Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

PC M4JSTER

2x4 Patriot Viper + 2x4 Corsair Vengeance na B350m Pro-VDH

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam problem z pamięciami ram - po dołożeniu ramu (8gb do 16gb) 2x4gb 3000MHz CL15 Corsair Vengeance LPX + 2x4gb 3000MHz CL16 Patriot Viper ramy się gryzą, zanim dołożyłem wszystko ładnie pracowało na 2933MHz, a po upgradzie niestety jak ustawię coś powyżej 2133MHz to system albo się nie uruchamia albo wywala BSODy. Sprawdzałem, co będzie, jak wyjmę ten "stary" ram i zostawię tylko Vipery i okazało się, że poszły na oczekiwane 2933MHz. Tak więc wychodzi na to, że pamięci Corsair i Patriot się po prostu ze sobą "gryzą". Próbowałem zmieniać napięcia i to też nie pomogło. Reszta jednostki to:

MSI B350m PRO-VDH

Ryzen 5 1600

Fera 3

Phanteks p350x

Zotac Mini 1060 6gb

Su800 128gb

WD Blue 7200rpm 1tb

Vero L2 500w

 

Z góry dziękuję za pomoc w rozwiązaniu problemu - ustabilizowaniu ramu na oczekiwanych taktowaniach, bo dla Ryzenów to ważne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem wynika z tego ze mqsz 16gb w 4 kosciach, przy takiej konfiguracji osiagniesz maksymalnie 2667mhz, mooooze 2933, ale bez gwarancji, musialbys miec lepsze pamieci. Poczytaj o podkrecaniu pamieci ram na Ryzenie, musisz zbadac samemu na jakich ustawieniach pojdzie Ci te 2667mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to niestety spodziewany rezultat, kości różnią się na tyle, że kontroler nie wyrabia. Gdybyś kupił takie same, miałbyś większe szanse. Może ustawienie ręcznie opóźnień, podniesienie napięcia o te 0,05-0,1V na pamięciach czy kontrolerze pomoże, ale to gdybanie.

Cztery ramki oznaczają, że jeden kanał ma do ogarnięcia 2 kości - a to jest dla niego "trudniejsze", nie bez powodu rekordy oc bije się na jednej kości. Możesz jeszcze spróbować zmienić sloty w których siedzą.

No i korsarze były odradzane przy ryzenach, gdy tylko wyszły - najtrudniej było je nakłonić do pracy w wysokiej częstotliwości. Podobno aktualizacje biosu pomogły, ale przy 4 kościach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc może ktoś chciałby się wymienić, za moją dopłatą, tak abym miał 4x4 Corsair albo 4x4Patriot? Co do napięć to podnosiłem, cycle latency zmieniałem i niestety na więcej niż 2133MHz jest niestabilnie. Co do aktualizacji to tak, na początku korsarze szły max 2667MHz, po aktualizacjach poszły na 2933MHz, ale w połączeniu z Patriortami niestety... A jak zmienić napięcia na kontrolerze? i na jakie i o ile?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech,

największym problemem twojej konfiguracji jest to, że masz zapełnione 4 banki (co mocno obciąża kontroler pamięci na CPU), pamięci, kości potencjalnie mogą być na tych samych modułach pamięci. Sprawdź w cpu-z w zakładce spd, czy oba zestawy są single, czy dual rank. Możesz też sprawdzić programem thaiphoon burner, czy aby nie masz kości na tych samych modułach, najpewniej jakieś hynixy/ microny.

 

Spróbuj takich ustawień:

SOC 1,2V

DRAM 1,4V

command rate=2 + geardown mode= disable

Timingi

16-18-18-36

taktowanie daj najpierw 2400mhz, potem sprawdź, czy pójdzie 2667mhz.

 

Jak chcesz 16gb RAM o taktowniu 3000/3200mhz to musisz wymienić RAM na 2x8gb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po weekendzie dam znać, czy się sprawdziło i czy RAM pójdzie na 2667MHz.

