Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

takitamrandom

Q8200, da się ożywić?

Rekomendowane odpowiedzi

Jakby kogoś to interesowało w końcu złożyłem pc na ryzenie. Ceny Intela kosmiczne, a że trafiłem na allegro dość tanio 1700 to uległem - i nie żałuję(na razie) :P

 

Piszę posta głównie żeby podzielić się moimi pierwszymi wrażeniami po przesiadce z C2Q. Może komuś to pomoże w podjęciu decyzji.

 

Zestaw wyszedł 1400zł

 

ryzen 1700 (używany oem) - 600zł

2x8GB ballistix 2666MHz (używany) - 400zł

Asus prime b350 (nowy) - 390zł

 

 

Panie ja za samego Ryża dałem 1600 złotych na premierę i mnie dupa boli jak czytam takie rzeczy :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

autorze kręć tego quada do 2,8-3ghz i nie zastanawiaj się nad zmianą platformy obecnie czy w niedługiej przyszłości tylko gromadź piniondz na nową platformę. Inwestycja w sandy/ivy to słaby pomysł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świeży post z dzisiaj autora gdzie wiadomo co zrobił a kolega wyżej pisze o kręceniu Quada. Boże, widzisz i nie grzmisz...

 

Co do:

 

Tutaj moje pytanie, czy da się coś zrobić żeby windows się sam aktywował po wymianie plyty, CPU i ramu? Przed zmianą czytałem żeby usunąć stary pc z konta microsoft i później się na nie zalogować z nowego. Teraz nowego nie da się dodać, a starego tez nie widać... czy to znaczy że straciłem tamtą licencję na dobre?

 

Miałem podobny problem w piątek gdzie też przesiadałem się z intela na ryzena. Windowsa miałem podpiętego pod płytę Gigabyte z Haswella. Nie wiedziałem wcześniej, że należy najpierw założyć drugie konto microsoft, powiązać główne z nim, zmienić sprzęt dopiero i później z tego drugiego zalogować się i powiązać nowy sprzęt z głównym kontem.

 

Ja po złożeniu zestawu itd, chciałem aktywować windowsa i wyszło, że oemowo jest przypisany do innej płyty. Microsoft kazał założyć 2 konto ale nie mogłem bo było po ptokach (nie zrobiłem tego przed zmianą sprzętu) po czym wpisałem CDkeya z oryginalnej 8 (z 8 przechodziłem na 10 jak był rok darmowy na przejście) i system mi to zaakceptował na głównym koncie microsoft z nowym sprzętem. Więc mam aktualnie system aktywowany na nowej konfiguracji.

 

Jeśli posiadasz CDkeya z 10tki lub innego systemu operacyjnego gdzie przechodziłeś to spróbuj wpisać i może załapie.

 

PS. Jakbyś chciał kręcić Ryzena 7 to polecam Tobie mój topic: http://forum.pclab.pl/topic/1262278-Ryzen-7-1700-nowa-platforma-pytania-porady-itd/ założony w sobotę i dużo ciekawych rzeczy się z niego dowiesz od innych forumowiczów którzy dużo mi pomogli i jakie udało mi się wyciągnąć stabilne OC na Boxowym chłodzeniu i dość małym napięciu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem cały temat z zaciekawieniem bo akurat też zaczynam coś próbować z oc :D Niestety Bios asusa chyba nie ma opcji ustawienia napięcia na sztywno (jest offset na + albo -), a ryzen master nie chce się zainstalować :/ Kontrola napięciami wydaje się marna, skacze od 1V do 1,4V bez powodu w idle,a w dodatku daje 1.4V przy zegarach 3200MHz. Narazie ustawiłem offset 0.1V i jest lepiej ale nadal daleko od ideału.

 

Ogólnie to dopiero teraz patrząc na System w panelu sterowania zorientowałem się że mam ryzena 1700 PRO, a nie zwykłego 1700 :D Czytałem coś że były to procesory z dłuższą gwarancją i sortowane lepsze sztuki, ciekawe czy to prawda. Chciałbym chociaż sprawdzić czy trafiłem dobrą sztukę, ale nie ma jak bez możliwości ustawienia stałego napięcia...

