnie TLC? Byłem pewien, że MLC i miał w dodatku same pozytywne opinie i był na liście polecanych.

 

Dobrze zapuszczę na nim H2testw zobaczymy czy się posypie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

M6S jest na kościach MLC...

 

 

Jak widzisz na załączonym obrazku, wokół MLC powstał tak fanatyczny kult, że jego członkowie wypierają ze świadomości jakąkolwiek możliwość problemów z dyskiem wyposażonym w owe magiczne kości.

 

 

Jeżeli problem z dyskiem był programowy, to secure erase zwykle takie rozwiązuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że był tylko programowy. Wykonałem secure erase oraz zaktualizowałem firmware (była wersja 1.07 a wgrałem 1.09, w changelogu było, że od wersji 1.08 rozwiązano jakiś problem zawieszania się... może to było to... )

 

Teraz: wykonałem skanowanie w HDTune i błędów nie znalazł.

Programem H2testw sprawdziłem poprawność zapisu / odczytu... zapełnił cały dysk do końca i weryfikacja nie wykazała również żadnych błędów.

 

Tak czy inaczej ze SMARTa błędy nie zniknęły, może co zostało tam odnotowane to już tam zostaje.

 

Zrobię jeszcze ze dwa testy integralności danych i jak nic się nie stanie to uznam, że wszystko z nim ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że dysk jest na TLC i to nawet nie 3d nand. Ma bardzo mało godzin, niewiele zapisu.

Tak niewiele zapisu, że 32,7x jego pojemność została zapisana, średnio co jakieś 8,5 godziny.

 

Nie podoba mi się parametr B8. Normalnie nabicie tego oznacza uszkodzenia pamięci cache. Do obserwacji czy raw nie rośnie (obecny/najgorszy spada).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz
' date='19 Lipiec 2018 - 17:24' timestamp='1532017456' post='15159811']

Tak niewiele zapisu, że 32,7x jego pojemność została zapisana, średnio co jakieś 8,5 godziny.

 

Nie podoba mi się parametr B8. Normalnie nabicie tego oznacza uszkodzenia pamięci cache. Do obserwacji czy raw nie rośnie (obecny/najgorszy spada).

Przecież to jest bardzo mało!!!!

200 TB - ok, dużo. Ale nie tyle!

 

Wlasnie zauwazylem ze to stary dysk z produkcji co najmniej 4 lata temu lub wiecej. Wiec gorsze ma pamieci. Teraz nawet 3d nand tlc jest ok!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówisz, że około 3 pełnych zapisów dysku na dobę, to mało? :hmm:

Mało to mam na swoim (też 128GB), 1,3TB w 10kh.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla przykładu mam stary dysk MLC crucial MX100 , stan 87%, suma zapisów 10221 GB, czas pracy 3356 godzin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Dla przykładu mam stary dysk MLC crucial MX100 , stan 87%, suma zapisów 10221 GB, czas pracy 3356 godzin.

Komórki MLC powinny wytrzymać kilka tysiecy zapisow wiec to słabe wyniki. Niemniej jednak te stare dyski miały pamięci produkowane 4-6 lat temu a te były po prostu gorsze. Udoskonalono znacznie proces produkcji i teraz ciężko usłyszeć z tych najnowszych że komuś coś padło. Teraz bardzo ciekawe są 3D NAND MLC - goodram je kładzie. Powinny mieć kilka lub kilkanaście razy większą wytrzymałość od zwykłego MLC. Innymi słowy - dysk z którego smart jest na górze umiera i tyle. Rada - kup goodrama na 3D NAND MLC - na 5 lat starczy spokojnie przy mocnym uzytkowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
' date='20 Lipiec 2018 - 00:13' timestamp='1532038392' post='15160210']

Mówisz, że około 3 pełnych zapisów dysku na dobę, to mało?  :hmm:

Mało to mam na swoim (też 128GB), 1,3TB w 10kh.

Nie wazne kiedy ale wazne ile. Mialem Samsungi które po 35TB dalej byly 99%. Te 1,3TB to jest nic, szczegolnie jesli zasysa Torenty itp. na ten dysk.