 

Kolejne 2 załączniki

 

.

 

A i Corsair jest na Hynixach, a Patriot na Micronach.

post-597741-15321500099639_thumb.png

post-597741-1532150017523_thumb.png

post-597741-15321500596737_thumb.png

post-597741-1532150066736_thumb.png

post-597741-1532150497338_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po weekendzie dam znać, czy się sprawdziło i czy RAM pójdzie na 2667MHz.

 

Kolejne 2 załączniki

 

.

 

A i Corsair jest na Hynixach, a Patriot na Micronach.

To jednak nie pofarciło Ci się masz kompletnie różne kości, niestety ale CPU-Z nie pokazuje z jakiegoś powodu jaki masz rank kości (jedynie, że pracują prawidłowo w dual channel), możesz to sprawdzić jeszcze w thaiphoonie.

Napisz po weekendzie jak poszło ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen pierwszej generacji i 4x4GB = fail :D nie ważne jakie, powyżej standardu to ciężko.

Lepiej sprzedać i kupić 2x8GB i nie denerwować się.

 

U mnie działało na asusie prime 370 stabilnie max 2133, można było ustawić więcej ale zwis gwarantowany w losowym momencie.

 

Dwa zestawy gskill jedne 2800 drugie 3733. Pojedynczo szły 3200 i to był koniec jesli miała być mowa o stabilności a nie zwisie co 2-3dni testowałam też cruciale 4x4gb i było to samo, nawet procesor wymieniony na gwarancji nie pomógł.

 

Dwa zestawy razem 2800 tak samo działały czyli nie działały i 2133 :E

Objawy zwisa były różne od pikselozy wskaznika myszy po niebieski ekran czy też czarny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nie ma sensu dalej w to brnąć, sprzedam te corsarze, a patrioty po prostu zwrócę jeśli będzie taka możliwość. Ale spróbuje jeszcze się pobawić z tymi napięciami. Jednak wątpię, aby cokolwiek to dało.

Update - na ustawieniach w bios zaproponowanych przez ciebie 2400MHz idzie stabilnie, zaraz będę próbował z 2667MHz.

Niestety 2400MHz to max, więcej = niestabilność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nie ma sensu dalej w to brnąć, sprzedam te corsarze, a patrioty po prostu zwrócę jeśli będzie taka możliwość. Ale spróbuje jeszcze się pobawić z tymi napięciami. Jednak wątpię, aby cokolwiek to dało.

Update - na ustawieniach w bios zaproponowanych przez ciebie 2400MHz idzie stabilnie, zaraz będę próbował z 2667MHz.

Niestety 2400MHz to max, więcej = niestabilność.

Spróbuj wsadzić te same kości w slot 1 i 3, a drugie 2 i 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nie ma sensu dalej w to brnąć, sprzedam te corsarze, a patrioty po prostu zwrócę jeśli będzie taka możliwość. Ale spróbuje jeszcze się pobawić z tymi napięciami. Jednak wątpię, aby cokolwiek to dało.

Update - na ustawieniach w bios zaproponowanych przez ciebie 2400MHz idzie stabilnie, zaraz będę próbował z 2667MHz.

Niestety 2400MHz to max, więcej = niestabilność.

W takim razie, pozbądź się tego co masz i kup 2x8gb, wszystkie kości będą dobre, ale z zasady odradzam Corsair, po problemach jakie z nimi były ;)

Jeśli w przyszłości chciałbyś znów dołożyć RAM i nie mieć problemów z taktowaniem, to musisz mieć kości na samsungach b-die, wtedy konfig 4x8gb pójdzie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po weekendzie dam znać, czy się sprawdziło i czy RAM pójdzie na 2667MHz.

 

Kolejne 2 załączniki

 

.

 

A i Corsair jest na Hynixach, a Patriot na Micronach.