 

Co do win 10 chyba niestety licencja stracona bo klucza już dawno nie mam, to był upgradowany win 7 z uczelni. W dodatku nie miałem wolnego dysku i nawet nie zrobiłem sobie klona systemu przed zmianą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stałe napięcie to zwykłe Core Voltage - wystarczy to zmienić, wyłączyć Spread Spectrum, ustawić LLC na poziom 3 i wyłączyć CoreBoosted czy jakoś tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stałe napięcie to zwykłe Core Voltage - wystarczy to zmienić, wyłączyć Spread Spectrum, ustawić LLC na poziom 3 i wyłączyć CoreBoosted czy jakoś tak.

 

Nie ma Core voltage w biosie asusa. Jest VDDCR CPU voltage które można ustawić na auto albo offset. Ale w sumie to zaczyna mi się to podobać. Aktualnie mam ustawione -0.1V + tryb zrównoważony w windowsie i system zachowuje się bardzo fajnie. Podczas czytania forum i odtwarzania filmow na YT siedzi na 0.8V, a w obudowie zimno, HWinfo pokazuje pobór mocy w granicach 15W, a podczas renderingu podbija na 1.2V i pobiera 70W. Póki co i tak mi więcej nie potrzeba bo się będzie gotował w tej obudowie :P Każdemu kto ma ryzena polecam uruchomić HWinfo i potestować zachowanie procesora w roznych trybach bo różnice są kolosalne. U mnie na oszczędzaniu energii CPU zbija zegary do 1500MHz i niedomaga, ale tryb zrównoważony już działa super. Nie widać różnicy w działaniu, a dużo mniej się grzeje kiedy jest nie obciążony.

 

 

 

Niestety potrzebowałem portu PCI do starego tunera TV przez co mój wybór był ograniczony. Z tego co czytałem to ten asus ma dość dobrą sekcję zasilania, dlatego go wybrałem. Gdyby nie PCI to pewnie bym kupił coś na chipsecie b450.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja np w Windowsie w opcjach zasilania przy procku AMD mam dodatkowe plany zasilania których nie miałem na intelu :D a dokładnie takie:

FTQnQtC.jpg

 

Dodatkowo doszły: najwyższa wydajność oraz tryb zrównoważony AMD Ryzen

 

Nie chce mi się wierzyć byś w ustawieniach biosa nie miał takiej opcji jak: CPU CORE VOLTAGE / CORE VOLTAGE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne... u mnie nie ma tych trybów. Ale nie wiem czy bym chciał bo ten z dziwnymi znaczkami to wygląda jak jakiś bug :D

 

Co do napięcia to jest chyba to samo co core voltage, tylko tak sobie nazwali. Tyle że wymyślili regulację offsetem zamiast wprost liczbami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy w programach zainstalowanych masz coś takiego jak na zdjęciu bo wydaje mi się, że to dodało te tryby w opcjach zasilania:

3hrciWm.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem to z płytki ze sterami która była z płytą główną i nazywa się to: AMD Chipset Drivers. Poszukaj na necie bo myślę, że to oficjalne i powinno być bez problemu do pobrania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobrałem drivery ze strony AMD i pojawił się ten ryzenowy power plan :D Ogólnie po aktualizacji biosu, zainstalowaniu sterowników i przetaktowaniu ramu z 2666 na 3000MHz wyniki w cinebenchu wzrosły z 1300 do 1440 i chyba na tym poprzestaję. Procesor zostawiam bez oc bo podoba mi się że teraz na przeglądarce siedzi na 0.8V i 1500MHz, nie chcę żeby się niepotrzebnie grzał na wysokich zegarach i napięciach jak nic nie robię.

 

Edit: Udało mi się zrobić oc. Trzeba tylko było wyłączyć jedną opcję żeby napięcie nie skakało i można wszystko ładnie regulować offsetem. Trochę się pobawiłem żeby sprawdzić ile da się wyciągnąć na jakich napięciach i temperaturach (LLC na high):

 

 

3.4GHZ - 1.02V || 58C przy 1000RPM w cinebenchu

3.7GHz - 1.20V || 70C w CB

3.8ghz - 1.25V || 75C w CB

 

Ostatecznie zostawiłem na 3.4GHz bo jest bardzo cicho i chłodno, a wydajność lepsza niż na stocku gdzie bez sensu walił mi napięciem do 1.3V przy 3GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że się wtrące z pytaniem, Ale czy do quada8200 i płyty na chipsecie G41 można włożyc 1x8 ddr3 ? a jesli nie to czy 2x4gb da rade ?. Czy tylko kostki 2gb ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...