 

B8/BB są niezbyt dobre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym moim Crucialem MLC, jako ciekawostka, ma 87% życia, a stanowi dysk jedynie pod system oraz aplikacje. Zużycie co prawda jest zgodne ze specyfikacją, ponieważ dają gwarancję na ~70TB zapisu, gdzie u mnie poszło po 3356 godzinach pracy już ponad 10TB (czyli ~14% z tych 70TB gwarantowanych).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

87% to już może być lipa, te programy strasznie oszukują. Miałem zużytego 830 który pokazywał po 85TB dalej OK ale system startowal 5 minut i dysk byl wolniejszy od HDD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu lipa przy 87%? to innymi słowy tylko wskaźnik ile zapisano danych względem zdefiniowanego w kodzie systemu smart gwarantowanego limitu zapisu. Dysk używam jakieś 3 lata pod system, zapchany po brzegi, a wydajność identyczna jak przy nowości od prawie zerowego zapełnienia. Wychodzi na to że dysk będzie jeszcze funkcjonować jakieś 21 lat zgodnie z dotychczasowym wykorzystaniem> a i tak już kupiłem następny nowy dysk SSD 500GB TLC 3D Cruciala bo brakuje mi miejsca na Soft. Stare 256GB przeznaczę na scratcha pod sporadyczne edytowanie rodzinnych nagrań video 4K, w ten sposób dysk naturalnie szybciej ulegnie degradacji.

post-1746-15320860291626_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

87% to już może być lipa, te programy strasznie oszukują. Miałem zużytego 830 który pokazywał po 85TB dalej OK ale system startowal 5 minut i dysk byl wolniejszy od HDD.

 

Czasami nie mial tego problemu co np. 840 Evo. Komorki ktore nie byly zmieniane (zawartosc" po pewnym czasie zwalnialy (odczyt z nich) co powodowalo spadek nawet do kilku MB/s. Nalezalo robic wtedy repositioning. A wina lezala po stronie firmware (gdzie w koncu Samsung po pewnym czasie to poprawil)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Mowie. Szukaj dysku. Szkoda danych. W szczegolnosci jak fajny dysk 128 biwin mlc za 130 kupisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niemniej jednak te stare dyski miały pamięci produkowane 4-6 lat temu
Podstawowe pytanie to jakim cudem 4-letni dysk ma 281 godzin przebiegu! SSD nie nadają się do przechowywania danych i odłączania na miesiące (retencja danych itp).

 

Czemu lipa przy 87%? to innymi słowy tylko wskaźnik ile zapisano danych względem zdefiniowanego w kodzie systemu smart gwarantowanego limitu zapisu.
Zgadza się. Na benchmark.pl zmasakrowali 3 dyski przez pół roku zapisując je jak wariaci i w końcu udało się je wykończyć, ale limity zostały przekroczone drastycznie. TBW 22 TB, a realnie weszło od 360 do 735 TB (na dyski 240 GB).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten dysk jest jakiś dziwny. On jest używany w kieszeni USB ?

 

Utratą zasilania na dysku raczej nigdy zdrowa nie była.

 

SSD jako magazyn do chomikowanie danych to słaby pomysł

 

Tak samo słabym pomysłem jest nie używanie SSD przez dłuższy czas, dane tam nie są zbyt trwałe w czasie.

 

 

 

Zapisów niewiele. Godzin pracy niewiele. Ilość odpaleń też niewiele jak na kilkuletni dysk. Procent życia sporo spadło. Nawet bardzo sporo bo mój Kingston V300 dostał w kość dużo bardziej a nie zgubił nawet procenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Podstawowe pytanie to jakim cudem 4-letni dysk ma 281 godzin przebiegu! SSD nie nadają się do przechowywania danych i odłączania na miesiące (retencja danych itp).

 

Zgadza się. Na benchmark.pl zmasakrowali 3 dyski przez pół roku zapisując je jak wariaci i w końcu udało się je wykończyć, ale limity zostały przekroczone drastycznie. TBW 22 TB, a realnie weszło od 360 do 735 TB (na dyski 240 GB).

Chodzi mi bardziej o to że w ciągu ostatnich 5 lat metody produkcji pamięci NAND zostały mocno udoskonalone co powoduje że te nowe są znacznie trwalsze i mają mniej wad. To wynika z tego co wyczytałem w wielu artykułach. Teraz te nowe 3D NAND TLC to w ogóle co innego. Ciekawy artykuł (sprzed roku!!!) :

 

The Intel SSD 545s (512GB) Review: 64-Layer 3D TLC NAND Hits Retail

https://www.anandtech.com/show/11571/the-intel-ssd-545s-512gb-review-64layer-3d-tlc-nand-hits-retail

 

NAND Flash Intel 256Gb 64-layer 3D TLC

Write Endurance 288 TB (0.3 DWPD)

 

Dlatego jak masz chłopie MLC i posypał Ci się tak szybko to lepiej go zutylizuj i kup nowoczesny dysk. Miałeś pecha. Nie od dzisiaj wiadomo że niektóre dyski prosto z fabryki sa felerne. Nie tylko SSD. HDD raz na 10-50 sztuk, może 100 też pada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski Plextora źle naliczają czas pracy. Mój ma 48TB zapisu i tylko 3800h pracy przez ponad 4 lata. Spokojnie można to pomnożyć x5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Często zdarza mi się czytać o awariach plextora. Nigdy go nie kupię :). Bardzo miło wspominam za to sandisk, goodram (!!!!), biwin!