Masz, źle obsadzony RAM. Parę pamięci wkłada się w co drugi slot. U ciebie dual channel stawiany jest na różnych modułach pamięci i to może wywoływać niestabilność lub ograniczenia. Przestaw RAMKI (1 identyczna para: slot 1 i 3, druga identyczna para: slot 2 i 4). Oczywiście ograniczenia o których pisali koledzy wyżej obowiązują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • ASUS jeszcze piszczy jak go wyłączysz. w standby jest okej, ale po wyłączeniu wyje
    • Obejrzałem tylko dla walorów Sydney Sweeney. Komedia romantyczna jak z szablonu. Ten motyw był grany wiele razy. Słaba chemia pomiędzy bohaterami, a rodzinka dość denerwująca. Najlepszy był klon Haalanda.
    • Tylko najtansze wersje maja zablokowane aktualizacje. https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/alienware-aw3225qf  
    • Ja tam wychodzę z założenia, żeby trochę dołożyć do mobo i nie kupować tych najtańszych, jak ktoś siedzi trochę dłużej na podstawce, żeby poniżej jak zajdzie potrzeba móc tam wsadzić coś naprawdę mocnego, mimo że na ten moment kupujemy coś pokroju 7500F. Nie raz widziałem, że ktoś na słabszej płycie, która była tylko 150-200zł tańsza od dużo lepszej, po latach wsadził coś mocniejszego z większą ilością rdzeni i nagle sekcja zamiast 50 stopni ma ponad 80. Więc jak już ktoś się przenosi z AM4 na AM4 to niech aż tak bardzo nie oszczędza na tej płycie, bo później sobie tam wsadzi jakiegoś 8800X3D i nie będzie miał żadnych problemów.  Sam też jak Ty kupiłem 4 lata temu MSI Gaming Plus z tym, że X570 i był to jeden z tańszych X570 z sekcją pewnie gorszą niż wypasione B550 i dałem za nią równo 725zł, ale miała już ALC1220. Siedziałem tam do niedawna na starym Ryzenie 3700X i też mnie trochę kusiło przejście na AM5. Ale do mojego grania stwierdziłem, że wykrzesam jeszcze co się da z AM4, pewnie mnie co niektórzy zjecie, ale kupiłem 5800X3D chyba niecałe dwa tygodnie temu. Na starego 3700X już jest chętny za 450zł na wtorek po świętach, więc potraktujmy to, że dopłata to 750zł. Temperatury na sekcji podczas Cinebenchu mam w okolicach 49-50 stopni, w grach to nawet nie mówię, a widziałem jak niektórzy na płytach 200zł tańszych mieli ponad 80 i jestem zadowolony. Tak więc jak na pewno nie ma co dzisiaj polecać komuś "martwej" podstawki jak ktoś składa zestaw od nowa, ale nie do końca za wszelką cenę trzeba od razu iść w AM5, gdy komuś zależy żeby tanio zrobić upgrade samego procka, no i wszystko zalezy ile ta dopłata wyniesie. Ten 5800X3D w rozdzielczości i fpsach jakich gram starczy mi jeszcze na dość dług, mimo, że ma dwa lata jest naprawdę spoko i dopiero jak mi zacznie brakować mocy ze strony CPU zmienię na AM5 i jakiegoś dobrego X3D. Na ten moment przesiadka z dopłatą 750zł moim zdaniem całkiem w porządku, patrząc na ile zyskałem w grach.
    • Ja się dziwie tym młodym PiSiorom, co dostali posadki w ministerstwach. Ja rozumiem, że jak się kradnie to tak aby nikt nie mógł nas połączyć z tym faktem. Oni podpisywali różne dokumenty swoim nazwiskiem, łamali własne regulaminu/ustawy itd. Przecież te wałki z tym funduszem są tak oczywiste, że głowa mała. Taki Woś czy ten śmieszny Harry Potter z MF byli tylko pionkami w grze.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...