 

Bez kitu. Ten plextor to syf totalny. Na newegg na 15 komentarzy - 2 napisało że padły szybko. Mój stary MLC GOODRAM sandisk ma 2 lata i 10TB zapisu (goodram siedzi w lapku, zapomniałem :) ). Ustąpił miejsca NVMe Patriot 3D NAND TLC. Ale trzymam go dalej jako dysk przenośny. Pomimo dużej ilości godzin - absolutnie goodram kładzie większość firm. Ciekaw jestem jak wytrzyma ten moj patriot, w 3 miesiace zrobilem 2TB zapisow :)

 

Co do przetrzymywania danych na SSD. Otóż coraz więcej stawia siedzi na SSD. Także ostrożnie ale SSD to przyszłość storage. Mimo wszystko.

 

J24fRay.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gaduła, po co się tak cieszysz z tych 100% podawanych w stanie, które wskazuje na to, że suma zapisów nie jest analizowana poprawnie względem zdefiniowanego przez producenta limitu żywotności. Przyjdzie taki czas, gdzie przekroczysz ten gwarantowany limit, dalej będziesz miał wspaniałe 100%, i pięknego poranka, bez ostrzegania zrobi się nagle 0%, lub co gorsza dysk nie wstanie.

 

Właśnie po to jest ten przelicznik procentowy, abyś mógł mieć bezpieczny wgląd w zbliżanie się do zdefiniowanego przez producenta bezpiecznego progu. Najwidoczniej Sandisk, który przedstawiłeś, w kodzie dysku zawyżył wartość graniczną ponad to co gwarantował. Ja bym się raczej z takiej informacji nie cieszył, bo jeden diabeł wie, jaką tam wartość w kodzie wpisał producent.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Ze 100% sie nie ciesze. To idiotyczny parametr. Wirtualny. Prawdziwa informacja o dysku to ilosc wylaczonych obszarow bledy odczytu i zapisu. Na procenty nie patrze w ogole. A ile jeszcze wytrzyma? Mysle ze jeszcze wile.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pełnej instalacji Windows + wszystkie aktualizacje + kilkukrotne zapełnienie dysku i weryfikacja programem H2testw... i testowanie

 

zero problemów i brak jakichkolwiek nowych błędów

(zauważyłem, że unsafe shutdown to wynik wyłaczania z poziomu biosa, normalne wyłączenie tego nie podnosi)

 

post-59720-15322903858101_thumb.png

 

Zakładam, że błędy były programowe i z dyskiem jest wszystko OK

 

Podstawowe pytanie to jakim cudem 4-letni dysk ma 281 godzin przebiegu! SSD nie nadają się do przechowywania danych i odłączania na miesiące (retencja danych itp).

Siedział w laptopie! Jako dysk systemowy i jedyny!

Nie ja go używałem więc nie wiem czy 281 godzin to rzeczywisty przebieg. Trudno mi powiedzieć.

 

Ten dysk jest jakiś dziwny. On jest używany w kieszeni USB ?

 

Utratą zasilania na dysku raczej nigdy zdrowa nie była.

 

SSD jako magazyn do chomikowanie danych to słaby pomysł

 

Tak samo słabym pomysłem jest nie używanie SSD przez dłuższy czas, dane tam nie są zbyt trwałe w czasie.

 

 

 

Zapisów niewiele. Godzin pracy niewiele. Ilość odpaleń też niewiele jak na kilkuletni dysk. Procent życia sporo spadło. Nawet bardzo sporo bo mój Kingston V300 dostał w kość dużo bardziej a nie zgubił nawet procenta.

Po wyjęciu z laptopa włożyłem do kieszeni USB, tylko żeby skopiować dane.

Tak, wyniki wyglądaj a dziwnie dlatego właśnie założyłem ten temat, licząc że ktoś się w tym bardziej orientuje!

 

Na chwilę obecną zakładam, że był to jakiś błąd w firmware. Zaznaczam, że firmware zaktualizowałem. Będę teraz obserwował. Póki co NIC złego się nie dzieje, a testuję go intensywnie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

No to milego uzytkowania. Bo i tak ten dysk padnie za chwile bo kolejne komorki zdechna. Taka podpowiedz na nieodlegla przyszlosc. Jak sie to juznstanie i stracisz dane to nie zakladaj nowego tematu. Wtedy przeczytaj ten stary i nie pytaj tylko przeczytaj wszystko tutaj wstecz jeszcze raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...